• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lepszy chleb dzięki technologii BOT

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Europejczycy zjadają ponad 30 milionów ton chleba rocznie, a coraz większa część tej ilości jest produkowana przy użyciu technologii o nazwie "bake off" (BOT). W ramach BOT, wstępnie pieczony chleb produkowany jest na skalę przemysłową i dostarczany do małych, lokalnych sklepów, gdzie dokańczany jest proces wypieku. Jednakże produkcja chleba przy zastosowaniu BOT wymaga dużych ilości energii i może również wpływać na wartości odżywcze chleba i jego strukturę.

  Dodano: 20.04.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Śledzenie asteroid stało się łatwiejsze

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Identyfikacja meteorytów nigdy nie była prosta. Jednakże ostatnio, międzynarodowa grupa badaczy z powodzeniem zidentyfikowała asteroidę w kosmosie zanim weszła ona w atmosferę ziemską. Przy użyciu komputerów badacze mogą teraz określić, z jakiej części układu słonecznego pochodzi asteroida, przewidzieć jej czas wejścia w atmosferę ziemską, a także miejsce, gdzie będzie można znaleźć jej resztki. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Nature.

  Dodano: 20.04.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Uchwycić noc: odkryte tajemnice widzenia w nocy ssaków nocnych

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Zwierzęta nocne zawdzięczają zdolność widzenia w nocy szczególnej strukturze DNA w obrębie komórek fotoreceptorowych w oku. Odkrycie to, dokonane przez zespół naukowców w Niemczech i Wielkiej Brytanii, zostało opublikowane w czasopiśmie Cell. Badacze opisują, jak dzięki unikalnemu DNA same jądra komórki pręcikowej stają się małymi obiektywami zbierającymi światło.

  Dodano: 20.04.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Jak zarabiać na wynalazkach, czyli gogle warte 300 tys. PLN

  opublikowane przez: Przemysaw Szydzik
  W Polsce nauka nie jest cenioną cnotą… Bycie doktorem i profesorem, bycie wynalazcą nie jest tożsame z zarabianiem milionów. Polscy naukowcy nie zarabiają na swoich wynalazkach, nie ufają biznesowi a biznesmeni nie widzą uzasadnienia biznesowego w transferze wiedzy i technologii do biznesu.

  Dodano: 18.04.2009. 13:37  Czytaj więcej

  Technika 'balistycznego rezonansu spinowego' jako nowatorskie podejście do zjawiska spin flip

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Badacze w Niemczech i Kanadzie opracowali nową technikę pod nazwą 'balistyczny rezonans spinowy', który wykonuje tzw. spin flip niesparowanych elektronów bez stosowania pól oscylacyjnych, które nie są łatwe do wygenerowania na mikrochipach. Ta odkrywcza metoda, opisana w czasopiśmie Nature, jest krokiem naprzód w kontrolowaniu spinu w półprzewodnikach i ma implikacje dla obliczeń kwantowych.

  Dodano: 17.04.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Ekolodzy odkrywają brakujący fragment w zagadce mechanizmu odrzucania ogona przez jaszczurki

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Powszechnie wiadomo, że zwierzęta stosują różne mechanizmy obronne. Jeżozwierz rozkłada kolce, malezyjska mrówka ďż˝wybucha" a leniwiec zwija się w zwartą kulę, przypominając gniazdo na drzewie. Ale jeden z najdziwniejszych mechanizmów obronnych to występująca u jaszczurek tzw. autonomia, czyli odrzucanie ogona. W czasopiśmie ďż˝Evolutionďż˝ opublikowany został artykuł prezentujący nowe badanie rzucające światło na czynniki determinujące zdolność jaszczurki atakowanej przez drapieżnika do odrzucenia ogona. Zdaniem amerykańsko-greckiego zespołu naukowców, który przeprowadził to badanie, kluczowe znaczenie ma jad.

  Dodano: 17.04.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Z badania wynika, że przeszukiwanie wzrokowe różni się od innych zachowań wizualnych

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Kiedy szukamy obiektów w danej przestrzeni, na ogół pomijamy te, które już wcześniej spostrzegliśmy, koncentrując uwagę na nowych dla nas przedmiotach i obszarach. Mechanizm ten, określany jako tzw. hamowanie powrotu (ang. inhibition of return, IOR), umożliwia osobie przeszukującej przestrzeń ignorowanie przedmiotów nieistotnych i skupienie się na tych, które mają dla niej znaczenie. Psychologowie w Holandii i Stanach Zjednoczonych odkryli, że mechanizm IOR ma małe szanse zastosowania w zachowaniach wzrokowych, w których nie chodzi o odnalezienie określonego obiektu. Wnioski z badań zostały opublikowane w czasopiśmie ďż˝Psychological Scienceďż˝.

  Dodano: 17.04.2009. 15:11  Czytaj więcej

  festiwal filmów wirusowych Virnick 2009

  opublikowane przez:
  Zapraszam Was do udziału w I Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Wirusowych Virnick, który odbędzie się w Krakowie, 19-21 czerwca. Podczas konkursu, zostaną wyłonione najlepsze filmy wirusowe roku w dwóch kategoriach: amatorskiej i profesjonalnej, w tej drugiej będą mogły brać udział m.in.: agencje reklamowe, interaktywne i PR.Film wirusowy zwany "Viralem" to klip video, który charakteryzuje się dużą dawką humoru, maksymalnym wykorzystaniem obrazu i dźwięku, często wywołuje skrajne emocje.

  Dodano: 16.04.2009. 15:18  Czytaj więcej

  Badania finansowane ze środków unijnych doprowadzają do opracowania nanofilmu

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Zespół naukowców z Danii, Niemiec, Izraela i USA, którego badania finansowane są ze środków unijnych, znalazł sposób na ułożenie molekuł na powierzchni wody w nanofilm znacznie ułatwiający badanie struktury molekuł. Uzyskane wyniki, o których można przeczytać w Journal of Chemical Physics, otwierają drogę do dalszego rozwoju w dziedzinie badań nad białkami błony komórkowej i opracowania zaawansowanych materiałów funkcjonalnych.

  Dodano: 16.04.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Tajemnica kryjąca się za magnetyzmem zwierzęcym i liniami energetycznymi

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Zwierzęta posiadają umiejętność odnajdywania drogi poprzez wykrywanie zarówno siły pola magnetycznego emitowanego przez płynne jądro Ziemi, jak i kąta pod jakim pole to styka się z Ziemią. Badania wykazały, że orientacja na przykład krów i jeleni opiera się na osi północ-południe. Natomiast czesko-niemiecki zespół naukowców odkrył, że zdolności orientacyjne zwierząt zanikają, jeżeli w terenie znajdują się linie wysokiego napięcia. Ostatnie odkrycie, opisane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences, przynosi kolejne dowody na to, że zwierzęta reagują na zjawiska magnetyczne, zwłaszcza w świetle faktu że linie energetyczne generują pole magnetyczne.

  Dodano: 16.04.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Dotyk ma moc kojenia bólu

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naturalnym odruchem dla większości osób, które siedzą obok chorej osoby, jest głaskanie dłoni, a wyniki nowych badań prowadzonych przez naukowców z Akademii Sahlgrenska w Szwecji dowiodły, że prócz wywoływania przyjemnego odczucia, głaskanie skóry może rzeczywiście pomóc w uśmierzaniu bólu.

  Dodano: 16.04.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Zielone geny dostarczają nowych informacji o zmianach klimatu

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Międzynarodowy zespół naukowców odkodował genomy dwóch odmian glonów, które rosną w odległych od siebie częściach oceanu, dzięki czemu uzyskano nowe informacje o genach, umożliwiających roślinom zatrzymywanie węgla. Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie Science rzuciły więcej światła na pradawny proces komórkowy, który jest istotny z punktu widzenia zmian klimatycznych i prac nad biopaliwami na bazie glonów.

  Dodano: 15.04.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Skuteczność leku przeciwmalarycznego nie jest taka sama w całej Afryce

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Wyniki międzynarodowych badań nad malarią prowadzonych przez naukowców w Wielkiej Brytanii pokazują, że skuteczność sulfadoksyny - powszechnie stosowanego leku przeciwmalarycznego - może się znacznie różnić w całej Afryce, ponieważ pasożyty malarii w różnych częściach kontynentu przeszły różne mutacje dające im odporność na lek.

  Dodano: 15.04.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Test na skażenie gleby udoskonalony dzięki dżdżownicom

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Holenderska badaczka odkryła, że wystawienie bezkręgowców glebowych i dennych takich jak dżdżownice i skoczogonki na działanie toksycznych środków chemicznych może zapewnić precyzyjniejszy test na skażenie gleby. Dr Miriam León Paumen z Uniwersytetu Amsterdamskiego również stwierdziła, że długotrwałe oddziaływanie tego typu środków może mieć istotny wpływ na cykl życiowy tych bezkręgowców. Jej odkrycia popierają tezę, że nie można przewidzieć skutków pojawiających się stopniowo w ocenie ryzyka skażenia gleby i osadów dennych.

  Dodano: 15.04.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Dentyści coraz częściej inwestują w nowoczesną diagnostykę

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  W 2008 roku rynek stomatologiczny w Unii Europejskiej zwiększył obroty w stosunku do minionego o blisko 8%. Sam polski rynek wart jest obecnie grubo ponad 300 milionów euro rocznie. Razem z tym wzrostem, wzrosły także oczekiwania wobec gabinetów stomatologicznych. Dziś statystyczny Kowalski oczekuje leczenia identycznego, jak w Europie Zachodniej. Coraz częściej od gabinetów oczekujemy także kompleksowej diagnostyki. Tę wciąż może nam zapewnić niewiele gabinetów w Polsce. Własną, nowoczesną pracownię RTG lub tomografii ma dziś w Polsce zaledwie 10% gabinetów stomatologicznych.

  Dodano: 15.04.2009. 00:09  Czytaj więcej

  Trzyletnie dzieci wiedzą o co chodzi

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcy na Węgrzech, których badania są finansowane ze środków unijnych, odkryli, że psy domowe i dwuletni ludzie, którzy chowają się w podobnym środowisku domowym, również w podobny sposób interpretują gesty wskazujące dorosłych. Z drugiej strony trzylatki są w stanie zinterpretować szerszy zakres gestów wskazujących i wykorzystać kierunek, w jakim skierowany jest palec wskazujący, aby znaleźć ukryty przedmiot. Opublikowane w czasopiśmie Animal Cognition wyniki badań stanowią dorobek projektu "Źródła komunikacji referencyjnej", sfinansowanego z tematu "Nowe i pojawiające się nauki i technologie" Szóstego Programu Ramowego (6PR).

  Dodano: 09.04.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Tytoń zyskuje nowy, zdrowy image

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Używanie tytoniu wywołuje u ludzi wiele powszechnych chorób, np. chorobę serca albo raka płuc. Niemniej grupa naukowców z Europy może okazać się ratunkiem dla tytoniu. Udało im się wykorzystać zmodyfikowane genetycznie liście tytoniu do wyprodukowania leków na różne choroby autoimmunologiczne i zapalne. Badania przeprowadzono w ramach projektu Pharma-Planta, który finansowany był z Szóstego Programu Ramowego (6PR) Unii Europejskiej na kwotę 12 mln EUR. Wyniki badań zostały niedawno opublikowane w ogólnodostępnym czasopiśmie BMC Biotechnology.

  Dodano: 09.04.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Naukowcy zidentyfikowali współczynnik ryzyka genetycznego pospolitej choroby skóry

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcy zidentyfikowali wariant genetyczny, który wydaje się mieć związek z podwyższonym ryzykiem zachorowania na atopowe zapalenie skóry. Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycia doprowadzą do opracowania nowych leków na tę przewlekłą chorobę. Wyniki badań sfinansowanych w części z unijnego grantu mobilności naukowej Marie Curie opublikowało internetowe czasopismo Nature Genetics.

  Dodano: 09.04.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Naukowcy zaproponowali metodę badania proteomu o szerokim zakresie

  opublikowane przez:
  Proteomika jest dziedziną nauki zajmującą się badaniem białek, oddziaływań pomiędzy różnymi białkami oraz pełnionych przez nie funkcji. Proteomem z kolei określamy skład białkowy organizmu, tkanki czy też komórki. Jest to dość ciekawa i ważna gałąź nauki.

  Dodano: 09.04.2009. 11:28  Czytaj więcej

  Uruchamianie reakcji chemicznych za pomocą molekularnej linki wyzwalającej

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcy z Politechniki w Eindhoven (TU/e) w Holandii odkryli sposób na wykorzystanie sił mechanicznych do kontrolowania aktywności katalitycznej, a więc do uruchamiania reakcji chemicznych - zjawiska, które stanowi jedno z najbardziej podstawowych pojęć w chemii. Jest to pierwszy raz, kiedy udało się tego dokonać. Wyniki badań zostały opublikowane 6 kwietnia w czasopiśmie Nature Chemistry.

  Dodano: 08.04.2009. 18:11  Czytaj więcej