• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ucieczka od logiki - temat przewodni najnowszego numeru Spraw Nauki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Od kilku lat media coraz głośniej lansują przepowiednie zagłady cywilizacji, a wśród nich - tę, spowodowaną przebiegunowieniem Ziemi. Według medialnych "proroków" ma to nastąpić w 2012 roku, na co ma wskazywać malejące pole magnetyczne Ziemi oraz większa szybkość wędrówki biegunów magnetycznych. Czy to prawda? - pytają w swym najnowszym internetowym wydaniu lipcowo-sierpniowe Sprawy Nauki (sprawynauki.edu.pl) prof. Marka Lewandowskiego z Instytutu Nauk Geologicznych PAN.

  Dodano: 24.06.2011. 14:40  Czytaj więcej

  Doktorat honoris causa Uniwersytetu Viadrina dla Karla Dedeciusa

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą otrzymał w piątek znany tłumacz literatury polskiej w Niemczech Karl Dedecius. 

  Dodano: 20.06.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Gazeta Wyborcza: Tempus fugit, czyli koniec łaciny

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  13 czerwca rozpocznie się akcja w obronie łaciny. To efekt decyzji resortu edukacji, w wyniku której od 2015 r. ma ona zniknąć z matury. Razem z - równie "niszowymi" - filozofią, historią muzyki i wiedzą o tańcu, informuje "Gazeta Wyborcza".


  Dodano: 08.06.2011. 13:19  Czytaj więcej

  Nabór pomysłów na postery na konferencję o bioinnowacjach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Do 20 czerwca można zgłaszać abstrakty prac badawczych do sesji posterowej, która będzie prezentowana w czasie piątej edycji konferencji Bioinnovation International Summit. Konferencja, która odbędzie się 21 i 22 października w Trójmieście, poświęcona jest promocji przedsiębiorczości na uczelniach. Serwis PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

  Dodano: 07.06.2011. 00:33  Czytaj więcej

  Nowa instytucja kultury zainaugurowała działalność

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów (NIMOZ) to nowa instytucja powstała w miejscu Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych. Misją placówki jest kreowanie rozwoju i innowacyjności w obszarze zarządzania muzeami i zbiorami publicznymi w Polsce. NIMOZ przejął również część kompetencji dawnego Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków, obecnego Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID). Oficjalna inauguracja działalności instytucji miała miejsce w połowie maja.

  Dodano: 25.05.2011. 00:05  Czytaj więcej

  Parlament i Rada znajdują kompromis w sprawie REACH

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Podczas szóstej rundy nieformalnych negocjacji delegatom Parlamentu Europejskiego i Rady Ministrów udało się wypracować kompromis w sprawie REACH - zaproponowanego pakietu nowych przepisów dotyczących substancji chemicznych.

  Dodano: 17.05.2011. 18:17  Czytaj więcej

  Zaproszenie do składania ofert na badanie korzyści z realizacji unijnych celów dotyczących bioróżnorodności oraz określenia brakujących kwali

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Komisja Europejska opublikowała zaproszenie do składania ofert na badanie korzyści z realizacji unijnych celów dotyczących bioróżnorodności w perspektywie rynku pracy oraz określenia brakujących kwalifikacji kadr potrzebnych do osiągnięcia tych korzyści i celów.

  Dodano: 16.05.2011. 10:17  Czytaj więcej

  Muzeum Narodowe w Warszawie udostępnia ponad 1 tys. dzieł sztuki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zdigitalizowane dzieła m.in. Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego czy Henryka Rodakowskiego można oglądać w uroczyście uruchomionym 12 maja portalu Cyfrowe Muzeum Narodowe w Warszawie. Udostępniono tam już ponad 1 tys. obiektów

  Dodano: 13.05.2011. 19:47  Czytaj więcej

  Rada Języka Polskiego o poprawności językowej w biznesie i podręcznikach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Nadużywanie anglicyzmów, kalek językowych i brak dbałości o poprawność stylistyczną w środowisku biznesowym oraz nadmiernie specjalistyczny język podręczników do kształcenia zawodowego to niektóre z problemów zaprezentowanych w środę posłom w sprawozdaniu Rady Języka Polskiego.


  Dodano: 12.05.2011. 10:04  Czytaj więcej

  Bp Pieronek z doktoratem honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Bp Tadeusz Pieronek otrzymał w środę doktorat honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. "To człowiek wielkiego formatu i nieposzlakowanego charakteru" - mówił w laudacji były rektor uczelni prof. Henryk Żaliński. Obchodząca 65-lecie istnienia uczelnia uhonorowała bp Pieronka za "odwagę i wytrwałość w poszukiwaniu prawdy".

  Dodano: 12.05.2011. 00:47  Czytaj więcej

  Bill Gates coraz intensywniej angażuje się w europejskie badania i rozwój

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Podczas niedawnego Dnia Innowacji Microsoft w Brukseli Bill Gates, prezes Microsoft, wyraził swoją opinię na temat innowacji w Europie i na nowo potwierdził swoje zaangażowanie we współpracę z europejskimi partnerami.

  Dodano: 11.05.2011. 16:26  Czytaj więcej

  Zaproszenie do składania propozycji projektów na rzecz nowych podejść do czynników genetycznych i środowiskowych powiązanych z cukrzycą i oty

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Partnerzy projektu Frenz (Ułatwianie prowadzenia badań naukowych i współpracy między Europą a Nową Zelandią) ogłosili zaproszenie do składania propozycji nowych podejść do czynników genetycznych i środowiskowych powiązanych z cukrzycą i otyłością.

  Dodano: 09.05.2011. 17:37  Czytaj więcej

  Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) promuje wolontariat

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  NID uruchomił portal internetowy "Wolontariat na rzecz dziedzictwa". Platforma ma ułatwić kontakt organizatorom działań na rzecz zabytków, kultury, tradycji czy historii z osobami, które mają ochotę w tym pomóc, dzieląc się swoją wiedzą, czasem i entuzjazmem.

  Dodano: 07.05.2011. 19:04  Czytaj więcej

  Zagrożenia polszczyzny - wulgaryzmy, angielski, komputery

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wulgaryzmy, skrótowość konieczna przy korzystaniu z telefonu komórkowego i komputera, brutalizacja języka - to największe zagrożenia dla języka polskiego, jakie wskazywali uczestnicy Kongresu Języka Polskiego w Katowicach.

  Dodano: 05.05.2011. 11:19  Czytaj więcej

  Prof. Białas: nauka to miłość do prawdy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Fundamentem nauki jest poszukiwanie prawdy. Droga uczonego jest trudna i wiąże się z wyrzeczeniami, ale pytanie o opłacalność tych wyrzeczeń to nonsens - uważa fizyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Andrzej Białas. "To jakby pytać, czy opłaca się kochać" - odpowiada. O tym i innych aspektach życia uczonego prof. Białas mówi w wywiadzie dla PAP.

  Dodano: 04.05.2011. 00:40  Czytaj więcej

  Pożegnano wybitną humanistkę prof. Alinę Witkowską

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Uroczystości pogrzebowe prof. Aliny Witkowskiej odbyły się 28 kwietnia w Otwocku koło Warszawy. Znawczyni polskiej literatury epoki romantyzmu, wychowawczyni kilku pokoleń badaczy zmarła w Warszawie 21 kwietnia.

  Dodano: 29.04.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Zaproszenie do składania wniosków o stypendia z Programu Stypendialnego Europejskiego Instytutu Studiów Zaawansowanych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W ramach finansowanego z funduszy unijnych Programu Stypendialnego Europejskiego Instytutu Studiów Zaawansowanych ogłoszono zaproszenie do składania wniosków o stypendia.

  Dodano: 27.04.2011. 17:37  Czytaj więcej

  Nowy numer rocznika Muzealnictwo

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ukazał się nowy numer periodyku "Muzealnictwo" (51), którego tematem przewodnim jest edukacja muzealna. "Skutecznie prowadzone działania edukacyjne to swoiste ubezpieczenie dla muzealnych zbiorów, gwarancja zachowania naszego dziedzictwa w perspektywie długofalowej" - pisze we wstępie dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictw Paulina Florjanowicz.

  Dodano: 27.04.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Zaproszenie do składania ofert na analizę wpływu prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie TIK na powszechne zastosowanie pojazdów elektrycznych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Komisja Europejska ogłosiła zaproszenie do składania ofert na analizę wpływu prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie TIK na powszechne zastosowanie pojazdów elektrycznych.

  Dodano: 26.04.2011. 17:37  Czytaj więcej

  Komisja przybliża naukę do obywateli poprzez nową witrynę internetową

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Komisja Europejska zapowiedziała uruchomienie nowej witryny internetowej projektu MASIS (Monitorowanie polityki i działalności badawczej w Europie w ramach inicjatywy "Nauka w społeczeństwie"), który uruchomiono jako jedno ze strategicznych działań pod patronatem inicjatywy "Nauka w społeczeństwie" (SiS) programu prac "Możliwości" 2008.

  Dodano: 21.04.2011. 17:17  Czytaj więcej