• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • CERN otwiera swoje podwoje dla zwiedzających

  opublikowane przez: Redakcja

  Na długi weekend 27 do 30 września b.r. Europejskie Centrum Badań Jądrowych, CERN, pod Genewą planuje serię wydarzeń mających na celu przybliżyć szerokiej publiczności prowadzone tam badania naukowe i dokonane odkrycia. W sobotę 28 i niedzielę 29 września CERN udostępni swoje podziemne instalacje dla zwiedzających. W ciągu dwóch Dni Otwartych pod hasłem „Nasz świat Waszym światem” uwaga skupiona będzie na odkryciach naukowych dokonanych w CERN, ale także na niezwykłych urządzeniach które to umożliwiły.

  Dodano: 06.07.2013. 13:07  Czytaj więcej

  Inspirujące kształcenie przyszłych naukowców

  opublikowane przez: Redakcja

  Nauczanie przedmiotów ścisłych odchodzi już od archaicznego uczenia się przez dzieci na pamięć wzorów i związków chemicznych - teraz chodzi o bardziej aktywne uczenie się, inwencję i kreatywność w poszukiwaniu inspiracji.

  Dodano: 05.07.2013. 13:27  Czytaj więcej

  Optymalne wykorzystanie energii elektrycznej w domu

  opublikowane przez: Redakcja

  Wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego, takie jak lodówki czy pralki, odpowiadają za pokaźną część dziennego zużycia energii elektrycznej. W toku finansowanego ze środków unijnych projektu opracowano system, który ma pomóc każdemu z nas w optymalnym wykorzystywaniu energii elektrycznej w domu.

  Dodano: 05.07.2013. 13:27  Czytaj więcej

  Naukowcy napędzają urządzenia za pomocą fotosyntezy

  opublikowane przez: Redakcja

  Przyroda do perfekcji doprowadziła sztukę wykorzystywania energii słonecznej do pobudzania wzrostu. Międzynarodowy zespół naukowców zbadał, co jest potrzebne do sztucznego odtworzenia tego procesu. Wyniki mogą znaleźć rozmaite zastosowania, od alternatywy dla ropy, poprzez ultragęste pamięci komputerowe, po wysokowydajne ogniwa słoneczne.

  Dodano: 04.07.2013. 16:27  Czytaj więcej

  Narodowe Centrum Nauki przeznaczy 150 mln zł dla polskich badaczy

  opublikowane przez: Redakcja

  Narodowe Centrum Nauki 209 wniosków na łączną kwotę ponad 150 mln zł w konkursach MAESTRO 4, HARMONIA 4, ETIUDA 1 i FUGA 2.

  Dodano: 03.07.2013. 12:28  Czytaj więcej

  Indeks Politechniki Wrocławskiej za rysunek

  opublikowane przez: Redakcja

  Rekrutacja na Politechnice Wrocławskiej potrwa do 8 lipca. Uczelnia przygotowała prawie 9 tys. miejsc na studiach I stopnia we Wrocławiu i w Zamiejscowych Ośrodkach Dydaktycznych (Wałbrzych, Jelenia Góra, Legnica). Mogą oni wybierać spośród 37 kierunków na 12 wydziałach.

  Dodano: 02.07.2013. 17:24  Czytaj więcej

  Badania nad mózgiem trampoliną dla młodych naukowców

  opublikowane przez: Redakcja

  W ramach kolektywnych prac, finansowany ze środków unijnych zespół badawczy będzie dążyć do odkrycia, w jaki sposób układy neuronowe są genetycznie kodowane i jak obliczenia neuronalne sterują zachowaniem. Przedsięwzięcie ma także dać najzdolniejszym w Europie młodym naukowcom szansę na współpracę z kolegami z innych krajów i pogłębienie wiedzy o mózgu.

  Dodano: 02.07.2013. 14:58  Czytaj więcej

  Polityka praw człowieka w odpowiednich ramach

  opublikowane przez: Redakcja

  Ponad 100 czołowych naukowców i praktyków specjalizujących się w prawach człowieka połączyło swoje siły w ramach nowego, finansowanego ze środków unijnych, projektu, który ma dostarczyć komponentów niezbędnych dla zapewnienia spójności polityki praw człowieka zarówno wewnątrz Unii, jak i poza jej granicami.

  Dodano: 01.07.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Wpływ żywienia we wczesnym okresie życia na późniejsze zdrowie

  opublikowane przez: Redakcja

  Wyniki finansowanych ze środków unijnych badań ujawniły, w jaki sposób żywienie w łonie matki i w pierwszych latach życia może wpływać na naszą podatność na otyłość, cukrzycę, choroby serca, przewlekłą chorobę płuc oraz późniejsze funkcje behawioralne i kognitywne. Ustalenia poczynione w toku projektu EARNEST (Wczesne programowanie żywieniowe) zostały teraz przełożone na porady praktyczne, które mogą mieć długofalowo korzystny wpływ na zdrowie kolejnego pokolenia Europejczyków.

  Dodano: 01.07.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Internet jako źródło historyczne?

  opublikowane przez: Redakcja

  Od digitalizacji i repozytoriów cyfrowych po archiwa WWW i historyczne badanie gier online - Internet stał się ważną perspektywą dla nauki historycznej i naszego rozumienia przeszłości. “Wprowadzenie do historii cyfrowej” Marcina Wilkowskiego - publikacja Instytutu Kultury Miejskiej - to próba opisu najważniejszych zagadnień związanych z wykorzystywaniem Internetu w badaniach historycznych i z historycznym myśleniem o Sieci. W książce silnie zaznaczono także wątek otwartości publicznych instytucji pamięci.

  Dodano: 29.06.2013. 16:22  Czytaj więcej

  Pikomat 2013 rozstrzygnięty

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Za nami finał międzynarodowego konkursu matematycznego "Pikomat 2013". Z zadaniami zmierzyli się uczniowie z Polski, Zaolzia i Litwy. W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV, V, VI szkół podstawowych oraz I, II, III gimnazjów z Polski, jak również uczniowie szkół podstawowych z Zaolzia i szkół polskich na Litwie. Aby dotrzeć do finału, uczestnicy musieli pokonać 3 etapy mierząc się z wieloma zadaniami matematycznymi i logicznymi.

  Dodano: 29.06.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Zadowolenie z pracy zaczyna się od szefa

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Pracownicy fizyczni lepiej radzą sobie w pracy, gdy są pozytywnie nastawieni do życia i mają wsparcie przełożonego, który sam daje im dobry przykład – takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego w sopockim wydziale Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

  Dodano: 29.06.2013. 15:22  Czytaj więcej

  Wyniki konkursu pt. "Mistrz i uczeń – wychowanie w II RP" (Muzeum Historii Polski)

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Ponad dwustu, głównie lokalnych, bohaterów i patriotów zaprezentowali uczniowie szkół z całej Polski w tegorocznej edycji konkursu „Mistrz i uczeń – wychowanie w II RP”, organizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Spośród nadesłanych zgłoszeń wyłoniono sześć prac, na podstawie których powstaną etiudy filmowe prezentujące sylwetki bohaterów.

  Dodano: 29.06.2013. 14:42  Czytaj więcej

  Nowotwór trzustki - walka z guzem poprzez opanowywanie jego środowiska

  opublikowane przez: Redakcja

  Nowotwór trzustki jest jednym z najbardziej śmiercionośnych, zważywszy że mniej niż 5% chorych żyje dłużej niż 5 lat od zdiagnozowania. Obok agresywnego charakteru guza i jego oporności na leki wykorzystywane w chemioterapii jedną z przyczyn takich statystyk jest późna diagnoza.

  Dodano: 28.06.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Kontrolowanie powikłań po leczeniu nowotworów dziecięcych

  opublikowane przez: Redakcja

  Zdiagnozowanie nowotworu u dziecka lub nastolatka jest niezwykle traumatyczne, ale poczyniono już ogromne postępy w leczeniu i pięcioletni wskaźnik przeżywalności w krajach rozwiniętych sięga obecnie 80%. Kiedy coraz większa liczba młodych ludzi zostaje wyleczona, na znaczeniu zyskuje dążenie do poznania skutków, jakie leczenie może mieć w późniejszym okresie życia. Zespół europejskich naukowców pracuje z wyleczonymi młodymi osobami, aby ustalić fakty.

  Dodano: 28.06.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Międzynarodowa uwaga skupia się na wyzwalaczu zmian klimatu

  opublikowane przez: Redakcja

  Wiedza naukowa o zmianach klimatu doprowadziła międzynarodowych naukowców, otrzymujących dofinansowanie ze środków unijnych, do obszaru, który uznaje się za odpowiedzialny za redystrybucję i regulację ciepła na kuli ziemskiej.

  Dodano: 27.06.2013. 15:27  Czytaj więcej

  UE i Indie łączą siły w badaniach nad malarią

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problem malarii, kojarzonej zazwyczaj z krajami rozwijającymi się, dotyka 219 milionów ludzi. Wedle naukowców wraz ze zmianami klimatu możliwe jest pojawienie się tej choroby również w niektórych częściach Europy.

  Dodano: 26.06.2013. 13:49  Czytaj więcej

  Badania rzucają światło na powiązanie genów, diety i otyłości

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W toku projektu realizowanego przez 29 partnerów z całej Europy zidentyfikowano wiele innowacyjnych produktów i reżimów dietetycznych, które mogą pomóc osobom ze skłonnością do przybierania na wadze w uniknięciu otyłości. Projekt stanowi istotny krok naprzód w kierunku rozwiązania kluczowego problemu zdrowotnego i poznania pełnego potencjału komercyjnego rynku dietetycznego.

  Dodano: 26.06.2013. 13:17  Czytaj więcej

  Słaby wzrok można poprawić za pomocą diety

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ślepota w rozwiniętym świecie jest najczęściej spowodowana zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem (AMD). Ponad 15 milionów Europejczyków cierpi na to schorzenie, a liczba ta ma się podwoić w ciągu kolejnej dekady. Niemniej wyniki najnowszych badań dowodzą, że niektóre składniki odżywcze mogą zapobiegać takiemu rozwojowi zdarzeń, kładąc kres zależności między posuwaniem się w latach a pogarszaniem się wzroku.

  Dodano: 25.06.2013. 13:49  Czytaj więcej

  Technologia dla następnego pokolenia

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Materiały luminescencyjne odgrywają coraz większą rolę w wielu aspektach naszego codziennego życia. Znajdują zastosowanie w światłach drogowych, monitorach komputerowych, smartfonach i tabletach, banknotach euro, urządzeniach medycznych, kliszach rentgenowskich i źródłach światła. Stały się tak naprawdę niezbędne.

  Dodano: 25.06.2013. 13:37  Czytaj więcej