• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Akcja zarybiania łososiem zlewni górnej Wisły

  10.05.2010. 01:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  40 tys. świeżo wyklutych łososi zostało wypuszczonych w tym roku do Wisły, w ramach akcji przywracania tego gatunku ryb. 7 maja nad rzeką Biała Tarnowska w Małopolsce zakończono tegoroczną edycję programu.

  "Program Restytucji Łososia w zlewni górnej Wisły" realizowany jest od sześciu lat przez międzynarodową organizację ekologiczna WWF, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, Polski Związek Wędkarski oraz Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

  Jak poinformował dziennikarzy kierownik projektu WWF "Rzeki dla życia" Przemysław Nawrocki, celem akcji jest odrodzenie zdrowej populacji tego gatunku w naturalnych warunkach środowiskowych. Dzięki inicjatywie do górskich strumieni przez ostatnie lata trafiło łącznie 1,4 mln sztuk narybku łososia.

  W ocenie organizatorów, dotychczasowe wyniki projektu napawają optymizmem. "Na powrót łososi trzeba będzie poczekać jeszcze kilka lat, ale wiemy już, że rzeki i potoki w zlewni górnej Wisły nadal spełniają warunki do tego, by być miejscem ich rozrodu" - zaznaczył Nawrocki.

  Podkreślił, że kiedy do Wisły powrócą łososie, będzie można powiedzieć, iż jest ona znów zdrową rzeką, bo obecność tych ryb wędrownych jest znakiem dobrej jakości wody.

  Zlewnia górnej Wisły stanowi najważniejsze historyczne miejsce rozrodu łososi w Polsce.

  Zarybianie jest potrzebne, bo dzikie łososie w zlewni górnej Wisły wyginęły pod koniec lat 60. Przyczynił się do tego człowiek, zanieczyszczając i regulując rzeki. Jednak do unicestwienia populacji łososia w Wiśle doprowadziła przede wszystkim tama we Włocławku. Do dziś stanowi ona największą przeszkodę na szlaku wędrówek tych ryb.

  Łosoś jest rybą wędrowną. Przychodzi na świat w górskich rzekach i potokach; po dwóch latach wędruje do morza, gdzie dorasta, a następnie wraca w górę macierzystej rzeki, aby złożyć tam ikrę.

  Od kilku lat WWF Polska zabiega o modernizację włocławskiej zapory w taki sposób, by powstały tam nowoczesne urządzenia, które umożliwią łososiom i innym rybom wędrownym swobodne poruszanie się w górę i w dół rzeki.

  "Ostatnio prace modernizacyjne nabrały przyspieszenia, niestety pojawiło się kolejne zagrożenie - plany budowy następnej zapory w Nieszawie. Może ona zniweczyć wysiłki na rzecz ochrony ryb wędrownych występujących w Wiśle" - dodał przedstawiciel WWF. RGR

  PAP - Nauka w Polsce

  kap  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Martwa Wisła (kaszb. Wislónô Sztremlëzna, niem. Tote Weichsel) – rzeka, będąca częścią Wisły Leniwki, powstała po zmianach koryta rzeki: Łęg – rzeka, prawostronny dopływ Wisły, o długości 81,6 km i powierzchni dorzecza 960,2 km². Źródła rzeki znajdują się w południowej części Płaskowyżu Kolbuszowskiego. Górny bieg rzeki zwany jest Zyzogą. Łęg uchodzi do Wisły na 274 jej kilometrze, w okolicy wsi Zalesie Gorzyckie. Wiar (ukr. Вігор, Wihor) – rzeka w południowo-wschodniej Polsce i północno-zachodniej Ukrainie, w dorzeczu Wisły. Długość - 70,4 km, z tego 59,1 km w Polsce, 11,3 km na Ukrainie. Prawy dopływ rzeki San. Powierzchnia zlewni - 798,2 km.

  Wisłoka – rzeka w południowo-wschodniej Polsce, prawy dopływ górnej Wisły. Długość rzeki wynosi 164 km, a powierzchnia dorzecza 4110 km².
  Wisłoka ma źródła w środkowej części Beskidu Niskiego na wysokości 575 m n.p.m. Po opuszczeniu Beskidu Niskiego płynie przez Pogórze Jasielskie, niżej wyznacza granicę między Pogórzem Ciężkowickim a Pogórzem Strzyżowskim. W dolnym biegu płynie przez Kotlinę Sandomierską. W górnym biegu płynie głęboką doliną, gdzie ma charakter przełomu, a od Dołów Jasielsko-Sanockich dolina rozszerza się. Uchodzi do Wisły w okolicy wsi Ostrówek na wysokości 154 m n.p.m. Wisłok Środkowy z dopływami – specjalny obszar ochrony siedlisk obejmujący dolinę rzeki Wisłok na odcinku od zapory w Sieniawie do zapory w Rzeszowie oraz rzekę Stobnicę od mostu na trasie DomaradzGolcowa do ujścia. Tak ujęty obszar zajmuje powierzchnię 1064,6 ha.

  Droga Wodna Górnej Wisły – droga wodna, główny śródlądowy szlak żeglugowy w regionie wodnym Górnej Wisły, mający swój początek w Oświęcimiu i kończący się w Krakowie. Fundacja Ja Wisła - polska organizacja pozarządowa zajmująca się m.in. popularyzacją rzeki Wisły. Od początku powstania kieruje nią Przemysław Pasek. Fundacja organizuje m.in. koncerty, kino plenerowe i rejsy po Wiśle, a także remontuje stare łodzie. Przyczyniła się do oczyszczenia warszawskich brzegów Wisły i Portu Czerniakowskiego.

  Nidzica (lub Niedzica, Skalbmierzanka) – rzeka w południowej Polsce, lewy dopływ górnej Wisły. Długość rzeki wynosi 62,9 km, a powierzchnia dorzecza 708 km². Przemsza (niem. Przemsa) – rzeka w południowej Polsce, lewy dopływ górnej Wisły. Powstaje – według tradycyjnej terminologii – z połączenia Czarnej i Białej Przemszy. Długość rzeki w tradycyjnej klasyfikacji wynosi 24 km – a według nowej, czyli od źródeł Czarnej Przemszy, wynosi 88 km, uchodzi do Wisły w Gorzowie. Powierzchnia dorzecza wynosi 2121 km².

  Dwory-Kruki – dzielnica przemysłowa we wschodniej części Oświęcimia, na prawym brzegu Wisły. W dzielnicy tej znajdują się duże zakłady chemiczne. Od zachodu i południa otoczona jest osiedlami mieszkaniowymi. W dzielnicy znajduje się przystanek osobowy Dwory oraz stopień wodny wchodzący w skład Drogi Wodnej Górnej Wisły.

  Sanka – płynąca przez obszar województwa małopolskiego rzeka będąca lewobrzeżnym dopływem Wisły. Płynie przez jurajskie wapienie Grzbietu Tenczyńskiego, ma długość 18,3 km, a powierzchnia jej zlewni wynosi ok. 94 km². Największym jej dopływem jest lewobrzeżny potok Brzoskwinka, wpadający do niej w 13,2 km biegu rzeki.

  Nida to rzeka w południowej Polsce, lewy dopływ górnej Wisły. Długość rzeki wynosi 151 km (z Białą Nidą), a powierzchnia dorzecza 3862 km. Strumień (niem. Schwarzwasser, cz. Strumeň) – miasto w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, nad rzeką Wisłą. Miasto leży w historycznych granicach regionu Śląska Cieszyńskiego, geograficznie zaś leży w regionie Dolina Górnej Wisły, będącej częścią Kotliny Oświęcimskiej.

  Czechowice-Dziedzice (niem. Czechowitz-Dzieditz, Czechowitz-Dziedzitz, pol. w latach 1951-58 Czechowice) – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie bielskim, w granicach aglomeracji bielskiej. Miasto leży w historycznych granicach regionu Śląska Cieszyńskiego, geograficznie zaś leży w regionie Dolina Górnej Wisły, u zbiegu rzek Białej, Iłownicy i Wisły. Miasto jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Czechowice-Dziedzice. Tążyna – rzeka, lewobrzeżny dopływ Wisły. Długość: 49,8 km, powierzchnia zlewni: 495,8 km². Wypływa z mokradeł nazywanych "Błotami Ostrowskimi". Górny odcinek to Kanał Parchański, dalej płynie meandrami w niecce Tążyny. Ujście do Wisły w miejscowości Otłoczyn położonej w centrum Niziny Ciechocińskiej (od wieków potocznie zwanej otłoczynami).

  Dodano: 10.05.2010. 01:17  


  Najnowsze