• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Znika Jazz Radio

  05.11.2008. 16:56
  opublikowane przez: Przemysaw Szydzik

  Swoją działalność kończy stacja, na falach której słuchać mogliśmy nie tylko najlepszej muzyki jazzowej, ale też eksperymentalnej i elektronicznej. Radio Jazz zastąpione ma być przez Chilli Zet.

  więcej na ten temat możesz dowiedzieć się tutaj

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Radio ZET Chilli (do 1 września 2013 Chilli ZET) – polska stacja radiowa z siedzibą w Warszawie, należąca do grupy Eurozet. Nadaje muzykę jazz oraz chill out. Radio Swiss Jazz - szwajcarska stacja radiowa wchodząca w skład grupy Swiss Satellite Radio, należącej do publicznego nadawcy SRG SSR. Została uruchomiona we wrześniu 1998 pod nazwą Swiss Culture & Jazz. Od 2001 ma profil wyłącznie muzyczny i nosi obecną nazwę. Jazz stanowi ok. 70% emitowanej muzyki, w pozostałym czasie kanał prezentuje soul i blues. Stacja nie posiada prezenterów, utwory przedzielane są tylko dżinglami. DR P8 Jazz – duński tematyczny kanał radiowy, poświęcony muzyce jazzowej. Został uruchomiony w 2011, stanowi jedną z anten publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego Danmarks Radio (DR). Stacja dostępna jest w cyfrowym przekazie naziemnym, w internecie oraz w sieciach kablowych.

  Jazz awangardowy (avant-jazz) - jeden z trzech głównych stylów muzyki jazzowej (inne to: jazz tradycyjny i jazz nowoczesny). Przez środowisko jazzowe nazywany po prostu awangardą. Radio Bez Kitu – internetowa rozgłośnia radiowa z Krakowa, nadająca 24-godzinny program od 2002 roku. Na ofertę programową stacji, oprócz muzyki (głównie rock, metal, blues, jazz, reggae, ska, punk) składają się audycje autorskie (m.in. na temat muzyki, filmu, teatru, literatury), reportaże, relacje i bezpośrednie transmisje z wydarzeń kulturalnych. Radio promuje niezależne środowisko artystyczne oraz "dobrą muzykę" (zgodnie z maksymą: "Dość muzycznej papki!").

  Standard – 1. Temat jazzowy lub utwór muzyki rozrywkowej stale wykonywany przez coraz to innych wykonawców, inaczej evergreen. 2. Popularny temat w muzyce jazzowej, pochodzący najczęściej z muzyki rozrywkowej, służący jako kanwa licznych improwizacji i opracowań. BBC Radio 2 – najpopularniejsza stacja radiowa w Wielkiej Brytanii, należąca do nadawcy publicznego - BBC. Powstała w 1967, w wyniku podziału dotychczasowej stacji BBC Light Programme. Radio 2 jest najsłabiej sformatowaną spośród rozgłośni BBC - w zasadzie jej podstawową grupę odbiorców mają stanowić ludzie w średnim wieku słuchający głównie popu, ale w ramówce jest obecnych także szereg innych gatunków, jak jazz, muzyka poważna i sakralna.

  East Coast jazz- to określenie muzyki jazzowej, jaka pojawiła się na terenach wschodniwgo wybrzeża USA w latach pięćdziesiątych XX wieku. W przeciwieństwie do West Coast jazz charakteryzowała się większą wyrazistością. Do najbardziej znanych muzyków grających ten rodzaj muzyki należeli m.in.: Planeta FM – była sieć trzynastu lokalnych stacji radiowych, adresujących program głównie do młodzieży. Należała do grupy radiowej Eurozet obok rozgłośni takich jak Radio Zet, Chilli Zet, Antyradio czy Radio Plus. Główna siedziba Planety FM mieści się w Warszawie przy ul. Żurawiej 8. 29 maja 2013 właściciel sieci - holding Eurozet poinformował o zastąpieniu Planety FM marką ZET Gold , nadającą dotychczas pod tą samą nazwą w Internecie. W nocy z 29 na 30 czerwca 2013 stacje radiowe, należące do tejże sieci zaprzestały nadawania drogą naziemną i obecnie można słuchać Radia Planeta wyłącznie za pośrednictwem streamu internetowego.

  Kölncampus - radio uczelni w Kolonii. Nadaje ono mieszankę takich gatunków muzycznych jak jazz, hip-hop, rock czy pop. Podobnie jak w przypadku innych stacji tego typu, w programie dominują tematy związane ze szkolnictwem wyższym, zwłaszcza podczas dwóch audycji: „Fruehrausch” (codziennie w godzinach 8-11) oraz „NachDurst” (13-15). Kölncampus nie nadaje reklam; finansowany jest głównie przez uczelnie i samych studentów. Niektóre audycje sponsorowane są jednak czasem przez przedsiębiorstwa.

  Siesta – audycja muzyczna prowadzona od 2001 roku przez Marcina Kydryńskiego w programie Trzecim Polskiego Radia. Poświęcona jest głównie muzyce z okolic world music, jazzu (w tym m.in. smooth jazz, swing, cool jazz), soulu oraz tradycyjnego popu. Emitowana jest w każdą niedzielę pomiędzy godziną 15:00 a 17:00.

  Dodano: 05.11.2008. 16:56  


  Najnowsze