Oliwa z oliwek krzepi na wiele sposobów
opublikowane przez: RedakcjaOliwa z oliwek - kluczowy komponent diety śródziemnomorskiej - uznawana jest powszechnie za zdrowy, naturalny artykuł spożywczy. Do niedawna jej rozpoznane oddziaływanie chroniące przed schorzeniami związanymi ze stresem oksydacyjnym, jak choroby sercowo-naczyniowe, neurodegeneracyjne czy nowotwory, przypisywano wysokiej zawartości tłuszczów jednonienasyconych.
Dodano: 28.08.2013. 15:27 Czytaj więcej
Oszczędne chipy komputerowe stają się coraz mniejsze
opublikowane przez: RedakcjaNie tak dawno temu komputer zajmował cały pokój, a radioodbiorniki były wielkości pralek. W ciągu ostatnich kilku dekad urządzenia elektroniczne znacznie się skurczyły i należy się spodziewać kontynuacji tego trendu, który pozwala uzyskiwać ogromne oszczędności w kosztach i energii oraz wzrost prędkości.
Dodano: 27.08.2013. 15:27 Czytaj więcej
Przełomowe prace nad doskonaleniem terapii genowej
opublikowane przez: RedakcjaW stosunku do wielu chorób upośledzających i śmiertelnych istnieją dowody przedkliniczne i kliniczne wskazujące na potencjał leczniczy terapii genowej. Niestety ograniczenia obecnych technologii transferu genów nie pozwoliły na udane próby, a nawet doprowadziły do poważnych, niekorzystnych skutków ubocznych w czasie ich przeprowadzania.
Dodano: 26.08.2013. 15:27 Czytaj więcej
Migawka z przyszłości technologii robotycznej
opublikowane przez: RedakcjaKopiowanie zachowań człowieka przez roboty od dawna było ważnym celem naukowców zajmujących się technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi (ICT).
Dodano: 23.08.2013. 15:27 Czytaj więcej
11. międzynarodowa konferencja nt. oddziaływania AIDS, Barcelona, Hiszpania
opublikowane przez: RedakcjaOd 29 września do 2 października 2013 r. w Barcelonie, Hiszpania, odbędzie się 11. międzynarodowa konferencja nt. oddziaływania AIDS (11th International AIDS Impact Conference).
Dodano: 22.08.2013. 15:27 Czytaj więcej
Przewidywanie uderzeń piorunów
opublikowane przez: RedakcjaKiedy prawdopodobieństwo wystąpienia czegoś jest niewielkie, ludzie często mówią, że łatwiej o uderzenie pioruna. Fakt niemniej jest taki, że pioruny owszem uderzają i są główną przyczyną zgonów i obrażeń związanych z pogodą.
Dodano: 22.08.2013. 15:27 Czytaj więcej
Nowe urządzenie do wykrywania mykotoksyn - od prototypu do produkcji
opublikowane przez: RedakcjaMykotoksyny to naturalnie występujące grzyby, które zwykle rozwijają się w artykułach spożywczych na bazie pszenicy, np. w płatkach zbożowych i chlebie, w wilgotnych warunkach. Mogą wywoływać rozmaite, niepożądane skutki zdrowotne u ludzi, takie jak uszkodzenie nerek czy zaburzenie funkcjonowania układu immunologicznego. Aby chronić łańcuch żywnościowy, cały szereg dofinansowywanych ze środków unijnych zespołów badawczych opracował tanie urządzenie do wykrywania śladowych ilości mykotoksyn w paszy, żywności i napojach.
Dodano: 21.08.2013. 15:27 Czytaj więcej
Nowe próby rozpracowania kodu życia
opublikowane przez: RedakcjaOdcyfrowanie genomu człowieka w 2000 r. było kamieniem milowym w historii nauki i wielkim krokiem na drodze do pełniejszego zrozumienia życia człowieka.
Dodano: 21.08.2013. 15:27 Czytaj więcej
Bieżące informacje turystyczne wprost na smartfona
opublikowane przez: RedakcjaW ramach paneuropejskiej inicjatywy powstała aplikacja korzystająca z technologii bluetooth do przesyłania w czasie rzeczywistym informacji o mieście na smartfony turystów. Zaktualizowana aplikacja na iPhone'a ukazała się akurat na lato, umożliwiając turystom zwiedzanie ze smartfonowym przewodnikiem oraz dostęp do kolekcji fotografii historycznych i bieżących.
Dodano: 20.08.2013. 15:58 Czytaj więcej
Opłacalne rozwiązanie w zakresie monitoringu i diagnostyki zaburzeń snu
opublikowane przez: RedakcjaOpracowanie opłacalnego programu na zegarek typu smartwatch może mieć kolosalne implikacje dla chorych borykających się z zaburzeniami snu. Umożliwienie personelowi medycznemu precyzyjniejszego monitorowania wzorców spania - a przez to dobór indywidualnych terapii - może polepszyć jakość życia tysięcy chorych.
Dodano: 15.08.2013. 11:27 Czytaj więcej
Zaawansowane technologie w diagnostyce nowotworów
opublikowane przez: RedakcjaJeden z obiecujących aspektów walki z nowotworami wiąże się z zastosowaniem nanotechnologii - manipulacji materią na poziomie atomowym i molekularnym w konkretnych celach medycznych.
Dodano: 09.08.2013. 15:37 Czytaj więcej
Nowa metoda poprawia bezpieczeństwo i smak mleka
opublikowane przez: RedakcjaW toku dofinansowanego ze środków unijnych projektu SMARTMILK (Nowatorski system przetwarzania mleka oparty na połączeniu ultradźwięków i technologii pulsującego pola elektrycznego) opracowano metodę nietermicznego przetwarzania, aby zapewnić wyższe bezpieczeństwo surowego mleka przy zachowaniu jego naturalnego smaku. Nowa technologia może pomóc w podnoszeniu konkurencyjności unijnego sektora mleczarskiego, który produkuje 130 mld litrów surowego mleka rocznie.
Dodano: 08.08.2013. 15:37 Czytaj więcej
Szacowanie kosztów zmian klimatu i ich szerszego oddziaływania na społeczeństwo
opublikowane przez: RedakcjaW dzisiejszym zglobalizowanym i bardziej zaludnionym świecie wpływ człowieka na środowisko staje się coraz bardziej złożony i dalekosiężny, oddziałując na każdego bez wyjątku. Wraz z prognozowanym wzrostem populacji o 26% do około 9 mld w 2050 r. trend ten będzie trwać. Skuteczne reagowanie na tego typu globalne zmiany - społeczne, gospodarcze i środowiskowe - staje się coraz bardziej potrzebne.
Dodano: 07.08.2013. 15:27 Czytaj więcej
Powstanie biosztuczna wątroba?
opublikowane przez: RedakcjaKomórki wątrobowe są bardzo wrażliwe, dlatego trudno je hodować poza organizmem. Naukowcy z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza Polskiej Akademii Nauk w Warszawie pokazują jednak, że dzięki odpowiedniej konstrukcji mikroreaktora taka hodowla jest możliwa. Zaprezentowany demonstrator można potencjalnie wykorzystać do prób budowy biosztucznej wątroby.
Dodano: 31.07.2013. 20:00 Czytaj więcej
Koniec z pozwoleniem na budowę domu! Zmiany w prawie budowlanym 2013r.
opublikowane przez: Kotynia AgnieszkaPropozycje zmian w prawie budowlanym będą stanowić przełom w całym procesie budowlanym. Celem projektu jest skrócenie terminów związanych z realizacją inwestycji oraz wyeliminowanie niektórych procedur.
Dodano: 24.07.2013. 16:40 Czytaj więcej
Wirtualni towarzysze uspołeczniają interakcje
opublikowane przez: RedakcjaWiększość z nas codziennie wchodzi w interakcje z komputerami w taki lub inny sposób - aczkolwiek ta "interakcja" jest zasadniczo ukierunkowana zadaniowo i raczej jednostronna. Pragnieniem naukowców od dawna było rozwinięcie "ludzkiego" aspektu interfejsów komputerowych. Zespół europejskich naukowców opracował fascynujące prototypy, które zmierzają dokładnie w tym kierunku.
Dodano: 24.07.2013. 15:27 Czytaj więcej
W budżecie zabraknie 24 mld złotych!
opublikowane przez: Kotynia AgnieszkaPremier ujawnił, że w budżecie zabraknie około 24 mld zł. Rząd chce teraz zwiększyć deficyt, o około 16 mld zł, a cięcia w wydatkach wyniosłyby wtedy około 8 mld. Premier Donald Tusk tłumaczył się tym, że 2013 rok, to najgorszy czas dla polskiej gospodarki od chwili wybuchu kryzysu w 2008 roku. Aby zwiększyć deficyt, a tym samym dług państwa, rząd musi zmienić prawo.
Dodano: 22.07.2013. 14:58 Czytaj więcej
Który wariant zmian w OFE wybierze rząd?
opublikowane przez: Kotynia AgnieszkaRząd marginalizuje rolę Otwartych Funduszy Emerytalnych - tylko tak można nazwać propozycje zmian, które przedstawili ministrowie finansów i pracy, Jacek Rostowski z Andrzejem Kosiniakiem Kamyszem. Scenariusze są trzy, ale tylko jeden jest realny do wprowadzenia. Pozostałe powstały tylko po to, aby wdrażany wariant na ich tle wglądał atrakcyjniej, jako mniejsze zło. Dodano: 18.07.2013. 18:42 Czytaj więcej W ostatnich latach podwodne pojazdy robotyczne stają się coraz powszechniejsze w różnych sektorach przemysłowych i cywilnych. Są szeroko wykorzystywane przez społeczność naukową do badania oceanu. Znajdują na przykład zastosowanie w odkrywaniu lub poznawaniu wielu głębokowodnych gatunków fauny i flory w ich naturalnym środowisku. Dodano: 18.07.2013. 15:27 Czytaj więcej Dodano: 17.07.2013. 21:27 Czytaj więcej Nowe roboty podwodne pływają i czują jak ryby
opublikowane przez: RedakcjaNajwiększy superkomputer w Polsce powstaje w Świerku
opublikowane przez: Maksymilian GajdaWłaśnie rozpoczął się cykl postępowań, w wyniku którego zakupione zostaną procesory o wydajności porównywalnej z około 20 tysiącami komputerów osobistych. Taką mocą obliczeniową nie dysponuje żaden ośrodek w kraju. Dzięki temu budowany dla wsparcia polskiej energetyki superkomputer Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku już wkrótce wielokrotnie zwiększy swoje możliwości obliczeniowe.