• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Unijny naukowiec Anne L'Huillier zdobywa prestiżową nagrodę

  29.11.2010. 17:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Profesor Anne L'Huillier z Uniwersytetu w Lund, Szwecja, otrzymała jedną z pięciu nagród L'Oréal-UNESCO dla kobiet nauki, edycja 2011. Nagrodę przyznano "w uznaniu jej prac nad najszybszą kamerą do rejestrowania zdarzeń w attosekundach (jednej trylionowej sekundy)" - czytamy w uzasadnieniu jury.

  Jej badania są finansowane ze środków unijnych za pośrednictwem projektu ALMA (Attosekundowa kontrola światła i materii) realizowanego z grantu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) dla doświadczonych naukowców o wartości 2,25 mln EUR.

  Co roku jury złożone z 16 wybitnych naukowców wybiera 5 kobiet nauki z całego świata do przyznania im prestiżowych nagród. Zwyciężczynie, z których każda otrzymuje 100.000 USD (około 76.000 EUR ), są wybierane na podstawie ich wkładu w badania, wielkości ich zaangażowania i wpływu na społeczeństwo. Nagrody 2011 zostały przyznane kobietom zajmującym się fizyką.

  Od 2007 r. jury przewodniczy profesor Ahmed Zewail z Kalifornijskiego Instytutu Technologii (Caltech) w USA - zdobywca Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 1999 r.

  "To dla mnie ogromna przyjemność przewodniczyć takiemu jury i promować program, który ma istotne, międzynarodowe znaczenie" - zauważa. "Kobiety nauki z całego świata, które otrzymują nagrody L'Oréal-UNESCO, pozwalają nam żywić nadzieję na lepszą przyszłości."

  Profesor L'Huillier jest laureatką z Europy. Urodzona we Francji, uzyskała doktorat z fizyki na Université de Paris VI. Zanim wróciła do Francji w 1986 r., aby objąć stanowisko naukowe we Francuskiej Komisji Energii Atomowej, prowadziła badania w Szwecji i USA. W 1995 r. przeniosła się do Szwecji i od 1997 r. jest profesorem fizyki atomowej na Uniwersytecie w Lund. Zdobywczyni niezliczonych nagród, jest członkinią Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego i Szwedzkiej Akademii Nauk.

  Była jednym z pierwszych zdobywców grantu ERBN dla doświadczonych naukowców w 2008 r., a otrzymane fundusze przeznaczyła na swoje prace nad attosekundową kontrolą światła i materii. Attosekundowe impulsy światła są generowane wtedy, kiedy intensywne światło laserowe wchodzi w interakcje z celem gazowym. Te krótkie, spójne impulsy umożliwiają naukowcom badanie elektronicznych procesów w ich naturalnej skali czasowej.

  W ramach swojego projektu ALMA L'Huillier bada, w jaki sposób elementarne procesy elektroniczne w atomach, molekułach i bardziej złożonych systemach mogą być kontrolowane za pomocą odpowiednio zaprojektowanych sekwencji impulsów attosekundowych.

  Współlaureatki pochodzą z całego świata. Zdobywczynią nagrody z Afryki i Państw Arabskich jest profesor Faiza Al-Kharafi z Uniwersytetu Kuwejckiego. Jej prace nad korozją mają ogromne znaczenie dla technologii uzdatniania wody oraz dla przemysłu naftowego. Profesor Vivian Wing-Wah Yam z Uniwersytetu w Hong Kongu jest zwyciężczynią z regionu Azji i Pacyfiku. Otrzymała nagrodę w uznaniu jej prac nad materiałami emitującymi światło i innowacyjnymi sposobami zatrzymywania energii słonecznej.

  W Amerykach profesor Silvia Torres-Peimbert z Uniwersytetu Miasta Meksyk otrzymała nagrodę w Ameryce Łacińskiej za prace nad składem chemicznym mgławic, który jest kluczem do poznania pochodzenia wszechświata. I wreszcie profesor Jillian Banfield z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley w USA została nominowana do nagrody jako przedstawicielka Ameryki Północnej za badania nad zachowaniem bakterii i materiałów w ekstremalnych warunkach.

  Pięć laureatek otrzyma nagrody w marcu 2011 r. na ceremonii w siedzibie głównej UNESCO w Paryżu.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 29.11.2010. 17:17  


  Najnowsze