• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Panoramie Racławickiej działa już system audiodeskrypcji

  16.07.2010. 02:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Audiodeskrypcję - system, dzięki któremu osoby niewidome i niedowidzące mogą zapoznać się z treścią dzieła sztuki - uruchomiono we wrocławskiej Panoramie Racławickiej.

  Audiodeskrypcja to technika, która dzięki opisom słownym umożliwia osobom niewidomym odbiór dzieł z zakresu sztuki plastycznej, teatralnej i filmowej. Jak powiedział PAP Tomasz Strzymiński z białostockiej Fundacja Audiodeskrypcja, która propaguje tę technikę w Polsce, podczas audiodeskrypcji opisywane są informacje odbierane zazwyczaj wzrokiem: język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy.

  "Zwięzłe, obiektywne opisy scen pozwalają osobie niewidomej podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć, co dzieje się na scenie, ekranie, obrazie" - tłumaczył Strzymiński.

  Audiodeskrypcję do Panoramy Racławickiej opracowały Marta Golik-Gryglas i Barbara Szymańska. "Prace trwały około miesiąca, najpierw powstawały fragmenty opisu, a następnie poszczególne sektory zostały połączone w całość" - tłumaczyła Szymańska.

  Jak powiedział PAP dyrektor Panoramy Racławickiej Romulad Nowak, osoby niewidome mogą wysłuchać audiodeskrypcji na palmtopach, a w przypadku zorganizowanych wycieczek - z głośników znajdujących się na platformie widokowej. "Audiodeskrypcja jest opisem bardzo szczegółowym i pozwala osobom niewidomym +zobaczyć+ to, czego opis dostępny do tej pory dla zwiedzających nie udostępniał" - powiedział Nowak.

  Panorama Racławicka jest drugą po Muzeum Przyrody w Drozdowie placówką, która wprowadziła technikę audiodeskrypcji.

  Panorama Racławicka to monumentalny obraz olejny, który został namalowany przez kilku artystów na przełomie XIX i XX w. Jego głównymi autorami są Jan Styka i Wojciech Kossak. Obraz przedstawia epizod z insurekcji kościuszkowskiej - zwycięstwo wojsk polskich nad rosyjskimi w bitwie pod Racławicami (1794). Dzieło powstało w latach 1893-94 na zamówienie miasta Lwowa.

  Ma 114 metrów długości i 15 wysokości. Po raz pierwszy zostało zaprezentowane we Lwowie w 1894 r. z okazji odbywającej się tam Powszechnej Wystawy Krajowej. Była to jednocześnie setna rocznica bitwy pod Racławicami.

  We Wrocławiu od 1985 r. dzieło jest eksponowane w specjalnie do tego przystosowanym budynku rotundy. Ekspozycję obrazu uzupełnia sztafaż, ustawiony przed malowidłem i oświetlony tak, aby widz oglądający całość nie umiał odróżnić, gdzie kończą się ustawione na podłodze przed obrazem obiekty, a zaczyna sam obraz. PDO

  PAP - Nauka w Polsce

  kap



  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Panorama Racławicka – muzeum sztuki we Wrocławiu, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, założone w 1893 we Lwowie, od 1980 we Wrocławiu; eksponuje cykloramiczny obraz Bitwa pod Racławicami namalowany w latach 1893–1894 pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Obraz olejny przedstawia bitwę pod Racławicami (1794), jeden z epizodów insurekcji kościuszkowskiej, zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi pod dowództwem gen. Aleksandra Tormasowa. Konstanty Krzysztof Lucke (również Konstanty Krzysztof Lukke lub Łuck) – oficer Wojska polskiego, major w insurekcji kościuszkowskiej, uwieczniony przez Wojciecha Kossaka na Panoramie Racławickiej. Marian Wawrzeniecki, (ur. 1863, zm. 1943) - malarz, archeolog (m.in. prowadził wykopaliska na miejscu bitwy pod Racławicami, dokonując jej opisu na podstawie znalezisk - szersze informacje na stronach Panoramy Racławickiej), rysownik i historyk sztuki. Uczeń Jana Matejki, członek Akademii Umiejętności w Krakowie.

  Panorama Tatr – panoramiczny obraz olejny przedstawiający widok z Miedzianego, największy polski obraz, jaki kiedykolwiek powstał. Miał wymiary 115 m długości i 16 m szerokości, a tym samym powierzchnię większą od Panoramy Racławickiej. Monumentalna panorama przedstawiała kompletny widok z Miedzianego (2233 m n.p.m.), zawierała wszystkie bliższe i dalsze plany. Obraz został wzbogacony na pierwszym planie postaciami osób związanych z Tatrami (m.in. Tytus Chałubiński, Wojciech Gerson, Stanisław Witkiewicz, ks. Józef Stolarczyk i Jan Krzeptowski-Sabała). Racławicka – stacja pierwszej linii metra w Warszawie zlokalizowana w okolicy ulic: Wiktorska, Racławicka i al. Niepodległości.

  Kościuszko pod Racławicami (Bitwa pod Racławicami) – obraz Jana Matejki namalowany w 1888, eksponowany w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Góra Krzyżowa – zalesione wzgórze lasem Bory z wapienną skałą, o wysokości 450 m n.p.m., położone przy granicy Paczółtowic (na ich terenie) i Racławic. Ok. 300 m na wschód od wzgórza znajduje się Jaskinia Racławicka, zachodnie stoki łączą się z polem golfowym.

  A9 Racławicka – stacja pierwszej linii metra w Warszawie zlokalizowana w okolicy ulic: Wiktorska, Racławicka i al. Niepodległości. Wojciech Horacy Kossak, herbu Kos (ur. 31 grudnia 1856 w Paryżu, zm. 29 lipca 1942 w Krakowie) – polski malarz, przedstawiciel nurtu malarstwa o tematyce historycznej i batalistycznej. Autor wielu obrazów przedstawiających wydarzenia z okresu wojen napoleońskich i powstania listopadowego, scenki rodzajowe, portrety i konie. Wraz z Janem Styką współautor Panoramy Racławickiej.

  Mit racławicki - rozwinięty w polskiej świadomości końca XIX wieku mit wyobrażenia chłopa jako niezniszczalnego i dumnego bojownika o wolność narodu, ziemię i religię związany z bitwą pod Racławicami, która miała miejsce 4 kwietnia 1794, w czasie insurekcji kościuszkowskiej. Choć nie miała ona dużego znaczenia militarnego, wzbudziła w ludziach nadzieję na wygraną powstania. Polacy odnieśli zwycięstwo dzięki chłopom uzbrojonym w kosy, które stały się symbolem walki ludu o wolność Polski. Motyw ten został wykorzystany między innymi w "Weselu" Stanisława Wyspańskiego jako przyczyna nadmiernej dumy klasowej chłopów.

  Zygmunt Rozwadowski (ur. 25 stycznia 1870 we Lwowie, zm. 23 lipca 1950 w Zakopanem) – polski malarz batalista, scenograf, żołnierz Legionów, współtwórca m.in. Panoramy Racławickiej i twórca projektu rogatywki 1 pułku Ułanów Legionów Polskich

  Tadeusz Popiel herbu Sulima (ur. 1863 w Szczucinie, zm. 22 lutego 1913 w Krakowie) – polski malarz. Był bratem rzeźbiarza Antoniego Popiela. Poruszał tematykę religijną i historyczną, malował sceny rodzajowe, portrety i pejzaże. Zajmował się również malarstwem ściennym i witrażami. Był współautorem kilku panoram, m.in. Panoramy Racławickiej. Audiodeskrypcja – z łac. audio (dotyczący słuchu, dźwięku) oraz łac. descriptio (związany z rysowaniem, opisywaniem) jest to przekazywany drogą słuchową, werbalny opis treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym.

  Las Żarski – fragment lasu położonego na obszarze południowej części Wyżyny Olkuskiej w północno-wschodniej części gminy Krzeszowice na terenie rezerwatu przyrody Doliny Racławkiki, pomiędzy miejscowościami Żary (na terenie administracyjnej wsi), Paczółtowicami i Racławicami, po wschodniej stronie potoku Racławki i drogi Krzeszowice - Przeginia . Jaskinia Racławicka (Grzmiączka) – jaskinia w południowo-zachodniej części wsi Racławice w gminie Jerzmanowice-Przeginia w powiecie krakowskim w województwie małopolskim. Długość wynosi 168 m, głębokość 26 m, wysokość otworu: 446 m n.p.m.

  Racławice – wieś w Polsce położona jest na lekko pofałdowanej Wyżynie Miechowskiej w województwie małopolskim, w powiecie miechowskim, w gminie Racławice Komarówka – wzgórze o wysokości 483 m n.p.m. Znajduje się na Wyżynie Olkuskiej w Lesie Żarskim, w północno-wschodniej części gminy Krzeszowice na terenie rezerwatu przyrody Doliny Racławki, pomiędzy miejscowościami Żary (na terenie administracyjnym wsi, działka nr 194/3), Paczółtowicami i Racławicami, po wschodniej stronie potoku Racławki i drogi Krzeszowice - Przeginia w województwie małopolskim. Południowe zbocze opada do wąwozu Stradlina, gdzie znajduje się Źródło Bażana i Jaskinia Beczkowa.

  Dodano: 16.07.2010. 02:18  


  Najnowsze