Naukowcy tropią geny odpowiedzialne za utratę słuchu
opublikowane przez: RedakcjaDziesiątki milionów Europejczyków cierpią na różnego stopnia niedosłuch. Od dzieci, z których jedno na 1.000 rodzi się głuche, po wiele osób, których słuch słabnie wraz z wiekiem.
Dodano: 24.09.2013. 15:37 Czytaj więcej
Robotyczne ramię sterowane siłą umysłu
opublikowane przez: RedakcjaRobotyczne ramię, opracowane przez zespół europejskich naukowców, przyczyni się w pewnym stopniu do zapewnienia niezależności poważnie sparaliżowanym osobom. Ramię może być sterowane intuicyjnie, co oznacza, że wystarczy pomyśleć o użyciu go, aby się poruszyło.
Dodano: 24.09.2013. 15:37 Czytaj więcej
Niedostrzegalne skutki nanocząstek w centrum uwagi
opublikowane przez: RedakcjaOd noszonej przez nas odzieży i kosmetyków po urządzenia elektroniczne codziennego użytku - nanotechnologia stała się wszechobecna. Przemysł opanował produkcję tego typu materiałów, ale niewiele wiadomo o ich losie po zakończeniu użytkowania. Projekt NANO-ECOTOXICITY poświęcony był ich oddziaływaniu na organizmy glebowe.
Dodano: 24.09.2013. 15:37 Czytaj więcej
GIARA - miękkie rozwiązanie obliczeniowe złożonych problemów medycznych
opublikowane przez: RedakcjaAlgorytm opracowany w celu poprawy delineacji guzów w obrazowaniu medycznym zyskał uznanie Europejskiego Towarzystwa Logiki Rozmytej i Obliczeń Miękkich (EUSFLAT). Innowacja ma automatycznie zapewnić najwyższą rozdzielczość, kiedy lekarz postanowi oddzielić tkankę nowotworową od zdrowej.
Dodano: 23.09.2013. 15:37 Czytaj więcej
Symulacja hamowania statku kosmicznego kluczowym etapem do rzeczywistego lotu testowego
opublikowane przez: RedakcjaNaukowcom z dofinansowanego ze środków unijnych projektu AEROFAST (Przechwytywanie aerodynamiczne w przyszłym transporcie kosmicznym) przeprowadzili z sukcesem symulowany manewr lotniczy, w którym pojazd kosmiczny wykorzystuje atmosferę planety do wyhamowania.
Dodano: 19.09.2013. 15:27 Czytaj więcej
Pomaganie uczniom w zrozumieniu wagi przedmiotów ścisłych i technologii
opublikowane przez: RedakcjaOd biotechnologii po media cyfrowe, od energetyki po chmurę obliczeniową - niemal każde miejsce pracy dzisiaj znajduje się pod silnym wpływem postępu naukowo-technologicznego, o ile nie zostało całkowicie przezeń przekształcone. Aczkolwiek nadal, według wyników sondaży, młodzi ludzie w krajach rozwiniętych nie cenią sobie zbytnio przedmiotów ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM).
Dodano: 19.09.2013. 15:27 Czytaj więcej
Nowe podejście do wczesnej diagnostyki przewlekłych chorób nerek u dzieci
opublikowane przez: RedakcjaNaukowcy z Uniwersytetu w Oviedo, Hiszpania, odkryli nowe mutacje różnych patologii w chorobach nerek.
Dodano: 18.09.2013. 15:37 Czytaj więcej
Lepsze wykorzystywanie wód gruntowych
opublikowane przez: RedakcjaDo roku 2050 około 4 miliardów ludzi mieszkać będzie w krajach borykających się z niedoborem wody. Pilnie potrzebne są innowacyjne techniki, aby wycisnąć każdą kroplę z dostępnych zasobów, a zespół europejskich naukowców jest przekonany, że dysponuje już pewnymi rozwiązaniami.
Dodano: 18.09.2013. 15:37 Czytaj więcej
Opłacalna analiza białek - z niewielką pomocą robotyki
opublikowane przez: RedakcjaW toku projektu dofinansowanego ze środków unijnych opracowano skuteczną i opłacalną, nową metodę analizowania ruchu białek w organizmie. Wykorzystując fakt, że białka i ramiona robotyczne poruszają się w podobny sposób, zespół COMPMECH był w stanie zaadaptować pewne algorytmy do symulacji zachowań białek.
Dodano: 16.09.2013. 15:58 Czytaj więcej
Nowe powłoki silników szansą na wyższą sprawność i przedłużoną żywotność
opublikowane przez: RedakcjaNaukowcy z TU Delft w Holandii zaprojektowali samonaprawiające się termiczne powłoki barierowe (TBC), które mają podnieść sprawność turbin gazowych. TBC przeszły testy w silnikach lotniczych, ale mogą być też wykorzystane na statkach, okrętach podwodnych, a nawet na potrzeby produkcji energii elektrycznej.
Dodano: 12.09.2013. 15:27 Czytaj więcej
Pozytywne działania poprawiające równowagę płci w nauce
opublikowane przez: RedakcjaMimo coraz większego udziału kobiet w szkolnictwie wyższym i nauce, ich reprezentacja w niektórych dyscyplinach naukowych i technicznych nadal jest znacząco zaniżona, a do tego niezwykle mała liczba kobiet utrzymuje się na czołowych stanowiskach w nauce.
Dodano: 12.09.2013. 15:27 Czytaj więcej
Skamieliny alg rzucają światło na adaptację do globalnego ocieplenia
opublikowane przez: RedakcjaKiedy myślimy o globalnym ociepleniu, zwykle pierwsze co przychodzi do głowy to: antropogeniczne emisje CO2. Sama industrializacja przyczyniła się do wzrostu temperatury na powierzchni Ziemi, prowadząc do takich zjawisk, jak topnienie lodowców, uszkodzenia ekosystemów, pustynnienie czy coraz większe niedostatki wody pitnej. Trudno jest kwestionować jej wiodącą rolę, niemniej nadal pozostają pytania o dokładne konsekwencje globalnego ocieplenia.
Dodano: 04.09.2013. 15:58 Czytaj więcej
Algi na paliwo
opublikowane przez: RedakcjaNiebiesko-zielone, oślizgłe i pojawiające się w morzach oraz słodkowodnych akwenach na całym świecie - obecność mikroalg na ogół nie wprawia w zachwyt. Ale to się może wkrótce zmienić. Zespół europejskich naukowców rozpoczął misję, której celem jest udowodnienie, że mikroalgi mogą służyć do produkcji bioetanolu jako biopaliwa za niecałe 0,40 EUR za litr.
Dodano: 04.09.2013. 15:58 Czytaj więcej
Oświetlając drogę ku przyszłości
opublikowane przez: RedakcjaZupełnie nieefektywne żarówki żarowe to już pieśń przeszłości, ponieważ zostały wycofane z europejskich półek sklepowych, aby ustąpić miejsca bardziej wydajnym źródłom światła. Wycofanie tych żarówek to element unijnej strategii, zmierzającej do obniżenia ogólnego zużycia energii oraz podniesienia poziomu ekologiczności.
Dodano: 03.09.2013. 17:27 Czytaj więcej
Konsultacje z Europejczykami nt. unijnego finansowania badań
opublikowane przez: RedakcjaKolejny siedmioletni program w zakresie badań naukowych i innowacji - Horyzont 2020 - to jedna z podstaw europejskiego planu wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy. W latach 2014-2020 na finansowanie najlepszych badań naukowych w Europie przeznaczonych zostanie około 80 miliardów.
Dodano: 02.09.2013. 15:27 Czytaj więcej
Światło pomaga monitorować stan uszkodzonego mózgu
opublikowane przez: RedakcjaInformacja o zmianach zachodzących w ukrwieniu mózgu ma istotne znaczenie przy leczeniu pacjentów z poważnymi uszkodzeniami neurologicznymi. Lecz aparatura w klinikach nie pozwala prowadzić u ciężko chorych ciągłych pomiarów czynności mózgu. To może się zmienić – dzięki przyrządowi do oceny ukrwienia mózgu za pomocą światła, powstającemu w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN w Warszawie.
Dodano: 31.08.2013. 21:45 Czytaj więcej
Lepsze finansowanie opieki psychiatrycznej
opublikowane przez: RedakcjaW 2008 r. UE oficjalnie uznała zdrowie psychiczne za jedno z praw człowieka, określając ogólny stan zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia w Europie jako klucz do sukcesu w opartych na wiedzy społeczeństwie i gospodarce.
Dodano: 30.08.2013. 16:27 Czytaj więcej
Przewidywanie zmian klimatu i zwalczanie chorób zakaźnych
opublikowane przez: RedakcjaZmiany klimatu wywrą znaczący wpływ na rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych, zwłaszcza tych wektorowych, takich jak malaria i gorączka denga. To po części pokłosie prognozowanej utraty bioróżnorodności, a po części silniejszego rozwoju niektórych chorób w wyższych temperaturach.
Dodano: 29.08.2013. 14:58 Czytaj więcej
Oliwa z oliwek krzepi na wiele sposobów
opublikowane przez: RedakcjaOliwa z oliwek - kluczowy komponent diety śródziemnomorskiej - uznawana jest powszechnie za zdrowy, naturalny artykuł spożywczy. Do niedawna jej rozpoznane oddziaływanie chroniące przed schorzeniami związanymi ze stresem oksydacyjnym, jak choroby sercowo-naczyniowe, neurodegeneracyjne czy nowotwory, przypisywano wysokiej zawartości tłuszczów jednonienasyconych.
Dodano: 28.08.2013. 15:27 Czytaj więcej
Oszczędne chipy komputerowe stają się coraz mniejsze
opublikowane przez: RedakcjaNie tak dawno temu komputer zajmował cały pokój, a radioodbiorniki były wielkości pralek. W ciągu ostatnich kilku dekad urządzenia elektroniczne znacznie się skurczyły i należy się spodziewać kontynuacji tego trendu, który pozwala uzyskiwać ogromne oszczędności w kosztach i energii oraz wzrost prędkości.
Dodano: 27.08.2013. 15:27 Czytaj więcej