• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pobudzanie innowacji w Internecie

  opublikowane przez: Redakcja

  Internet padł ofiarą własnego sukcesu - jego rozmiary i zakres znacznie utrudniają dalszy rozwój, hamując innowacje. Zmiany mające ulepszyć dzisiejszy Internet lub dodać nowe usługi muszą być wprowadzane powoli i stopniowo w taki sposób, że nawet pomniejsze modyfikacje będą wynikiem nagromadzenia punktowych rozwiązań, które osadzają wiedzę w sieci, optymalizując dzisiejsze aplikacje kosztem przyszłych.

  Dodano: 03.12.2013. 15:37  Czytaj więcej

  Naukowcy podważają utarte poglądy na temat Renesansu

  opublikowane przez: Redakcja

  Zespół naukowców prowadzi przełomowe badania, poddając w wątpliwość postrzeganie Renesansu jako epoki zdominowanej przez myślenie świeckie.

  Dodano: 29.11.2013. 18:37  Czytaj więcej

  Doskonalenie skanów MRI z korzyścią dla rozwoju płodowego

  opublikowane przez: Redakcja

  Mapowanie rozwoju dziecka znajdującego się wciąż w łonie matki to punkt wyjścia europejskiego projektu, którego celem jest zaprojektowanie technik do wcześniejszego określania problemów i opracowanie odpowiednich terapii.

  Dodano: 28.11.2013. 16:27  Czytaj więcej

  Nowa technologia obrazowania może zadecydowanie poprawić biopsję piersi

  opublikowane przez: Redakcja

  W ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych opracowywany jest innowacyjny system biopsji piersi, sterowany w czasie rzeczywistym obrazowaniem PEM (pozytonową mammografią emisyjną) w 3D. Projekt MAMMOCARE, którego realizacja rozpoczęła się w październiku 2013 r., ma zapewnić kierowanie igłą w czasie rzeczywistym, co pozwoli podnieść precyzję i skuteczność pobierania próbek guzów.

  Dodano: 28.11.2013. 16:27  Czytaj więcej

  Inicjatywa UE w robotyce ma zachęcić uczniów do kariery w specjalnościach technicznych

  opublikowane przez: Redakcja

  Unijny tydzień robotyki ma zwrócić uwagę na rozmaite, podejmowane w Europie, działania badawcze w dziedzinie robotyki. W ciągu nadchodzącego tygodnia, w ramach serii wydarzeń o zasięgu unijnym, w centrum uwagi znajdzie się rosnące znaczenie systemów robotycznych i ich oddziaływanie na różne sektory przemysłu.

  Dodano: 27.11.2013. 16:27  Czytaj więcej

  Nowy ośrodek badań nad demencją otwiera swoje podwoje w Londynie

  opublikowane przez: Redakcja

  Do roku 2020 na demencję cierpieć będzie na świecie milion osób. Mimo iż naukowcy nie szczędzą wysiłków w poszukiwaniu skutecznych terapii, te istniejące nie powodują cofnięcia ani zatrzymania choroby. Większość z nich jedynie łagodzi objawy i spowalnia progresję schorzenia, stąd istnieje ogromne zapotrzebowanie na nowe opcje terapeutyczne, które pozwolą uporać się z tym narastającym problemem.

  Dodano: 26.11.2013. 15:58  Czytaj więcej

  Opakowanie pomidorów wykonane z pomidorów?

  opublikowane przez: Redakcja

  Pomidor jest wysoko ceniony przez Europejczyków - stanowi podstawę wielu przepisów w postaci świeżej lub z konserwy. Co się jednak dzieje z odpadami powstającymi w trakcie produkcji pomidorów? Naukowcy europejscy znaleźli dla nich dobre zastosowanie.

  Dodano: 25.11.2013. 16:37  Czytaj więcej

  Ustalanie powiązań między dietą a demencją

  opublikowane przez: Redakcja

  Choroba Alzheimera to schorzenie zwyrodnieniowe dotykające od 50 do 70% wszystkich osób cierpiących na demencję. Wraz z powolnym, ale progresywnym unicestwianiem neuronów, chorzy cierpią na utratę pamięci i dezorientację, które z czasem pogłębiają się.

  Dodano: 22.11.2013. 16:58  Czytaj więcej

  Dlaczego zróżnicowanie płci w pracach badawczych ma znaczenie

  opublikowane przez: Redakcja

  Mimo olbrzymich postępów kobiety-naukowcy, próbujące wspinać po szczeblach kariery nadal napotykają wiele przeszkód. Podnoszenie świadomości tych problemów w łonie społeczności naukowej to jedno z działań potrzebnych do ich rozwiązania, aby europejska nauka mogła przyciągać najwybitniejsze umysły.

  Dodano: 21.11.2013. 15:37  Czytaj więcej

  Nadchodzi nowa klasa laserów dużej mocy

  opublikowane przez: Redakcja

  W ostatnich latach intensywność laserów wzrosła radykalnie, otwierając zupełnie nowy świat zastosowań. Aby wzmocnić swoją konkurencyjność naukowo-gospodarczą, UE wspomaga nowy, ambitny projekt, w toku którego mają powstać najsilniejsze lasery na świecie i powiązana infrastruktura w trzech państwach europejskich.

  Dodano: 20.11.2013. 15:58  Czytaj więcej

  Otwieranie drogi do sprawniejszego, bogatego w treści wideo Internetu

  opublikowane przez: Redakcja

  Żadnemu internaucie z pewnością nie umknęło pojawienie się online ogromnej liczby materiałów wideo. Ruch wideo już stanowi ponad 90% treści wykorzystywanych przez użytkowników, a trend wzrostowy ma się utrzymać.

  Dodano: 19.11.2013. 15:58  Czytaj więcej

  Szaleńczy debiut Twittera na giełdzie

  opublikowane przez: Kotynia Agnieszka

  Popularny portal społecznościowy odnotował duży sukces podczas debiutu na nowojorskiej giełdzie. W ciągu pierwszych kilkunastu minut kurs osiągnął aż 92% maksymalny wzrost.

  Dodano: 15.11.2013. 20:44  Czytaj więcej

  Wspieranie rodziców w pomaganiu dzieciom

  opublikowane przez: Redakcja

  Każdy rodzic ma swoje własne niepowtarzalne podejście do wychowywania dzieci. Dokonuje różnych wyborów, na przykład ile książek kupić swojemu potomstwu czy ile czasu spędzić, jeżeli w ogóle, na czytaniu mu.

  Dodano: 11.11.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Nowe ramy dla teleimersyjnych sieci społecznościowych 3D

  opublikowane przez: Redakcja

  Piątek wieczór, czujesz wyczerpanie po całym tygodniu pracy w biurze. Zostajesz w domu, więc do wyboru jest oglądanie telewizji lub spędzenie kilku godzin na nadrabianiu zaległości towarzyskich w sieciach społecznościowych. A może by połączyć te zajęcia? Dzięki dofinansowanemu ze środków unijnych projektowi REVERIE (Real and Virtual Engagement in Realistic Immersive Environments) już niedługo będzie można zanurzyć się w internetowe środowisko 3D, które umożliwi interakcję z przyjaciółmi i wymianę doświadczeń w czasie rzeczywistym.

  Dodano: 11.11.2013. 07:58  Czytaj więcej

  Budowanie ekologicznych domów ze słomy - panel po panelu

  opublikowane przez: Redakcja

  Dofinansowany ze środków unijnych projekt EUROCELL (EU market development of ModCell: a prefabricated eco-building system utilising renewable materials) toruje drogę do zastosowania beli słomy jako materiału budowlanego za pomocą metody opracowanej na Uniwersytecie w Bath, Zjednoczone Królestwo.

  Dodano: 11.11.2013. 07:58  Czytaj więcej

  Zaawansowane technologie śledzenia zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

  opublikowane przez: Redakcja

  Co roku sama tylko Europa produkuje dziewięć milionów ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE). Mimo obowiązujących już przepisów, tylko niecałe 40% tego typu odpadów podlega przetwarzaniu zgodnie z wymaganiami prawno-ekologicznymi.

  Dodano: 07.11.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Zapewnianie bezpieczeństwa nanocząstek w farbach i powłokach

  opublikowane przez: Redakcja

  W ostatnich latach nastąpił bezprecedensowy wzrost liczby nanoproduktów. Prowadzone prace badawcze w tej dziedzinie spotkały się z dużym zainteresowaniem naukowców, po części ze względu na ogromne zróżnicowanie potencjalnych zastosowań w biomedycynie, elektronice i powłokach.

  Dodano: 07.11.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Budowanie miast o niemal zerowym zużyciu energii

  opublikowane przez: Redakcja

  W ramach ambitnego, czteroletniego projektu mają zostać opracowane i zademonstrowane powtarzalne strategie projektowania, budowania i zarządzania projektami renowacji dzielnic na dużą skalę w ramach dążenia do niemal zerowego zużycia energii w mieście. Wyniki otworzą drogę przed nowymi renowacjami, które przybliżą UE do osiągnięcia wyznaczonego na 2020 r. celu zapewnienia minimalnego zużycia energii przez nowe budynki.

  Dodano: 06.11.2013. 16:37  Czytaj więcej

  Urbanistyka a zmiana klimatu

  opublikowane przez: Redakcja

  Rosnący poziom mórz, gwałtowne burze, coraz gorętsze lata i mroźniejsze zimy to tylko niektóre z zagrożeń, w obliczu których stają europejskie miasta z powodu zmiany klimatu. Urbaniści muszą być w stanie uwzględnić te i inne skutki zmiany klimatu, jeżeli mają doprowadzić do ograniczenia ich oddziaływania na środowisko miejskie, gospodarkę i ludzi.

  Dodano: 06.11.2013. 16:37  Czytaj więcej

  Opracowywanie tańszych, alternatywnych ogniw słonecznych dla Europy

  opublikowane przez: Redakcja

  W obliczu zagrażającej zmiany klimatu i coraz wyższych światowych emisji CO2, zapotrzebowanie na odnawialne technologie energetyczne osiągnęło obecnie poziom szczytowy. Niemniej, aby cieszyły się powszechną akceptacją na rynku, nowe technologie muszą być tanie, nadawać się do masowej produkcji i łatwo się wdrażać.

  Dodano: 04.11.2013. 15:58  Czytaj więcej