• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sposób na hałaśliwych sąsiadów

  25.02.2010. 16:17
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Luksus mieszkania w ciszy, dostępny jest dla niewielu, zwłaszcza tych, mieszkających w bloku. Jak zniwelować hałas zza ściany? Być może zmienią to nowe dźwiękoodporne płytki z... lateksu.

  Pomysłodawcami tego wynalazku są chińscy uczeni z Hongkongu. Opracowali oni panele pochłaniające dźwięki składające się z lateksowej membrany rozciągniętej na twardej plastikowej kratownicy o jednocentymetrowych polach. W centrum każdego kwadratu znajduje się plastikowy ciężarek. W zależności od jego wagi, membrana pochłania dźwięki o rozmaitej długości fali - czyli różnej wysokości.

  Gdy fala dźwiękowa dociera do płytki, membrana i ciężarki rezonują z różnymi częstotliwościami. "Wewnętrzna część membrany wibruje w odwrotną stronę niż jej część zewnętrzna" - tłumaczy cytowany przez portal New Scientist Zhiyu Yang z Hong Kong University of Science and Technology, który opracował ten wynalazek. Oznacza to, że fale dźwiękowe znoszą się nawzajem, dzięki czemu dźwięk nie przedostaje się przez panel.

  Ponieważ każda membrana - w zależności od wagi ciężarka - pochłania jedynie dźwięki o wąskiej częstotliwości, aby uzyskać efekt pełnej izolacji dźwiękowej, trzeba połączyć ze sobą pięć takich paneli. Będą wówczas ważyć mniej więcej tyle samo, co łazienkowe kafelki, choć będą od nich nieco grubsze, mierząc ok. 1,5 cm.

  Jeśli panele takie, których koncepcję przedstawili uczeni na łamach czasopisma "Applied Physics Letters", weszłyby do produkcji mogłyby znaleźć zastosowanie w miejscach o szczególnie dokuczliwym poziomie hałasu, np. na lotniskach. Ale również wielu lokatorów bloków z pewnością byłoby zainteresowanych tym wynalazkiem.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 25.02.2010. 16:17  


  Najnowsze