• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Niemczech powstanie Centrum Studiów Polonoznawczych

  03.04.2012. 07:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W Niemczech powstanie Centrum Studiów Polonoznawczych - ośrodek, w którym polonoznawcy będą mogli prowadzić interdyscyplinarne badania. Nową jednostkę utworzyć mają wspólnie Uniwersytet Marcina Lutra w Halle-Wittenberdze i Uniwersytet Fryderyka Schillera w Jenie.

  Jak poinformowano na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wspólny projekt obu uniwersytetów zwyciężył w konkursie, w którym wzięły udział renomowane niemieckie uczelnie.

  Siedzibą ośrodka studiów polonoznawczych będzie Centrum Interdyscyplinarnych Studiów Regionalnych w Halle. Nowa katedra zostanie nazwana imieniem historyka i slawisty - Aleksandra Bruecknera.

  Utworzenie ośrodka ma dać możliwość pogłębienia wiedzy o Polsce również w ramach kierunków niefilologicznych, takich jak prawo, ekonomia, socjologia, kulturoznawstwo.

  Koszty działalności Centrum Studiów Polonoznawczych pokrywać będą Uniwersytet Marcina Lutra w Halle-Wittenberdze i Uniwersytet Fryderyka Schillera w Jenie. Uniwersytety otrzymają jednak w ciągu pierwszych 3 czy nawet 5 lat dotację na stworzenie katedry i prowadzenie działalności badawczej. Dotację tę przyznają: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polsko-Niemiecka Fundacja na Rzecz Nauki oraz Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD).

  Komisja konkursowa, w skład której weszli m.in. fundatorzy dotacji, uznała, iż oferta uniwersytetów w Halle i Jenie najpełniej odzwierciedla ideę nowoczesnych studiów interdyscyplinarnych.

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Ingo Haar (ur. 3 lutego 1965) – niemiecki historyk. W 1993 ukończył studia na Uniwersytecie w Hamburgu, w 1998 uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze. Zajmuje się między innymi problematyką wysiedlenia Niemców po II wojnie światowej. Obecnie pracuje w Zentrum für Antisemitismusforschung. Uniwersytet Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze (niem. Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg, skr. MLU) – niemiecki uniwersytet położony w kraju związkowym Saksonia-Anhalt w miastach Halle i Wittenberga. Friedrich August Gottreu Tholuck (ur. 30 marca 1799 we Wrocławiu, zm. 10 czerwca 1877 w Halle), znany powszechnie jako August Tholuck – niemiecki teolog protestancki, reprezentant teologii ortodoksyjnej związany z pietyzmem, wykładowca Uniwersytetu w Halle.

  Ernst von Dobschütz (ur. 9 października 1870 w Halle, zm. 20 maja 1934 w Halle) – niemiecki biblista i krytyk tekstu Nowego Testamentu. Autor licznych książek, wykładał na Uniwersytecie w Halle, Uniwersytecie we Wrocławiu i Strasburgu. Odwiedzał z gościnnymi wykładami Stany Zjednoczone i Szwecję. Johann Jakob Griesbach (ur. 4 stycznia 1745, zm. 24 marca 1812) – niemiecki biblista, krytyk tekstu Nowego Testamentu, duchowny luterański. Wykształcenie zdobył we Frankfurcie, Tybindze, Lipsku i Halle.

  Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW - powstało w 1988 roku i jest jednostką o charakterze międzydyscyplinarnym. Zgodnie ze swymi zadaniami statutowymi CESLA realizuje programy badawcze, kształcenia i upowszechniania wiedzy, dokumentacji, informacji oraz wydawniczy. Od 2002 roku wchodzi w skład Instytutu Ameryk i Europy, którego pozostałymi jednostkami organizacyjnymi są: OSA - Ośrodek Studiów Amerykańskich i EUROREG - Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych. Magister (z łac. mistrz, nauczyciel), mgr – tytuł zawodowy nadawany przez wyższe uczelnie po ukończeniu studiów drugiego stopnia (dawniej: studiów jednolitych magisterskich lub magisterskich studiów uzupełniających), a w przypadku niektórych kierunków (farmacja, prawo, psychologia, często także teologia) – studiów jednolitych.

  Instytut Studiów Strategicznych (ISS), Fundacja Instytut Studiów Strategicznych, polska organizacja pozarządowa z siedzibą w Krakowie założona w 1993 przez Bogdana Klicha, Uniwersytet Jagielloński i Akademię Ekonomiczną w Krakowie pod nazwą Międzynarodowe Centrum Rozwoju Demokracji; od 2001 działa pod obecną nazwą. Rudolf Gottfried Arndt (ur. 31 marca 1835 w Bialken, zm. 29 stycznia 1900 w Greifswaldzie) – niemiecki lekarz psychiatra. Studiował medycynę na Uniwersytecie w Greifswaldzie i Marcina Lutra w Halle; jego nauczycielami byli Niemeyer, Bardeleben i Damerow. W 1860 roku uzyskał tytuł doktora medycyny. Brał udział w wojnie duśnko-pruskiej, wojnie siedmiotygodniowej i wojnie francusko-pruskiej jako lekarz wojskowy. W 1867 w Greifswaldzie habilitował się, po czym kierował tamtejszym zakładem dla umysłowo chorych. W 1873 mianowany profesorem nadzwyczajnym psychiatrii na Uniwersytecie w Greifswaldzie.

  Adolf Schmidt (ur. 7 marca 1865 w Bremie, zm. 11 listopada 1918 w Bonn) – niemiecki lekarz patolog, profesor Uniwersytetu w Halle. Na jego cześć przyznawany jest medal jego imienia (Adolf-Schmidt-Medaille).

  Michał Chmara - profesor socjologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW (CESLA).

  Studia Europejskie - kwartalnik naukowy wydawany przez Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego i upowszechniający informacje na temat założeń, przebiegu oraz rezultatów procesów integracji europejskiej. Periodyk jest miejscem prezentacji aktualnego stanu badań w zakresie europeistyki i studiów europejskich. Stanowi forum wymiany myśli i poglądów dla środowisk zajmujących się w Polsce szeroko rozumianą problematyką europejską. Kwartalnik znajduje się w wykazie czasopism punktowanych sporządzonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Redaktorem naczelnym "Studiów europejskich" jest Dariusz Milczarek. Jan Hasik (ur. 15 marca 1922 w Rawiczu, zm. 7 października 2001 w Poznaniu) – polski lekarz, gastroenterolog, dietetyk i fitoterapeuta, nauczyciel akademicki, wykładowca Akademii Medycznej w Poznaniu, doktor honoris causa Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle.

  Dodano: 03.04.2012. 07:04  


  Najnowsze