• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 31 małych żółwi wróciło na łono natury

  17.05.2010. 02:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  31 żółwi błotnych, z których każdy ma ok. 3 cm długości, wróciło na łono natury. Odchowano je w sztucznych warunkach w ramach programu ochrony doliny rzeki Ilanki koło Rzepina (Lubuskie) - jednego z najcenniejszych miejsc lęgowych tych gadów w zachodniej Polsce.

  Od 1999 roku program ochrony żółwi błotnych prowadzi tam dr hab. Bartłomiej Najbar z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pomagają mu leśnicy z Rzepina. Przez ponad 10 lat w niewoli odchowano prawie 230 żółwi.

  W piątek naukowiec wypuścił małe żółwie niedaleko miejsc, z których zabrał je poprzedniego lata.

  "To ostatnie żółwie z tego terenu, które pierwsze miesiące życia spędziły w niewoli. Nadal będę monitorował dolinę Ilanki, lecz nie będę już zabierał jaj i młodych" - powiedział PAP Najbar.

  Hodowla części żółwików w niewoli sprawiła, że zwiększył się odsetek młodych mających szanse na przeżycie. W naturalnych warunkach, najpierw jaja, a później małe żółwiki są łatwym łupem dla drapieżników, zarówno na lądzie jak i wodzie.

  "Co roku, podczas monitoringu tego siedliska, odławiam 20-30 osobników z hodowli, co potwierdza, że wielu z nich udało się przetrwać. Żółwie, które jako pierwsze były wypuszczone, mierzą teraz 12-14 cm i są prawie dojrzałe płciowo" - powiedział PAP Najbar.

  Tegoroczna, długa i sroga zima sprawiła, że żółwie błotne zakończyły zimową hibernację nieco później niż w latach minionych, ale szybko nadrobiły stracony czas.

  Jak powiedział Najbar, są już po godach i zgodnie z naturalnym cyklem, na przełomie maja i czerwca samice złożą jaja. Nowe pokolenie żółwi przyjdzie na świat w sierpniu lub wrześniu.

  Badania populacji żółwia błotnego w dolinie Ilanki przyniosły wiele ciekawych informacji o zwyczajach i życiu tych zwierząt. Okazało się, że gady spędzają zimę w zbiornikach wodnych, w dużych grupach, liczących nawet do kilkudziesięciu osobników w różnym wieku.

  Dzięki obserwacjom telemetrycznym stwierdzono, że samice żółwia błotnego co roku składają jaja niemal dokładnie w tym samym miejscu i mniej więcej o tej samej porze.

  Występujący w Polsce gatunek żółwia błotnego osiąga wagę do jednego kg, przy długości pancerza do 26 cm. Zwierzęta te mają oliwkowe ubarwienie z licznymi żółtymi plamkami i brunatną częścią brzuszną. Szacuje się, że w naturze żyją ponad sto lat; brak jest na ten temat precyzyjnych danych, bo wiek żółwia trudno określić. MMD

  PAP - Nauka w Polsce

  kap

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Żółw żółtolicy, żółw żółtouchy (Trachemys scripta troostii) – podgatunek żółwia ozdobnego (Trachemys scripta) z rodziny żółwi błotnych. Żółw błotny (Emys orbicularis) – gatunek żółwi z rodziny żółwi błotnych z podrzędu żółwi skrytoszyjnych. Jedyny gatunek żółwia żyjący naturalnie w Polsce. W środowisku naturalnym żyje powyżej 100 lat. Kamień żółciowy - złóg (ciało stałe) powstały w drogach żółciowych (pęcherzyku żółciowym lub przewodach żółciowych) z wytrącenia składników żółci. Obecność takich złogów określa się jako kamicę żółciową.

  Żabuti czarny, żółw leśny (Geochelone carbonaria) – gatunek gada z podrzędu żółwi skrytoszyjnych z rodziny żółwi lądowych. Długość pancerza do 50 cm; pancerz prawie równomiernie czarny z żółtozłocistym lub pomarańczowymi plamkami układających się w kształcie aureoli. Głowa ciemna, cytrynowożółta lub czerwono cętkowana, nogi pokryte cynobrowoczerwonymi i rubinowoczerwonymi łuskami. Nie wyróżnia się podgatunków a jedynie formy różniące się ubarwieniem i gabarytami. Żółwiakowate, żółwiaki, żółwie trójpazurzaste (Trionychidae) – rodzina gadów z podrzędu żółwi skrytoszyjnych. Niekiedy bywają też nazywane naleśnikowymi żółwiami (pancake turtles). Do żółwiakowatych należą niektóre spośród największych współczesnych słodkowodnych żółwi. Wiele z nich jest też przystosowanych do życia w wodach brachicznych. Żółwiaki występują obecnie w Afryce, Azji, Ameryce Północnej.

  Żółwie błotne, żółwie słodkowodne (Emydidae) – rodzina gadów z podrzędu żółwi skrytoszyjnych. Rodzina ta obejmuje najwięcej gatunków spośród żyjących współcześnie żółwi. Żółw czerwonolicy, żółw czerwonouchy (Trachemys scripta elegans) – podgatunek żółwia ozdobnego (Trachemys scripta) z podrzędu żółwi skrytoszyjnych z rodziny żółwi błotnych.

  Dodano: 17.05.2010. 02:18  


  Najnowsze