• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pamiętamy na okrągło

  opublikowane przez:
  PAMIĘTAMY NA OKRĄGŁO - ROK ROCZNIC z HISTORIA.org.pl  Każdy kolejny rok niesie coś innowacyjnego, niepowtarzalnego, zaskakującego. Jest zarazem początkiem, jak i końcem wielu dróg i losów. Dla jednych oznacza start w dorosłość, dla innych zamknięcie pewnego etapu w życiu. Czas popycha nas naprzód , każe odnaleźć się w nowych sytuacjach, rzuca przed nami kolejne wyzwania. Posiada również cenną właściwość - cofania się wstecz, odniesienia do tego, co minęło. Rok 2009 jest pod tym względem szczególny, gdyż chce nam przypomnieć o wydarzeniach wyjątkowych. Wybitnych postaciach, heroicznych czynach, potrzebnych i przełomowych inicjatywach. Portal historyczny http://historia.org.pl/index.php postanowił uczcić zatem wielkie rocznice przypadające na rok 2009 projektem historyczno - informacyjnym "Pamiętamy na okrągło".

  Dodano: 21.03.2009. 22:16  Czytaj więcej

  Otwarcie Naukowego Centrum Obrazowania Biomedycznego w Kajetanach

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowe Centrum Obrazowania Biomedycznego - pierwszy w Polsce ośrodek, w którym prowadzone będą badania naukowe i kliniczne z zastosowaniem nowoczesnych metod obrazowych, jak funkcjonalny rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa - zacznie działać w czwartek 19 marca w Kajetanach pod Warszawą. Jak powiedział prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, przy którym będzie działać Centrum, badania prowadzone w tym centrum pozwolą lepiej poznać mechanizmy rozwoju wielu schorzeń - neurologicznych, układu krwionośnego, nowotworów oraz schorzeń psychicznych. W dalszej perspektywie powinno to pomóc w rozwoju nowych metod diagnostyki i nowych terapii.

  Dodano: 19.03.2009. 21:41  Czytaj więcej

  Redukcje paragwajskie

  opublikowane przez:
  Pod tą dziwną nazwą " redukcje paragwajskie " kryje się ciekawy społeczny eksperyment trwający około 150 lat. Eksperyment, w którym główne role odegrali jezuici, Indianie oraz hiszpańscy i portugalscy kolonizatorzy z "Nowego Świata".

  Dodano: 18.03.2009. 19:35  Czytaj więcej

  Trwa Żółty Tydzień, warto się zaszczepić

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Do 20 marca trwa Żółty Tydzień, w czasie którego osoby jeszcze nieszczepione powinny zaszczepić się przeciw groźnemu wirusowi zapalenia wątroby typu B, a osoby poniżej 40. roku życia - przeciw wirusowi zapalenia wątroby typu A - powiedział prof. Andrzej Radzikowski, gastroenterolog i pediatra.

  Dodano: 18.03.2009. 01:00  Czytaj więcej

  Czy Polska kocha swoje dzieci?

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  w deklaracjach - TAK
  a w działaniach - ...
  ?

  Dodano: 17.03.2009. 11:25  Czytaj więcej

  Konferencja: Ewolucja - Inżynier Natury

  opublikowane przez:
  Konferencja popularnonaukowa "Ewolucja - Inżynier Natury" w 200 rocznicę urodzin Karola Darwina i 150 rocznicę wydania dzieła "O powstawaniu gatunków drogą naturalnego doboru"

  Dodano: 16.03.2009. 17:37  Czytaj więcej

  Święto Liczby Pi - 14 marca

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Mało kto wie, że w najbliższy weekend przypada Dzień Liczby Pi, zwanej również Ludolfiną. Święto jednej z najbardziej niezwykłych według miłośników matematyki cyfr obchodzone jest co roku, 14 marca czyli (3.14).

  Dodano: 14.03.2009. 15:04  Czytaj więcej

  V debata z cyklu 'Granice w nauce'

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Zarząd Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk oraz Collegium Civitas uprzejmie zapraszają na piątą debatę z cyklu "Granice w nauce" na temat:

  Granice między tożsamością i innością

  Dodano: 13.03.2009. 17:43  Czytaj więcej

  Nowe nadzieje dla chorych z przewlekłą białaczką limfocytową

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Pacjenci z najczęstszym u dorosłych rodzajem białaczki żyją dłużej bez objawów choroby dzięki podaniu nowoczesnego leku, rytuksymabu, już na początku terapii - wykazały międzynarodowe badania, o których mówili lekarze na konferencji prasowej w Warszawie. Na podstawie tych wyników, 26 lutego 2009 r. Komisja Europejska dopuściła rytuksymab do stosowania - w połączeniu z chemioterapią - u pacjentów z wcześniej nieleczoną białaczką limfocytową. Dotychczas, w Polsce i innych krajach Europy lek ten był stosowany w leczeniu różnych nowotworów układu odporności - jako tzw. terapia drugiego rzutu, gdy inne leki nie przynosiły pożądanych efektów.

  Dodano: 13.03.2009. 15:25  Czytaj więcej

  Lekarze: w Polsce za mało pacjentów korzysta z dializy otrzewnowej

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Dializa otrzewnowa pozwala chorym z niewydolnością nerek prowadzić aktywne życie: chodzić do szkoły, pracy, uprawiać sport. Niestety, w Polsce ciągle za mało pacjentów korzysta z tej metody - mówili lekarze i pacjenci na konferencji prasowej w Warszawie. Zorganizowano ją z okazji obchodów Światowego Dnia Nerki, który przypada 12 marca. "W Polsce w ciągu roku dializowanych jest ok. 14 tys. pacjentów, z czego tylko niecały 1 tys. jest leczony przy pomocy dializy otrzewnowej, czyli domowej. Reszta korzysta z hemodializy - metody wykorzystującej tzw. sztuczną nerkę" - powiedziała prof. Zofia Wańkowicz z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

  Dodano: 13.03.2009. 15:24  Czytaj więcej

  Światowy Dzień Inwalidów i Ludzi Niepełnosprawnych

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  W najbliższą niedzielę obchodzony będzie Światowy Dzień Inwalidów i Ludzi Niepełnosprawnych, który jest Dniem ruchomym i przypada na trzecią niedzielę marca. Przy tej okazji warto choć przez chwilę zastanowić się nad sytuacją w jakiej znajdują się ludzie niepełnosprawni.

  Dodano: 12.03.2009. 15:45  Czytaj więcej

  Mali pacjenci - duży problem

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Rozmowa z endokrynologiem dziecięcym,
  prof. dr n. med. Tomaszem Romerem

  Dodano: 11.03.2009. 18:18  Czytaj więcej

  Biofarmaceutyki - problem czy postęp?

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Z biotechnologiami zetknęliśmy się wszyscy. Najpopularniejszym biofarmaceutykiem jest dowolna szczepionka. Są nimi także np. insuliny. Ostatnio przybywa leków biotechnologicznych, powstających po wygaśnięciu patentów na leki wytworzone przed 20. laty. Rejestrowane są preparaty biologiczne nowej generacji, a wraz z nimi wprowadzane są nowe, ściślejsze procedury dotyczące bezpieczeństwa. Jak wszystko co nowe, i ta sytuacja rodzi wątpliwości i pytania. Warto więc je postawić i na nie odpowiedzieć.

  Dodano: 11.03.2009. 18:15  Czytaj więcej

  Naukowcy: wzrasta zagrożenie infekcjami kleszczowego zapalenia mózgu

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Wzrasta zagrożenie infekcjami kleszczowego zapalenia mózgu - ostrzegają naukowcy i lekarze. Powodem jest ocieplenie klimatu i zmiany w zachowaniach ludzi. "Liczba tych zachorowań oscyluje wokół 200-340 rocznie, ale są to dane niedoszacowane i dodatkowo z każdym rokiem liczba zachorować rośnie" - powiedziała dr Ilona Małecka z katedry profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

  Dodano: 11.03.2009. 17:53  Czytaj więcej

  Polskie obchody Światowego Tygodnia Mózgu

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Jak funkcjonuje mózg, jakie grożą mu choroby, jak przebiega proces starzenia i jak go gimnastykować, by długo pozostał sprawny - m.in. tego będzie się można dowiedzieć od 15 marca na wykładach podczas "Tygodnia mózgu". Impreza, organizowana przez kilka polskich uczelni, jest częścią Światowego Tygodnia Mózgu (Brain Awareness Week), który trwa od 16 do 20 marca.

  Dodano: 10.03.2009. 12:33  Czytaj więcej

  Zmarł prof. Zbigniew Religa - wybitny kardiochirurg i b. minister zdrowia

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  W niedzielę około godziny 16 zmarł były minister zdrowia prof. Zbigniew Religa - poinformował poseł PiS, b. wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. Religa chorował na złośliwy nowotwór płuc. "Od miesiąca przebywał w domu i tam zmarł. Jako wybitny specjalista przewidywał, że jego stan jest nieodwracalny, że choroba zmierza do końca" - powiedział Piecha, który po raz ostatni odwiedził prof.

  Dodano: 09.03.2009. 19:20  Czytaj więcej

  Punkt zwrotny w badaniach nad przeciwciałami choroby szalonych krów

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Liverpoolu odkryli atomową strukturę "wiązania" między białkiem prionowym a przeciwciałem, które może być kluczem do dalszych poszukiwań metody leczenia chorób neurozwyrodnieniowych takich jak odmiana CJD (choroby Creutzfeldta-Jakoba). Ich odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

  Dodano: 07.03.2009. 15:27  Czytaj więcej

  Termin rejestracji prac na VII KNS przedłużony do 19.03!

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Jeszcze tylko do 19.03 do godziny 12:00 studenci i doktoranci pierwszego roku zainteresowani uczestnictwem w VII Konferencji Naukowej Studentów mogą zgłaszać swoje prace. Przypominamy, że rejestracja odbywa się przy pomocy Systemu Obsługi Konferencji Naukowej Studentów, do którego logowanie udostępniono na stronie domowej.

  Dodano: 07.03.2009. 11:42  Czytaj więcej

  Elektroniczny nos walczy z odorami

  opublikowane przez:
  Jak obiektywnie stwierdzić, że danych zapach jest zbyt intensywny albo brzydki? Pomocne mogą okazać się przyrządy zwane elektronicznymi nosami. Do tej pory polscy naukowcy opracowali trzy takie przyrządy. Prace nad nimi prowadzą m.in. badacze z Politechniki Lubelskiej pod kierownictwem prof. Henryka Sobczuka.

  Dodano: 04.03.2009. 22:55  Czytaj więcej

  Międzynarodowy Dzień Pierwiastka Kwadratowego - 03.03.2009

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Wczoraj obchodzony był Międzynarodowy Dzień Pierwiastka Kwadratowego. Dla miłośników matematyki to prawdziwe święto. Dzień Pierwiastka Kwadratowego wypada 9 razy w ciągu stulecia. W tym roku pierwiastek kwadratowy z 9 (bo 2009) to 3, czyli odpowiednio cyfra miesiąca i dnia.

  Dodano: 04.03.2009. 19:50  Czytaj więcej