• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • I Śląskie Dni Społeczeństwa Informacyjnego

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  "Truizmem stało się już twierdzenie, że współczesna gospodarka opiera się na wiedzy. Jest oczywiste, że tylko regiony potrafiące zapewnić swoim mieszkańcom realizację takich właśnie potrzeb, mają szansę stać się motorami rozwoju i atrakcyjnym miejscem do pracy i wypoczynku" - uważają koordynatorzy Pierwszych Śląskich Dni Społeczeństwa Informacyjnego (I ŚDSI), wydarzenia, którego celem jest wypromowanie województwa śląskiego i zapewnienie mu miejsca w czołówce polskich regionów. I ŚDSI rozpoczęły się 29 września i potrwają do 24 października.

  Dodano: 05.10.2008. 13:05  Czytaj więcej

  Europa musi zacząć przystosowywać się do zmian klimatu

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Europa musi podjąć pilne działania w celu przystosowania się do skutków zmian klimatu - tak brzmi wniosek raportu pod tytułem "Impacts of Europe's changing climate", opublikowanego wspólnie przez Wspólnotowe Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, Europejską Agencję Ochrony Środowiska (EEA) i Światową Organizację Zdrowia WHO). Raport zaleca daleko idące środki dostosowawcze i zaradcze w dziedzinach gospodarki, zdrowia i środowiska.

  Dodano: 04.10.2008. 17:21  Czytaj więcej

  Główne informacje o przygotowywanych zmianach dotyczących najmłodszych

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym rozwijają się w bardzo różnym tempie, dlatego przedszkole powinno lepiej rozpoznawać faktyczne potrzeby swoich wychowanków, żeby lepiej pomagać im w przygotowaniu do szkoły, zaś szkoła musi bardziej indywidualizować swoją pracę z uczniami " zajmować się z troską zarówno uc
  zniami słabymi, jak i bardzo zdolnymi " oraz przeplatać naukę małych dzieci odpoczynkiem i zabawą.

  Dodano: 04.10.2008. 14:06  Czytaj więcej

  Europejczycy rozwiązują zagadkę energii emitowanej przez Mgławicę Kraba

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Brytyjsko-włoska grupa naukowców rzuciła więcej światła na silne źródło energii emitowanej przez Mgławicę Kraba - pozostałość po supernowej z centralnym pulsarem. Odkryta po raz pierwszy w XVIII w. Mgławica Kraba jest przez wielu uważana za najbardziej spektakularny widok w przestrzeni kosmicznej. Najnowsze badania doprowadziły do odkrycia gwiazd neutronowych w obszarze Mgławicy Kraba, a wyniki tych badań opublikowano niedawno w czasopiśmie Science.

  Dodano: 03.10.2008. 18:05  Czytaj więcej

  Badanie wapnienia organizmów morskich

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Nowy projekt finansowany ze środków UE ma na celu zbadanie, w jaki sposób organizmy morskie budują skorupy, kości oraz inne struktury składające się z węglanu wapnia, jak np. rafy koralowe. Analiza koncentrować się będzie na wpływie zmian środowiskowych na proces wapnienia.

  Dodano: 03.10.2008. 18:03  Czytaj więcej

  Początki HIV - przełom XX wieku

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Nowe badania sugerują, że HIV (wirus zespołu nabytego braku odporności) zaczął rozprzestrzeniać się wśród ludzi na początku XX wieku, stymulowany przez szybki rozwój nowych miast i związane z tym nasilenie się nieodpowiedzialnych zachowań w postkolonialnej Afryce Środkowej.

  Dodano: 03.10.2008. 16:48  Czytaj więcej

  Krew i produkty krwiopochodne jednymi z najważniejszych leków

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Krew i produkty krwiopochodne wciąż należą do najważniejszych leków i nieprędko zastąpią je preparaty sztucznego pochodzenia. Co roku w Polsce dokonuje się około 2 milionów przetoczeń krwi - mówił dr Wojciech Łuszczyna na konferencji prasowej, zorganizowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

  Dodano: 03.10.2008. 16:44  Czytaj więcej

  Marek Ostrowski nagrodzony Złotą Różą

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Tegorocznym laureatem Złotej Róży - nagrody za najlepszą książkę popularnonaukową w sezonie wydawniczym 2007/08 - został wybitny przyrodnik dr Marek Ostrowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Jury doceniło jego trzy książki: "Spojrzenie Warsa", "Oblicze Sawy" i "Pokolenie Varsovia.pl" z cyklu "Tryptyk warszawski".

  Dodano: 02.10.2008. 18:30  Czytaj więcej

  Wodorosty morskie sparzone słońcem? Owszem.

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Nie tylko ludzie padają ofiarą oparzeń słonecznych - algi także. Naukowcy z Instytutu im. Alfreda Wegenera badali reakcję wodorostów morskich na zwiększoną dawkę promieniowania ultrafioletowego i stwierdzili, że rośliny są wrażliwe na nasilone promieniowanie tego typu.

  Dodano: 02.10.2008. 15:39  Czytaj więcej

  Wyniki światowego badania pomogą zmienić błędne wyobrażenia na temat raka

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Błędne wyobrażenia na temat przyczyn chorób nowotworowych są źródłem ogromnego stresu u pacjentów i powodem do skonfundowania w świecie medycznym. Na zlecenie Międzynarodowej Unii Walki z Rakiem (UICC - International Union Against Cancer) Roy Morgan Research i Gallup International przeprowadziły ankietę, której wyniki rzucają pewne światło na ten problem. Okazuje się, że ludzie mają tendencję do przeceniania zagrożeń wynikających z czynników środowiskowych, nawet jeżeli ich wpływ na zachorowanie jest niewielki. Z drugiej strony natomiast lekceważą rolę różnych ryzykownych zachowań jako czynników chorób nowotworowych. Wyniki ankiety zaprezentowano na Światowym Kongres Onkologicznym UICC (World Cancer Congress), który odbył się niedawno w Szwajcarii.

  Dodano: 02.10.2008. 15:37  Czytaj więcej

  Dobre kalorie

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Dobre kalorie to takie, które nie tylko zaspokajają głód, ale także dostarczają wielu cennych składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz odpowiedzialnych za wygląd naszej skóry, włosów i paznokci. Ludzki organizm to niewątpliwie cud natury, jednak o ten cud trzeba dbać każdego dnia. Podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia jest zbilansowana, codzienna dieta.

  Dodano: 01.10.2008. 16:32  Czytaj więcej

  Ćwiczymy mózg - projekt edukacyjny Mamo, Tato już wiem jak główka pracuje (c.d.)

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Uczyć się intensywnie i często na pamięć zdarzało się każdemu. Tylko niektórym nauka przychodzi z łatwością, a pozostali muszą spędzać długie godziny nad książkami. Dlaczego tak się dzieje?

  Dodano: 01.10.2008. 16:23  Czytaj więcej

  World of Good - aukcje w zgodzie z przyrodą

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  World of Good to nowy serwis aukcyjny opierający się na zasadach sprawiedliwego handlu. Witryna ma ułatwić dostęp do towarów produkowanych w zgodzie z przyrodą i na uczciwych warunkach " bez szkody dla pierwotnych wytwórców. Swoje wyroby oferują między innymi rzemieślnicy i plantatorzy z Ameryki Łacińskiej i Afryki. Serwis został stworzony przy współpracy polskich programistów.  Coraz bardziej popularny staje się trend, w myśl którego konsumenci nie wahają się zapłacić więcej za nabyte towary. W zamian zyskują pewność, że to, co kupili zostało wytworzone legalnie (między innymi bez wykorzystywania i narażania życia pracowników) oraz zgodnie z zasadami ochrony środowiska.

  "WoG to kapitalne miejsce do robienia świadomych zakupów. W Polsce przybywa odpowiedzialnych konsumentów, którzy niestety bardzo często mają problem ze znalezieniem etycznych produktów na sklepowych półkach - mówi Małgorzata Krzystkiewicz z Polskiej Zielonej Sieci. "Fundamentalnym prawem konsumenta jest prawo wyboru. WoG to duży wybór produktów i rzetelna informacja o producencie. Witryna przybliża relację producent-konsument, co daje pewność wsparcia wytwórców kierujących się nie tylko zyskiem ekonomicznym, ale także ekologicznymi i społecznymi aspektami produkcji." " kończy Krzystkiewicz.

  Polscy użytkownicy kupują towary na takiej samej zasadzie jak na eBay, natomiast jeśli chcą coś sprzedać, muszą uzyskać odpowiedni certyfikat od jednej z "zielonych" organizacji (np. Fair Trade). Na stronie można znaleźć unikatowe towary w 15 kategoriach, między innymi "sztuka", "biżuteria i akcesoria", "ubrania", czy "produkty spożywcze". Aplikacje służące do wystawiania produktów na aukcjach ekologicznych oraz sprofilowane konta użytkowników przygotował polski zespół programistów z Agencji Internetowej 4Kroki.

  Skąd pomysł na ten serwis?

  Dodano: 01.10.2008. 16:14  Czytaj więcej

  FW21E czyli nowy model słynnego laptopa SONY VAIO od 17 października

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Vobis wprowadza do oferty nowy model słynnego już laptopa SONY VAIO w nowej atrakcyjnej cenie 3299 zł. Nowe modele, FW21E/ to zaawansowana technologia zaklęta w subtelną, elegancką i modną formę. Wyjątkowy komputer "bardzo osobisty" to kolejny sposób na oglądanie filmów w jakości HD " nowe VAIO ma wbudowany napęd BluRay. Od 17 października tylko w sklepach VOBIS dostępny dla każdego dzięki wyjątkowej cenie 3299 pln z VAT.

  Dodano: 30.09.2008. 22:57  Czytaj więcej

  16. edycja Targów Optycznych w Hong Kongu

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  6 listopada rozpocznie się 16. edycja Targów Optycznych w Hong Kongu " największa azjatycka impreza branży optycznej. Ciesząca się ogromnym powodzeniem wystawa zgromadzi w tym roku ponad 520 wystawców z 22 krajów i jak zawsze będzie miejscem dla wielu interesujących premier.

  Dodano: 30.09.2008. 22:40  Czytaj więcej

  Geografia społeczna i kontury historii - Nowość Wydawnictwa Semper

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Geografia społeczna i kontury historii. Podziały historyczne Białorusi w świetle danych statystyki społecznej, medycznej i demograficznej

  Dodano: 26.09.2008. 12:59  Czytaj więcej

  Czy słomka może być groźna podczas huraganu?

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Niedawne zmagania z huraganami, także w Polsce, pokazały, że z naturą nie ma żartów. Informacje podawane na temat zniszczeń po przejściu nawałnicy, takie jak poprzewracane jachty czy pozrywane dachy, potrafiły mocno zaszokować. Huragan dysponuje potężną siłą, która niszczy wszystko, co stanie jej na drodze. Większość osób zna główne zagrożenia, jakie ze sobą niesie. A co, kiedy zagrożenie jest mniej oczywiste i nadchodzi ze strony niewielkiej… słomki?

  Dodano: 23.09.2008. 17:14  Czytaj więcej

  Vobis partnerem społecznej kampanii Moja Pierwsza Komórka

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  16 września ruszyła wspierana przez Vobis akcja, mająca na celu rozpropagowanie wśród dzieci i ich rodziców zasad racjonalnego używania telefonów komórkowych. "Moja Pierwsza Komórka", jednocześnie ucząc i bawiąc, pokaże najmłodszym jak odpowiedzialnie korzystać z telefonu komórkowego.

  Dodano: 23.09.2008. 13:09  Czytaj więcej

  Casio Exilim EX-FH20 szybszy niż lustrzanki cyfrowe

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Firma Casio wprowadziła na rynek najnowszy aparat cyfrowy z serii EXILIM - model EX-FH20. Urządzenie wyposażono w dwudziestokrotny zoom optyczny i 9,1 -megapikselową matrycę CMOS. Właściwości aparatu pozwalają na wykonywanie zdjęć seryjnych, z prędkością 40 klatek na sekundę oraz nagrywanie filmów szybkoklatkowych, o częstotliwości do 1000 fps.  Dodano: 22.09.2008. 14:43  Czytaj więcej

  Wpierw rodzina, potem szkoła

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Instytut Globalizacji, mając na uwadze dobro najmłodszych i ich rodzin, apeluje do
  Prezydenta Rzeczpospolitej Lecha Kaczyńskiego, do zawetowania reformy
  Ministerstwa Edukacji Narodowej, zmuszającej rodziców do posyłania do szkoły
  sześciolatków.

  Dodano: 18.09.2008. 12:59  Czytaj więcej