• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowy, finansowany ze środków UE projekt wspiera bardziej zrównoważoną produkcję i dystrybucję żywności

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Właśnie rozpoczął się nowy, finansowany ze środków UE projekt, który ma zwiększyć zaangażowanie sektora żywności i napojów w bardziej zrównoważoną środowiskowo produkcję, przetwórstwo i dystrybucję produktów. Przemysł rolno-spożywczy należy obecnie do sektorów w największym stopniu odpowiedzialnych za zwiększenie poziomów emisji i globalnego ocieplenia. Ponadto, zużywa on w sumie około 70% światowych zasobów słodkiej wody.

  Dodano: 27.02.2012. 17:26  Czytaj więcej

  Wykład na UWr: nie da się mówić bez zająknięcia

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Potknięcia językowe zdarzają się nawet najlepszym mówcom. 26 lutego o niepłynności wypowiedzi spontanicznych będzie mówić na Uniwersytecie Wrocławskim dr Anna Majewska-Tworek.

  Dodano: 23.02.2012. 00:04  Czytaj więcej

  Prof. Walery Pisarek uhonorowany nagrodą Zasłużony dla polszczyzny

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Językoznawca prof. Walery Pisarek został pierwszym laureatem ustanowionej przez Prezydenta RP nagrody "Zasłużony dla polszczyzny" - ogłoszono na wtorkowej gali w Warszawie, zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.


  Dodano: 22.02.2012. 13:19  Czytaj więcej

  Językoznawcy u prezydenta: promujmy polszczyznę w nauce

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Za zagrożenie dla kondycji polszczyzny uznali językoznawcy zebrani na wtorkowej konferencji "Polszczyzna czterech pokoleń" w Pałacu Prezydenckim w Warszawie projekt resortu nauki zakładający wyższe ocenianie publikacji naukowych napisanych w języku angielskim niż po polsku.

  Dodano: 22.02.2012. 07:04  Czytaj więcej

  Międzynarodowy program HERA JRP szansą dla humanistów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Humaniści prowadzący międzynarodowe badania dotyczące idei "spotkań kulturowych", mogą wziąć udział w programie badawczym HERA JRP. Wnioski w języku angielskim można składać w wersji elektronicznej przez stronę internetową www.heranet.info do 4 maja.

  Dodano: 20.02.2012. 00:04  Czytaj więcej

  Zaproszenie do składania wniosków w ramach Karty Uczelni Erasmusa 2013

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Komisja Europejska ogłosiła zaproszenie do składania wniosków w ramach Karty Uczelni Erasmusa 2013

  Dodano: 16.02.2012. 17:17  Czytaj więcej

  Zaproszenie do składania wniosków o granty ERBN na weryfikację koncepcji

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Komisja Europejska ogłosiła zaproszenie do składania wniosków o granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) na weryfikację koncepcji.

  Dodano: 14.02.2012. 17:37  Czytaj więcej

  Młodzi poloniści zaprezentują w Warszawie swoje badania

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pod hasłem "Humanistyka XXI wieku" odbędzie się w Warszawie konferencja naukowa, na której doktoranci Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (UW) zaprezentują swoje badania. Obrady potrwają od 20 do 22 lutego. Honorowym patronatem objął je dziekan wydziału prof. dr hab. Stanisław Dubisz.

  Dodano: 14.02.2012. 14:47  Czytaj więcej

  Święto Katedry Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Katedra Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku obchodziła w sobotę swoje święto. To jedyna w kraju taka placówka akademicka. Powstała w 1999 roku, zajmuje się głównie działalnością dydaktyczną i wydawniczą. 

  Dodano: 13.02.2012. 00:04  Czytaj więcej

  Medal noblowski Wisławy Szymborskiej własnością UJ

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Medal, który Wisława Szymborska otrzymała w 1996 roku wraz z Nagrodą Nobla, po śmierci poetki stał się własnością Uniwersytetu Jagiellońskiego i jest przechowywany w Muzeum UJ - Collegium Maius - poinformował dyrektor placówki dr hab. Krzysztof Stopka.


  Dodano: 09.02.2012. 12:04  Czytaj więcej

  Otwarte zaproszenie dla nowych partnerów projektu FI-WARE

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W ramach dofinansowywanego ze środków unijnych projektu FI-WARE (Platforma rdzeniowa Internetu przyszłości) ogłoszone zostało otwarte zaproszenie dla nowych partnerów projektu. Projekt FI-WARE zapewnia nową infrastrukturę usługową, opartą na uniwersalnych i nadających się do wielokrotnego użycia układach zwanych "enablerami generycznymi" (GE).

  Dodano: 08.02.2012. 16:17  Czytaj więcej

  Zmarł Mikołaj Lipowski, popularyzator nauki i jazzu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W wieku 67 lat zmarł w Warszawie Mikołaj Lipowski - wykładowca uniwersytecki, autor wielu prac z zakresu kształcenia i polityki oświatowej, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.


  Dodano: 06.02.2012. 00:04  Czytaj więcej

  Prof. Norman Davies laureatem Nagrody im. Gieysztora

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Brytyjski historyk Norman Davies został tegorocznym laureatem Nagrody im. prof. Gieysztora, prestiżowego wyróżnienia w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce. Wręczenie nagrody odbędzie sie 9 lutego na warszawskim Zamku Królewskim. 

  Dodano: 05.02.2012. 09:47  Czytaj więcej

  Sąd Ostateczny Memlinga zawiera rzadki i cenny zbiór pigmentów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Włoska grupa konserwatorów sztuki, która za pomocą specjalnej mobilnej aparatury bada w Muzeum Narodowym w Gdańsku "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga, odkryła w obrazie rzadki i cenny zestaw pigmentów. Wstępne wyniki prac pięciorga naukowców z Uniwersytetu w Perugii przedstawił w piątek 3 lutego kierujący badaniami prof. Antonio Sgamelloti.

  Dodano: 05.02.2012. 08:47  Czytaj więcej

  Zaproszenie 9 TIK do składania wniosków w ramach programu prac Siódmego Wspólnotowego Programu Ramowego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Komisja Europejska ogłosiła Zaroszenie 9 TIK do składania wniosków w ramach programu prac Siódmego Wspólnotowego Programu Ramowego.

  Dodano: 03.02.2012. 17:17  Czytaj więcej

  Zaproszenie do składania wniosków nt. ponadnarodowej współpracy między członkami EURAXESS w ramach tematów związanych z Unią Innowacji.

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Komisja Europejska opublikowała zaproszenie do składania wniosków nt. ponadnarodowej współpracy między członkami EURAXESS w ramach tematów związanych z Unią Innowacji.

  Dodano: 02.02.2012. 16:49  Czytaj więcej

  Prace dyplomowe z gdańskiej ASP na wystawie w muzeum

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Prace dyplomowe 17 ubiegłorocznych absolwentów Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pokazane zostaną na wystawie w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Jej wernisaż odbędzie się w piątek.


  Dodano: 02.02.2012. 07:40  Czytaj więcej

  Prezydencja słowem 2011 r. w plebiscycie Instytutu Języka Polskiego UW

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  ,,Prezydencja" została słowem roku 2011 w plebiscycie organizowanym przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Wyboru dokonała kapituła, w której skład weszli językoznawcy - profesorowie: Jerzy Bralczyk, Andrzej Markowski i Walery Pisarek.


  Dodano: 01.02.2012. 07:04  Czytaj więcej

  Galeria Akademicka zainaugurowała działalność w Bielsku-Białej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Galeria Akademicka przy Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej zainaugurowała działalność wystawą prac Jarosława Modzelewskiego - poinformował w poniedziałek rzecznik uczelni Mirosław Łukaszuk.


  Dodano: 31.01.2012. 13:04  Czytaj więcej

  Łączenie innowacji ze starymi tradycjami w europejskim piekarnictwie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Z całą pewnością można powiedzieć, że Europejczycy przepadają za chlebem. Niezależnie od tego, czy jest to ciemny, niemiecki pumpernikiel czy francuska bagietka, mieszkańcy Europy z apetytem spożywają tę bogatą w skrobię żywność. Zespół naukowców z Politechniki w Kownie na Litwie jest przekonany, że Europejczycy obecnie samodzielnie wypiekają chleb lub kupują go w pobliskich piekarniach. Wyniki stanowią dorobek projektu FERMFOOD (Produkty sfermentowane przez bakterie kwasu mlekowego, aktywne przeciwdrobnoustrojowo, w produkcji chleba), który uzyskał wsparcie z europejskiej platformy badań naukowych i rozwoju (B+R) EUREKA.

  Dodano: 30.01.2012. 17:26  Czytaj więcej