• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • XVII Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii (OZMA) - sierpień 2013

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  W Amatorskim Obserwatorium Astronomicznym w Niedźwiadach koło Szubina, w województwie kujawsko-pomorskim, w dniach 8-11 sierpnia 2013 r. odbędzie się XVII Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii (OZMA).

  Dodano: 17.07.2013. 21:13  Czytaj więcej

  Unikalne badania poświęcone analizie prognoz populacji świata do roku 2100

  opublikowane przez: Redakcja

  W ramach prac badawczych nad trendami zmian klimatu analizie poddane zostanie ich przyszłe oddziaływanie na system fizyczny Ziemi. Niewiele badań skupia się na sposobie, w jaki zmiany klimatu wpłyną na przyszłe społeczeństwa. Tę lukę wypełniają prace, których celem jest opracowanie pierwszych, kompleksowych prognoz naukowych populacji wg wieku, płci i poziomu wykształcenia na świecie do roku 2100. Posłużą one za podstawę do przestudiowania oddziaływania zmian klimatu na dobrobyt człowieka.

  Dodano: 15.07.2013. 16:58  Czytaj więcej

  Lepsze nauczanie dociekliwych umysłów

  opublikowane przez: Redakcja

  Uczenie się oparte na dociekaniu to metoda edukacyjna ukierunkowana na analizowanie zagadnień, scenariuszy i problemów. Jest postrzegana przez wielu jako pozytywna alternatywa dla tradycyjnych form nauczania, które polegają na zapamiętywaniu informacji przez uczniów.

  Dodano: 15.07.2013. 16:58  Czytaj więcej

  Badania arktyczne dają wgląd w przyszłe zmiany klimatu

  opublikowane przez: Redakcja

  Przewidywania poczynione na podstawie modeli klimatycznych pokazują, że do lata 2060 r. Ocean Arktyczny zostanie całkowicie pozbawiony lodu. Aczkolwiek dane o rekordowych uszczupleniach zasięgu pokrywy lodowej w latach 2007 i 2012 dowiodły, że przewidywania mogą być zbyt optymistycznie i zdaniem niektórych naukowców w ciągu tej lub następnej dekady możemy zobaczyć Arktykę bez lodu. Tak znacząca transformacja skutkować będzie niewątpliwie istotnymi następstwami dla naszego klimatu, niemniej rozbieżne są opinie co do wagi tej zmiany.

  Dodano: 12.07.2013. 17:27  Czytaj więcej

  Nie trzeba krzyczeć, aby zostać usłyszanym - wystarczy zmniejszyć swoją rewerberację

  opublikowane przez: Redakcja

  Dźwięk rozchodzi się w falach, które odbijają się od powierzchni, takich jak ściany i sufity. Te odbite fale czy rewerberacje interferują z pierwotnym dźwiękiem. Powstający w ten sposób hałas czy też rewerberacja utrudnia nam usłyszenie pierwotnego dźwięku i może obniżyć jakość odbieranej mowy, muzyki czy innego przekazu dźwiękowego.

  Dodano: 11.07.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Edukacja naukowa na rzecz przyszłości

  opublikowane przez: Redakcja

  W demokratycznym społeczeństwie obywatele są w stanie ocenić argumenty za i przeciw, by zdecydować, co ich przekonuje i jak powinni zagłosować. W dzisiejszym społeczeństwie opartym na wiedzy oznacza to czasami konieczność zrozumienia zagadnień technicznych i naukowych. Ale czy młodzi ludzie w Europie faktycznie dysponują wiedzą niezbędną do uczestnictwa w decyzjach powiązanych z problematyką naukową?

  Dodano: 10.07.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Szczepionki przeciw nowotworom, 18-19 września 2013 r. w Londynie

  opublikowane przez: Redakcja

  W dniach 18-19 września 2013 r. w Londynie, Zjednoczone Królestwo, odbędzie się konferencja pt. "Szczepionki przeciw nowotworom" (Cancer Vaccines).

  Dodano: 09.07.2013. 15:27  Czytaj więcej

  CERN otwiera swoje podwoje dla zwiedzających

  opublikowane przez: Redakcja

  Na długi weekend 27 do 30 września b.r. Europejskie Centrum Badań Jądrowych, CERN, pod Genewą planuje serię wydarzeń mających na celu przybliżyć szerokiej publiczności prowadzone tam badania naukowe i dokonane odkrycia. W sobotę 28 i niedzielę 29 września CERN udostępni swoje podziemne instalacje dla zwiedzających. W ciągu dwóch Dni Otwartych pod hasłem „Nasz świat Waszym światem” uwaga skupiona będzie na odkryciach naukowych dokonanych w CERN, ale także na niezwykłych urządzeniach które to umożliwiły.

  Dodano: 06.07.2013. 13:07  Czytaj więcej

  Inspirujące kształcenie przyszłych naukowców

  opublikowane przez: Redakcja

  Nauczanie przedmiotów ścisłych odchodzi już od archaicznego uczenia się przez dzieci na pamięć wzorów i związków chemicznych - teraz chodzi o bardziej aktywne uczenie się, inwencję i kreatywność w poszukiwaniu inspiracji.

  Dodano: 05.07.2013. 13:27  Czytaj więcej

  Optymalne wykorzystanie energii elektrycznej w domu

  opublikowane przez: Redakcja

  Wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego, takie jak lodówki czy pralki, odpowiadają za pokaźną część dziennego zużycia energii elektrycznej. W toku finansowanego ze środków unijnych projektu opracowano system, który ma pomóc każdemu z nas w optymalnym wykorzystywaniu energii elektrycznej w domu.

  Dodano: 05.07.2013. 13:27  Czytaj więcej

  Naukowcy napędzają urządzenia za pomocą fotosyntezy

  opublikowane przez: Redakcja

  Przyroda do perfekcji doprowadziła sztukę wykorzystywania energii słonecznej do pobudzania wzrostu. Międzynarodowy zespół naukowców zbadał, co jest potrzebne do sztucznego odtworzenia tego procesu. Wyniki mogą znaleźć rozmaite zastosowania, od alternatywy dla ropy, poprzez ultragęste pamięci komputerowe, po wysokowydajne ogniwa słoneczne.

  Dodano: 04.07.2013. 16:27  Czytaj więcej

  Narodowe Centrum Nauki przeznaczy 150 mln zł dla polskich badaczy

  opublikowane przez: Redakcja

  Narodowe Centrum Nauki 209 wniosków na łączną kwotę ponad 150 mln zł w konkursach MAESTRO 4, HARMONIA 4, ETIUDA 1 i FUGA 2.

  Dodano: 03.07.2013. 12:28  Czytaj więcej

  Indeks Politechniki Wrocławskiej za rysunek

  opublikowane przez: Redakcja

  Rekrutacja na Politechnice Wrocławskiej potrwa do 8 lipca. Uczelnia przygotowała prawie 9 tys. miejsc na studiach I stopnia we Wrocławiu i w Zamiejscowych Ośrodkach Dydaktycznych (Wałbrzych, Jelenia Góra, Legnica). Mogą oni wybierać spośród 37 kierunków na 12 wydziałach.

  Dodano: 02.07.2013. 17:24  Czytaj więcej

  Badania nad mózgiem trampoliną dla młodych naukowców

  opublikowane przez: Redakcja

  W ramach kolektywnych prac, finansowany ze środków unijnych zespół badawczy będzie dążyć do odkrycia, w jaki sposób układy neuronowe są genetycznie kodowane i jak obliczenia neuronalne sterują zachowaniem. Przedsięwzięcie ma także dać najzdolniejszym w Europie młodym naukowcom szansę na współpracę z kolegami z innych krajów i pogłębienie wiedzy o mózgu.

  Dodano: 02.07.2013. 14:58  Czytaj więcej

  Polityka praw człowieka w odpowiednich ramach

  opublikowane przez: Redakcja

  Ponad 100 czołowych naukowców i praktyków specjalizujących się w prawach człowieka połączyło swoje siły w ramach nowego, finansowanego ze środków unijnych, projektu, który ma dostarczyć komponentów niezbędnych dla zapewnienia spójności polityki praw człowieka zarówno wewnątrz Unii, jak i poza jej granicami.

  Dodano: 01.07.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Wpływ żywienia we wczesnym okresie życia na późniejsze zdrowie

  opublikowane przez: Redakcja

  Wyniki finansowanych ze środków unijnych badań ujawniły, w jaki sposób żywienie w łonie matki i w pierwszych latach życia może wpływać na naszą podatność na otyłość, cukrzycę, choroby serca, przewlekłą chorobę płuc oraz późniejsze funkcje behawioralne i kognitywne. Ustalenia poczynione w toku projektu EARNEST (Wczesne programowanie żywieniowe) zostały teraz przełożone na porady praktyczne, które mogą mieć długofalowo korzystny wpływ na zdrowie kolejnego pokolenia Europejczyków.

  Dodano: 01.07.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Internet jako źródło historyczne?

  opublikowane przez: Redakcja

  Od digitalizacji i repozytoriów cyfrowych po archiwa WWW i historyczne badanie gier online - Internet stał się ważną perspektywą dla nauki historycznej i naszego rozumienia przeszłości. “Wprowadzenie do historii cyfrowej” Marcina Wilkowskiego - publikacja Instytutu Kultury Miejskiej - to próba opisu najważniejszych zagadnień związanych z wykorzystywaniem Internetu w badaniach historycznych i z historycznym myśleniem o Sieci. W książce silnie zaznaczono także wątek otwartości publicznych instytucji pamięci.

  Dodano: 29.06.2013. 16:22  Czytaj więcej

  Pikomat 2013 rozstrzygnięty

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Za nami finał międzynarodowego konkursu matematycznego "Pikomat 2013". Z zadaniami zmierzyli się uczniowie z Polski, Zaolzia i Litwy. W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV, V, VI szkół podstawowych oraz I, II, III gimnazjów z Polski, jak również uczniowie szkół podstawowych z Zaolzia i szkół polskich na Litwie. Aby dotrzeć do finału, uczestnicy musieli pokonać 3 etapy mierząc się z wieloma zadaniami matematycznymi i logicznymi.

  Dodano: 29.06.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Zadowolenie z pracy zaczyna się od szefa

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Pracownicy fizyczni lepiej radzą sobie w pracy, gdy są pozytywnie nastawieni do życia i mają wsparcie przełożonego, który sam daje im dobry przykład – takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego w sopockim wydziale Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

  Dodano: 29.06.2013. 15:22  Czytaj więcej

  Wyniki konkursu pt. "Mistrz i uczeń – wychowanie w II RP" (Muzeum Historii Polski)

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Ponad dwustu, głównie lokalnych, bohaterów i patriotów zaprezentowali uczniowie szkół z całej Polski w tegorocznej edycji konkursu „Mistrz i uczeń – wychowanie w II RP”, organizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Spośród nadesłanych zgłoszeń wyłoniono sześć prac, na podstawie których powstaną etiudy filmowe prezentujące sylwetki bohaterów.

  Dodano: 29.06.2013. 14:42  Czytaj więcej