• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Drugie życie makulatury w przemyśle budowlanym

  opublikowane przez: Redakcja

  Celuloza - podstawowy składnik papieru - to bardzo wydajny izolator, który może zapewnić efektywną i przyjazną środowisku alternatywę dla tradycyjnej izolacji w sektorze budowlanym. Aczkolwiek do tej pory wykorzystanie celulozy w budownictwie nie było łatwe.

  Dodano: 05.10.2013. 13:27  Czytaj więcej

  Zwieranie szyków w walce z HIV

  opublikowane przez: Redakcja

  Od dziesiątek lat naukowcy z różnych dziedzin dążą do opanowania pandemicznego rozprzestrzeniania się HIV/AIDS. Celem dofinansowanego ze środków unijnych projektu EUROPRISE (Europejska inicjatywa na rzecz szczepionek i mikrobiocydów) było połączenie dwóch konkretnych obszarów badawczych, które od lat osiągają niezależne postępy w tej ważnej batalii.

  Dodano: 02.10.2013. 16:27  Czytaj więcej

  Naukowcy tropią geny odpowiedzialne za utratę słuchu

  opublikowane przez: Redakcja

  Dziesiątki milionów Europejczyków cierpią na różnego stopnia niedosłuch. Od dzieci, z których jedno na 1.000 rodzi się głuche, po wiele osób, których słuch słabnie wraz z wiekiem.

  Dodano: 24.09.2013. 15:37  Czytaj więcej

  Robotyczne ramię sterowane siłą umysłu

  opublikowane przez: Redakcja

  Robotyczne ramię, opracowane przez zespół europejskich naukowców, przyczyni się w pewnym stopniu do zapewnienia niezależności poważnie sparaliżowanym osobom. Ramię może być sterowane intuicyjnie, co oznacza, że wystarczy pomyśleć o użyciu go, aby się poruszyło.

  Dodano: 24.09.2013. 15:37  Czytaj więcej

  Niedostrzegalne skutki nanocząstek w centrum uwagi

  opublikowane przez: Redakcja

  Od noszonej przez nas odzieży i kosmetyków po urządzenia elektroniczne codziennego użytku - nanotechnologia stała się wszechobecna. Przemysł opanował produkcję tego typu materiałów, ale niewiele wiadomo o ich losie po zakończeniu użytkowania. Projekt NANO-ECOTOXICITY poświęcony był ich oddziaływaniu na organizmy glebowe.

  Dodano: 24.09.2013. 15:37  Czytaj więcej

  GIARA - miękkie rozwiązanie obliczeniowe złożonych problemów medycznych

  opublikowane przez: Redakcja

  Algorytm opracowany w celu poprawy delineacji guzów w obrazowaniu medycznym zyskał uznanie Europejskiego Towarzystwa Logiki Rozmytej i Obliczeń Miękkich (EUSFLAT). Innowacja ma automatycznie zapewnić najwyższą rozdzielczość, kiedy lekarz postanowi oddzielić tkankę nowotworową od zdrowej.

  Dodano: 23.09.2013. 15:37  Czytaj więcej

  Symulacja hamowania statku kosmicznego kluczowym etapem do rzeczywistego lotu testowego

  opublikowane przez: Redakcja

  Naukowcom z dofinansowanego ze środków unijnych projektu AEROFAST (Przechwytywanie aerodynamiczne w przyszłym transporcie kosmicznym) przeprowadzili z sukcesem symulowany manewr lotniczy, w którym pojazd kosmiczny wykorzystuje atmosferę planety do wyhamowania.

  Dodano: 19.09.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Pomaganie uczniom w zrozumieniu wagi przedmiotów ścisłych i technologii

  opublikowane przez: Redakcja

  Od biotechnologii po media cyfrowe, od energetyki po chmurę obliczeniową - niemal każde miejsce pracy dzisiaj znajduje się pod silnym wpływem postępu naukowo-technologicznego, o ile nie zostało całkowicie przezeń przekształcone. Aczkolwiek nadal, według wyników sondaży, młodzi ludzie w krajach rozwiniętych nie cenią sobie zbytnio przedmiotów ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM).

  Dodano: 19.09.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Nowe podejście do wczesnej diagnostyki przewlekłych chorób nerek u dzieci

  opublikowane przez: Redakcja

  Naukowcy z Uniwersytetu w Oviedo, Hiszpania, odkryli nowe mutacje różnych patologii w chorobach nerek.

  Dodano: 18.09.2013. 15:37  Czytaj więcej

  Lepsze wykorzystywanie wód gruntowych

  opublikowane przez: Redakcja

  Do roku 2050 około 4 miliardów ludzi mieszkać będzie w krajach borykających się z niedoborem wody. Pilnie potrzebne są innowacyjne techniki, aby wycisnąć każdą kroplę z dostępnych zasobów, a zespół europejskich naukowców jest przekonany, że dysponuje już pewnymi rozwiązaniami.

  Dodano: 18.09.2013. 15:37  Czytaj więcej

  Opłacalna analiza białek - z niewielką pomocą robotyki

  opublikowane przez: Redakcja

  W toku projektu dofinansowanego ze środków unijnych opracowano skuteczną i opłacalną, nową metodę analizowania ruchu białek w organizmie. Wykorzystując fakt, że białka i ramiona robotyczne poruszają się w podobny sposób, zespół COMPMECH był w stanie zaadaptować pewne algorytmy do symulacji zachowań białek.

  Dodano: 16.09.2013. 15:58  Czytaj więcej

  Nowe powłoki silników szansą na wyższą sprawność i przedłużoną żywotność

  opublikowane przez: Redakcja
  Naukowcy z TU Delft w Holandii zaprojektowali samonaprawiające się termiczne powłoki barierowe (TBC), które mają podnieść sprawność turbin gazowych. TBC przeszły testy w silnikach lotniczych, ale mogą być też wykorzystane na statkach, okrętach podwodnych, a nawet na potrzeby produkcji energii elektrycznej.

  Dodano: 12.09.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Pozytywne działania poprawiające równowagę płci w nauce

  opublikowane przez: Redakcja

  Mimo coraz większego udziału kobiet w szkolnictwie wyższym i nauce, ich reprezentacja w niektórych dyscyplinach naukowych i technicznych nadal jest znacząco zaniżona, a do tego niezwykle mała liczba kobiet utrzymuje się na czołowych stanowiskach w nauce.

  Dodano: 12.09.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Skamieliny alg rzucają światło na adaptację do globalnego ocieplenia

  opublikowane przez: Redakcja

  Kiedy myślimy o globalnym ociepleniu, zwykle pierwsze co przychodzi do głowy to: antropogeniczne emisje CO2. Sama industrializacja przyczyniła się do wzrostu temperatury na powierzchni Ziemi, prowadząc do takich zjawisk, jak topnienie lodowców, uszkodzenia ekosystemów, pustynnienie czy coraz większe niedostatki wody pitnej. Trudno jest kwestionować jej wiodącą rolę, niemniej nadal pozostają pytania o dokładne konsekwencje globalnego ocieplenia.

  Dodano: 04.09.2013. 15:58  Czytaj więcej

  Algi na paliwo

  opublikowane przez: Redakcja

  Niebiesko-zielone, oślizgłe i pojawiające się w morzach oraz słodkowodnych akwenach na całym świecie - obecność mikroalg na ogół nie wprawia w zachwyt. Ale to się może wkrótce zmienić. Zespół europejskich naukowców rozpoczął misję, której celem jest udowodnienie, że mikroalgi mogą służyć do produkcji bioetanolu jako biopaliwa za niecałe 0,40 EUR za litr.

  Dodano: 04.09.2013. 15:58  Czytaj więcej

  Oświetlając drogę ku przyszłości

  opublikowane przez: Redakcja

  Zupełnie nieefektywne żarówki żarowe to już pieśń przeszłości, ponieważ zostały wycofane z europejskich półek sklepowych, aby ustąpić miejsca bardziej wydajnym źródłom światła. Wycofanie tych żarówek to element unijnej strategii, zmierzającej do obniżenia ogólnego zużycia energii oraz podniesienia poziomu ekologiczności.

  Dodano: 03.09.2013. 17:27  Czytaj więcej

  Konsultacje z Europejczykami nt. unijnego finansowania badań

  opublikowane przez: Redakcja

  Kolejny siedmioletni program w zakresie badań naukowych i innowacji - Horyzont 2020 - to jedna z podstaw europejskiego planu wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy. W latach 2014-2020 na finansowanie najlepszych badań naukowych w Europie przeznaczonych zostanie około 80 miliardów.

  Dodano: 02.09.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Światło pomaga monitorować stan uszkodzonego mózgu

  opublikowane przez: Redakcja

  Informacja o zmianach zachodzących w ukrwieniu mózgu ma istotne znaczenie przy leczeniu pacjentów z poważnymi uszkodzeniami neurologicznymi. Lecz aparatura w klinikach nie pozwala prowadzić u ciężko chorych ciągłych pomiarów czynności mózgu. To może się zmienić – dzięki przyrządowi do oceny ukrwienia mózgu za pomocą światła, powstającemu w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN w Warszawie.

  Dodano: 31.08.2013. 21:45  Czytaj więcej

  Lepsze finansowanie opieki psychiatrycznej

  opublikowane przez: Redakcja

  W 2008 r. UE oficjalnie uznała zdrowie psychiczne za jedno z praw człowieka, określając ogólny stan zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia w Europie jako klucz do sukcesu w opartych na wiedzy społeczeństwie i gospodarce.

  Dodano: 30.08.2013. 16:27  Czytaj więcej

  Przewidywanie zmian klimatu i zwalczanie chorób zakaźnych

  opublikowane przez: Redakcja

  Zmiany klimatu wywrą znaczący wpływ na rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych, zwłaszcza tych wektorowych, takich jak malaria i gorączka denga. To po części pokłosie prognozowanej utraty bioróżnorodności, a po części silniejszego rozwoju niektórych chorób w wyższych temperaturach.

  Dodano: 29.08.2013. 14:58  Czytaj więcej