• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szaleńczy debiut Twittera na giełdzie

  15.11.2013. 20:44
  opublikowane przez: Kotynia Agnieszka

  Popularny portal społecznościowy odnotował duży sukces podczas debiutu na nowojorskiej giełdzie. W ciągu pierwszych kilkunastu minut kurs osiągnął aż 92% maksymalny wzrost.  

  Cena emisyjna akcji została ustalona na kwotę 26 dolarów, która znajdowała się znacznie powyżej widełek określonych przez spółkę. Pod koniec października Twitter zamierzał celować w cenę emisyjną wynoszącą 17-20 dolarów za akcję, które w przypadku powodzenia IPO miały przynieść od 1,19-1,4 mld dolarów. Po takiej podwyżce poziom przychodów wzrośnie aż do kwoty 1,8 mld dolarów.

  Pojawienie się Twittera na nowojorskiej giełdzie ma być największym debiutem firmy technologicznej od 2012r., kiedy to na giłede wchodził Facebook. Facebook zadebiutował wówczas przy cenie emisyjnej na poziomie 38 dolarów na akcję.

   

  Twitter został założony przez Jacka Dorseya, Ev Williamsa oraz Biza Stonea w 2006r i świadczy usługi mikroblogów. Portal umożliwia użytkownikom wysyłanie, a także odczytywanie tzw. „tweetów”, które są krótkimi wiadomościami nieprzekraczającymi 140 znaków. Tweeter pomimo, że zaczynał od kilku tysięcy użytkowników, obecnie wpisuje się w główne nurty serwisów społecznościowych.

  Zdecydowana większość przychodów Twittera generowana jest przez reklamy. Analitycy szacują, że w tym roku przychód wyniesie ok. 580 mln dolarów, gdzie w 2012 roku wyniósł ponad 280mln. Prognozy są również bardzo obiecujące, ponieważ w 2015 roku dochód szacowany jest na 1,33 mld dolarów. Sama wartość Twittera jest obecnie szacowana na 14mld dolarów. Twitter może zostać określony mianem fenomenu na rynku mikroblogowym, gdyż analitycy podkreślają, że dotychczas żaden serwis mikroblogowy nie przyniósł zysków. Twitter osiągnął sukces, ponieważ pomimo ciągłego wzrostu przychodów regularnie inwestował duże kwoty w centra danych oraz zatrudniał nowych pracowników.

  Agnieszka Kotynia


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Twitter – darmowy serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania umożliwiającą użytkownikom wysyłanie oraz odczytywanie tak zwanych tweetów. Tweet to krótka, nieprzekraczająca 140 znaków wiadomość tekstowa wyświetlana na stronie użytkownika oraz dostarczana pozostałym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Serwis umożliwia również tagowanie (znak # przed słowem stanowiącym treść wpisu czyni je tagiem) oraz odpowiadanie użytkownikom (@nazwa_użytkownika: odpowiedź). Użytkownicy mogą dodawać krótkie wiadomości do swojego profilu z poziomu strony głównej serwisu, wysyłając SMS-y lub korzystając z zewnętrznych aplikacji. Vine – aplikacja mobilna i serwis społecznościowy, którego właścicielem jest Twitter, umożliwiający publikowanie krótkich filmów. Można je udostępniać w innych portalach, jak Twitter czy Facebook. Charakterystyczną cechą takich filmów jest ich bardzo niewielka długość, która wynosi maksymalnie 6 sekund. Dolar zastępczy - dolar USA mający gwiazdkę zamiast litery po numerze seryjnym. Oznacza, że banknot był wadliwy i na jego miejsce został wypuszczony do obiegu inny, poprawny banknot. Gwiazdka jest dodawana ponieważ dwa banknoty nie mogą być wyemitowane z tym samym numerem.

  Blip (Bardzo Lubię Informować Przyjaciół) - serwis społecznościowy, wzorowany na amerykańskim Twitterze, łączący prowadzenie mikrobloga z komunikowaniem się w kręgu znajomych. Założony został w maju 2007 w Warszawie, przez Marcina Jagodzińskiego i Zbigniewa Sobieckiego, a 11 czerwca 2007 Blip został przejęty przez spółkę Gadu-Gadu S.A.. Irańska Giełda Naftowa (IOB), giełda towarowa na wyspie Kisz, na której obrót ropą naftową i gazem rozliczany jest w walutach innych niż dolar amerykański, w szczególności w euro. Giełda ta ma w zamierzeniach przełamać monopol dolara w międzynarodowym obrocie paliwami.

  Eduardo Saverin (ur. 1982 w São Paulo w Brazylii) – jest jednym ze współzałożycieli portalu społecznościowego Facebook oraz właścicielem 5% jego akcji, które szacuje się na 1,15 miliarda dolarów. Social media marketing (pl. marketing w mediach społecznościowych) - Zjawisko polegające na zdobywaniu uwagi oraz generowaniu ruchu internetowego przy pomocy serwisów społecznościowych. Do promocji marki wykorzystuje się takie portale społecznościowe jak Facebook, Twitter, LinkedIn, Yelp, Youtube czy blogi. Media społecznościowe w ostatnim czasie odgrywają coraz większą rolę w działaniach marketingowych wielu firm, ze względu na fakt, że są łatwo dostępne dla wszystkich, którzy mają dostęp do internetu. Social media marketing umożliwia bezpośredni dostęp do pożądanej grupy docelowej, a dodatkowo obniża koszty działań marketingowych.

  Hong Kong Stock Exchange (w skrócie HKSE lub SEHK; chiń.: 香港交易所; pinyin: Xiānggǎng Jiāoyìsuǒ) – giełda papierów wartościowych w Hongkongu. Jedna z największych giełd świata; jej kapitalizacja wynosi ponad 10 bilionów dolarów hongkońskich (1,3 biliona dolarów amerykańskich). Twitterowa rewolucja (ang. Twitter Revolution) – określenie protestów społecznych organizowanych przy pomocy internetowych serwisów społecznościowych.

  Dolar hiszpański – srebrna moneta równa wartością równa ośmiu realom, skąd też jej nazwa w języku hiszpańskim real de a ocho – "kawałek z ośmiu". Bita od hiszpańskiej reformy monetarnej z 1497 roku, aby móc korespondować z niemieckim talarem. Na jej podstawie stworzony został dolar amerykański, z którym legalnie funkcjonowała do czasu uchwalenia aktu menniczego z 1857 roku. Ponieważ była szeroko używana zarówno w Europie, w Amerykach oraz na Dalekim Wschodzie stała się pierwszą walutą światową u skraju XVIII wieku. Wiele istniejących dziś walut, jak dolar kanadyjski, czy amerykański czy yuan chiński bazowały początkowo na dolarach hiszpańskich.

  Mozilla Thunderbird – wolny klient poczty, komunikator internetowy (ze wsparciem dla XMPP, Facebooka, Twittera i IRC), czytnik grup dyskusyjnych oraz kanałów informacyjnych w formacie RSS i Atom.

  Dolar (dollar) to waluta wielu krajów świata. Dzieli się na 100 centów. Nazwa dolara - podobnie jak nazwa waluty Słowenii sprzed 1 stycznia 2007 - tolar, pochodzi od dawnej srebrnej monety – talara. Dolar został oficjalną jednostką monetarną USA w 1785 roku. Jednak zarówno samo słowo angielskie, jak i pieniądze o takiej nazwie istniały już wcześniej. Wieczernij Biszkiek (ros. Вечерний Бишкек) – kirgiski dziennik wieczorny, ukazujący się w języku rosyjskim cztery razy na tydzień w Biszkeku. Jest to jeden z najbardziej wpływowych środków masowego przekazu w Kirgistanie. Powstał 1 stycznia 1974 w ówczesnym Frunze. Obecnie gazeta posiada wersję internetową utworzoną 23 listopada 2011 roku. Od chwili założenia wersji internetowej jej redaktorką naczelną jest kirgiska dziennikarka, absolwentka Słowiańskiego Uniwersytetu Kirgisko-Rosyjskiego Dinara Masłowa (kirg.). W styczniu 2012 roku redakcja otwarła oficjalne strony w popularnych serwisach społecznościowych (Facebook, Twitter, Odnoklassniki.ru), gdzie współpracuje z czytelnikami.

  Facebook – serwis społecznościowy, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z aplikacji, będących własnością Facebook, Inc. z siedzibą w Menlo Park. W październiku 2012 liczba użytkowników na całym świecie wynosiła ponad 1 miliard, a co miesiąc wgrywany jest ponad 1 mld zdjęć oraz 10 mln filmów, których obecnie jest 265 miliardów. Średni wiek użytkownika serwisu to 22 lata. Dane zgromadzone na Facebooku to ponad 180 petabajtów, co 24 godziny przybywa ponad 0,5 petabajta. Dolar surinamski – jednostka monetarna Surinamu (jeden dolar = 100 centów) wprowadzona do obiegu 1 stycznia 2004 roku. Emitent: Bank Centralny Surinamu (Centrale Bank van Suriname).

  Dodano: 15.11.2013. 20:44  


  Najnowsze