• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prezydent odznaczył prof. Stuligrosza Orderem Orła Białego

  12.10.2010. 00:05
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Order Orła Białego otrzymał w Poznaniu prof. Stefan Stuligrosz. Twórca i dyrygent "Poznańskich Słowików" został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego 10 paździrnika, podczas benefisu z okazji swych 90. urodzin.

  Tego dnia poznańskie środowisko artystyczne, a także przyjaciele i wychowankowie prof. Stuligrosza celebrowali jubileusz w trakcie koncertu "100 lat plus VAT. Benefis Stefana Stuligrosza" w Auli Uniwersyteckiej.

  Wręczając jubilatowi odznaczenie, prezydent Bronisław Komorowski przypomniał, że słowiki - przynajmniej dwukrotnie - miały znaczący wpływ na losy kraju; poza "Poznańskimi Słowikami" były to ptaki, które, według kronik Długosza, przyczyniły się do śmierci Władysława Jagiełły.

  "Długosz pisał z pewną drwiną, że co to za król, który zamiast rządzić, iść na wojnę, słucha tych ptaków. Myślę, że druga historia o wpływie +Słowików+ na historię naszego kraju skłania nas do tego, by powiedzieć, że to Jagiełło miał rację. Słowiki miały, mają i mieć będą ogromny wpływ na historię naszego kraju" - powiedział Komorowski.

  Prezydent podkreślił rolę poznańskiego chóru w krzewieniu kultury polskiej.

  "To już 70 lat, odkąd +Słowiki+ stanowią mocny akcent Poznania, znany w całej Wielkopolsce, w całej Polsce i na całym nieomal świecie. Za wszystkie dokonania serdeczne podziękowania. Nie odważę się śpiewać, ale dziękuję całym moim gorącym sercem" - powiedział.

  Podczas jubileuszu urodzin artysty Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski oraz Brązowe Krzyże Zasługi otrzymali z rąk prezydenta także chórzyści oraz członkowie Fundacji Poznańskie Słowiki.

  "Służymy polskiej kulturze narodowej bezinteresownie. Tym bardziej jesteśmy wdzięczni za uhonorowanie nas odznaczeniami państwowymi. To najwyższe, które otrzymałem, jest cudownym blaskiem, który rozjaśnia wieczór mojego życia" - powiedział w trakcie uroczystości prof. Stuligrosz.

  Podkreślił, że on sam, a także ponad 2 tys. wychowanków prowadzonego przez niego chóru krzewili polską kulturę muzyczną "na niezliczonych estradach kraju i świata, i w licznych międzynarodowych festiwalach muzycznych". Wyraźnie wzruszony dziękował prezydentowi za obecność na poświęconym mu koncercie.

  "Otaczamy pana najgłębszym szacunkiem i szczerym przywiązaniem. Osobiście codziennie wieczorem Matce Częstochowskiej polecam drogiego pana, jego małżonkę, całą rodzinę jej opiece. Niech u swego syna wyjedna panu łaskę roztropności, mądrości, powagi i szanowania tego najwyższego urzędu, jaki pan sprawuje" - powiedział prof. Stuligrosz.

  Stefan Stuligrosz urodził się 26 sierpnia 1920 r. w Poznaniu. Działalność dyrygencką rozpoczął jesienią 1939 roku, po aresztowaniu ks. dr. Wacława Gieburowskiego, dyrygenta Chóru Katedralnego w Poznaniu. Po wojnie założył 80-osobowy chór chłopięco-męski, będący kontynuacją zespołu przedwojennego.

  Chór szybko osiągnął wysoki poziom wykonawczy. Po kilku latach wystąpił w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Został także przyłączony do Państwowej Filharmonii w Poznaniu.

  Wykształcony w zakresie muzykologii (Uniwersytet Adama Mickiewicza) oraz dyrygentury symfonicznej i śpiewu solowego (Wyższa Szkoła Muzyczna w Poznaniu), Stefan Stuligrosz związał się z poznańską uczelnią muzyczną jako wykładowca. W latach 1967-81 pełnił tam obowiązki rektora.

  W ciągu 70 lat pracy prof. Stuligrosza przez jego chór przeszło ponad 2 tys. wychowanków. Wykształcił znakomitych dyrygentów i chórmistrzów, m.in. Grzegorza Nowaka, Janusza Dzięcioła, Jana Szyrockiego, Kazimierza Górskiego, ks. Kazimierza Szymonika, Mieczysława Dondajewskiego i Antoniego Grefa.

  Profesor skomponował blisko 600 utworów na chór a capella, z towarzyszeniem fortepianu, organów i orkiestry. Opracował dziesiątki kolęd i pieśni.

  Prowadzony przez Stefana Stuligrosza chór Poznańskie Słowiki występował na festiwalach m.in.: w Bergen, Brnie, Getyndze, Lourdes, Lozannie, Lyonie, Pradze, Rzymie i Wrocławiu. Chór występował m.in. dla prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego, prezydenta Francji Jacquesa Chiraca, króla Szwecji Gustawa Adolfa VI, króla Hiszpanii Juana Carlosa, premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, papieża Pawła VI.

  Wielokrotnie w Polsce i Watykanie śpiewał dla papieża Jana Pawła II. Dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Ma za sobą wielomiesięczne podróże artystyczne. W jego repertuarze jest ponad 1000 utworów wszystkich epok.

  PAP - Nauka w Polsce

  rpo/ itm/ kap/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Poznańskie Słowiki - Chór Chłopięco-Męski Filharmonii Poznańskiej. Pośrednio wywodzi się ze sławnego przed II wojną światową w kraju i na świecie Poznańskiego Chóru Katedralnego, w którym jako sopranista śpiewał Stefan Stuligrosz. W 1939 r., gdy Niemcy wysiedlili z Poznania jego dyrygenta, ks. Wacława Gieburowskiego, to właśnie 19-letni Stefan Stuligrosz przejął prowadzenie chóru. W 1945 oficjalnie założył on nowy Chór Chłopięco-Męski im. Wacława Gieburowskiego (Poznańskie Słowiki), zostając jego kierownikiem artystycznym i dyrygentem. Stefan Stuligrosz (ur. 26 sierpnia 1920 w Poznaniu, zm. 15 czerwca 2012 w Puszczykowie) – polski dyrygent chórów, twórca Chóru Chłopięco-Męskiego „Poznańskie Słowiki”, kompozytor. Kawaler Orderu Orła Białego. Edmund Kajdasz (ur. 18 października 1924 r. w Poznaniu, zm. 16 stycznia 2009 w Trzebnicy) — uczeń Gimnazjum św. Marii Magdaleny. Już jako dziecko śpiewał w poznańskim dziecięcym chórze radiowym. W tamtejszym chórze katedralnym pod dyrekcją księdza prof. dra Wacława Gieburowskiego otrzymał gruntowne wykształcenie wokalne i z tym znanym wówczas w Polsce zespołem odbył tournée w latach 1936-39 po Niemczech i Francji. Na konkursie chórów katedralnych we Frankfurcie (1936) chór ks. Gieburowskiego uzyskał I nagrodę. We wrześniu 1939 r. chór miał wyjechać na amerykańskie tournée koncertowe, niestety, z powodu wojny do tego nie doszło. Pierwsze lekcje dyrygentury pobierał Edmund Kajdasz także u ks. Gieburowskiego.

  Dom Handlowy Woźniaka, Dom Towarowy Woźniaka (pełna nazwa ofic. "Dom Handlowy Franciszka Woźniaka w Poznaniu") – największy i najbardziej uczęszczany w początkach XX-tego wieku i w okresie dwudziestolecia międzywojennego dom towarowy w Poznaniu. Jego założycielem i właścicielem do roku 1939 był znany kupiec wielkopolski Franciszek Woźniak, mecenas Stefana Stuligrosza, który w młodości terminował kilka lat w jego domu handlowym. Budynek w stanie niezniszczonym do dnia dzisiejszego stoi na poznańskim Starym Rynku, na skrzyżowaniu ulic Paderewskiego i Szkolnej. Ze względu na nieuregulowany stan prawny jest jedyną budowlą nieużytkowaną i niepoddaną renowacji na Rynku. Chór Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu: Chór powstał w 1959 roku, a tworzą go studenci i absolwenci Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz innych wyższych uczelni w Poznaniu. Chór występuje podczas uroczystości akademickich, jak również w imprezach kulturalnych organizowanych w mieście i poza nim. Zespół występował w licznych koncertach cyklicznych (m.in. "Poznańskie Spotkania Chóralne", "Musica Sacra", "Biesiady Chóralne"). Współpracował z wieloma polskimi i europejskimi orkiestrami (Orkiestra Państwowej Filharmonii w Poznaniu, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Poznaniu, Europejska Orkiestra Studentów Medycyny i Lekarzy).

  Poznański Chór Kameralny powstał w 2004 pod nazwą Poznański Chór Kameralny Arte Domino. Początkowo zespół został stworzony aby towarzyszyć uroczystościom przekazania przez Jana Pawła II obrazu Matki Boskiej Sedes Sapientiae polskim środowiskom akademickim. Pasja i chęć wspólnego muzykowania zaowocowała przedłużeniem artystycznej działalności. Od początku istnienia chóru jego dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest Bartosz Michałowski. W 2007 roku chór zmienił nazwę na Poznański Chór Kameralny. Chłopięco-męski Poznański Chór Katedralny przy katedrze w Poznaniu, którego dyrektorem jest ks. prałat Szymon Daszkiewicz.

  II Powszechna Wystawa Krajowa „Konkurencyjna Polska” (PWK Konkurencyjna Polska) – jubileuszowa wystawa osiągnięć gospodarczych, naukowych, kulturalnych i obywatelskich Polski, zorganizowana w Poznaniu z okazji 25-lecia odzyskania wolności (1989-2014). Odbywała się 2-15 czerwca 2014 na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Nazwą nawiązuje do Powszechnej Wystawy Krajowej, która odbyła się w Poznaniu w 1929 z okazji 10-lecia Polski odrodzonej. Patronat nad wystawą objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Skowronki – poznański chór dziewczęcy, założony w 1950 roku przez Mirosławę Wróblewską, działający przy Centrum Kultury "Zamek" (dawniej: Pałac Kultury). Tworzą go dziewczęta w wieku od 6 do 19 lat.

  Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej - powstał z inicjatywy profesor Violetty Bieleckiej i dyrektora Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego w marcu 2006 roku. Po przesłuchaniach konkursowych, ze stu sześćdziesięciu kandydatów wybrano ponad pięćdziesięciu profesjonalnie przygotowanych muzyków. Zakwalifikowani chórzyści wywodzą się z białostockich chórów m.in.: Schola Cantorum Bialostociensis, Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku, Chór Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Trzon składu chóru OiFP stanowią artyści śpiewający przez wiele lat w Białostockim Chórze Kameralnym Cantica Cantamus, prowadzonym przez obecnego dyrygenta i kierownika chóru Violettę Bielecką.

  Heca albo polowanie na zająca (opera) – anonim polski, jednoaktowa polska barokowa opera komiczna w 3 odsłonach, zachowana bez tytułu, datowana na podstawie zapisu nutowego na przełom XVII/XVIII w., o tematyce łowieckiej, uznawana jest dzisiaj za najstarszą zachowaną polską operę. Rękopis opery bez strony tytułowej i zakończenia, odkryty przez muzykologa, prof. Uniwersytetu Jana Kazimierza, Adolfa Chybińskiego, działającego do 1939 na terenie województwa lwowskiego i ówczesnej Polski południowo-wschodniej, pochodzi z nieustalonego dziś archiwum dworskiego, miejskiego lub kościelnego. Utwór przypuszczalnie mający charakter okazjonalny, prawdopodobnie dedykowany nieznanemu dziś łowczemu z jednej z ordynacji I Rzeczypospolitej z okazji jego imienin lub urodzin, po śmierci prof. Adolfa Chybińskiego został przekazany wraz z archiwum profesora do biblioteki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, tam został skatalogowany jako kantata myśliwska. Utwór został zbadany i opracowany przez prof. Jerzego Gołosa, który nadał mu tytuł Heca albo polowanie na zająca: krotochwila myśliwska w jednym akcie i opracował zakończenie. Według opinii prof. Jerzego Gołosa pewne słowa użyte w libretcie opery np. wszytek czy ÿ - y jotowane po raz ostatni w pisowni staropolskiej notowano ok. 1680 r., później wyszło to z użycia. Prapremiera opery w opracowaniu prof. Jerzego Gołosa i aranżacji wokalno - instrumentalnej Piotra Orlińskiego miała miejsce w Muzeum - Zamku Górków w Szamotułach 17 października 2008. Kierownictwo prawykonania - Radosław Jastak. Wykonawcy - zespół Nemrod oraz artyści scen poznańskich.

  Chór Archikatedry Warszawskiej: Chór został założony w 1983 roku przez ks. prof. Andrzeja Filabera i jest on objęty patronatem prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa. Chór jest amatorskim zespołem mieszanym, a tworzą go osoby w różnym wieku. Zespół występował w 20 krajach europejskich oraz w USA i Kanadzie, brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach. Chór założyła w 1989 roku prof. Violetta Bielecka, następnie dyrygent artystyczny. Do roku 1994 chór działał przy Filii Akademii Muzycznej w Białymstoku, następnie do roku 1996 już ze statusem chóru zawodowego przy Filharmonii w Białymstoku. Od stycznia 1996 roku, przyjął nazwę Białostocki Chór Kameralny Cantica Cantamus z siedzibą w Filharmonii Białostockiej.

  Zakład Historii Wychowania Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – powstał 1 września 1967 roku w ramach Katedry Pedagogiki UAM. Pierwszym kierownikiem był prof. dr hab. Stanisław Michalski, jego następcą do 2000 roku był prof. dr hab. Jan Hellwig. Obecnie Zakład mieści się na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu. Pracami zakładu kieruje od 2000 roku prof. Wiesław Jamrożek. Chór Kameralny Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu - powstał w 1992, od początku jego dyrygentem jest prof. Krzysztof Szydzisz. Tworzą go studenci, absolwenci oraz młodzi pracownicy naukowi UAM.

  Dodano: 12.10.2010. 00:05  


  Najnowsze