• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Unijni liderzy nawołują do intensyfikacji innowacji i badań naukowych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dnia 4 lutego, na zakończenie szczytu Rady Unii Europejskiej, unijni liderzy złożyli obietnicę działania na rzecz rozwoju współpracy w zakresie projektów badawczych zakrojonych na wielką skalę, uproszczenia formalności związanych z dofinansowywaniem i poszukiwania nowych źródeł kapitału inwestycyjnego dla nowo powstających przedsiębiorstw innowacyjnych.

  Dodano: 08.02.2011. 17:37  Czytaj więcej

  Wyjątkowe stypendium dla młodych naukowców

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Studenci z całej Polski zajmujący się w pracy badawczej polsko-niemiecką wspólnotą, historią nowożytną, teraźniejszością i przyszłością Polski i Niemiec mogą się ubiegać o stypendium ufundowane przez prof. Joachima Goerdelera.

  Dodano: 07.02.2011. 00:40  Czytaj więcej

  Zaproszenie do składania propozycji tematów badań naukowych w metrologii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W ramach Europejskiego Programu Badań Naukowych w Metrologii Europejskie Stowarzyszenie Krajowych Instytutów Metrologicznych (EURAMET) ogłosiło zaproszenie do składania propozycji tematów badań naukowych w metrologii.

  Dodano: 04.02.2011. 16:17  Czytaj więcej

  Tablica wyników w zakresie innowacji - unijna innowacyjność ma się dobrze, ale nie doskonale

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wydajność innowacyjna w UE cały czas wzrasta dzięki postępowi, jaki poczyniły państwa członkowskie, ale nadal pozostajemy w tyle za Japonią i USA - według pierwszej edycji nowej "Tablicy wyników w zakresie innowacji" (IUS). Unia Europejska musi zacząć łatać swoje luki innowacyjne, aby doścignąć światową konkurencję i utrzymać przewagę nad konkurentami, w tym Brazylią, Chinami, Indiami i Rosją tam gdzie to możliwe. Choć grupa UE-27 nadal prowadzi przed Indiami i Rosją, to czuje już gorący oddech Brazylii i Chin, które depczą jej po piętach.

  Dodano: 03.02.2011. 16:37  Czytaj więcej

  Trwają przygotowania do publikacji raportu Polska 2050

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Około 50 referatów złoży się na opracowywany obecnie przez Komitet Prognoz Polska 2000 Plus Polskiej Akademii Nauk raport "Polska 2050". Publikacja, dla której punktem wyjścia była zakończona 19 stycznia w Jabłonnie pod Warszawą konferencja dotycząca wizji Polski na najbliższe dziesięciolecia, ukaże się w kwietniu - informuje Bogdan Pencionek z Komitetu Prognoz.

  Dodano: 02.02.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Zmarł prof. Aleksander Abłamowicz

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Nie żyje współtwórca śląskiej romanistyki prof. Aleksander Abłamowicz. W maju skończyłby 79 lat. Wiadomość o śmierci uczonego, który zmarł w sobotę, przekazała w poniedziałek PAP rzeczniczka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Magdalena Ochwat.


  Dodano: 31.01.2011. 15:19  Czytaj więcej

  Naukowiec radzi, jak skutecznie gospodarować państwowymi gruntami

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nowe rozwiązania prawne, które pozwolą racjonalnie gospodarować nieruchomościami rolnymi należącymi do państwa, proponuje Adam Niewiadomski z Zakładu Prawa Rolnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W pracy doktorskiej nagrodzonej w konkursie Doktoraty dla Mazowsza młody badacz prezentuje również koncepcję restrukturyzacji Agencji Nieruchomości Rolnych. Jak wyjaśnia Adam Niewiadomski, celem jego badań jest usystematyzowanie oraz reforma sposobów gospodarowania przez Skarb Państwa nieruchomościami rolnymi. Wszystkie te rozwiązania wypracowuje poprzez porównania z prawem niemieckim. Praca nosi tytuł "Instytucje prawne przekształceń ustrojowych nieruchomości rolnych po 1989 roku w Polsce i w Niemczech. Studium prawno-porównawcze."

  Dodano: 18.01.2011. 08:04  Czytaj więcej

  Starzenie się jednym z priorytetów europejskich badań naukowych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy pomagają Europie, a w szczególności UE, sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed regionem starzenie się populacji i spadający wskaźnik urodzin. Stawiają również czoła rozdrobnieniu, które wpływa na oddziaływanie i skuteczność międzynarodowych i interdyscyplinarnych prac badawczych. Projekty ERA-AGE 1 i 2 (Europejska Przestrzeń Badawcza w dziedzinie starzenia się 1 i 2) w ramach ERA-NET poczyniły ogromne postępy w rozwiązywaniu tych problemów poprzez konsolidację zasobów badawczych i wiedzy specjalistycznej oraz optymalizację wpływu badań naukowych na politykę, praktykę i opracowywanie produktów. Dzięki projektom ERA-AGE 1 i 2 Europa odpowiada na zagadnienia, które każdemu leżą na sercu.

  Dodano: 17.01.2011. 16:26  Czytaj więcej

  Jednoaktowe opery zaprezentują studenci w Operze Śląskiej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nieczęsto goszczące na polskich operowych scenach opery "Siostra Angelica" Pucciniego oraz "Telefon" Menottiego wystawią w najbliższy weekend w Operze Śląskiej w Bytomiu studenci i absolwenci Akademii Muzycznej im. Szymanowskiego w Katowicach.

  Dodano: 12.01.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Maria Skłodowska-Curie patronką 2011 roku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Maria Skłodowska-Curie, odkrywczyni polonu i radu, to jedyna kobieta, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach naukowych. 100 lat po przyznaniu jej po raz drugi tego prestiżowego trofeum, rok 2011 Sejm ogłosił Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie.


  Dodano: 04.01.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Prof. dr hab. Anna Wierzbicka: moja teza jest prowokacyjna

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Za różnorodnością języków i kultur kryje się ograniczony zasób słów prostych i uniwersalnych, określanych mianem "alfabetu myśli ludzkich". Zbiór 63 pojęć i prosta gramatyka opisująca zasady ich łączenia tworzą metajęzyk, który pozwala zdefiniować wszystkie inne słowa, wyrażenia i określenia. Uniwersalny język może służyć jako wspólna miara do opisu i porównywania wszystkich języków i kultur. "Tylko w tym języku można - ja wiem, że moja teza jest prowokacyjna! - bez zniekształceń wyrazić to, co chciał nam powiedzieć Jezus" - mówi prof. dr hab. Anna Wierzbicka z Australian National University w Canberze.

  Dodano: 02.01.2011. 10:04  Czytaj więcej

  Prof. Niwiński o symbolice stajenki bożonarodzeniowej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dlaczego w stajence bożonarodzeniowej jest wół i osioł? Co symbolizują trzej królowie? O tym, że nie wszystkie elementy towarzyszące narodzinom Jezusa muszą być historyczną prawdą opowiada dla PAP prof. Andrzej Niwiński, archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego. "Jeśli weźmiemy pod uwagę typową polską stajenkę bożonarodzeniową, to oprócz Jezusa, Marii i Józefa są tam pastuszkowie, trzej królowie, zwierzęta, a ponad nimi świeci gwiazdka. To jest pomieszanie różnych obrazów, które wywodzą się zarówno z Ewangelii wg św. Łukasza, Mateusza, jak i z apokryfów" - opowiada prof. Niwiński.

  Dodano: 26.12.2010. 07:19  Czytaj więcej

  Archeolog o podobieństwach Bożego Narodzenia do świąt przedchrześcijańskich

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W IV wieku zmieniono datę świąt Bożego Narodzenia z 6 stycznia na 25 grudnia. Dlaczego? I co chrześcijańskie święta mają wspólnego z rzymskimi saturnaliami? W rozmowie z PAP odpowiada na te pytania archeolog prof. Andrzej Niwiński z Uniwersytetu Warszawskiego.

  Dodano: 25.12.2010. 07:04  Czytaj więcej

  Boże Narodzenie - jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Boże Narodzenie to - według teologów - najważniejsze po Wielkanocy święto w roku. Jest to święto chrześcijańskie, wprowadzone dla uczczenia tajemnicy narodzenia Jezusa Chrystusa. Obchodzone je od IV wieku, najpierw w Rzymie.

  Dodano: 25.12.2010. 00:04  Czytaj więcej

  Wigilia Bożego Narodzenia w tradycji chrześcijańskiej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wigilia to dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "vigilia", oznaczającego czuwanie. Wigilią nazywany jest także uroczysty posiłek, do którego tego dnia siada się o zmroku w gronie najbliższych.

  Dodano: 24.12.2010. 13:04  Czytaj więcej

  Historyk IPN: Pomarańcza i karp, czyli przedświąteczny luksus w PRL

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Gdy władze PRL "rzucały do sklepów" cytrusy, mówiły społeczeństwu: patrzcie, jest jak na Zachodzie, ale przedświąteczne dostawy tzw. towarów luksusowych pogłębiały przekonanie, że system jest niewydolny i mobilizuje siły tylko kilka razy w roku - mówi PAP dr Patryk Plaskot z Biura Edukacji Publicznej IPN.

  Dodano: 24.12.2010. 07:47  Czytaj więcej

  Etnograf: Wigilia to kwintesencja polskości

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wieczór wigilijny i jego zwyczaje to kwintesencja polskości i naszej kultury - uważa etnograf z Muzeum Wsi Kieleckiej Małgorzata Imiołek. "Tradycja świąteczna to ogromny konglomerat i zwyczajów przedchrześcijańskich, i wprowadzonych przez Kościół chrześcijański, i zwyczajów pogańskich zaadaptowanych przez Kościół" - podkreśliła w rozmowie z PAP Imiołek. Jak wyjasniła, z tego konglomeratu wynikły zwyczaje, które stały się wyróżnikiem naszej kultury ludowej.

  Dodano: 24.12.2010. 00:19  Czytaj więcej

  Projekt unijny stawia sobie za cel lepsze informowanie Europejczyków o zagrożeniach żywieniowych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Informacje dotyczące żywności, a zwłaszcza związanych z nią zagrożeń, codziennie migają nam przed oczyma. Ale na ile są one skuteczne i wyważone? Unijni naukowcy są przekonani, że usprawnienie metod przekazywania informacji i porad na temat pojawiających się zagrożeń żywieniowych mogłoby przyczynić się do zwiększenia zaufania konsumentów do artykułów żywnościowych, zmniejszyć straty gospodarcze związane z zagrożeniami dotyczącymi żywności oraz liczbę chorób powiązanych z artykułami żywnościowymi.

  Dodano: 22.12.2010. 18:26  Czytaj więcej

  Innowacje unijne zachęcające młodych do przedmiotów ścisłych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy, których prace są finansowane ze środków unijnych, opracowali nowe narzędzie informatyczne, wykorzystujące zasoby semantyczne do wspomagania uczniów w tworzeniu modeli koncepcyjnych opanowywanych przez nich przedmiotów ścisłych, niezależnie od tego czy pracują samodzielnie czy w grupie. Ten innowacyjny warsztat stanowi dorobek projektu DYNALEARN (Ciekawe i przemyślane narzędzia do opanowywania konceptualnej wiedzy systemowej), który otrzymał 2,45 mln EUR z tematu "Technologie informacyjne i komunikacyjne" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

  Dodano: 22.12.2010. 16:49  Czytaj więcej

  Unijny program badawczy skrojony na miarę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Metrologia, czyli nauka o pomiarach i ich zastosowaniu, wpływa na nasze życie na niezliczone sposoby. Obecnie metrologowie wspólnie pracują w ramach Europejskiego Programu Badań Naukowych w dziedzinie Metrologii (EMRP), który jest finansowany w 50% ze środków Siódmego Programu Ramowego (7PR). Poprzez EMRP pomagają stawić czoła wielkim wyzwaniom, przed jakimi staje obecnie świat w tak rozmaitych dziedzinach jak środowisko, energia czy ochrona zdrowia.

  Dodano: 17.12.2010. 16:49  Czytaj więcej