• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Renowacja barokowego obrazu na Uniwersytecie Wrocławskim

  06.07.2011. 03:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Zakończyła się renowacja barokowego obrazu znajdującego się nad wejściem do dawnej apteki na Uniwersytecie Wrocławskim. Prace konserwatorskie pozwoliły m.in. na ustalenie, co w rzeczywistości przedstawia zabytkowe dzieło.

  Jak poinformował PAP pełnomocnik rektora ds. konserwacji zabytków dr Łukasz Krzywka, prawie nieczytelne malowidło było przez osoby opisujące wyposażenie Auli Leopoldyńskiej pomijane lub bardzo różnie interpretowane. Widziano na nim m.in. Chrystusa uzdrawiającego trędowatych lub Miłosiernego Samarytanina.

  "Już po wstępnym oczyszczeniu płótna konserwator malarstwa doszedł jednak do wniosku, że na obrazie przedstawiono braci Kosmę i Damiana, świętych Kościoła katolickiego i prawosławnego, którzy żyli na przełomie III i IV w. Cieszyli się oni wielką sławą ze względu na swój kunszt medyczny i fakt, że za pracę nie pobierali zapłaty" - wyjaśnił Krzywka.

  Obraz wieńczący wejście do apteki, mieszczącej się na parterze gmachu Leopoldinum, powstał w stosowanej chętnie na przełomie XVII i XVIII w. technice olejno-żywicznej. Przedstawiono na nim trzy postaci. Na pierwszym planie siedzi chory z obandażowaną głową, opatrywany przez św. Damiana. Nieco w głębi stoi św. Kosma, prawą rękę unosi w geście błogosławieństwa, a w lewej trzyma naczynie z lekarstwem. Obok na stoliku wyeksponowana została czerwona czapka, buteleczka z przyczepioną recepturą i puszka na leki.

  "Od późnego średniowiecza czerwony był barwą wydziałów lekarskich. Czerwony mucet i biret nosili także doktorzy nauk. Atrybuty te wraz z diagnostycznym naczyniem do badania moczu, które Kosma trzyma w lewej ręce, charakteryzują go jako patrona wydziału. (...) Opatrywany przez św. Damiana chory ma głowę owiniętą bandażem. Z nadzieją patrzy na błogosławiącego go św. Kosmę" - tłumaczył Krzywka.

  Kosma i Damian są patronami Florencji, lekarzy, aptekarzy, farmaceutów, chirurgów, fizyków, cyrulików, cukierników i wydziałów medycznych. Z czasem, gdy zaczęto oddzielać zawody lekarza i aptekarza, w przedstawieniach braci nastąpiła specjalizacja - Damiana pokazywano jako aptekarza z puszką na leki, a Kosmę jako lekarza z naczyniem do badania moczu. Najczęściej malowano ich przy pracy, z buteleczkami leków i pudełkami maści, z czerwonymi czapkami na głowie

  PAP - Nauka w Polsce

  mic/ hes/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Damian – imię męskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od imienia bogini Damii czczonej w Epidaurze, od słowa dámios, démios, oznaczającego: lekarz ludowy oraz od greckiego słowa damaon, oznaczającego: poskromiciel, pogromca, lub uzdrowiciel. Jego patronem jest męczennik, brat Kosmy (zob. Kosma i Damian). Jest jeszcze inny święty o tym imieniu – św. Damian Nam Myŏng-hyŏg, męczennik koreański. Damiana (Turnera diffusa) – gatunek krzewu z rodziny męczennicowatych. Nazwa rośliny pochodzi od średniowiecznego aptekarza św. Damiana. Roślina występuje w Ameryce Południowej, Środkowej, na Karaibach i w południowej części Ameryki Północnej. Kosma - imię męskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa kosmos oznaczającego "porządek", "ład", "ozdobić". Często wiązane z imieniem Damian, bratem Kosmy - świętymi żyjącymi pod koniec III wieku, zginęli w 283 roku.

  Kosma Pieśniarz, Kosma z Jerozolimy, Kosma z Maiumy, znany także pod imionami: Melodos, Kosmas hagiolites, gr. Κοσμάς ο Μελωδός, cs. Swiatitiel Kosma, jepisko Maiumskij, tworec kanonow (ur. w Jerozolimie, zm. po 750 w Maiumie k. Gazy) – grecki poeta, biskup, święty prawosławny. Cosmati (wł. od imienia Kosma) (Marmorarii Romani) - grupa włoskich artystów kamieniarzy z kilku rodzin (np. Melini, Vaslleti i Oderisi) pracująca począwszy od XII wieku w Rzymie, a później także w pozostałych rejonach Italii oraz poza nią.

  Kosma (ur. ? Kilkis (Skoutari), zm. w 1736) – patriarcha Konstantynopola w latach 1714-1716, a następnie patriarcha Aleksandrii w latach 1712-1714 i 1723-1736. Od 11 kwietnia 1703 r. był arcybiskupem Synaju do 2 lutego 1706 r., kiedy został wybrany metropolitą Klafdioupoleos. Gdy 28 lutego 1714 r. z urzędu zrezygnował patriarcha Cyryl IV, Kosma został wybrany jego następcą. Po śmierci Samuela w 1723 r. został wybrany patriarchą Aleksandrii (jako Kosma II), którym pozostawał aż do śmierci w 1736 r. Jego prace są przechowywane w patriarchalnej Bibliotece w Kairze. Miecz Kosmy i Damiana znany w niemieckiej literaturze jako Zeremonialschwert lub Prunkschwert – miecz ceremonialny będący ideowym nawiązaniem do narzędzia męczeństwa świętych Kosmy i Damiana patronów żeńskiego opactwa w Essen i kościoła katedralnego. Prawdopodobnie jest darem cesarza Ottona III dla opactwa, choć dzieło jest datowane na drugą połowę X wieku. Przykład rzemiosła artystycznego czasów ottońskich. Znajduje się w skarbcu katedralnym w Essen.

  Kosma i Damian, grec. Κοσμάς και Δαμιανός, cs. Biessrebreniki i czudotworcy Kosma i Damian Azijskije – bracia, prawdopodobnie bliźniacy, lekarze rzymscy, męczennicy chrześcijańscy oraz święci Kościoła katolickiego i prawosławnego. Według tradycji zginęli 26 września 303. Święci ci są wymieniani w Modlitwie Eucharystycznej (Communicantes) Kanonu rzymskiego. Cerkiew Świętych Kosmy i Damiana (znana też pod wezwaniem św. Proroka Eliasza) w Czeremsze-Wsiprawosławna cerkiew cmentarna. Należy do parafii Matki Bożej Miłującej w Czeremsze, w dekanacie Kleszczele diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

  Cerkiew śś. Kosmy i Damiana w Krempnej – drewniana była parafialna cerkiew greckokatolicka w Krempnej. Obecnie kościół pw. św. Maksymiliana Kolbe.

  Herb Lubawy – w czerwonym polu postać Biskupa w srebrnej albie i złotym ornacie, ze złotą infułą na głowie. W lewej ręce trzyma złoty pastorał prawa wzniesiona do błogosławieństwa. Po lewej stronie postaci zielona jodła po prawej zielona lipa.

  Dodano: 06.07.2011. 03:19  


  Najnowsze