• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zmarł Mikołaj Lipowski, popularyzator nauki i jazzu

  06.02.2012. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  W wieku 67 lat zmarł w Warszawie Mikołaj Lipowski - wykładowca uniwersytecki, autor wielu prac z zakresu kształcenia i polityki oświatowej, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.
  "Mikołaj Lipowski zmarł nagle w Warszawie w piątek 3 lutego. Miał 67 lat" - poinformował PAP prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego Krzysztof Sadowski. Lipowski był członkiem naszego stowarzyszenia i pełnił funkcję wiceprezesa PSJ; był wybitnym działaczem w sferze kultury" - dodał.

  "Był charakterystyczną postacią, trochę oryginałem: łączył w sobie powagę akademika i jazzowe pasje. Pisywał na łamach naszego magazynu - powiedział PAP Paweł Brodowski, redaktor naczelny "Jazz Forum".

  "Lipowski miał rozległą wiedzę, był erudytą i naprawdę lubił wypowiadać się na rozmaite tematy. Zapamiętam go jako człowieka dyskusji, a nawet niekiedy sporu" - mówił Brodowski.

  Mikołaj Ł. Lipowski urodził się 18 października 1944 r. W swoim życiu łączył rozmaite zainteresowania: naukę, muzykę i pasje społecznikowskie. Przez ponad 20 lat był prezesem Towarzystwa Wolnej Wszechnicy Polskiej. Należał do Komitetu Prognoz Polska 2000+ przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Był wykładowcą akademickim i autorem wielu prac z zakresu kształcenia, pedagogiki i polityki oświatowej.

  Publikował artykuły w miesięczniku "Jazz Forum"; był też zastępcą redaktora naczelnego periodyku ,,Radio-Leader".

   

  W 1964 roku aktywnie udzielał się w Klubie Jazzu Tradycyjnego, który został zorganizowany przy Centralnym Klubie Studentów Politechniki Warszawskiej "Stodoła". Pierwszymi zespołami "Stodoły" były właśnie formacje jazzu tradycyjnego, m.in.: Ragtime Jazz Band, Budd Bolden Band, Six Dixielanders czy Warszawscy Stompersi. Lipowski był wraz z Andrzejem Zarębskim inicjatorem i twórcą konkursów o Złotą Tarkę; za tę swoją działalność został laureatem ,,Honorowej Złotej Tarki".

  Lipowski odznaczony został Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/ bno/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 06.02.2012. 00:04  


  Najnowsze