• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Śmiercionośne zakwity meduz teraz łatwiejsze do przewidzenia

  opublikowane przez: Redakcja

  Poparzenie przez meduzę Irukandji, należącą do kostkowców, może doprowadzić do śmierci. W najlepszym przypadku poparzenie wywołuje bolesne skurcze i konieczność hospitalizacji z powodu tak zwanego syndromu Irukandji. Niestety meduza jest mała i przezroczysta, a kiedy pojawia się w pobliżu wybrzeża to od razu w setkach tysięcy osobników. Do tej pory pierwszym sygnałem bytności Irukandji w pobliskich wodach były krzyki poparzonych ludzi.

  Dodano: 23.05.2014. 10:27  Czytaj więcej

  Mapowanie źródeł informacji dla europejskich rolników

  opublikowane przez: Redakcja

  W dobie zmieniających się warunków oraz silnej presji ze strony rynku i społeczeństwa wymagającej adaptacji i innowacji, społeczność rolnicza potrzebuje łatwego dostępu do wiedzy i informacji, a także szkoleń i edukacji.

  Dodano: 11.04.2014. 16:27  Czytaj więcej

  Badania przestrzeni kosmicznej z korzyścią dla życia na Ziemi

  opublikowane przez: Redakcja

  Być może nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy, ale systemy i technologie kosmiczne stanowią istotny element naszego codziennego życia. Od telekomunikacji po telewizję, od prognozowania pogody po światowe systemy finansowe: poprawne funkcjonowanie większości usług, które w nowoczesnym świecie uznajemy za oczywiste, jest uzależniona od przestrzeni kosmicznej.

  Dodano: 11.04.2014. 16:27  Czytaj więcej

  Na księżycu Saturna może istnieć życie pozaziemskie

  opublikowane przez: Redakcja

  Spotkanie z ET może nastąpić znacznie szybciej niż nam się wydaje. Naukowcy ujawnili, że na Enceladusie, jednym z księżyców Saturna, mogą występować duże zasoby wody, co oznacza, że możemy zbliżać się do odkrycia życia pozaziemskiego w naszym Układzie Słonecznym.

  Dodano: 10.04.2014. 15:37  Czytaj więcej

  Dawna kopalnia potażu pomoże w poszukiwaniach życia na Marsie

  opublikowane przez: Redakcja

  Ocena zdatności Marsa do zamieszkania i odnalezienie tam życia, jeżeli jakiekolwiek istniało, zależy od poznania jego środowiska. W kopalni potażu w północno-wschodniej Anglii panuje środowisko zbliżone do tego na powierzchni Marsa, dzięki czemu miejsce to może posłużyć za stanowisko testowe technologii do poszukiwania życia na Czerwonej Planecie.

  Dodano: 09.04.2014. 14:58  Czytaj więcej

  Nowatorskie rozwiązanie w walce z chorobą mózgu

  opublikowane przez: Redakcja

  W jaki sposób komory ciśnieniowe mogą pomóc w walce z szybko narastającym problemem schorzeń degeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera? To jedno z zagadnień, które będzie przedmiotem prac prowadzonych w ramach nowego projektu, dofinansowanego przez NMI3.

  Dodano: 02.04.2014. 15:27  Czytaj więcej

  UE finansuje prace nad samodzielnie uczącymi się i myślącymi robotami

  opublikowane przez: Redakcja

  Ponad dwie trzecie Europejczyków zatrudnionych w sektorze produkcji pracuje w małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP). Głównym orężem konkurencyjności sektora jest szybkie reagowanie na zmieniające się potrzeby produkcyjne i utrzymywanie jakości produktów na bardzo wysokim poziomie.

  Dodano: 01.04.2014. 15:37  Czytaj więcej

  Supernowoczesne rozwiązanie do wykrywania bakterii w wodzie

  opublikowane przez: Redakcja

  Jakość wody i bezpieczeństwo nigdy nie są dane raz na zawsze. Codziennie miliony ton nieodpowiednio oczyszczonych ścieków, także przemysłowych i rolniczych, trafia do jezior, rzek i mórz na całym świecie - wagowy odpowiednik całej populacji ludzkiej w formie zanieczyszczeń. W wielu branżach, od spożywczej po metalową, potrzebne są do różnych procesów ogromne ilości wody, której klasa może poważnie wpłynąć na jakość produktów gotowych.

  Dodano: 27.03.2014. 17:58  Czytaj więcej

  Olbrzymi potencjał wysokowydajnych technologii obliczeniowych zaprezentowany na konferencji HIPEAC

  opublikowane przez: Redakcja

  Od zrewolucjonizowania procedur medycznych po projektowanie wydajnych turbin wiatrowych i falowych, wysokowydajne technologie obliczeniowe mogą odegrać ważną rolę w podjęciu szeregu wyzwań społecznych, w obliczu których staje obecnie Europa. Już są wykorzystywane na przykład we Francji do wyboru najbezpieczniejszych i najwydajniejszych konfiguracji wymiany paliwa jądrowego, a w Szkocji do symulacji oddziaływania wiatru i fal na morskie turbiny prądotwórcze.

  Dodano: 19.02.2014. 13:37  Czytaj więcej

  Zacieśnianie współpracy między nauczycielami przedmiotów ścisłych

  opublikowane przez: Redakcja

  Kariera w nauce, technologii, inżynierii czy matematyce (STEM) może oznaczać ekscytujące możliwości i wyzwania. Jednak młodzi Europejczycy niechętnie podchodzą do przedmiotów ścisłych, co pokazuje obserwowany obecnie około 10% spadek liczby absolwentów STEM. Nasza młodzież traci możliwości zatrudnienia, a UE zaprzepaszcza szanse na utalentowanych przyszłych naukowców.

  Dodano: 07.02.2014. 18:27  Czytaj więcej

  Mistrz i Małgorzata – czytadło czy arcydzieło? Towarzystwo Młodych Naukowców: Piotr Fast Sosnowiec, 04.02.2014

  opublikowane przez: Redakcja

  W dniu 04.02.2014 o godzinie 15.30 Towarzystwo Młodych Naukowców zaprasza na wykład Pana Profesora Piotra Fasta „Mistrz i Małgorzata – czytadło czy arcydzieło?”. Spotkanie odbędzie się w VI Liceum Ogólnokształacącym  im. J. Korczaka w Sosnowcu.

  Dodano: 02.02.2014. 19:13  Czytaj więcej

  Europa dąży do harmonii między lądem a morzem

  opublikowane przez: Redakcja

  Nasze morza i oceany są głównym priorytetem UE pod względem politycznym, środowiskowym i naukowym. Ochrona zasobów morskich, zapewnienie dobrobytu sektorowi rybołówstwa, poprawa technologii i praktyk akwakultury oraz podnoszenie świadomości wśród obywateli to niektóre z kluczowych celów, jakie UE wyznaczyła na najbliższe lata.

  Dodano: 28.01.2014. 19:37  Czytaj więcej

  Ekopowłoki do zastosowań aeronautycznych

  opublikowane przez: Redakcja

  Nadrzędnym zamierzeniem europejskiej polityki badań naukowych i innowacji jest przenoszenie osiągnięć oraz przełomowych odkryć z laboratorium na rynek. Dobrym tego przykładem jest projekt ECOPROT, którego celem jest uprzemysłowienie innowacyjnej procedury produkcji przyjaznych środowisku powłok antykorozyjnych nakładanych na stopy aluminium i magnezu do zastosowań w aeronautyce.

  Dodano: 23.01.2014. 16:58  Czytaj więcej

  „Chromatyna - od nukleosomów do chromosomów”, Cambridge, Zjednoczone Królestwo

  opublikowane przez: Redakcja

  Od 30 kwietnia do 2 maja 2014 r. odbędzie się konferencja pt. &#132Chromatyna - od nukleosomów do chromosomów&#148 (Chromatin: From nucleosomes to chromosomes)

  Dodano: 22.01.2014. 17:37  Czytaj więcej

  Roboty jako platformy?

  opublikowane przez: Redakcja

  Osobliwa koncepcja dla każdego wychowanego na idei, że roboty to toporne, metalowe maszyny albo zabawki mające ułatwiać życie lub służyć rozrywce - tymczasem nowy, dofinansowany ze środków unijnych projekt badawczy wprowadza pojęcie robotów jako platform do dostarczania inteligentnych i przyjaznych użytkownikowi aplikacji robotycznych.

  Dodano: 22.01.2014. 15:58  Czytaj więcej

  Miniaturowy przełom w bardzo niskim zużyciu energii

  opublikowane przez: Redakcja

  Naukowcy z Uniwersytetu Publicznego Nawarry (NUP/UPNA) opracowali nagrodzony chip, który potrafi czerpać zasilanie z otaczających źródeł energii, takich jak światło, drgania, a nawet wahania temperatury. Innowacja ma potencjał, by przekształcić nasz sposób zużywania energii, gdyż potrzebuje 50 milionów razy mniej energii od tradycyjnej żarówki.

  Dodano: 17.01.2014. 16:58  Czytaj więcej

  Przenoszenie chirurgii robotycznej z laboratoriów do szpitali

  opublikowane przez: Redakcja

  Co by było gdyby za kilka lat chirurdzy potrzebni byli tylko do najbardziej złożonych operacji, pozostawiając robotom prostsze zadania? Ta nie aż tak fikcyjna przyszłość to marzenie dr. Paolo Fioriniego, koordynatora projektu EUROSURGE, którego ostatecznym celem jest wprowadzanie na rynek nowo opracowanych technologii w tym sektorze.

  Dodano: 10.01.2014. 16:27  Czytaj więcej

  Chiński bank chce inwestować na polskim rynku odnawialnych źródeł energii

  opublikowane przez: Kotynia Agnieszka

  Jeden z najbardziej aktywnych graczy na rynku zajmującym się odnawialnymi źródłami energii w Chinach – Industrial and Commercial Bank of China – zamierza inwestować także w Polsce. Bank jest zainteresowany finansowaniem odnawialnych źródeł energii, ale także energetyki i infrastuktury.  Jednakże w Polsce, napotyka wciąż na trudności w zakresie regulacji prawnych, dotyczących takiego rodzaju przedsięwzięć.

  Dodano: 02.01.2014. 14:40  Czytaj więcej

  Nowatorska analiza kluczem do optymalnego marketingu internetowego

  opublikowane przez: Redakcja

  Nakłady na reklamę w Internecie przewyższyły ostatnio wydatki na reklamę w prasie w wyniku ogromnych inwestycji w nietradycyjne programy reklamowe w mediach społecznościowych. To pokazuje, że przedsiębiorstwa - duże i małe - zaczynają wykorzystywać unikatową siłę komunikacji mediów społecznościowych.

  Dodano: 24.12.2013. 17:27  Czytaj więcej

  Ocena pełnego potencjału badań nad komórkami macierzystymi na świecie

  opublikowane przez: Redakcja

  Sektor badań nad komórkami macierzystymi rozwija się ponad dwa razy szybciej (7%) od globalnej średniej dla badań naukowych w ogóle (2,9%) - jak dowiadujemy się z nowego raportu. W toku badań poświęconych analizie wzrostu i rozwoju dziedziny komórek macierzystych jako całości, przestudiowano także krajobraz badań nad embrionalnymi komórkami macierzystymi (ES) i indukowanymi plurioptencjalnymi komórkami macierzystymi (iPS).

  Dodano: 19.12.2013. 16:58  Czytaj więcej