• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prognozy naukowców na rok 2013

  07.01.2013. 17:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Z początkiem nowego roku większość z nas zastanawia się, co przyniesie kolejnych 12 miesięcy. Filozofowie i naukowcy z Imperial College London posunęli się o krok dalej i przedstawili swoje prognozy, czego możemy się spodziewać w medycynie, kosmonautyce i środowisku.

  W medycynie mają nastąpić znaczne postępy wraz ze stopniowym urzeczywistnianiem się idei ponownego rozwoju uszkodzonych części ciała z komórek pacjenta dzięki temu, że naukowcy zyskują wiedzę, iż komórki macierzyste są dosyć wrażliwe i wymagają pielęgnacji, jeżeli mają osiągnąć swój potencjał i utworzyć całe organy.

  Hodowanie sztucznych organów to cel projektu dofinansowywanego ze środków unijnych na kwotę 5,6 mln EUR, którym kieruje emerytowana profesor medycyny Dame Julia Polak i profesor inżynierii chemicznej Athanasios Mantalaris. Podejmą oni współpracę z producentem urządzeń medycznych Novalung, aby stworzyć "hybrydowe" sztuczne płuco, zawierające ludzkie komórki płucne.

  Profesor Dame Julia Polak twierdzi, że: "Komórki żyją w mikrośrodowisku i nie można ich po prostu oddzielić od tego środowiska. Na początku wydawało się, że są to dwa odrębne obszary: zgłębianie biologii komórkowej i opracowywanie nowych biomateriałów, ale teraz specjaliści zwierają szeregi. Zaczynamy rozumieć, że można wykorzystywać inteligentne materiały i komórki, by je wyhodować w bioreaktorze".

  W następstwie udanych "autoprzeszczepów" stosunkowo prostych tkanek, takich jak tchawica, w tym roku możemy być świadkami większych przełomów z bardziej złożonymi organami.

  Profesor Polak dodaje: "Każdy organ wiąże się z odrębnymi wyzwaniami. Na przykład serce - czy można zregenerować tkankę bliznowatą po ataku serca? Koncentrujemy się w szczególności na regeneracji płuc, która jest trudna ze względu na wiele różnych typów komórek".

  Kosmonautyka ma także być niezwykle aktywna w 2013 r., w którym zaplanowano mnóstwo zautomatyzowanych misji bezzałogowych. Po raz pierwszy trzy statki kosmiczne będą współpracować ze sobą nad mapowaniem pola magnetycznego Ziemi, testując prawdopodobnie, czy statek kosmiczny byłby w stanie odchylić asteroidę z kursu kolizyjnego z Ziemią.

  Profesor fizyki kosmicznej Steven Schwartz stwierdził: "Eksploracja kosmosu nie wymaga promu. Sądzę, że w znacznym zakresie prace badawcze będą prowadzone w ramach działań bezzałogowych. Wysłanie człowieka na powierzchnię Marsa jest niezwykle trudne, a sprowadzenie go z powrotem żywego niemożliwe. Kiedyś się nam to uda. Duch człowieka jest taki, że kiedy będziemy w stanie odbyć podróż w jedną stronę, co jest łatwiejsze, ludzie będą się ustawiać w kolejce, aby spędzić resztę swojego życia na Marsie".

  Organizacje prywatne i uczelnie również mają się angażować w misje kosmiczne, zaczynając od statku Virgin Galactic, który odbędzie swoją dziewiczą podróż w tym roku. Richard Branson towarzyszyć będzie swojej rodzinie i klientom (których bilety kosztowały 121.000 GBP) na skraj przestrzeni kosmicznej.

  Jednak uważa się, że to oddziaływanie warunków klimatyczno-pogodowych może mieć najsilniejszy wpływ w skali świata w roku 2013, w którym zjawisko klimatyczne El Ni?o prawdopodobnie osiągnie szczytową siłę, co oznacza, że kolejnych 12 miesięcy może szczególnie obfitować w wydarzenia klimatyczno-pogodowe.

  Profesor Sir Brian Hoskins, dyrektor Instytutu Badań nad Zmianami Klimatu im. Granthama przy Imperial College London, twierdzi: "Będę zaskoczony, jeżeli niedługo nie będziemy mieć rekordowego roku. Obejmujący wiele dekad trend wzrostu temperatury jest bardzo wyraźny. Na 10 najcieplejszych, odnotowanych lat, dziewięć wystąpiło w ciągu ostatnich 12 lat. Kiedy mowa o ociepleniu rzędu 2°C czy 4°C, ludzie mówią 'możemy się do tego przystosować', ale po przekroczeniu pewnego punktu cały system klimatyczny się zmieni i będziemy świadkami znacząco odmiennych warunków pogodowych".

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Terapia komórkowa - rozwijająca się w medycynie gałąź terapii, polegająca na wykorzystaniu ludzkich komórek do regeneracji uszkodzonych tkanek lub narządów pacjenta. Komórki te mogą pochodzić z tego samego pacjenta, lub od dawcy. Metoda ta różni się od przeszczepów tym, że korzysta się w niej nie z całych narządów lub tkanek, ale z wyizolowanych, oczyszczonych i czasem zmodyfikowanych komórek. Do terapii komórkowej często stosuje się komórki macierzyste lub progenitorowe, które posiadają wewnętrzny potencjał regeneracji uszkodzonych tkanek. Przykładowo, ostatnio pojawia się coraz więcej doniesień o skutecznym wykorzystaniu komórek macierzystych pochodzących ze szpiku kostnego do regeneracji mięśnia sercowego po zawale. Popęd śmierci, Tanatos, destrudo – według psychoanalizy Freuda są dwa główne popędy sterujące motywacjami człowieka: popęd życia i popęd śmierci, destrukcji. Obydwie motywacje bardzo silnie wpływają na osobowość człowieka. Popęd życia charakteryzuje się głęboką chęcią do życia, pozytywną motywacją, optymistycznym spojrzeniem na otaczającą rzeczywistość; pragnieniem egzystencji i działania. Popęd śmierci zaś charakteryzuje się chęcią śmierci, chociaż niekoniecznie negatywnym nastawieniem do otoczenia. Wyczekiwanie na dzień, w którym może nadejść długo oczekiwana śmierć jest jak uwieńczenie drogi niosącej wiele wyzwań i działań. Ludzie przejawiający popęd śmierci potrafią osiągnąć bardzo imponujące wyniki swojego działania, sukcesy, nagrody i niekiedy uznanie otoczenia. Popęd śmierci jest bowiem niezwykle silną motywacja do działania, do podejmowania wyzwań i osiągania swoich celów. Bardzo często osoby takie mają wiele zdolności, które cechują się między innymi: trzeźwym spojrzeniem na świat, wyczuleniem na krzywdy ludzkie, niesprawiedliwość i oszustwa, analitycznym myśleniem i umiejętnością zarządzania większymi grupami ludzi. Nie posiadając pragnień takich jak ludzie z popędem życia, ludzie z popędem śmierci są w stanie długo i rzetelnie pracować, bez względu na niewygody fizyczne czy psychiczne, jak np. modelki, które potrafią się głodzić by osiągnąć swój sukces, szefowie firm, którzy spędzają większość życia na budowaniu swojego interesu nie bacząc na swoje wygody, ludzie dochodzący do ogromnych sukcesów za którymi stoi wiele wyrzeczeń, bólu i ciężkiej pracy. Tego typu odporność i przystosowanie do wydarzeń niewygodnych może być wynikiem naturalnych skłonności ludzi z popędem śmierci do samookaleczania się, autodestrukcji, na której bazują budowanie swojego sukcesu i znaczne wyprzedzenie innych ludzi w osiągnięciach. Obydwie motywacje, życia jak i śmierci, niosą ze sobą potężną siłę do osiągania swoich celów. Cele te jednak zasadniczo mogą się różnić. Tom W.B. Kibble, właśc. Tom Walter Bannerman Kibble – brytyjski fizyk-teoretyk, profesor i pracownik badawczy (senior) Imperial College London.

  Imperial College London (właśc. The Imperial College of Science, Technology and Medicine) jest publicznym uniwersytetem położonym w Londynie. Specjalizuje się w badaniach oraz kształceniu w dziedzinie nauki, inżynierii oraz medycyny. Imperial College był częścią Uniwersytetu Londyńskiego do roku 2007, kiedy to uzyskał pełną niezależność, z okazji stulecia swego istnienia. Na Imperial College kształci się około 13 500 studentów, a kadra akademicka liczy ponad 3300 osób. Sir Harrie Stewart Wilson Massey (ur. 16 maja 1908 w St. Kilda, Melbourne lub Invermay, Wiktoria, zm. 27 listopada 1983 w Elmbridge, hrabstwo Surrey lub Cambridge, hrabstwo Cambridgeshire) – australijski fizyk matematyczny, profesor University College London, autor pionierskich prac w zakresie fizyki atomowej i fizyki atmosfery, jeden z inicjatorów i głównych realizatorów programu badań górnych warstw atmosfery, np. jonosfery, z użyciem rakiet sondażowych, założyciel i kierownik British National Committee for Space Research – brytyjskiego oddziału Komitetu do spraw Badań Przestrzeni Kosmicznej, założonego przez Royal Society w roku 1958.

  Embrionalne komórki macierzyste (ang. Embryonic Stem Cell – ESC) – komórki, które mogą dać początek wszystkim możliwym tkankom. Komórki macierzyste pięciodniowego zarodka mogą rozwinąć się w dowolny typ komórek i teoretycznie zastąpić uszkodzone komórki, których organizm nie jest w stanie odtworzyć. David John Nutt (ur. 16 kwietnia 1951) - brytyjski psychiatra i psychofarmakolog, profesor w Imperial College London. Pracował w różnych ciałach doradczych związanych z lekami. W swoich badaniach zajmuje się tematyką uzależnień, lęku i snu.

  Eksploracja kosmosu – fizyczna eksploracja przestrzeni kosmicznej, zarówno przez bezzałogowe próbniki, jak i załogowe pojazdy kosmiczne. Rozwój dużych silników rakietowych na paliwo płynne na początku XX wieku pozwolił na praktyczne spojrzenie na eksplorację kosmosu. Był to przełom, zwłaszcza w porównaniu do obserwacji kosmosu z powierzchni Ziemi, zwanej astronomią, która była dokonywana od tysiącleci. Virgin Galactic jest częścią należącej do Richarda Bransona Virgin Group. Została założona w 2004 roku. Firma ma w niedalekiej przyszłości oferować suborbitalne loty kosmiczne, suborbitalne kosmiczne misje naukowe oraz umieszczanie na orbitach małych satelitów. W dalszych planach Virgin Galactic ma oferować również ogólnodostępne loty kosmiczne.

  Komórki satelitarne – komórki macierzyste mięśni szkieletowych. Powstają z mioblastów, które nie zlały się do roboczych komórek mięśniowych, lecz ściśle do nich przylegają. U dorosłego człowieka ich jądra stanowią ok. 5% jąder komórek mięśniowych. Uaktywniają się przy uszkodzeniu lub trenowaniu mięśnia, prowadząc do regeneracji lub przerostu komórek mięśniowych. W warunkach doświadczalnych udaje się je różnicować do innych komórek niż mięśniowe.

  Potencjał czynnościowy (czyli iglicowy) - przejściowa zmiana potencjału błonowego komórki, związana z przekazywaniem informacji. Bodźcem do powstania potencjału czynnościowego jest zmiana potencjału elektrycznego w środowisku zewnętrznym komórki. Wędrujący potencjał czynnościowy nazywany jest impulsem nerwowym. Faza depolaryzacji i repolaryzacji potencjału czynnościowego (iglica) trwa nie więcej niż 1 ms i osiąga maksymalnie wartości około +30 mV. Hiperpolaryzacja następcza może trwać kilkadziesiąt milisekund. W trakcie potencjału czynnościowego neurony stają się niepobudliwe, zaś później, podczas hiperpolaryzującego potencjału następczego ich pobudliwość jest zmniejszona. Zjawiska te nazywamy refrakcją bezwzględną i względną . Ze względu na okres refrakcji bezwzględnej oraz refrakcji względnej komórki nerwowe człowieka nie mogą generować potencjałów czynnościowych z dowolną częstotliwością. Jednak w najbardziej sprzyjających okolicznościach częstotliwość potencjałów czynnościowych może dojść do 100 impulsów na sekundę .

  Meir M. "Manny" Lehman (ur. 24 stycznia 1925 w Londynie, zm. 29 grudnia 2010 w Jerozolimie) – brytyjski profesor w School of Computing Science na Uniwersytecie Middlesex. Od 1972 do 2002 był profesorem i dyrektorem Departamentu Komputerowego w Imperial College London. Jego wkład w badania to wczesne stwierdzenie zjawiska ewolucji oprogramowania i prawa ewolucji oprogramowania Lehmana. Był członkiem Royal Academy of Engineering. Kai Simons (ur. 24 maja 1938 w Helsinkach) – fiński profesor biochemii na stałe mieszkający i pracujący w Niemczech. Autor koncepcji raftów lipidowych, twórca pojęcia trans-Golgi network i jego roli w sortowaniu białek i lipidów. Współzałożyciel i współorganizator EMBL (European Molecular Biology Laboratory), ELSO, inicjator założenia Instytutu Molekularnej Biologii Komórki i Genetyki Maxa Plancka w Dreźnie. Autor ponad 350 artykułów naukowych.

  Merystemoidy – miejsce w obrębie tkanek stałych, w którym następuje różnicowanie się komórek w kierunku bardziej wyspecjalizowanych. Miejsce takie może charakteryzować się zwiększona aktywnością podziałową. Przykładem są komórki macierzyste aparatów szparkowych lub komórki inicjalne włosków czyli tworów epidermy. Zwykle dochodzi do zahamowania różnicowania się komórek w okolicy merystemoidu, co skutkuje równomiernym rozłożeniem stryktur powstających z merystemoidu.

  Dodano: 07.01.2013. 17:49  


  Najnowsze