• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pomaganie uczniom w zrozumieniu wagi przedmiotów ścisłych i technologii

  opublikowane przez: Redakcja

  Od biotechnologii po media cyfrowe, od energetyki po chmurę obliczeniową - niemal każde miejsce pracy dzisiaj znajduje się pod silnym wpływem postępu naukowo-technologicznego, o ile nie zostało całkowicie przezeń przekształcone. Aczkolwiek nadal, według wyników sondaży, młodzi ludzie w krajach rozwiniętych nie cenią sobie zbytnio przedmiotów ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM).

  Dodano: 19.09.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Nowe podejście do wczesnej diagnostyki przewlekłych chorób nerek u dzieci

  opublikowane przez: Redakcja

  Naukowcy z Uniwersytetu w Oviedo, Hiszpania, odkryli nowe mutacje różnych patologii w chorobach nerek.

  Dodano: 18.09.2013. 15:37  Czytaj więcej

  Lepsze wykorzystywanie wód gruntowych

  opublikowane przez: Redakcja

  Do roku 2050 około 4 miliardów ludzi mieszkać będzie w krajach borykających się z niedoborem wody. Pilnie potrzebne są innowacyjne techniki, aby wycisnąć każdą kroplę z dostępnych zasobów, a zespół europejskich naukowców jest przekonany, że dysponuje już pewnymi rozwiązaniami.

  Dodano: 18.09.2013. 15:37  Czytaj więcej

  Opłacalna analiza białek - z niewielką pomocą robotyki

  opublikowane przez: Redakcja

  W toku projektu dofinansowanego ze środków unijnych opracowano skuteczną i opłacalną, nową metodę analizowania ruchu białek w organizmie. Wykorzystując fakt, że białka i ramiona robotyczne poruszają się w podobny sposób, zespół COMPMECH był w stanie zaadaptować pewne algorytmy do symulacji zachowań białek.

  Dodano: 16.09.2013. 15:58  Czytaj więcej

  Nowe powłoki silników szansą na wyższą sprawność i przedłużoną żywotność

  opublikowane przez: Redakcja
  Naukowcy z TU Delft w Holandii zaprojektowali samonaprawiające się termiczne powłoki barierowe (TBC), które mają podnieść sprawność turbin gazowych. TBC przeszły testy w silnikach lotniczych, ale mogą być też wykorzystane na statkach, okrętach podwodnych, a nawet na potrzeby produkcji energii elektrycznej.

  Dodano: 12.09.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Pozytywne działania poprawiające równowagę płci w nauce

  opublikowane przez: Redakcja

  Mimo coraz większego udziału kobiet w szkolnictwie wyższym i nauce, ich reprezentacja w niektórych dyscyplinach naukowych i technicznych nadal jest znacząco zaniżona, a do tego niezwykle mała liczba kobiet utrzymuje się na czołowych stanowiskach w nauce.

  Dodano: 12.09.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Skamieliny alg rzucają światło na adaptację do globalnego ocieplenia

  opublikowane przez: Redakcja

  Kiedy myślimy o globalnym ociepleniu, zwykle pierwsze co przychodzi do głowy to: antropogeniczne emisje CO2. Sama industrializacja przyczyniła się do wzrostu temperatury na powierzchni Ziemi, prowadząc do takich zjawisk, jak topnienie lodowców, uszkodzenia ekosystemów, pustynnienie czy coraz większe niedostatki wody pitnej. Trudno jest kwestionować jej wiodącą rolę, niemniej nadal pozostają pytania o dokładne konsekwencje globalnego ocieplenia.

  Dodano: 04.09.2013. 15:58  Czytaj więcej

  Algi na paliwo

  opublikowane przez: Redakcja

  Niebiesko-zielone, oślizgłe i pojawiające się w morzach oraz słodkowodnych akwenach na całym świecie - obecność mikroalg na ogół nie wprawia w zachwyt. Ale to się może wkrótce zmienić. Zespół europejskich naukowców rozpoczął misję, której celem jest udowodnienie, że mikroalgi mogą służyć do produkcji bioetanolu jako biopaliwa za niecałe 0,40 EUR za litr.

  Dodano: 04.09.2013. 15:58  Czytaj więcej

  Oświetlając drogę ku przyszłości

  opublikowane przez: Redakcja

  Zupełnie nieefektywne żarówki żarowe to już pieśń przeszłości, ponieważ zostały wycofane z europejskich półek sklepowych, aby ustąpić miejsca bardziej wydajnym źródłom światła. Wycofanie tych żarówek to element unijnej strategii, zmierzającej do obniżenia ogólnego zużycia energii oraz podniesienia poziomu ekologiczności.

  Dodano: 03.09.2013. 17:27  Czytaj więcej

  Konsultacje z Europejczykami nt. unijnego finansowania badań

  opublikowane przez: Redakcja

  Kolejny siedmioletni program w zakresie badań naukowych i innowacji - Horyzont 2020 - to jedna z podstaw europejskiego planu wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy. W latach 2014-2020 na finansowanie najlepszych badań naukowych w Europie przeznaczonych zostanie około 80 miliardów.

  Dodano: 02.09.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Światło pomaga monitorować stan uszkodzonego mózgu

  opublikowane przez: Redakcja

  Informacja o zmianach zachodzących w ukrwieniu mózgu ma istotne znaczenie przy leczeniu pacjentów z poważnymi uszkodzeniami neurologicznymi. Lecz aparatura w klinikach nie pozwala prowadzić u ciężko chorych ciągłych pomiarów czynności mózgu. To może się zmienić – dzięki przyrządowi do oceny ukrwienia mózgu za pomocą światła, powstającemu w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN w Warszawie.

  Dodano: 31.08.2013. 21:45  Czytaj więcej

  Lepsze finansowanie opieki psychiatrycznej

  opublikowane przez: Redakcja

  W 2008 r. UE oficjalnie uznała zdrowie psychiczne za jedno z praw człowieka, określając ogólny stan zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia w Europie jako klucz do sukcesu w opartych na wiedzy społeczeństwie i gospodarce.

  Dodano: 30.08.2013. 16:27  Czytaj więcej

  Przewidywanie zmian klimatu i zwalczanie chorób zakaźnych

  opublikowane przez: Redakcja

  Zmiany klimatu wywrą znaczący wpływ na rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych, zwłaszcza tych wektorowych, takich jak malaria i gorączka denga. To po części pokłosie prognozowanej utraty bioróżnorodności, a po części silniejszego rozwoju niektórych chorób w wyższych temperaturach.

  Dodano: 29.08.2013. 14:58  Czytaj więcej

  Oliwa z oliwek krzepi na wiele sposobów

  opublikowane przez: Redakcja

  Oliwa z oliwek - kluczowy komponent diety śródziemnomorskiej - uznawana jest powszechnie za zdrowy, naturalny artykuł spożywczy. Do niedawna jej rozpoznane oddziaływanie chroniące przed schorzeniami związanymi ze stresem oksydacyjnym, jak choroby sercowo-naczyniowe, neurodegeneracyjne czy nowotwory, przypisywano wysokiej zawartości tłuszczów jednonienasyconych.

  Dodano: 28.08.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Oszczędne chipy komputerowe stają się coraz mniejsze

  opublikowane przez: Redakcja

  Nie tak dawno temu komputer zajmował cały pokój, a radioodbiorniki były wielkości pralek. W ciągu ostatnich kilku dekad urządzenia elektroniczne znacznie się skurczyły i należy się spodziewać kontynuacji tego trendu, który pozwala uzyskiwać ogromne oszczędności w kosztach i energii oraz wzrost prędkości.

  Dodano: 27.08.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Przełomowe prace nad doskonaleniem terapii genowej

  opublikowane przez: Redakcja

  W stosunku do wielu chorób upośledzających i śmiertelnych istnieją dowody przedkliniczne i kliniczne wskazujące na potencjał leczniczy terapii genowej. Niestety ograniczenia obecnych technologii transferu genów nie pozwoliły na udane próby, a nawet doprowadziły do poważnych, niekorzystnych skutków ubocznych w czasie ich przeprowadzania.

  Dodano: 26.08.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Migawka z przyszłości technologii robotycznej

  opublikowane przez: Redakcja

  Kopiowanie zachowań człowieka przez roboty od dawna było ważnym celem naukowców zajmujących się technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi (ICT).

  Dodano: 23.08.2013. 15:27  Czytaj więcej

  11. międzynarodowa konferencja nt. oddziaływania AIDS, Barcelona, Hiszpania

  opublikowane przez: Redakcja

  Od 29 września do 2 października 2013 r. w Barcelonie, Hiszpania, odbędzie się 11. międzynarodowa konferencja nt. oddziaływania AIDS (11th International AIDS Impact Conference).

  Dodano: 22.08.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Przewidywanie uderzeń piorunów

  opublikowane przez: Redakcja

  Kiedy prawdopodobieństwo wystąpienia czegoś jest niewielkie, ludzie często mówią, że łatwiej o uderzenie pioruna. Fakt niemniej jest taki, że pioruny owszem uderzają i są główną przyczyną zgonów i obrażeń związanych z pogodą.

  Dodano: 22.08.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Nowe urządzenie do wykrywania mykotoksyn - od prototypu do produkcji

  opublikowane przez: Redakcja

  Mykotoksyny to naturalnie występujące grzyby, które zwykle rozwijają się w artykułach spożywczych na bazie pszenicy, np. w płatkach zbożowych i chlebie, w wilgotnych warunkach. Mogą wywoływać rozmaite, niepożądane skutki zdrowotne u ludzi, takie jak uszkodzenie nerek czy zaburzenie funkcjonowania układu immunologicznego. Aby chronić łańcuch żywnościowy, cały szereg dofinansowywanych ze środków unijnych zespołów badawczych opracował tanie urządzenie do wykrywania śladowych ilości mykotoksyn w paszy, żywności i napojach.

  Dodano: 21.08.2013. 15:27  Czytaj więcej