• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Profilaktyka raka szyjki macicy - cudowny sen czy koszmar?

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Od lat dąży się do tego, aby Polki chętniej odwiedzały ginekologów i zachęca się je do regularnego wykonywania cytologii. Rokrocznie tysiące zaproszeń na badania przesiewowe trafia do rąk kobiet między 25-59 rokiem życia. A co by się stało, gdyby faktycznie wszystkie Polki zdecydowałyby się odwiedzić ginekologów? Czy system opieki zdrowotnej byłby w stanie udźwignąć taki zryw? Co by się stało z pacjentkami, u których wykryto by stany przedrakowe lub inne nieprawidłowości? Nawet dziś, przy stanowczo zbyt niskiej zgłaszalności na badania cytologiczne, kobietom zdarza się usłyszeć z ust lekarzy "Nie mamy pieniędzy na leczenie chorób szyjki macicy. Mamy tylko pieniądze na raka." Co stałoby się zatem, gdyby pacjentek było jeszcze więcej?

  Dodano: 07.03.2013. 17:37  Czytaj więcej

  Jaskra - podstępna złodziejka wzroku

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  8 milionów ludzi na świecie całkowicie straciło wzrok z powodu późnego wykrycia jaskry. Jak podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jaskra jest jedną z głównych przyczyn ślepoty. Badanie dna oka, ocena pola widzenia oraz pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego to proste badanie, które mogą uratować nasz wzrok. W tym roku od 10 do 16 marca na całym świecie obchodzony będzie Międzynarodowy Tydzień Jaskry.

  Dodano: 07.03.2013. 16:52  Czytaj więcej

  Nowa metoda leczenia szpiczaka mnogiego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Szpiczak mnogi to nowotwór charakteryzujący się niekontrolowanym wzrostem liczebności komórek plazmatycznych w szpiku kostnym, które powodują uszkodzenie kości oraz zwiększają podatność chorego na anemię, infekcje i niewydolność nerek. W ramach terapii, u wielu chorych można stosować przeszczep szpiku kostnego. Szpiczak mnogi rozwija się jednak nawet po przeszczepie. W tym kontekście, europejscy naukowcy szukają alternatywnej metody leczenia, koncentrując się na wyciągach i substancjach aktywnych pochodzenia morskiego.

  Dodano: 07.03.2013. 16:26  Czytaj więcej

  Naturalne siedliska Europy zagrożone

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zmiana klimatu, intensywne uprawy i rozlewanie się skupisk miejskich wywierają coraz większą presję na parki przyrodnicze i różnorodność biologiczną Europy. Środowisko naturalne jest u kresu wytrzymałości, a utrata siedlisk już teraz grozi wyginięciem wielu gatunków.

  Dodano: 06.03.2013. 23:49  Czytaj więcej

  IX Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej już w marcu!

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Czy można włamać się do mózgu? Co mówi o osobie jej charakter pisma? Czy jesteśmy całkowicie zależni od genów? Jak wygląda życie po drugiej stronie świata, czyli w Australii i Nowej Zelandii? Dlaczego nie lubimy polityków? I dokąd zmierza świat i Polska? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedź uzyskają uczestnicy IX Festiwalu Nauki, który w dniach 18-24 marca organizowany jest w Dąbrowie Górniczej. W ramach wydarzenia zaplanowano blisko 60 wykładów, warsztatów oraz wydarzeń towarzyszących.

  Dodano: 04.03.2013. 20:19  Czytaj więcej

  Tanie i dokładne mierniki deszczu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pierwsze znane dane na temat wielkości opadów zostały spisane przez starożytnych Greków ok. 500 r. p.n.e. Około 100 lat później mieszkańcy Indii używali mis do mierzenia opadów. Pomiary te były podstawą do naliczania podatków od gruntów.

  Dodano: 01.03.2013. 16:37  Czytaj więcej

  Fourth European Conference on Corporate R&D and Innovation Sewilla, Hiszpania

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W dniach od 26 do 27 września 2013 r. w Sewilli (Hiszpania) odbędzie się wydarzenie pt. "Fourth European Conference on Corporate R&D and Innovation" (Czwarta konferencja europejska na temat badań i rozwoju w firmach, CONCORDi-2013).
  Dodano: 01.03.2013. 16:26  Czytaj więcej

  Fourth International Conference on Energy and Sustainability, Bukareszt, Rumunia

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W dniach od 19 do 21 czerwca 2013 r. w Bukareszcie odbędzie się wydarzenie pt. "Fourth International Conference on Energy and Sustainability" (Czwarta międzynarodowa konferencja na temat energii i zrównoważonego rozwoju).

  Dodano: 01.03.2013. 16:17  Czytaj więcej

  Wyłowić nowe leki z oceanu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Za każdym razem, gdy zażywamy antybiotyk, słabsze szczepy bakterii są zabijane, a silniejsze, bardziej wirulentne przeżywają i mnożą się. Dawniej zjawisko to nie budziło większych obaw, ponieważ zawsze znajdował się nowy lek, który umożliwiał zwalczanie infekcji. Obecnie jednak dotychczasowe możliwości leczenia wyczerpują się.

  Dodano: 28.02.2013. 16:26  Czytaj więcej

  International Conference on Aging and Cognition, Dortmund, Niemcy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W dniach 25-27 kwietnia 2013 roku w Dortmundzie (Niemcy) odbędzie się wydarzenie pt. "International Conference on Aging and Cognition" (Międzynarodowa konferencja na temat starzenia się i zdolności poznawczych).

  Dodano: 28.02.2013. 16:17  Czytaj więcej

  Employment and Social Inclusion in Europe: Innovative Solutions for Disadvantaged Groups, Bruksela, Belgia

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wydarzenie pt. "Employment and Social Inclusion in Europe: Innovative Solutions for Disadvantaged Groups" (Zatrudnienie i włączenie społeczne w Europie: innowacyjne rozwiązania dla grup znajdujących się niekorzystnej sytuacji) odbędzie się 19 marca 2013 r. w Brukseli.

  Dodano: 28.02.2013. 15:49  Czytaj więcej

  Walka z niedosłuchem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Około 16 procent dorosłych Europejczyków cierpi na niedosłuch, który jest na tyle poważny, że znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Niedosłuch utrudnia porozumiewanie się - słyszenie, przetwarzanie dźwięku i odpowiadanie na bodźce dźwiękowe. Nieleczony, niedosłuch może być przyczyną osłabienia relacji społecznych, prowadząc do depresji, lęków i poczucia odizolowania od reszty świata. Osoby cierpiące na to schorzenie częściej wyrażają niezadowolenie ze swojego życia towarzyskiego i rodzinnego, zdrowia oraz spraw finansowych. U osób starszych często występuje depresja.

  Dodano: 28.02.2013. 11:26  Czytaj więcej

  Regenerative Medicine: From Biology to Therapy, Cambridge, Zjednoczone Królestwo

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wydarzenie pt. "Regenerative Medicine: From Biology to Therapy" (Medycyna regeneracyjna: od biologii do terapii) odbędzie się w dniach od 30 października do 1 listopada 2013 r. w Cambridge (Zjednoczone Królestwo).

  Dodano: 28.02.2013. 11:17  Czytaj więcej

  Ways to Protolanguage 3, Wrocław, Polska

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W dniach od 25 do 26 maja 2013 r. we Wrocławiu odbędzie się wydarzenie pt. "Ways to Protolanguage 3" (Drogi do prajęzyka 3).

  Dodano: 28.02.2013. 10:49  Czytaj więcej

  Czy pociągi i metro mogą być lepiej chronione przed zagrożeniami terrorystycznymi?

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ataki terrorystyczne na pociąg podmiejski w 2004 r. w Madrycie oraz na londyńskie metro w roku 2005 ujawniły szczególną podatność transportu publicznego na tego rodzaju zagrożenia. Czy w kolei naziemnej i podziemnej można zastosować te same zabezpieczenia, jakie pozwalają wykrywać materiały wybuchowe na lotniskach?

  Dodano: 26.02.2013. 15:49  Czytaj więcej

  Chromatin and Epigenetics, Heidelberg, Niemcy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wydarzenie pt. "Chromatin and Epigenetics" (Chromatyna i epigenetyka) odbędzie się w dniach od 8 do 12 maja 2013 r. w Heidelbergu, w Niemczech.

  Dodano: 26.02.2013. 15:37  Czytaj więcej

  Third International Conference on Bio-Sensing Technology, Sitges, Hiszpania

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W dniach od 12 do 15 maja 2013 r. w Sitges (Hiszpania) odbędzie się wydarzenie pt. Third International Conference on Bio-Sensing Technology (Trzecia międzynarodowa konferencja nt. technologii biodetekcji).

  Dodano: 26.02.2013. 15:26  Czytaj więcej

  Możliwości chirurgicznego leczenia schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego. Sosnowiec, 26.02.2013

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Zapraszamy na kolejny wykładach organizowany przez Towarzystwo Młodych Naukowców. Tym razem wykładowcą będzie wybitny chirurg dr hab. n. med. Zbigniew Lorenc.

  Dodano: 25.02.2013. 20:57  Czytaj więcej

  Nowe badania nad schorzeniami mózgu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Schorzenia mózgu, w tym zaburzenia rozwojowe, psychiatryczne i zaburzenia zwyrodnieniowe układu nerwowego, są ogromnym obciążeniem, zarówno pod względem ogromu ludzkich cierpień, jak i kosztów gospodarczych. Wiele schorzeń ma charakter chroniczny i nieuleczalny, przy czym mogą im towarzyszyć różne rodzaje niepełnosprawności, trwających wiele lat, a nawet dziesięcioleci. Oznacza to, że obciążenia związane z tymi schorzeniami są znacznie większe niż mogłyby na to wskazywać same wskaźniki śmiertelności. Ponadto, według badań przeprowadzonych niedawno przez Europejską Radę Mózgu (European Brain Council - EBC), przewiduje się, że koszty związane ze schorzeniami, takimi jak depresja, lęk, bezsenność czy demencja, będą rosnąć wraz ze wzrostem długości życia, stając się najważniejszym wyzwaniem ekonomicznym dla europejskiej opieki zdrowotnej.

  Dodano: 25.02.2013. 16:17  Czytaj więcej

  Water Innovation Europe 2013, Bruksela, Belgia

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wydarzenie pt. "Water Innovation Europe 2013" (Innowacyjna gospodarka wodna Europy 2013) odbędzie się w dniach od 16 do 18 kwietnia 2013 r. w Brukseli, w Belgii. Tematem przewodnim będzie "Woda w środowisku miejskim - wprowadzanie wyników badań na rynek".

  Dodano: 25.02.2013. 15:49  Czytaj więcej