• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stonehenge: zagadka prawie rozwikłana

  24.02.2010. 00:38
  opublikowane przez: Karolina Kostrzewa

  Stonehenge, zespół kamiennych kręgów w hrabstwie Wiltshire w Wielkiej Brytanii to nadal zagadka dla naukowców.

  Powstało już wiele teorii dotyczących oryginalnego wyglądu Stonehenge, daty jego powstania oraz celu, jakiemu miała służyć ta kamienna konstrukcja. Stonehenge miało być więc starożytnym kalendarzem, obserwatorium astronomicznym albo lądowiskiem kosmitów. Przyjrzyjmy się bliżej kilku ostatnio opublikowanym odkryciom.


  Parę tygodni temu, grupa archeologów ze stowarzyszenia English Heritage ogłosiła, że Stonehenge było dawniej otoczone przez dwa żywopłoty.

  Mike Pitts, redaktor naczelny Brytyjskiego magazynu Archeology, powiedział, że przeznaczenie żywopłotów jak i ich dokładne datowanie są zagadką. Jego zdaniem żywopłoty mogły stanowić zasłonę, która nie pozwalała nieproszonym gościom na obserwacje obrzędów, które odbywały się w środku.


  Dr. Rupert Till, ekspert od spraw akustyki i technologii muzycznych, postawił w zeszłym roku hipotezę, że Stonehenge było...starożytną dyskoteką! Odwiedził on replikę słynnego kamiennego kręgu w Waszyngtonie, gdzie przeprowadził testy akustyczne. Wykonanie testów na oryginalnym zabytku nie miało by sensu, ponieważ jest on częściowo zniszczony i nie ‘zadziałałby’ tak, jak podczas czasów świetności.

  Do zbadania właściwości akustycznych kręgów Till użył specjalistycznego sprzętu do dystrybucji dźwięku oraz programu komputerowego do analizy akustycznej. Echo odbite od kamieni miało według niego wskazywać, że muzyka w środku kręgów była bardzo rytmiczna i szybka, w tempie około 160 bitów na minutę. Tak szybkie tempo przypomina muzykę transową a nawet sambę. Till twierdzi, że Stonehenge mogło być miejscem do odprawiania rytualnych tańców.

  Wizja Stonehenge jako antycznej dyskoteki nie znalazła poparcia wśród innych naukowców i znawców zabytku..

  W 2008 roku, Profesorowie Tim Darvill i Geoff Wainwright z Uniwersytetu w Bournemouth wysunęli hipotezę, że Stonehenge było pewnego rodzaju szpitalem. Według nich, ludzie przybywali z daleka żeby skorzystać z uzdrawiających właściwości tego miejsca. Kamienie tworzące konstrukcję to tak zwane "niebieskie głazy" (ze względu na kolor kamienia świeżo po przecięciu). Pochodzą z Walii, z rejonu Wzgórz Preseli. Kraina ta była niegdyś słynna z uzdrawiających strumieni, a kamienie sprowadzone stamtąd miały mieć podobne właściwości. W środku Stonehenge znaleziono też liczne szczątki ciał osób cierpiących na różne schorzenia i choroby. Według naukowców, jest to kolejny dowód na to, że konstrukcja funkcjonowała jako "Neolityczne Lourdes"
  Co więcej, dzięki badaniom materiałów organicznych spod kamieni naukowcy wykazali, że były one wzniesione około 2300 roku p.n.e., czyli 300 wcześniej niż sądzono.

  Niedługo po tym odkryciu, kolejna grupa naukowców, ze Stonehenge Riverside Project, zasugerowała, że Stonehenge było cmentarzem. Według nich uszkodzenia i choroby w szczątkach pochowanych pod kamieniami osób to tylko przypadek. Naukowcy zbadali tzw. Otwory Aubreya położone na zewnątrz kręgu. Badania radiowęglowe wykazały, że ciała niebieskie głazy były oryginalnie wzniesione w otworach Aubreya a dopiero potem przetransportowane do środka okręgu. Kamienie miały być służyć jako monumenty dla pochowanych pod nimi zmarłych. Mała liczba pochówków (około 250) ma oznaczać, że był to cmentarz dla elit.

  Naukowcy przesunęli też datę powstania konstrukcji o kolejne 700 lat. Według nich, niebieskie głazy zostały ustawione około 3000 roku p.n.e.
  2300 p.n.e to według nich rok przeniesienia kamieni do środka okręgu.

  Zapewne upłynie jeszcze wiele lat zanim dowiemy się czym naprawdę było Stonehenge i kiedy dokładnie powstało. Nie jest wykluczone, że kamienny krąg spełniał więcej niż jedną funkcję na przestrzeni tysiącleci.

  Źródło: The Guardian, Archeowieści.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Budowle megalityczne (megality) występują na obszarze całego świata, w tym również w Europie i Polsce. Początki megalityzmu na terenach Europy sięgają V tysiąclecia p.n.e. Stopniowy zanik idei obserwuje się około 2 tysiąclecia p.n.e. Czasem jednak budowle megalityczne funkcjonowały jeszcze w epoce brązu. Stonehenge straciło swe znaczenie kultowe około 1400 r p.n.e. Szczególnym typem budowli megalitycznej były megaksylony (gr., mega = wielki; ksylon = drzewo), zbudowane według podobnej idei, ale z innego materiału – z drewna i ziemi. Carhenge – replika angielskiego Stonehenge znajdująca się w pobliżu miasteczka Alliance w Nebrasce na High Plains (USA). Wykonana jest z amerykańskich samochodów pomalowanych sprejem na szaro. Została skonstruowana przez Jima Reindersa w 1987. (9325) Stonehenge – planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 3 lat i 288 dni w średniej odległości 2,43 j.a. Została odkryta 3 kwietnia 1989 roku w Europejskim Obserwatorium Południowym przez Erica Elsta. Nazwa planetoidy pochodzi od Stonehenge, megalitycznej budowli związanej najprawdopodobniej z kultem Księżyca i Słońca. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (9325) 1989 GG4.

  Salisbury Plain (Równina Salisbury) – równina w południowo-środkowej Anglii, na obszarze hrabstwa Wiltshire. Obejmuje powierzchnię ok. 775 km². Teren jest słabo zalesiony, odwadniany przez rzekę Avon i jej dopływy; występują pokłady kredy. Na równinie znajdują się prehistoryczne monumenty i budowle megalityczne, m.in. Stonehenge. Duża część obszaru wykorzystywana jest do ćwiczeń wojskowych. Kromlech (z celtyckiego crom – wygięty, lech – kamień) – krąg zbudowany z ustawionych pionowo kamieni, często wokół grobowca lub miejsca kultu. Stawiane były w neolicie oraz w epoce brązu, najczęściej na terenach Bretanii, Anglii i Irlandii – pierwsze kromlechy pojawiły się w drugiej połowie IV tysiąclecia p.n.e. Było to najprawdopodobniej miejsce kultu i zebrań plemiennych. Do najbardziej znanych należy Stonehenge.

  Początki historii Szkocji sięgają czasów odległych o ponad 8 tysięcy lat, kiedy pierwsze ludy przybyły na tereny obecnej Szkocji. Był to wówczas jeden z ostatnich nieskolonizowanych obszarów świata, zarazem jednak jeden z ostatnich bastionów epoki lodowcowejosadnictwo następowało w miarę wycofywania się lodowca. Ten późny start znajdzie odzwierciedlenie w ciągu następnych kilku tysięcy lat historii Szkocji, jako że ze zdobyczami takimi jak rolnictwo, brąz i narzędzia z żelaza zapozna się ona jako jedno z ostatnich miejsc w Europie. Pierwsze stałe osady w Szkocji powstały co najmniej 5000 lat p.n.e. Znane stanowisko archeologiczne w Skara Brae na Orkadach datowane jest na 2000 lat p.n.e. Ludy te były również mistrzami monumentalnych budowli, oddając się zajęciu, które bardziej na południe zaowocowało powstaniem zadziwiających budowli typu Stonehenge. Echo Wyspy – drugi studyjny album jastrzębskiego folkowego zespołu Stonehenge, wydany w 2000 roku przez należącą do zespołu firmę Word of Folk.

  Celtic Express – trzeci studyjny album jastrzębskiego folkowego zespołu Stonehenge, wydany w 2005 roku przez należącą do zespołu firmę Word of Folk. Stonehenge – polski zespół folkowy założony w 1996 roku w Jastrzębiu Zdroju, specjalizujący się w muzyce celtyckiej. Jego nazwa pochodzi od tajemniczego kamiennego kręgu położonego w mieście Salisbury na południu Anglii. Brzmienie zespołu charakteryzuje fuzja tradycyjnych tematów muzycznych z Zielonej Wyspy i nowoczesnego instrumentarium, nawet z wykorzystaniem loopów i sampli.

  Imitacje kamieni (kamienie ozdobne) – kamienie i inne materiały mające naśladować kamienie szlachetne, preparowane całkowicie lub częściowo ludzką ręką. Imitacje kamieni przypominają wyglądem (zwłaszcza barwą) swoje naturalne odpowiedniki, ale ich własności fizyczne i chemiczne są inne.

  TeraDisc - jest prototypowym, optycznym nośnikiem danych stworzonym przez izraelską firmę informatyczną Mempile. Na jednym takim dysku można zapisać 1 Terabajta danych. Według przewidywań firmy, dyski te miały pojawić się w sprzedaży w roku 2011 i kosztować około 30 dolarów za jeden, zaś nagrywarka do nich od 3000 do około 4000 dolarów - z czasem powinny one znacznie stanieć. W założeniu firmy dyski te miałyby być głównie wykorzystywane do przechowywania filmów, które - produkowane w przyszłości w znacznie większej rozdzielczości niż dzisiaj - miałyby zajmować o wiele więcej miejsca.

  Kopiec Esterki – nieistniejący już kilkumetrowej wysokości kopiec, który według legendy miał powstać w XIV wieku, usypany na rozkaz króla Kazimierza Wielkiego na cześć Esterki, jego na wpół legendarnej ukochanej, a według innych podań jako miejsce jej pochówku. Według innych hipotez ów kopiec mógł być pozostałością po jakimś obiekcie obronnym lub sztucznie usypanym wzgórzem mieszkalnym, albo też jego lokalizacja mogła mieć związek ze zjawiskami astronomicznymi.

  Dodano: 24.02.2010. 00:38  


  Najnowsze