• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Arboretum w Bolestraszycach atrakcją dla turystów

  12.10.2010. 00:40
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ponad 140 taksonów, czyli gatunków, odmian i form roślin rzadkich, zagrożonych, ginących i chronionych liczy kolekcja, którą można oglądać w arboretum w Bolestraszycach k. Przemyśla (Podkarpackie) - poinformowała zastępca dyrektora placówki Elżbieta Żygała.

  "W tym roku bolestraszyckie arboretum zwiedziło już ponad 60 tys. osób. Istniejąca od 35 lat placówka należy do niewielu w kraju zajmujących się gromadzeniem i udostępnianiem kolekcji rzadkich roślin, w tym zagrożonych wyginięciem" - powiedziała Żygała.

  W Bolestraszycach można także zobaczyć m.in. ok. 1800 taksonów drzew i krzewów, 1200 roślin zielonych i 180 roślin szklarniowych.

  Arboretum nawiązuje do starych tradycji podkarpackich ogrodów, w szczególności do: Sieniawy k. Przeworska Izabeli Czartoryskiej czy Dubiecka k. Przemyśla Krasickich. Obejmuje m.in. park i dwór, w którym w połowie XIX w. mieszkał i tworzył znakomity malarz Piotr Michałowski. KYC

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/ dym/ krf/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Jerzy Piórecki (ur. 1939) – założyciel i wieloletni dyrektor (1975-2001) Arboretum w Bolestraszycach, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Arboretum w Rogowie – należy do grupy najcenniejszych, najbogatszych w gatunki i odmiany drzew i krzewów tego typu ogrodów w Europie. Arboretum położone jest na terenie województwa łódzkiego, w powiecie brzezińskim, w gminie Rogów. Ogród Botaniczny - Arboretum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – arboretum położone w centrum Bydgoszczy. Pełni funkcje naukowo-badawcze, dydaktyczne oraz rekreacyjno-wypoczynkowe.

  Arboretum w Marculach – arboretum znajdujące się w odległości 35 km na południe od Radomia, w powiecie radomskim, na terenie Nadleśnictwa Marcule. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych – publikowana przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN) lista zagrożonych wyginięciem gatunków organizmów. Ukazała się po raz pierwszy w 1963 roku. Edycja Czerwonej Księgi z roku 2011 zawierała spis 59 508 gatunków (ponad 45 tysięcy gatunków zwierząt, ponad 14 tysięcy gatunków roślin oraz 18 gatunków grzybów), z których 19 265 jest zagrożonych wyginięciem. Większość z nich uzyskała status zagrożonych w wyniku działalności człowieka.

  Klon zielonokory (Acer tegmentosum Maxim.) – gatunek rośliny z rodziny mydleńcowatych, sklasyfikowany w sekcji Macrantha. Rośnie naturalnie we wschodniej Azji. W Polsce jest uprawiany jako drzewo ozdobne. Można go obejrzeć między innymi w arboretach w Rogowie i Wojsławicach. Arboretum, Ogród dendrologiczny w Glinnej – arboretum znajdujące się w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Stare Czarnowo.

  Arboretum w Karnieszewicach – arboretum, które znajduje się w odległości 15 km na północny wschód od Koszalina, na terenie lasów Leśnictwa Kamionka, wchodzącego w skład Nadleśnictwa Karnieszewice, w gminie Sianów. Cerkiew Narodzenia NMP w Bolestraszycach – nieistniejąca drewniana parafialna cerkiew greckokatolicka, znajdująca się w Bolestraszycach.

  Ogród botaniczny i arboretum w Štramberku (cz. Botanická zahrada a arboretum Štramberk) – ogród botaniczny wraz z arboretum, zlokalizowany w Štramberku (Czechy) na wysokości 422 metrów n.p.m.

  Arboretum w Nietkowie – arboretum w Nietkowie, w gminie Czerwieńsk, w powiecie zielonogórskim (województwo lubuskie).

  Klon głogolistny (Acer crataegifolium Siebold & Zucc.) – gatunek drzewa z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). W obrębie rodzaju klasyfikowany do sekcji Macrantha. Naturalnie występuje w lasach i słonecznych miejscach niższych partii gór w Japonii południowej i środkowej. W Polsce można spotkać w arboretum w Rogowie. Klon Heldreicha, jawor bałkański (Acer heldreichii Orph.ex Boiss.) – gatunek drzewa z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). W obrębie rodzaju sklasyfikowany do sekcji Acer i serii Acer. Występuje naturalnie w górskich lasach na Półwyspie Bałkańskim. W Polsce można go spotkać w arboretum w Rogowie i Kórniku.

  Polska czerwona księga roślin – wybór taksonów roślin (ogromna większość w randze gatunku) zagrożonych na terenie Polski wyginięciem, a także tych, które już wyginęły. Obejmuje paprotniki i rośliny nasienne występujące w XIX i XX wieku na terenie Polski, w jej obecnych granicach. Kolejne wydania księgi obejmują coraz bardziej obszerny wykaz gatunków, zbliżając jej zawartość do Czerwonej listy roślin i grzybów Polski, stanowiącej pełny rejestr gatunków zagrożonych wraz z ich klasyfikacją do odpowiednich kategorii zagrożenia. Wojsławice (niem. Eibendorf, przed rokiem 1936 Woislawitz) – dzielnica miasta Niemcza w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim. Znajduje się tam, założone przez Fritza von Oheimba w 1880 roku, arboretum Uniwersytetu Wrocławskiego, w którym rośnie około 2000 gatunków drzew i krzewów, w tym 470 odmian rododendronów.

  Jardin de Balata – ogród botaniczny na Martynice, kilkanaście kilometrów na północny zachód od Fort-de-France, otwarty 19 kwietnia 1986 roku. Rosną tu drzewa, krzewy i kwiaty z gatunków spotykanych w strefie podzwrotnikowej całego świata. W pobliżu ogrodu istnieje także niewielkie arboretum.

  Dodano: 12.10.2010. 00:40  


  Najnowsze