• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stypendia konferencyjne FNP dla 17 osób

  03.09.2009. 20:58
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Siedemnastu polskich naukowców otrzyma od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej stypendia konferencyjne. Laureaci otrzymają dotacje w wysokości od dwóch do ośmiu tysięcy złotych. Dzięki dofinansowaniu trzy osoby wyjadą na konferencje naukowe do Hiszpanii, po dwie do Wielkiej Brytanii, Grecji, Portugalii i USA. Pozostali laureaci skorzystają z konferencji w Szwajcarii, Australii, Turcji, Kanady, na Słowacji i we Włoszech.

  Najwyższe dofinansowanie - 8 tys. złotych - otrzymała Monika Górska-Olesińska z Uniwersytetu Opolskiego, która wyjedzie do Australii. Agnieszka Łaboda z Uniwersytetu Jagiellońskiego na wyjazd do USA otrzyma 6 tys. złotych, a Grzegorz Iwański z Politechniki Warszawskiej skorzysta z 5 tys. złotych dofinansowania na konferencję w Hiszpanii.

  Jak informuje FNP, zgłoszenia do trzeciej w tym roku edycji stypendiów konferencyjnych przysłało 133 kandydatów.

  W ramach programu dofinansowane jest uczestnictwo polskich uczonych w międzynarodowych kongresach, sympozjach i konferencjach naukowych w Polsce lub za granicą. Stypendium pokrywa koszty podróży, opłaty konferencyjne, zakwaterowanie bądź wyżywienie w czasie konferencji.

  O stypendium mogą się ubiegać naukowcy, którzy nie przekroczyli 35. roku życia i mają obywatelstwo polskie. Muszą być pracownikami lub doktorantami w krajowej szkole wyższej lub instytucji, do której celów statutowych należy prowadzenie badań naukowych.

  Na dofinansowanej konferencji powinni wygłosić zaaprobowany przez organizatorów referat, komunikat lub przedstawić plakat. Powinni również wykazać się dorobkiem naukowym w dziedzinie odpowiadającej tematycznie konferencji.

  Naukowcy, którzy chcą wziąć udział w kolejnej edycji programu muszą wypełnić wniosek on-line, który znajduje się na stronie: FNP Jednocześnie wydrukowany wniosek wraz z załącznikami należy dostarczyć do biura Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, które przeprowadza procedurę konkursową. Termin składania wniosków w kolejnej edycji konkursu upływa 30 października tego roku

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Konferencja naukowa – spotkanie grupy naukowców, praktyków i osób zainteresowanych pewnym działem nauki. W ramach spotkania referowane są wyniki badań naukowych lub odbywa się seria krótkich wykładów monograficznych i dyskusji na określony temat. Konferencje, obok publikacji, są jedną z dwóch podstawowych form prezentowania i dyskutowania wyników badań naukowych. Wystąpienia na konferencjach naukowych, w których prezentuje się swoje wyniki badań są nazywane prezentacjami, komunikatami, doniesieniami wstępnymi, referatami. Materiały konferencji mogą być publikowane. Klub Stypendystów Zagranicznych Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest stowarzyszeniem naukowym skupiającym laureatów stypendium FNP typu post-doc (obecnie program KOLUMB) Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. You Can Dance – Po prostu tańcz! – program rozrywkowy, emitowany od 10 września 2007 do 6 czerwca 2012 przez telewizję TVN. Audycja produkowana była na licencji amerykańskiego formatu So You Think You Can Dance przez Mastiff Media Polska. Program miał na celu wyłowienie spośród tysięcy chętnych jednego, wszechstronnie uzdolnionego tancerza, który stanie się idolem publiczności. Całość miała charakter show, którego zasady były bardzo podobne do tych obowiązujących w "Idolu". Nagrodą dla zwycięzcy było 3 miesięczne stypendium w Broadway Dance Center oraz 100 tysięcy złotych, lecz w 7 edycji było 3 miesięczne stypendium w "International Dance Academy" w Los Angeles oraz 100 tysięcy złotych. Producentem programu ze strony TVN była Ewa Leja, a producentem wykonawczym – Grzegorz Piekarski z Mastiff Media Polska. W poprzednich edycjach w jury zasiadał Michał Piróg, Weronika Marczuk i Agustin Egurrola, a prowadzącą była Kinga Rusin, laureatka IV edycji Tańca z gwiazdami. W V edycji miejsce Weroniki Marczuk zajęła Anna Mucha – zwyciężczyni X edycji programu Taniec z Gwiazdami. Od 2 marca 2011 TVN zaczęło emitować 6 edycję programu. Od tej edycji w jury miejsce Anny Muchy zajęła Kinga Rusin, a rolę prowadzącej objęła Patricia Kazadi. W 7 edycji ekipa programu pozostała bez zmian.

  Microsoft Technology Summit (MTS) – cykl konferencji firmy Microsoft, organizowanych w wielu krajach świata. Edycja w Polsce jest jedną z największych konferencji tego rodzaju w Europie Środkowo-Wschodniej. Program konferencji MTS skierowany jest do menedżerów, programistów i specjalistów z branży IT. Konferencja co roku gromadzi blisko 3000 osób. Plakat naukowy (żargonowo poster) – forma prezentacji naukowej, dla odróżnienia od plakatu reklamowego zachowuje w kręgach naukowych żargonową nazwę wywodzącą się z języka angielskiego – poster. Forma prezentacji graficznej, powstała w II połowie XX w. Spopularyzowała się na dużych konferencjach naukowych, obecnie jedna z popularniejszych form prezentowania wyników badań w trakcie konferencji naukowych.

  Sesja plakatowa (sesja posterowa) – element konferencji naukowej polegający na dyskusji przy publicznie rozwieszonych plakatach naukowych. Sesje posterowe są zwykle planowane w programach konferencji naukowych w taki sposób, aby nie kolidowały z innymi formami prezentacji (na przykład sesjami wykładowymi).

  Dodano: 03.09.2009. 20:58  


  Najnowsze