• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Akademia Tatry rozpoczyna działalność

  05.08.2010. 05:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Podniesienie świadomość przyrodniczej ludzi, którzy zawodowo związani są z Tatrami, oraz edukację dzieci i młodzieży ma na celu Akademia Tatry - nowy projekt Tatrzańskiego Parku Narodowego. Cykl szkoleń rozpocznie się pod koniec sierpnia i potrwa przez dwa lata.

  Szkolenia z ochrony przyrody przejdą m.in. przewodnicy tatrzańscy, ratownicy TOPR, pracownicy schronisk, policji, straży granicznej, IMiGW i Wspólnoty Leśnej Ośmiu Wsi w Witowie, wozacy, którzy wożą turystów do Morskiego Oka, kierowcy komunikacji zbiorowej, wolontariusze.

  "Ludzie ci są przez nas określani mianem +liderów+, ponieważ bardzo często, jako pierwsi mają kontakt z turystami i mogą wpływać na ich postawy - mówi Szymon Ziobrowski z TPN. - Odwiedzający zapominają często, że są w parku narodowym, a nie miejskim. Przenoszą tu zachowania znane im z miasta. Karmienie kaczek lub rybek, podchodzenie do niedźwiedzi z telefonem komórkowym, by zrobić wyjątkowe ujęcie - to wszystko zdarza się dosyć często. Równie powszechne są pytania o kosze na śmieci, kałuże lub błoto na szlakach. Tablice ostrzegawcze, strona internetowa, wydawnictwa i ulotki to działania konieczne, ale niewystarczające dla trzech milionów osób odwiedzających Tatry w ciągu roku" - podkreśla Ziobrowski.

  Jak powiedział PAP Ziobrowski, szkolenia będą miały różne formy. Częściowo będą to wykłady w ośrodku TPN w Kuźnicach, jednak główną osią tego projektu będą wycieczki w teren. "Chcemy skoncentrować się na wycieczkach terenowych, bo na przykładach najlepiej jest pokazać wyjątkową wartość przyrody TPN" - powiedział Ziobrowski.

  Również pracownicy Parku podniosą swoje kwalifikacje w zakresie komunikacji z turystami."Chcemy wzbogacać wiedzę tych, którzy dobrze znają Tatry. Zależy nam na tym, aby osoby mające styczność z turystami włączyły się w ochronę przyrody i swoją wiedzę zaszczepiali turystom" - powiedział Ziobrowski.

  Projekt skierowany jest także do przedstawicieli lokalnych samorządów oraz nauczycieli i uczniów. Największą grupą, która będzie uczestniczyła w projekcie Akademia Tatry, będą dzieci i młodzież z powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego.

  Ponad 600 tys. zł. wsparcia finansowego na projekt Akademia Tatry, TPN uzyskał z funduszy unijnych. SZB

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/ jra/ bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Wspólnota Leśna Uprawnionych Ośmiu Wsi z siedzibą w Witowie – wspólnota własnościowa 8 wsi z okolic Zakopanego, mająca swoje grunty w Tatrach. Powierzchnia gruntów wynosi 3080 ha, z tego 2230 ha znajduje się w ścisłych granicach Tatrzańskiego Parku Narodowego, pozostałe 850 ha poza granicami Parku, w jego otulinie. Tatry – kwartalnik wydawany przez Wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego, adresowany do miłośników Tatr i ich przyrody. Redaktorem naczelnym pisma jest Marek Grocholski. Polana Kuźnicka – polana w wylocie Doliny Bystrej w polskich Tatrach Zachodnich. Znajduje się po zachodniej stronie alei Przewodników Tatrzańskich prowadzącej z ronda Jana Pawła II (dawniej było to rondo Kuźnickie) do Kuźnic. Nadal odbywa się na niej wypas owiec, obecnie jest to tzw. wypas kulturowy. Położona jest na wysokości ok. 970 m n.p.m., u podnóży Krokwi. W dolnej części polany znajduje się żelazny pomnik Prometeusz rozstrzelany Władysława Hasiora. Polana administracyjnie należy do Zakopanego, ale znajduje się już na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Drogą wzdłuż polany kursują liczne busy z turystami, a chodnikiem wędrują turyści, którzy wolą iść do Kuźnic (czy z Kuźnic) pieszo. W zimie na Polanie Kuźnickiej działa niewielki wyciąg narciarski.

  Obszar ochrony ścisłej „Pyszna, Tomanowa, Pisana” – obszar ochrony ścisłej utworzony w 1948 r. w Tatrach Zachodnich jako ścisły rezerwat przyrody Tomanowa-Smreczyny, wówczas największy na terenie polskich Tatr. Rezerwat obejmował niemal cały obszar Doliny Pyszniańskiej i Doliny Tomanowej (górne odgałęzienia Doliny Kościeliskiej). Powierzchnia rezerwatu wynosiła ok. 800 ha. Powstał on jeszcze przed utworzeniem tutaj Tatrzańskiego Parku Narodowego. W 1975 r. został powiększony o obszar Hali Pisanej i ma powierzchnię 1562,57 ha. Po utworzeniu TPN zmienił się jego status z rezerwatu na obszar ochrony ścisłej. Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego (CPT) – stowarzyszenie powstałe w marcu 1990 roku jako Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego PTTK-TPN. W 1999 r. zostało przekształcone w samodzielne Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego z siedzibą w Zakopanem. Jego zadaniem jest reprezentowanie przewodnictwa tatrzańskiego na zewnątrz i koordynacja wszystkich spraw z nim związanych.

  Tatrzańska Łomnica (dawniej także: Łomnica Tatrzańska; słow. Tatranská Lomnica, niem. Tatralomnitz, węg. Tátralomnic, 830–900 m n.p.m.) – miejscowość u podnóża Tatr Wysokich na Słowacji, część struktury administracyjnej miasta Wysokie Tatry. Jedna z większych podtatrzańskich osad, położona około 6 km na wschód od Starego Smokowca, u stóp Łomnicy (2632 m n.p.m.). Jeden z ważniejszych ośrodków turystycznych po słowackiej stronie Tatr, słynący z dużej ilości hoteli, pensjonatów, kempingów oraz kolei linowych, wywożących turystów nad Łomnicki Staw (Skalnaté pleso, 1751 m n.p.m.) i samą Łomnicę. Droga Brata Alberta – ulica Zakopanego prowadząca od alei Przewodników Tatrzańskich (Kuźnice) do hotelu górskiego PTTK na Kalatówkach. Znajduje się w całości na obszarze Tatr (Dolina Bystrej) i Tatrzańskiego Parku Narodowego. Obowiązuje na niej zakaz wjazdu dla pojazdów samochodowych i rowerów (z wyjątkiem pojazdów służb i uprawnionych). Przeznaczona jest głównie dla pieszych i jest bardzo popularnym szlakiem turystycznym.

  Nosicz (słow. nosič) – tatrzański tragarz charakterystyczny dla słowackiej części Tatr. Nosicz to osoba, która dostarcza do schronisk górskich wszystko, co jest potrzebne do funkcjonowania tych schronisk np. paliwo, wodę, jedzenie. Ich ładunki ważą ok. 60–80 kg, zarówno w lecie, jak i zimie. W drodze powrotnej natomiast tragarze znoszą w dół śmieci ze schronisk. Ivan Bohuš (ur. 27 listopada 1924 r. w Dechtárach) – słowacki historyk regionalny, muzeolog i publicysta, pracownik naukowy słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego, specjalizujący się w dziejach Tatr i Podtatrza.

  Witold Henryk Paryski (ur. 10 września 1909 w Pittsburgh w stanie Pensylwania, USA, zm. 16 grudnia 2000 r. w Zakopanem) – krajoznawca, taternik, przewodnik tatrzański i ratownik TOPR-u, alpinista, działacz ochrony przyrody, absolwent medycyny, autor wielu prac o Tatrach i Podtatrzu. Autor przewodnika taternickiego Tatry Wysokie oraz (razem z żoną Zofią Radwańską-Paryską) Wielkiej encyklopedii tatrzańskiej.

  Murzasichle – wieś podhalańska w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Poronin. Miejscowość o charakterze letniskowo-wypoczynkowym, położona w bezpośrednim sąsiedztwie Tatr i Tatrzańskiego Parku Narodowego.

  Flora Tatr: W Tatrach rośnie około 1300 gatunków roślin naczyniowych, z czego w polskim Tatrzańskim Parku Narodowym (TPN) około 1000. Charakterystyczną grupę stanowią rośliny wysokogórskie – dla 200 z nich Tatry są jedynym obszarem występowania w Polsce. Bardzo bogata jest flora mszaków – występuje ich tutaj ok. 700 gatunków, co stanowi 80% wszystkich gatunków w Polsce, ok. 1000 gatunków grzybów, 870 gatunków porostów i liczna flora glonów i 72 gatunki śluzowców.

  Dodano: 05.08.2010. 05:17  


  Najnowsze