• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowe ramy dla teleimersyjnych sieci społecznościowych 3D

  opublikowane przez: Redakcja

  Piątek wieczór, czujesz wyczerpanie po całym tygodniu pracy w biurze. Zostajesz w domu, więc do wyboru jest oglądanie telewizji lub spędzenie kilku godzin na nadrabianiu zaległości towarzyskich w sieciach społecznościowych. A może by połączyć te zajęcia? Dzięki dofinansowanemu ze środków unijnych projektowi REVERIE (Real and Virtual Engagement in Realistic Immersive Environments) już niedługo będzie można zanurzyć się w internetowe środowisko 3D, które umożliwi interakcję z przyjaciółmi i wymianę doświadczeń w czasie rzeczywistym.

  Dodano: 11.11.2013. 07:58  Czytaj więcej

  Budowanie ekologicznych domów ze słomy - panel po panelu

  opublikowane przez: Redakcja

  Dofinansowany ze środków unijnych projekt EUROCELL (EU market development of ModCell: a prefabricated eco-building system utilising renewable materials) toruje drogę do zastosowania beli słomy jako materiału budowlanego za pomocą metody opracowanej na Uniwersytecie w Bath, Zjednoczone Królestwo.

  Dodano: 11.11.2013. 07:58  Czytaj więcej

  Zaawansowane technologie śledzenia zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

  opublikowane przez: Redakcja

  Co roku sama tylko Europa produkuje dziewięć milionów ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE). Mimo obowiązujących już przepisów, tylko niecałe 40% tego typu odpadów podlega przetwarzaniu zgodnie z wymaganiami prawno-ekologicznymi.

  Dodano: 07.11.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Zapewnianie bezpieczeństwa nanocząstek w farbach i powłokach

  opublikowane przez: Redakcja

  W ostatnich latach nastąpił bezprecedensowy wzrost liczby nanoproduktów. Prowadzone prace badawcze w tej dziedzinie spotkały się z dużym zainteresowaniem naukowców, po części ze względu na ogromne zróżnicowanie potencjalnych zastosowań w biomedycynie, elektronice i powłokach.

  Dodano: 07.11.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Budowanie miast o niemal zerowym zużyciu energii

  opublikowane przez: Redakcja

  W ramach ambitnego, czteroletniego projektu mają zostać opracowane i zademonstrowane powtarzalne strategie projektowania, budowania i zarządzania projektami renowacji dzielnic na dużą skalę w ramach dążenia do niemal zerowego zużycia energii w mieście. Wyniki otworzą drogę przed nowymi renowacjami, które przybliżą UE do osiągnięcia wyznaczonego na 2020 r. celu zapewnienia minimalnego zużycia energii przez nowe budynki.

  Dodano: 06.11.2013. 16:37  Czytaj więcej

  Urbanistyka a zmiana klimatu

  opublikowane przez: Redakcja

  Rosnący poziom mórz, gwałtowne burze, coraz gorętsze lata i mroźniejsze zimy to tylko niektóre z zagrożeń, w obliczu których stają europejskie miasta z powodu zmiany klimatu. Urbaniści muszą być w stanie uwzględnić te i inne skutki zmiany klimatu, jeżeli mają doprowadzić do ograniczenia ich oddziaływania na środowisko miejskie, gospodarkę i ludzi.

  Dodano: 06.11.2013. 16:37  Czytaj więcej

  Opracowywanie tańszych, alternatywnych ogniw słonecznych dla Europy

  opublikowane przez: Redakcja

  W obliczu zagrażającej zmiany klimatu i coraz wyższych światowych emisji CO2, zapotrzebowanie na odnawialne technologie energetyczne osiągnęło obecnie poziom szczytowy. Niemniej, aby cieszyły się powszechną akceptacją na rynku, nowe technologie muszą być tanie, nadawać się do masowej produkcji i łatwo się wdrażać.

  Dodano: 04.11.2013. 15:58  Czytaj więcej

  Innowacyjny plan miasta może zrewolucjonizować poruszanie się po obszarach miejskich

  opublikowane przez: Redakcja

  Aplikacja na smartfona, opracowana w Porto, Portugalia, umożliwia użytkownikom rejestrowanie codziennej trasy za pomocą czujników wbudowanych w telefony komórkowe. Aplikacja o nazwie SenseMyCity powstała w ramach dofinansowanego ze środków unijnych projektu FUTURE-CITIES.

  Dodano: 04.11.2013. 15:58  Czytaj więcej

  Unijny projekt morski posuwa naprzód globalny postęp w energii odnawialnej

  opublikowane przez: Redakcja

  Wart wiele milionów projekt doprowadził do postępu na skalę globalną w wychwytywaniu energii pływów i fal, zbliżając w ten sposób UE do celu pozyskiwania 20% zużywanej energii ze źródeł odnawialnych do roku 2020.

  Dodano: 03.11.2013. 11:28  Czytaj więcej

  Skalowanie przełomowych mikroczujników światłowodowych na potrzeby rynku

  opublikowane przez: Redakcja

  Naukowiec Davide Iannuzzi wraz z zespołem opracował metodę umieszczania nowatorskich, zminiaturyzowanych urządzeń mechanicznych na końcach światłowodów. Technologia ta znajdzie wiele zastosowań, takich jak dostarczanie nowej generacji małych i super czułych czujników do zastosowań badawczych, medycznych i przemysłowych.

  Dodano: 03.11.2013. 11:28  Czytaj więcej

  Zastosowania plazmy i nanotechnologii poprzez matematykę

  opublikowane przez: Redakcja

  Plazma to jeden z czterech podstawowych stanów materii, obok stałego, ciekłego i gazowego. Wszechobecna pod względem postaci plazma jest zjonizowanym gazem na tyle pobudzonym energią, że elektrony posiadają zdolność odrywania się od jądra.

  Dodano: 03.11.2013. 11:28  Czytaj więcej

  Drewniany dom – luksus czy oszczędność?

  opublikowane przez: Kotynia Agnieszka

  W Polsce od kilku lat zaczął kształtować się nowy trend w budownictwie indywidulanym. Polacy odchodzą powoli od murowanych domów, które położone są jak najbliżej centrów miast, a przychylają się w stronę ekologii. Zaczynamy wybierać domy wykonane z tradycyjnych surowców oraz udowadniać, że drewniany dom może być również nowoczesny.

  Dodano: 16.10.2013. 16:08  Czytaj więcej

  Towarzystwo Młodych Naukowców - Sosnowiec, 17.10.2013

  opublikowane przez: Redakcja

  W tym roku Towarzystwo Młodych Naukowców (TMN) zaprasza ponownie do udziału w cyklu spotkań poświęconych osiągnięciom naukowym XXI wieku. Wykłady będą prowadzone przez naukowców z renomowanych uniwersytetów i instytutów polskich,  jak również europejskich. Tematy wykładów zawierać się będą w obszarze nauk przyrodniczych, w tym medycyny, biologii, chemii, fizyki, astronomii i nauk o Ziemi, jak również nauk inżynieryjnych: robotyki, automatyki, nauk humanistycznych oraz nauk ścisłych: matematyki, informatyki i logiki. Wspólnym mianownikiem  spotkań będzie pasja poznawcza właściwa zarówno ludziom młodym jak i dojrzałym naukowcom. Może dzięki nim odkryjecie, jakiej dziedzinie wiedzy warto się poświęcić.

  Dodano: 15.10.2013. 17:01  Czytaj więcej

  Poza granice genetyki - eksploracja sieci biologicznych w poszukiwaniu nowych terapii

  opublikowane przez: Redakcja

  Geny definiują nas i każdy inny żywy organizm. Zawierają informacje niezbędne do budowy i utrzymania komórek organizmu oraz przekazywania cech genetycznych potomstwu - od koloru oczu i włosów po podatność lub odporność na choroby.

  Dodano: 14.10.2013. 15:58  Czytaj więcej

  Budowanie kompetencji w odkrywaniu innowacyjnych leków w krajach bałtyckich

  opublikowane przez: Redakcja

  Rozpoczęły się prace nad dofinansowanym ze środków unijnych projektem, który ma podnieść multidyscyplinarny potencjał w zakresie prac badawczych i zarządzania zagadnieniami własności intelektualnej związanymi z odkrywaniem innowacyjnych leków. Inauguracja ,w czasie której zaprezentowano zamierzenia i cele projektu, miała miejsce w Łotewskim Instytucie Syntezy Organicznej (LIOS).

  Dodano: 14.10.2013. 15:58  Czytaj więcej

  W poszukiwaniu genów odpowiedzialnych za choroby

  opublikowane przez: Redakcja

  Współczesna era informacji wyposaża biologię w narzędzia do pozyskiwania dużej liczby sekwencji DNA od wielu różnych gatunków. Dzięki nowoczesnej technologii sekwencjonowanie DNA jest prostsze, tańsze i wiarygodniejsze - zapewniając ogromne korzyści w zakresie diagnostyki problemów medycznych i ich leczenia.

  Dodano: 11.10.2013. 17:00  Czytaj więcej

  Wspólne badania i edukacja sposobem na uporanie się z alergiami

  opublikowane przez: Redakcja

  Dofinansowany ze środków unijnych projekt GA2LEN (Globalna sieć europejska ds. alergii i astmy), nad którym prace rozpoczęły się w 2004 r., stał się główną siłą w walce z chorobami alergicznymi. Sieć, złożona z ponad 60 ośrodków w ponad 20 krajach europejskich, stale się poszerza

  Dodano: 10.10.2013. 15:37  Czytaj więcej

  NOTOX: dążenie do przyszłości bez testów na zwierzętach

  opublikowane przez: Redakcja

  Zainteresowanie problemem testowania potencjalnie toksycznych substancji bez konieczności udziału zwierząt przypisywano zazwyczaj wyłącznie działaczom lobbującym na rzecz praw zwierząt. Obecnie jest to cel wspólny wielu przedsiębiorcom, decydentom i konsumentom.

  Dodano: 09.10.2013. 17:27  Czytaj więcej

  Odkrycie nowych regulatorów powstawania trombocytów

  opublikowane przez: Redakcja

  Dofinansowane ze środków unijnych badania przyczyniły się do pogłębienia wiedzy o mechanizmach molekularnych odpowiedzialnych za prawidłową funkcję pewnych komórek krwiotwórczych. Ich wyniki wspomogą profilaktykę chorób, które doprowadzają do zawałów serca i udarów.

  Dodano: 07.10.2013. 16:27  Czytaj więcej

  Poznawanie mózgu sposobem na łagodzenie przewlekłego bólu

  opublikowane przez: Redakcja

  Przewlekły zespół bólowy (CPS) stanowi poważne wyzwanie dla opieki zdrowotnej zarówno pod względem zapewnienia skutecznego leczenia, jak i kosztów. Co piąty Europejczyk cierpi na przewlekły ból, który definiuje się zazwyczaj jako uporczywy i dotkliwy ból utrzymujący się od trzech do sześciu miesięcy.

  Dodano: 07.10.2013. 16:27  Czytaj więcej