• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Innowacyjny plan miasta może zrewolucjonizować poruszanie się po obszarach miejskich

  opublikowane przez: Redakcja

  Aplikacja na smartfona, opracowana w Porto, Portugalia, umożliwia użytkownikom rejestrowanie codziennej trasy za pomocą czujników wbudowanych w telefony komórkowe. Aplikacja o nazwie SenseMyCity powstała w ramach dofinansowanego ze środków unijnych projektu FUTURE-CITIES.

  Dodano: 04.11.2013. 15:58  Czytaj więcej

  Unijny projekt morski posuwa naprzód globalny postęp w energii odnawialnej

  opublikowane przez: Redakcja

  Wart wiele milionów projekt doprowadził do postępu na skalę globalną w wychwytywaniu energii pływów i fal, zbliżając w ten sposób UE do celu pozyskiwania 20% zużywanej energii ze źródeł odnawialnych do roku 2020.

  Dodano: 03.11.2013. 11:28  Czytaj więcej

  Skalowanie przełomowych mikroczujników światłowodowych na potrzeby rynku

  opublikowane przez: Redakcja

  Naukowiec Davide Iannuzzi wraz z zespołem opracował metodę umieszczania nowatorskich, zminiaturyzowanych urządzeń mechanicznych na końcach światłowodów. Technologia ta znajdzie wiele zastosowań, takich jak dostarczanie nowej generacji małych i super czułych czujników do zastosowań badawczych, medycznych i przemysłowych.

  Dodano: 03.11.2013. 11:28  Czytaj więcej

  Zastosowania plazmy i nanotechnologii poprzez matematykę

  opublikowane przez: Redakcja

  Plazma to jeden z czterech podstawowych stanów materii, obok stałego, ciekłego i gazowego. Wszechobecna pod względem postaci plazma jest zjonizowanym gazem na tyle pobudzonym energią, że elektrony posiadają zdolność odrywania się od jądra.

  Dodano: 03.11.2013. 11:28  Czytaj więcej

  Drewniany dom – luksus czy oszczędność?

  opublikowane przez: Kotynia Agnieszka

  W Polsce od kilku lat zaczął kształtować się nowy trend w budownictwie indywidulanym. Polacy odchodzą powoli od murowanych domów, które położone są jak najbliżej centrów miast, a przychylają się w stronę ekologii. Zaczynamy wybierać domy wykonane z tradycyjnych surowców oraz udowadniać, że drewniany dom może być również nowoczesny.

  Dodano: 16.10.2013. 16:08  Czytaj więcej

  Towarzystwo Młodych Naukowców - Sosnowiec, 17.10.2013

  opublikowane przez: Redakcja

  W tym roku Towarzystwo Młodych Naukowców (TMN) zaprasza ponownie do udziału w cyklu spotkań poświęconych osiągnięciom naukowym XXI wieku. Wykłady będą prowadzone przez naukowców z renomowanych uniwersytetów i instytutów polskich,  jak również europejskich. Tematy wykładów zawierać się będą w obszarze nauk przyrodniczych, w tym medycyny, biologii, chemii, fizyki, astronomii i nauk o Ziemi, jak również nauk inżynieryjnych: robotyki, automatyki, nauk humanistycznych oraz nauk ścisłych: matematyki, informatyki i logiki. Wspólnym mianownikiem  spotkań będzie pasja poznawcza właściwa zarówno ludziom młodym jak i dojrzałym naukowcom. Może dzięki nim odkryjecie, jakiej dziedzinie wiedzy warto się poświęcić.

  Dodano: 15.10.2013. 17:01  Czytaj więcej

  Poza granice genetyki - eksploracja sieci biologicznych w poszukiwaniu nowych terapii

  opublikowane przez: Redakcja

  Geny definiują nas i każdy inny żywy organizm. Zawierają informacje niezbędne do budowy i utrzymania komórek organizmu oraz przekazywania cech genetycznych potomstwu - od koloru oczu i włosów po podatność lub odporność na choroby.

  Dodano: 14.10.2013. 15:58  Czytaj więcej

  Budowanie kompetencji w odkrywaniu innowacyjnych leków w krajach bałtyckich

  opublikowane przez: Redakcja

  Rozpoczęły się prace nad dofinansowanym ze środków unijnych projektem, który ma podnieść multidyscyplinarny potencjał w zakresie prac badawczych i zarządzania zagadnieniami własności intelektualnej związanymi z odkrywaniem innowacyjnych leków. Inauguracja ,w czasie której zaprezentowano zamierzenia i cele projektu, miała miejsce w Łotewskim Instytucie Syntezy Organicznej (LIOS).

  Dodano: 14.10.2013. 15:58  Czytaj więcej

  W poszukiwaniu genów odpowiedzialnych za choroby

  opublikowane przez: Redakcja

  Współczesna era informacji wyposaża biologię w narzędzia do pozyskiwania dużej liczby sekwencji DNA od wielu różnych gatunków. Dzięki nowoczesnej technologii sekwencjonowanie DNA jest prostsze, tańsze i wiarygodniejsze - zapewniając ogromne korzyści w zakresie diagnostyki problemów medycznych i ich leczenia.

  Dodano: 11.10.2013. 17:00  Czytaj więcej

  Wspólne badania i edukacja sposobem na uporanie się z alergiami

  opublikowane przez: Redakcja

  Dofinansowany ze środków unijnych projekt GA2LEN (Globalna sieć europejska ds. alergii i astmy), nad którym prace rozpoczęły się w 2004 r., stał się główną siłą w walce z chorobami alergicznymi. Sieć, złożona z ponad 60 ośrodków w ponad 20 krajach europejskich, stale się poszerza

  Dodano: 10.10.2013. 15:37  Czytaj więcej

  NOTOX: dążenie do przyszłości bez testów na zwierzętach

  opublikowane przez: Redakcja

  Zainteresowanie problemem testowania potencjalnie toksycznych substancji bez konieczności udziału zwierząt przypisywano zazwyczaj wyłącznie działaczom lobbującym na rzecz praw zwierząt. Obecnie jest to cel wspólny wielu przedsiębiorcom, decydentom i konsumentom.

  Dodano: 09.10.2013. 17:27  Czytaj więcej

  Odkrycie nowych regulatorów powstawania trombocytów

  opublikowane przez: Redakcja

  Dofinansowane ze środków unijnych badania przyczyniły się do pogłębienia wiedzy o mechanizmach molekularnych odpowiedzialnych za prawidłową funkcję pewnych komórek krwiotwórczych. Ich wyniki wspomogą profilaktykę chorób, które doprowadzają do zawałów serca i udarów.

  Dodano: 07.10.2013. 16:27  Czytaj więcej

  Poznawanie mózgu sposobem na łagodzenie przewlekłego bólu

  opublikowane przez: Redakcja

  Przewlekły zespół bólowy (CPS) stanowi poważne wyzwanie dla opieki zdrowotnej zarówno pod względem zapewnienia skutecznego leczenia, jak i kosztów. Co piąty Europejczyk cierpi na przewlekły ból, który definiuje się zazwyczaj jako uporczywy i dotkliwy ból utrzymujący się od trzech do sześciu miesięcy.

  Dodano: 07.10.2013. 16:27  Czytaj więcej

  Drugie życie makulatury w przemyśle budowlanym

  opublikowane przez: Redakcja

  Celuloza - podstawowy składnik papieru - to bardzo wydajny izolator, który może zapewnić efektywną i przyjazną środowisku alternatywę dla tradycyjnej izolacji w sektorze budowlanym. Aczkolwiek do tej pory wykorzystanie celulozy w budownictwie nie było łatwe.

  Dodano: 05.10.2013. 13:27  Czytaj więcej

  Zwieranie szyków w walce z HIV

  opublikowane przez: Redakcja

  Od dziesiątek lat naukowcy z różnych dziedzin dążą do opanowania pandemicznego rozprzestrzeniania się HIV/AIDS. Celem dofinansowanego ze środków unijnych projektu EUROPRISE (Europejska inicjatywa na rzecz szczepionek i mikrobiocydów) było połączenie dwóch konkretnych obszarów badawczych, które od lat osiągają niezależne postępy w tej ważnej batalii.

  Dodano: 02.10.2013. 16:27  Czytaj więcej

  Naukowcy tropią geny odpowiedzialne za utratę słuchu

  opublikowane przez: Redakcja

  Dziesiątki milionów Europejczyków cierpią na różnego stopnia niedosłuch. Od dzieci, z których jedno na 1.000 rodzi się głuche, po wiele osób, których słuch słabnie wraz z wiekiem.

  Dodano: 24.09.2013. 15:37  Czytaj więcej

  Robotyczne ramię sterowane siłą umysłu

  opublikowane przez: Redakcja

  Robotyczne ramię, opracowane przez zespół europejskich naukowców, przyczyni się w pewnym stopniu do zapewnienia niezależności poważnie sparaliżowanym osobom. Ramię może być sterowane intuicyjnie, co oznacza, że wystarczy pomyśleć o użyciu go, aby się poruszyło.

  Dodano: 24.09.2013. 15:37  Czytaj więcej

  Niedostrzegalne skutki nanocząstek w centrum uwagi

  opublikowane przez: Redakcja

  Od noszonej przez nas odzieży i kosmetyków po urządzenia elektroniczne codziennego użytku - nanotechnologia stała się wszechobecna. Przemysł opanował produkcję tego typu materiałów, ale niewiele wiadomo o ich losie po zakończeniu użytkowania. Projekt NANO-ECOTOXICITY poświęcony był ich oddziaływaniu na organizmy glebowe.

  Dodano: 24.09.2013. 15:37  Czytaj więcej

  GIARA - miękkie rozwiązanie obliczeniowe złożonych problemów medycznych

  opublikowane przez: Redakcja

  Algorytm opracowany w celu poprawy delineacji guzów w obrazowaniu medycznym zyskał uznanie Europejskiego Towarzystwa Logiki Rozmytej i Obliczeń Miękkich (EUSFLAT). Innowacja ma automatycznie zapewnić najwyższą rozdzielczość, kiedy lekarz postanowi oddzielić tkankę nowotworową od zdrowej.

  Dodano: 23.09.2013. 15:37  Czytaj więcej

  Symulacja hamowania statku kosmicznego kluczowym etapem do rzeczywistego lotu testowego

  opublikowane przez: Redakcja

  Naukowcom z dofinansowanego ze środków unijnych projektu AEROFAST (Przechwytywanie aerodynamiczne w przyszłym transporcie kosmicznym) przeprowadzili z sukcesem symulowany manewr lotniczy, w którym pojazd kosmiczny wykorzystuje atmosferę planety do wyhamowania.

  Dodano: 19.09.2013. 15:27  Czytaj więcej