• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Założyciel firmy Apple, Steve Jobs, umiera w wieku 56 lat

  07.10.2011. 18:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Świat technologii pożegnał dziś wizjonera wraz z nadejściem wiadomości, że współzałożyciel firmy Apple, Steve Jobs, przegrał swoją długą walkę z rzadką formą raka trzustki w wieku 56 lat.

  Były dyrektor naczelny amerykańskiej spółki komputerowej cierpiał na tę chorobę od 2004 roku, a w 2009 przeszedł przeszczep wątroby. Od stycznia był na zwolnieniu lekarskim, po czym w sierpniu zrezygnował ze stanowiska.

  Jobs, który zostawił żonę Laurene i czwórkę dzieci, założył firmę Apple w latach 70. ubiegłego stulecia wraz ze swoim przyjacielem z dzieciństwa, Stevem Wozniakiem, i od tamtego czasu był u steru, kiedy to firma rozkwitała, by stać się wielomilionowym imperium, jakie znamy dzisiaj. Wspólnicy razem wprowadzili na rynek urządzenie, które uważa się za pierwszy na świecie komputer osobisty: Apple II.

  Firma Apple zrewolucjonizowała nasze interakcje i sposób komunikowania się oraz zmieniła nie do poznania rynek urządzeń elektronicznych. Jej wartość rynkową szacuje się na około 263 mld EUR, co czyni z niej najdroższą spółkę technologiczną na świecie. W oświadczeniu wydanym po zgonie założyciela spółka wychwala jego "błyskotliwość, pasję i energię" oraz oddaje cześć niezliczonym innowacjom wprowadzonym przez niego, jak również wpływowi jaki wywarły one na życie tak wielu ludzi.

  Komputery Apple zawsze cieszyły się dużą popularnością dzięki intuicyjnym funkcjom i elegancji, rewolucjonizując pracę zwłaszcza w branżach artystycznych, jak np. grafika czy edycja wideo.

  Połowa lat 1990-tych to czas poszukiwań przez firmę Apple czegoś, co mogłoby zostawić daleko w tyle klasyczny format oprogramowania PC i skutecznie stawić czoła dominacji marki Microsoft na rynku. Choć ich firmy konkurują ze sobą, Jobs i szef Microsoftu, Bill Gates, byli przyjaciółmi. "Świat nieczęsto widzi kogoś, kto wpłynął nań tak dogłębnie jak Steve - czego efekty będą odczuwalne przez wiele przyszłych pokoleń. Dla tych z nas, którzy mieli to szczęście pracować z nim, był to szaleńczo wielki zaszczyt. Będzie mi Steve'a ogromnie brakować" - mówi Gates.

  Jobs stoi za udostępnieniem światu kolorowych komputerów iMac, iPodów i iPhonów, a jego śmierć nastąpiła dosłownie dzień po zaprezentowaniu przez Apple'a swojego najnowszego modelu iPhona.

  Jobs zostanie zapamiętany jako osoba przywiązująca wielką wagę do szczegółów, zaangażowana w każdy etap procesu tworzenia produktu - od koncepcji po produkcję.

  Nie zawsze było różowo. W 1985 głośno było o tym, jak Jobs został wypchnięty z Apple'a wskutek wewnętrznych sporów. Powrócił w 1997, aby podnieść podupadającą firmę i zapewnić jej przyszłość, wprowadzając na nową, wizjonerską drogę.

  W 1986 r., w ciągu ponad dziesięcioletniego rozstania z firmą, Jobs kupił spółkę Pixar, która w owym czasie była niewielkim eksperymentem firmy poświęconym animacji cyfrowej, po czym pomógł przemienić ją w giganta rynku rozrywki, jakim jest obecnie.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Lisa – przełomowy komputer osobisty zaprojektowany przez Apple Computer we wczesnych latach 80. XX wieku. Projekt Lisa został zapoczątkowany w 1978 roku i powoli przeobraził się w potężny komputer osobisty z graficznym interfejsem użytkownika (GUI). Około roku 1982, Steve Jobs został wyrzucony z projektu Lisa i przyłączył się do Macintosha. Wbrew powszechnej opinii, Macintosh nie wywodzi się bezpośrednio od Lisy, choć istnieje wiele oczywistych podobieństw pomiędzy tymi systemami. Premiera Lisy miała miejsce 19 stycznia 1983 roku. Lisa – przełomowy komputer osobisty zaprojektowany przez Apple Computer we wczesnych latach 80. XX wieku. Projekt Lisa został zapoczątkowany w 1978 roku i powoli przeobraził się w potężny komputer osobisty z graficznym interfejsem użytkownika (GUI). Około roku 1982, Steve Jobs został wyrzucony z projektu Lisa i przyłączył się do Macintosha. Wbrew powszechnej opinii, Macintosh nie wywodzi się bezpośrednio od Lisy, choć istnieje wiele oczywistych podobieństw pomiędzy tymi systemami. Premiera Lisy miała miejsce 19 stycznia 1983 roku. Apple Inc. (wcześniej Apple Computer Inc.) NASDAQ: AAPL – amerykańska korporacja zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych z siedzibą w Cupertino w Kalifornii. Założona przez Steve’a Wozniaka – projektanta, Steve’a Jobsa i Ronalda Wayne’a. Produkty spółki to m.in.: komputery Mac, iPod, iPhone i iPad. Oprogramowanie Apple obejmuje system operacyjny OS X, przeglądarkę multimediów iTunes, pakiet oprogramowania multimedialnego i kreatywności iLife, pakiet oprogramowania biurowego iWork, profesjonalny pakiet fotografii Aperture, pakiet profesjonalnych rozwiązań wideo Final Cut Studio oraz zestaw narzędzi audio Logic Studio. Od stycznia 2010 roku firma działa poprzez 284 własnych sklepów detalicznych w dziesięciu krajach, oraz za pośrednictwem sklepu internetowego sprzedającego zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie.

  Apple IIGS to model 16-bitowego komputera produkowanego w drugiej połowie lat osiemdziesiątych przez firmę Apple. Model ten był zgodny z rodziną komputerów Apple II. Apple II – 8-bitowy komputer domowy opracowany w latach 70. XX wieku przez firmę Apple Computer (konstruktorem był Steve Wozniak). Maszyna zawierała procesor MOS 6502 firmy MOS Technology oraz 4 KB pamięci. „Apple II” sprzedawany był od 1977 roku. Jako pierwszy komputer na świecie mógł wyświetlić kolorową grafikę. Komputer był popularny w latach 80. XX wieku, równolegle z zyskującymi rynek komputerami osobistymi typu IBM PC pracującymi pod kontrolą MS-DOS oraz 8-bitowymi komputerami firm Commodore i Atari. Z uwagi na otwartą architekturę (możliwość rozszerzenia możliwości poprzez instalację kart wewnątrz komputera, identycznie jak w IBM PC), Apple II stał się popularny również jako komputer do pracy.

  Steven Paul Jobs (ur. 24 lutego 1955 w San Francisco, zm. 5 października 2011 w Palo Alto) – współzałożyciel (wspólnie ze Steve’em Wozniakiem), prezes i przewodniczący rady nadzorczej Apple Inc. Arthur D. Levinson (ur. 31 marca 1950 r. w Seattle, USA) – przewodniczący zarządu firm Genentech (od 1999) i Apple (od 2011, po zmarłym Stevie Jobsie), członek zarządu Hoffmann-La Roche i innych firm. W latach 2004–2009 był też w zarządzie firmy Google.

  Apple Wireless Mouse – mysz komputerowa firmy Apple zaprezentowana 16 września 2003. Została zaprojektowana przez Sparkfactor Design. Zasilana jest dwoma bateriami AA. Była dostępna jako opcja dla każdego komputera firmy Apple do 2005 roku. AppleTalk – pakiet protokołów komunikacyjnych stworzonych przez firmę Apple Computer w roku 1984, umożliwiających tworzenie sieci komputerowych i podstawowych usług sieciowych dla komputerów Macintosh i innych produktów tej firmy. Po pewnym czasie firma Apple Computer zaprzestała rozwoju AppleTalk i zaczęła wykorzystywać w swych produktach TCP/IP, który stawał się coraz popularniejszy.

  ProDOS - system operacyjny stworzony dla komputerów serii Apple II, firmy Apple Computer (obecnie Apple Inc.). Od wprowadzenia modelu Apple IIGS dla którego opracowano wersję ProDOS16, poprzednie wersje są nazywane ProDOS8.

  Apple Store - sieć sklepów detalicznych należących do Apple Inc. zajmująca się sprzedażą komputerów i urządzeń elektronicznych. Do lipca 2011 zostało otwartych ponad 330 sklepów.

  CECT P168 — telefon chińskiego producenta będący klonem iPhona firmy Apple. Wygląda identycznie jak wzór, oraz spełnia wszystkie jego funkcje. Premiera modelu odbyła się w 2007 roku, na miesiąc przed oficjalnym wydaniem oryginalnego produktu marki Apple w USA. Steve Wozniak, właśc. Stephan Gary Wozniak (ur. 11 sierpnia 1950 w San José) – amerykański inżynier i wynalazca polsko-niemieckiego pochodzenia. Projektant i konstruktor komputerów Apple I oraz Apple II, uważanych za jedne z pierwszych komputerów osobistych w historii. Jeden z trzech założycieli firmy informatycznej Apple Computer.

  Newton Message Pad - jeden z pierwszych komputerów typu PDA oraz pierwszy taki komputer produkowany przez firmę Apple Computer (obecnie Apple Inc.). Był sprzedawany w latach 1993-1998. Nazwa "Newton" nawiązuje do osoby sir Isaaca Newtona. Apple Newton był wielkości kasety VHS. Zastosowano w nim system operacyjny Newton OS, który został przystosowany do operowania za pomocą rysika i ekranu dotykowego. Od sierpnia 1993 r. do lutego 1998 r. pojawiło się 7 modeli Apple Newton, a od marca 1997 r. do lutego 1998 r. w sprzedaży był eMate 300, który swoją formą odbiegał od pozostałych modeli Newtona bardziej przypominając małego laptopa. Wbrew oczekiwaniom Apple Computer, seria Newton nigdy nie odniosła przewidywanego sukcesu rynkowego, ze względu na duże rozmiary urządzeń oraz ich wysoką cenę, sięgającą $1000.

  Dodano: 07.10.2011. 18:49  


  Najnowsze