• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ogłoszono zwycięzców EUCYS 2011 - oto naukowcy przyszłości!

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Młodzi naukowcy z Irlandii, Litwy i Szwajcarii zgarnęli główne nagrody w pięciodniowym konkursie naukowym.

  Dodano: 03.10.2011. 11:17  Czytaj więcej

  Polscy naukowcy komentują ujawnione oszustwo noblisty sprzed lat

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Hipoteza noblisty Hermanna J. Mullera dotycząca promieniowania jonizującego, a podważona niedawno w międzynarodowych publikacjach, jest jednym z powodów panującej dziś radiofobii - uważają polscy naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

  Dodano: 28.09.2011. 11:04  Czytaj więcej

  Młodzi naukowcy otrzymują wsparcie finansowe od ERBN

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Setki naukowców z Europy, którzy są na początku swojej kariery, otrzyma silniejsze wsparcie finansowe od Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) w ramach zapowiedzianego programu finansowania na kolejne pięć lat.

  Dodano: 13.09.2011. 23:17  Czytaj więcej

  Prof. Green: wydobycie gazu łupkowego możliwe w Polsce za 5-10 lat

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  "Wydobycie gazu łupkowego w Polsce na skalę przemysłową może rozpocząć się za 5-10 lat" - uważa prof. Sydney Green z Uniwersytetu Utah w USA.


  Dodano: 06.09.2011. 11:04  Czytaj więcej

  NID szuka wolontariuszy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) poszukuje wolontariuszy z bardzo dobrą znajomością języka francuskiego w związku z organizacją 4. Europejskiego Forum Dziedzictwa we Wrocławiu.

  Dodano: 06.09.2011. 08:33  Czytaj więcej

  Europejczycy opracowują doskonalsze narzędzia prognozowania powodzi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ochrona ludności przed powodzią to ważna sprawa dla Europejczyków. Naukowcy z Cemagref, francuskiego instytutu naukowo-technologicznego na rzecz środowiska, pracują nad doskonaleniem narzędzi prognostycznych, które pomogą ostrzegać władze i obywateli o zagrożeniach powodziowych, zapewniając strefom w niebezpieczeństwie tak cenny czas na zabezpieczenie się.

  Dodano: 02.09.2011. 16:37  Czytaj więcej

  Zaproszenie do składania wniosków do Programu Europejskiej Sieci Obserwacyjnej Rozwoju Terytorialnego i Spójności Terytorialnej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Komisja Europejska opublikowała zaproszenie do składania wniosków do Programu Europejskiej Sieci Obserwacyjnej Rozwoju Terytorialnego i Spójności Terytorialnej (ESPON).

  Dodano: 30.08.2011. 16:49  Czytaj więcej

  Nowy projekt unijny na rzecz poprawy odżywiania się wśród osób zagrożonych ubóstwem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Obecnie w Europie wiele artykułów żywnościowych pozostaje towarem luksusowym, niedostępnym dla wszystkich obywateli. W świetle tego faktu właśnie rozpoczął się projekt finansowany ze środków unijnych, który stawia sobie za cel uporanie się z problemami żywieniowymi powiązanymi z ubóstwem.

  Dodano: 29.08.2011. 17:37  Czytaj więcej

  Letnie Spotkania z Nauką/ Daleka i tajemnicza Wyspa Wielkanocna

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Maleńka Wyspa Wielkanocna uważana jest za najdalsze zamieszkałe miejsce na Ziemi. Jej egzotyczne osobliwości poznał dr hab. inż. Lesław Zabuski, który o swojej fascynacji tym miejscem, jego historią, religią, kulturą i cywilizacją opowie 26 sierpnia. Wykład odbędzie się w ramach Letnich Spotkań z Nauką nad jeziorem Wdzydze w Czarlinie-Skoczkowie organizowanych wspólnie przez Instytut Budownictwa Wodnego (IBW) PAN w Gdańsku wspólnie z Instytutem Oceanologii (IO) PAN w Sopocie.

  Dodano: 24.08.2011. 00:40  Czytaj więcej

  Logopeda: dziecięce błędy w artykulacji nie muszą być wadami wymowy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dziecko, które dopiero uczy się mówić, często upraszcza sobie trudną wymowę języka ojczystego, przekręca głoski, skraca wyrazy, przestawia kolejność sylab. Jest to proces naturalny i nosi nazwę swoistej mowy dziecięcej. Czasami trudno jednak odróżnić zjawiska naturalne od wad wymowy - uważają eksperci.

  Dodano: 22.08.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Pierwsza polska wyprawa rowerowa wokół jeziora Titicaca

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pięć osób w wieku 24-28 lat, w tym troje studentów Politechniki Gdańskiej, chce objechać na rowerach, jako pierwsi w historii Polacy, jezioro Titicaca w Ameryce Południowej. To największe wysokogórskie jezioro na Ziemi.

  Dodano: 12.08.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Zaproszenie do składania ofert na badanie osiągnięć Chin w nauce, technice i innowacji

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Komisja Europejska ogłosiła zaproszenie do składania ofert na badanie osiągnięć Chin w nauce, technice i innowacji.

  Dodano: 03.08.2011. 16:37  Czytaj więcej

  UE wprowadza nagrodę dla Innowatorek... zgłoś się już teraz!

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kobiety stale dowodzą swojej sprawności na europejskiej scenie naukowej, opracowując, komercjalizując i prowadząc wyniki niezliczonych badań, które oddziałują na różne sektory na całym kontynencie. Mimo odnoszonych przez nie sukcesów, w sferze innowacyjnych przedsięwzięć nadal nie widać zbyt wielkiego ruchu. Europa i cały świat potrzebują, by kobiety wychodziły naprzeciw wyzwaniom i prowadziły przełomowe badania, które mogą pomóc w rozwiązaniu lub przynajmniej złagodzeniu nabrzmiewających problemów dotyczących niektórych z największych bolączek planety: globalne ocieplenie, wydajność energetyczna i wydajność zasobów, bezpieczeństwo transportu czy opieka zdrowotna.

  Dodano: 01.08.2011. 16:17  Czytaj więcej

  7 miliardów EUR na Unię Innowacji

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Badania naukowe mają pozostać jednym z priorytetów programu politycznego UE w świetle zapowiedzi Komisarz ds. Badań Naukowych, Innowacji i Nauki Máire Geoghegan-Quinn, że na pobudzanie innowacyjności europejskiej przeznaczonych zostanie niemal 7 mld EUR w formie dofinansowania prac badawczych.

  Dodano: 21.07.2011. 16:26  Czytaj więcej

  Unijne wsparcie zachętą dla studentów do kontynuowania kariery naukowej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Europa będzie potrzebować w najbliższej przyszłości co najmniej 1 mln nowych stanowisk naukowych, aby sprostać swoim ambicjom bycia jednym z najbardziej innowacyjnych regionów planety. Dlatego też młode kobiety i młodzi mężczyźni, który chcą stać się naukowcami, są bardzo potrzebni. Komisja Europejska wspiera i propaguje zrozumienie świata nauki wśród młodych Europejczyków, pomagając im następnie w realizacji powiązanej z nim kariery. W osiąganiu tego celu pomaga zarówno schemat ERA-NET, jak i inicjatywa z artykułu 185.

  Dodano: 18.07.2011. 16:37  Czytaj więcej

  Zmarł prof. Roman Stanisław Ingarden

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  12 lipca w Krakowie, w wieku 91 lat, zmarł wybitny fizyk, prof. Roman Stanisław Ingarden z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika - poinformował w środę rzecznik uczelni dr Marcin Czyżniewski.

  Dodano: 13.07.2011. 12:04  Czytaj więcej

  Polscy naukowcy chcą produkować zdrowsze jabłka i wiśnie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zdrowsze wiśnie i jabłka będzie można produkować dzięki odpowiednim bakteriom i grzybom zastosowanym w preparatach do ekologicznej uprawy owoców. Prace m.in. nad stworzeniem banku pożytecznych dla roślin mikroorganizmów glebowych są prowadzone w ramach projektu EkoTechProdukt.

  Dodano: 13.07.2011. 00:40  Czytaj więcej

  Nowy raport podkreśla nastawienie na współpracę w przyszłej polityce badań naukowych UE

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Grupa ekspertów powołana w ramach zaproszeń regionalnych na 2010 r. w Siódmym Programie Ramowym (7PR) właśnie opublikowała nowy raport zawierający kilka kluczowych zaleceń dotyczących przyszłej polityki badań naukowych UE.

  Dodano: 06.07.2011. 16:37  Czytaj więcej

  Renowacja barokowego obrazu na Uniwersytecie Wrocławskim

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zakończyła się renowacja barokowego obrazu znajdującego się nad wejściem do dawnej apteki na Uniwersytecie Wrocławskim. Prace konserwatorskie pozwoliły m.in. na ustalenie, co w rzeczywistości przedstawia zabytkowe dzieło.

  Dodano: 06.07.2011. 03:19  Czytaj więcej

  Czy na pewno zużycie jest różne w zależności od klasy paliwa? Warto się zastanowić...

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Finlandii odkryli, że nie ma różnicy między handlowymi klasami paliwa 95E10 i 98E5 pod względem zużycia paliwa w normalnych warunkach jazdy. Badania zostały częściowo dofinansowane z inicjatywy TRANSECO (TransEco-tutkimusohjelman [Program badawczy nad wydajnością energetyczną w transporcie drogowym]), która otrzymała 3 mln EUR ze schematu Transport II ERA-NET Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

  Dodano: 28.06.2011. 10:26  Czytaj więcej