• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konferencja E-Zdrowie: Teraźniejszość i Przyszłość- przybyliśmy, zobaczyliśmy...

  opublikowane przez:
  Zgodnie z zapowiedziami 15 października w katowickim Rondzie Sztuki odbyła się konferencja " E-Zdrowie: Teraźniejszość i przyszłość" w ramach Śląskich Dni Społeczeństwa Informacyjnego, której to nasz serwis był patronem medialnym. Zachęceni programem spotkania, wraz z naszym naczelnym, Maksem Gajdą odwiedziliśmy tego dnia Rondo Sztuki.

  Dodano: 26.10.2008. 15:50  Czytaj więcej

  Konferencja E-Zdrowie: Teraźniejszość i Przyszłość- przybyliśmy, zobaczyliśmy...

  opublikowane przez:
  Zgodnie z zapowiedziami 15 października w katowickim Rondzie Sztuki odbyła się konferencja " E-Zdrowie: Teraźniejszość i przyszłość" w ramach Śląskich Dni Społeczeństwa Informacyjnego, której to nasz serwis był patronem medialnym. Zachęceni programem spotkania, wraz z naszym naczelnym, Maksem Gajdą odwiedziliśmy tego dnia Rondo Sztuki.

  Dodano: 26.10.2008. 15:50  Czytaj więcej

  Nowa linia keyboardów od Casio

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Casio powiększyło ofertę keyboardów o 8 modeli. Wszystkie instrumenty z nowej linii zostały unowocześnione i wyposażone w m.in. większy, niż dotychczas, wyświetlacz LCD oraz klawiaturę Piano Style. Urządzenia cechuje elegancki design i intuicyjna obsługa.

  Dodano: 24.10.2008. 22:47  Czytaj więcej

  Konferencja Obrazowanie medyczne - najnowsze trendy w technologii i polskim prawodawstwie

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Konferencja jest skierowana przede wszystkim do radiologów i specjalistów od obrazów medycznych, a w drugiej kolejności, do przedstawicieli firm zajmujących się sprzedażą i integracją systemów i sprzętu z dziedziny medycyny cyfrowej oraz przedstawicieli mediów medycznych.

  Dodano: 24.10.2008. 21:34  Czytaj więcej

  Polski debiut Intel Friday Night Game w Krakowie

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Już 26 października w Krakowie fani gier komputerowych obejrzą gwiazdy sportów elektronicznych na żywo podczas debiutującego w Polsce Intel Friday Night Game. W czasie 3 godzinnych zmagań najlepsi zawodnicy Pro Evolution Soccer, Counter-Strike oraz America's Army rozegrają mecze okraszone profesjonalnym komentarzem i na żywo relacjonowane przez telewizję Patio oraz ESL TV.

  Dodano: 24.10.2008. 15:57  Czytaj więcej

  Koniec ery baseballu?

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Pamiętacie film "Fan" z Robertem de Niro? Jako psychopatyczny kibic posuwa się do morderstwa, byle tylko jego ulubiony gracz odzyskał formę, a drużyna zaczęła wygrywać…. To nie jedyny film, w którym ten sport wywołuje tak wielkie emocje. A przynajmniej wywoływał. O czym mowa?

  Dodano: 24.10.2008. 12:55  Czytaj więcej

  Pojawia się nowe narzędzie do kontrolowania jakości bazy danych białek

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Publiczne bazy danych nadal zawierają nieprawidłowe, niepełnie lub błędnie przewidziane geny i białka, mimo ostatnich wysiłków, aby udoskonalić komputerowe opisy genomów. Błędy te stawiają pod znakiem zapytania wiarygodność baz danych. Jednakże zespół naukowców opracował nowe narzędzie, nazwane MisPred, które jest skutecznym sposobem na kontrolowanie jakości bazy danych.

  Dodano: 21.10.2008. 17:06  Czytaj więcej

  Ekstremalne badania w głębinach morskich

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  W listopadzie międzynarodowy zespół naukowców wyruszy w głębiny Oceanu Spokojnego, aby zbadać kominy hydrotermalne, a do udziału w ekspedycji zaproszeni są także uczniowie szkół średnich.

  Dodano: 21.10.2008. 17:04  Czytaj więcej

  Wariant genetyczny połączony z kontaktem z dymem tytoniowym zwiększa ryzyko astmy wieku dziecięcego

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcy z Francji wykazali, że powiązanie między astmą a genetycznymi wariantami chromosomu 17q21 ogranicza się do zachorowań na astmę w młodym wieku, a ryzyko zwiększa się w przypadku kontaktu z dymem tytoniowym w pierwszym okresie życia. Wyniki ich badań dają podstawy, by twierdzić, że astma w młodym i astma w późniejszym okresie życia różnią się pod względem biologicznym, a zatem astma nie jest jedną chorobą, tylko objawem szeregu różnych chorób. Badania zostały sfinansowane w ramach Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE.

  Dodano: 21.10.2008. 17:02  Czytaj więcej

  Innowacyjne badania na rzecz doskonalenia terapii

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Unia Europejska przyznała 11 mln EUR dla NeuroCypres - konsorcjum 21 wiodących laboratoriów europejskich w zakresie receptorów zawierających pętlę cysteinową (CLR). Badania w tej dziedzinie nie tylko poprawią stan naszej wiedzy, ale również położą podwaliny pod przyszły rozwój i opracowanie nowych leków w tej klasie receptorów.

  Dodano: 21.10.2008. 17:01  Czytaj więcej

  Naukowcy odkrywają w jaki sposób białka transportowe pokonują bariery błony komórkowej

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Badania sfinansowane w części z funduszy unijnych rzuciły więcej światła na strukturę i funkcjonowanie białek transportowych - katalizatorów, które pomagają substancjom przenikać przez błony komórkowe. Międzynarodowy zespół naukowców wyjaśnił, w jaki sposób białka transportowe przenoszą związki chemiczne przez błony komórkowe, a co ważniejsze, w jaki sposób blokują tę drogę przed innymi substancjami. Badania zostały sfinansowane w ramach Szóstego Programu Ramowego (6PR), a ich wyniki opublikowano dnia 16 października w elektronicznym wydaniu czasopisma Science Express.

  Dodano: 21.10.2008. 17:00  Czytaj więcej

  Produkty metabolizmu bakterii jelitowych pomagają gospodarzowi kontrolować wagę ciała

  opublikowane przez:
  Science Daily donosi, że molekuła w ścianie jelita, aktywowana przez produkty metabolizmu bakterii jelitowych odgrywa znaczącą rolę w regulowaniu masy ciała gospodarza. Odkryła to grupa naukowców pracująca na myszach, w skład której wchodzą uczeni z UT Southwestern Medical Center.

  Dodano: 19.10.2008. 12:17  Czytaj więcej

  Sekwencja genomu alg morskich zatrzymujących węgiel staje się faktem dokonanym

  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek
  W ramach badań prowadzonych przez naukowców francuskich i amerykańskich dokonano sekwencjonowania genomu okrzemka Phaeodactylum tricornutum, mikroskopowego glonu, który rozwija się w oceanach i zatrzymuje węgiel z atmosfery. Okrzemki to niezbędny składnik oceanicznych biotopów obniżających zawartość dwutlenku węgla, wytwarzające około 20% tlenu, którym oddychamy. Badanie to znacznie pogłębiło wiedzę na temat ich funkcjonowania. Wyniki, które opublikowano w elektronicznym wydaniu czasopisma Nature, są owocem międzynarodowej współpracy finansowanej częściowo przez unijny Szósty Program Ramowy (6PR).

  Dodano: 17.10.2008. 17:22  Czytaj więcej

  Powstało Wrocławskie Centrum Akademickie

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Powstało Wrocławskie Centrum Akademickie, czyli instytucja, której zadaniem będzie koordynacja miejskich projektów edukacyjnych oraz współpraca miasta z uczelniami - poinformował prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Na czele Centrum stanął prof. Tadeusz Luty.

  Dodano: 17.10.2008. 17:10  Czytaj więcej

  Chemiczny Nobel 2008 za świecące białko

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali Osamu Shimomura, Martin Chalfie i Roger Y. Tsien. Uhonorowano ich za odkrycie zielonego białka fluoryzującego (GFP) oraz za badania nad nim. Nagroda wynosi 10 mln koron szwedzkich (ok. 3,5 mln zł).

  Dodano: 09.10.2008. 23:07  Czytaj więcej

  Naukowcy odkrywają sposób, w jaki oliwa z oliwek reguluje apetyt

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Wyniki najnowszych badań pokazują, w jaki sposób tłuszcze pomagają regulować apetyt. W publikacji, która ukazała się w czasopiśmie Cell Metabolism, włoscy i amerykańscy naukowcy wyjaśniają, w jaki sposób tłuszcze, takie jak te, które można znaleźć w oliwie z oliwek, awokado i orzechach, stymulują wytwarzanie molekuły, która osłabia skurcze głodowe. Odkrycie to może pomóc w opracowaniu nowych leków na otyłość i inne zaburzenia odżywiania.

  Dodano: 09.10.2008. 19:31  Czytaj więcej

  Trzech Europejczyków zgarnia Nagrodę Nobla w medycynie

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Instytut Karoliński przyznał dnia 6 października Nagrodę Nobla roku 2008 w dziedzinie fizjologii albo medycyny Haraldowi zur Hausenowi za odkrycie wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) odpowiedzialnego za raka szyjki macicy oraz Francoise Barre-Sinoussi i Lucowi Montagnierowi za odkrycie wirusa zespołu nabytego braku odporności (HIV). Laureaci z Niemiec i Francji podzielą między siebie nagrodę o wartości 10 milionów koron szwedzkich (1,03 mln EUR), z której połowa trafi do profesora zur Hausena, a drugą połowę podzielą między siebie doktor Barre-Sinoussi i doktor Montagnier.

  Dodano: 09.10.2008. 19:29  Czytaj więcej

  Nobel literacki 2008 - ostatnie typowania

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Na dzień przed ogłoszeniem przez Szwedzką Akademię decyzji o wyborze tegorocznego laureata literackiej nagrody Nobla, sztokholmski dziennik "Dagens Nyheter" ogłosił swoje typowania z ostatniej chwili.

  Dodano: 08.10.2008. 12:00  Czytaj więcej

  Polacy odkryli rzadki rodzaj gwiazdy

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Ernest Świerczyński, student V roku astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wraz z doktorantami, Elżbietą Ragan i Cezarym Gałanem, odkryli rzadki rodzaj gwiazdy, tzw. polara pośredniego. Do tej pory znanych jest zaledwie kilkanaście takich obiektów - informuje dr hab. Maciej Mikołajewski z UMK, jeden z opiekunów naukowych grupy. Polarem pośrednim okazała się być gwiazda V2467 Cygni, która w marcu 2007 roku wybuchła jako gwiazda nowa, zwiększając w ciągu kilkunastu godzin swoją jasność blisko 100 tysięcy razy.

  Dodano: 06.10.2008. 17:45  Czytaj więcej

  W środku centrum zarządzania kryzysowego komórki bakterii

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcy, których badania finansowane są ze środków unijnych rzucili więcej światła na bakteryjne centra zarządzania kryzysowego, olbrzymie molekuły, które pomagają bakterii szybko reagować na przeróżne obciążenia i zagrożenia. Wyniki opublikowane w najnowszym numerze czasopisma Science pozwalają lepiej zrozumieć, w jaki sposób bakterie zdolne są do przetrwania w trudnym i zmieniającym się otoczeniu.

  Dodano: 06.10.2008. 17:42  Czytaj więcej