• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oliwa z oliwek krzepi na wiele sposobów

  opublikowane przez: Redakcja

  Oliwa z oliwek - kluczowy komponent diety śródziemnomorskiej - uznawana jest powszechnie za zdrowy, naturalny artykuł spożywczy. Do niedawna jej rozpoznane oddziaływanie chroniące przed schorzeniami związanymi ze stresem oksydacyjnym, jak choroby sercowo-naczyniowe, neurodegeneracyjne czy nowotwory, przypisywano wysokiej zawartości tłuszczów jednonienasyconych.

  Dodano: 28.08.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Oszczędne chipy komputerowe stają się coraz mniejsze

  opublikowane przez: Redakcja

  Nie tak dawno temu komputer zajmował cały pokój, a radioodbiorniki były wielkości pralek. W ciągu ostatnich kilku dekad urządzenia elektroniczne znacznie się skurczyły i należy się spodziewać kontynuacji tego trendu, który pozwala uzyskiwać ogromne oszczędności w kosztach i energii oraz wzrost prędkości.

  Dodano: 27.08.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Przełomowe prace nad doskonaleniem terapii genowej

  opublikowane przez: Redakcja

  W stosunku do wielu chorób upośledzających i śmiertelnych istnieją dowody przedkliniczne i kliniczne wskazujące na potencjał leczniczy terapii genowej. Niestety ograniczenia obecnych technologii transferu genów nie pozwoliły na udane próby, a nawet doprowadziły do poważnych, niekorzystnych skutków ubocznych w czasie ich przeprowadzania.

  Dodano: 26.08.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Migawka z przyszłości technologii robotycznej

  opublikowane przez: Redakcja

  Kopiowanie zachowań człowieka przez roboty od dawna było ważnym celem naukowców zajmujących się technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi (ICT).

  Dodano: 23.08.2013. 15:27  Czytaj więcej

  11. międzynarodowa konferencja nt. oddziaływania AIDS, Barcelona, Hiszpania

  opublikowane przez: Redakcja

  Od 29 września do 2 października 2013 r. w Barcelonie, Hiszpania, odbędzie się 11. międzynarodowa konferencja nt. oddziaływania AIDS (11th International AIDS Impact Conference).

  Dodano: 22.08.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Przewidywanie uderzeń piorunów

  opublikowane przez: Redakcja

  Kiedy prawdopodobieństwo wystąpienia czegoś jest niewielkie, ludzie często mówią, że łatwiej o uderzenie pioruna. Fakt niemniej jest taki, że pioruny owszem uderzają i są główną przyczyną zgonów i obrażeń związanych z pogodą.

  Dodano: 22.08.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Nowe urządzenie do wykrywania mykotoksyn - od prototypu do produkcji

  opublikowane przez: Redakcja

  Mykotoksyny to naturalnie występujące grzyby, które zwykle rozwijają się w artykułach spożywczych na bazie pszenicy, np. w płatkach zbożowych i chlebie, w wilgotnych warunkach. Mogą wywoływać rozmaite, niepożądane skutki zdrowotne u ludzi, takie jak uszkodzenie nerek czy zaburzenie funkcjonowania układu immunologicznego. Aby chronić łańcuch żywnościowy, cały szereg dofinansowywanych ze środków unijnych zespołów badawczych opracował tanie urządzenie do wykrywania śladowych ilości mykotoksyn w paszy, żywności i napojach.

  Dodano: 21.08.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Nowe próby rozpracowania kodu życia

  opublikowane przez: Redakcja

  Odcyfrowanie genomu człowieka w 2000 r. było kamieniem milowym w historii nauki i wielkim krokiem na drodze do pełniejszego zrozumienia życia człowieka.

  Dodano: 21.08.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Bieżące informacje turystyczne wprost na smartfona

  opublikowane przez: Redakcja

  W ramach paneuropejskiej inicjatywy powstała aplikacja korzystająca z technologii bluetooth do przesyłania w czasie rzeczywistym informacji o mieście na smartfony turystów. Zaktualizowana aplikacja na iPhone'a ukazała się akurat na lato, umożliwiając turystom zwiedzanie ze smartfonowym przewodnikiem oraz dostęp do kolekcji fotografii historycznych i bieżących.

  Dodano: 20.08.2013. 15:58  Czytaj więcej

  Opłacalne rozwiązanie w zakresie monitoringu i diagnostyki zaburzeń snu

  opublikowane przez: Redakcja

  Opracowanie opłacalnego programu na zegarek typu smartwatch może mieć kolosalne implikacje dla chorych borykających się z zaburzeniami snu. Umożliwienie personelowi medycznemu precyzyjniejszego monitorowania wzorców spania - a przez to dobór indywidualnych terapii - może polepszyć jakość życia tysięcy chorych.

  Dodano: 15.08.2013. 11:27  Czytaj więcej

  Zaawansowane technologie w diagnostyce nowotworów

  opublikowane przez: Redakcja

  Jeden z obiecujących aspektów walki z nowotworami wiąże się z zastosowaniem nanotechnologii - manipulacji materią na poziomie atomowym i molekularnym w konkretnych celach medycznych.

  Dodano: 09.08.2013. 15:37  Czytaj więcej

  Nowa metoda poprawia bezpieczeństwo i smak mleka

  opublikowane przez: Redakcja

  W toku dofinansowanego ze środków unijnych projektu SMARTMILK (Nowatorski system przetwarzania mleka oparty na połączeniu ultradźwięków i technologii pulsującego pola elektrycznego) opracowano metodę nietermicznego przetwarzania, aby zapewnić wyższe bezpieczeństwo surowego mleka przy zachowaniu jego naturalnego smaku. Nowa technologia może pomóc w podnoszeniu konkurencyjności unijnego sektora mleczarskiego, który produkuje 130 mld litrów surowego mleka rocznie.

  Dodano: 08.08.2013. 15:37  Czytaj więcej

  Szacowanie kosztów zmian klimatu i ich szerszego oddziaływania na społeczeństwo

  opublikowane przez: Redakcja

  W dzisiejszym zglobalizowanym i bardziej zaludnionym świecie wpływ człowieka na środowisko staje się coraz bardziej złożony i dalekosiężny, oddziałując na każdego bez wyjątku. Wraz z prognozowanym wzrostem populacji o 26% do około 9 mld w 2050 r. trend ten będzie trwać. Skuteczne reagowanie na tego typu globalne zmiany - społeczne, gospodarcze i środowiskowe - staje się coraz bardziej potrzebne.

  Dodano: 07.08.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Powstanie biosztuczna wątroba?

  opublikowane przez: Redakcja

  Komórki wątrobowe są bardzo wrażliwe, dlatego trudno je hodować poza organizmem. Naukowcy z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza Polskiej Akademii Nauk w Warszawie pokazują jednak, że dzięki odpowiedniej konstrukcji mikroreaktora taka hodowla jest możliwa. Zaprezentowany demonstrator można potencjalnie wykorzystać do prób budowy biosztucznej wątroby.

  Dodano: 31.07.2013. 20:00  Czytaj więcej

  Koniec z pozwoleniem na budowę domu! Zmiany w prawie budowlanym 2013r.

  opublikowane przez: Kotynia Agnieszka

  Propozycje zmian w prawie budowlanym będą stanowić przełom w całym procesie budowlanym. Celem projektu jest skrócenie terminów związanych z realizacją inwestycji oraz wyeliminowanie niektórych procedur.

  Dodano: 24.07.2013. 16:40  Czytaj więcej

  Wirtualni towarzysze uspołeczniają interakcje

  opublikowane przez: Redakcja

  Większość z nas codziennie wchodzi w interakcje z komputerami w taki lub inny sposób - aczkolwiek ta "interakcja" jest zasadniczo ukierunkowana zadaniowo i raczej jednostronna. Pragnieniem naukowców od dawna było rozwinięcie "ludzkiego" aspektu interfejsów komputerowych. Zespół europejskich naukowców opracował fascynujące prototypy, które zmierzają dokładnie w tym kierunku.

  Dodano: 24.07.2013. 15:27  Czytaj więcej

  W budżecie zabraknie 24 mld złotych!

  opublikowane przez: Kotynia Agnieszka

  Premier ujawnił, że w budżecie zabraknie około 24 mld zł. Rząd chce teraz zwiększyć deficyt, o około 16 mld zł, a cięcia w wydatkach wyniosłyby wtedy około 8 mld. Premier Donald Tusk tłumaczył się tym, że 2013 rok, to najgorszy czas dla polskiej gospodarki od chwili wybuchu kryzysu w 2008 roku. Aby zwiększyć deficyt, a tym samym dług państwa, rząd musi zmienić prawo.

  Dodano: 22.07.2013. 14:58  Czytaj więcej

  Który wariant zmian w OFE wybierze rząd?

  opublikowane przez: Kotynia Agnieszka

  Rząd marginalizuje rolę Otwartych Funduszy Emerytalnych - tylko tak można nazwać propozycje zmian, które przedstawili ministrowie finansów i pracy, Jacek Rostowski z Andrzejem Kosiniakiem Kamyszem. Scenariusze są trzy, ale tylko jeden jest realny do wprowadzenia. Pozostałe powstały tylko po to, aby wdrażany wariant na ich tle wglądał atrakcyjniej, jako mniejsze zło.

  Dodano: 18.07.2013. 18:42  Czytaj więcej

  Nowe roboty podwodne pływają i czują jak ryby

  opublikowane przez: Redakcja

  W ostatnich latach podwodne pojazdy robotyczne stają się coraz powszechniejsze w różnych sektorach przemysłowych i cywilnych. Są szeroko wykorzystywane przez społeczność naukową do badania oceanu. Znajdują na przykład zastosowanie w odkrywaniu lub poznawaniu wielu głębokowodnych gatunków fauny i flory w ich naturalnym środowisku.

  Dodano: 18.07.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Największy superkomputer w Polsce powstaje w Świerku

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Naradowe Centrum Badań JądrowychWłaśnie rozpoczął się cykl postępowań,  w wyniku którego zakupione zostaną procesory o wydajności porównywalnej z około 20 tysiącami komputerów osobistych. Taką mocą obliczeniową nie dysponuje żaden ośrodek w kraju. Dzięki temu budowany dla wsparcia polskiej energetyki superkomputer Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku już wkrótce wielokrotnie zwiększy swoje możliwości obliczeniowe.

  Dodano: 17.07.2013. 21:27  Czytaj więcej