• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Badania pokazują, że kraby też czują ból

  21.04.2009. 15:11
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Masz ochotę na owoce morza dziś wieczorem? Może zastanowisz się dwa razy, zanim ugotujesz kraba. Nowe badania pokazują, że zwierzęta te nie tylko odczuwają ból, ale również go pamiętają. Profesor Robert W. Elwood z Queen's University Belfast (QUB) w Irlandii Północnej powiedział, że w badaniach podkreśla się potrzebę sprawdzenia, jak traktuje się skorupiaki wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Odkrycia opublikowano niedawno w Internecie w czasopiśmie Animal Behaviour.

  Współautorzy profesor Elwood i Mirjam Appel z School of Biological Sciences przy QUB zbadali reakcje krabów pustelników na niewielkie wstrząsy elektryczne. Krab pustelnik, nie posiadając własnej skorupy, zamieszkuje takie struktury, jak puste skorupy mięczaków. Celem eksperymentu było wywołanie wstrząsu tuż poniżej progu. Wstrząs wypłasza kraby z ich skorup, co umożliwia ustalenie, co się stanie, gdy zaproponuje się im nową skorupę.

  Badacze podłączyli przewody do skorup i wywołali niewielkie wstrząsy na brzuchach niektórych z krabów w tych skorupach. Kraby, które wyszły ze swoich skorup, to te, które potraktowano wstrząsem, co wskazywało, że eksperyment był dla nich nieprzyjemny. Zdaniem badaczy, wynik wskazuje, że mamy do czynienia z ośrodkowym przetwarzaniem neuronowym, a nie odpowiedzią będącą jedynie odruchem.

  Należy zauważyć, że krab pustelnik może być grymaśny co do gatunku, do którego wcześniej należała skorupa. Wyniki eksperymentu wskazują, że jest bardziej prawdopodobne, iż wycofają się ze skorup, które mniej im się podobają.

  Wyniki sugerują również, że kraby, które przeszły wstrząs, ale zdecydowały się pozostać w środku, prawdopodobnie nadal miały w pamięci swoje doświadczenie, gdy przedstawiono im nową skorupę. Badacze odkryli, że szybko podążyły w kierunku nowej skorupy i zbadały ją, w czym różniły się od krabów, których nie poddano wstrząsowi.

  "Toczy się odwieczna dyskusja na temat tego, czy skorupiaki, w tym kraby, krewetki i homary, odczuwają ból" - zauważył profesor Elwood. "Wiemy z wcześniejszych badań, że mają one zdolność wyczuwania szkodliwych bodźców i mogą wycofać się ze źródła bodźców, ale może to być prosty odruch pozbawiony wewnętrznego 'odczucia' nieprzyjemności, które wiążemy z bólem" - dodał.

  "Badanie to pokazuje, że nie jest to jedynie prosty odruch. Kraby decydują się poświęcić potrzebę posiadania dobrej skorupy na rzecz potrzeby unikania szkodliwych bodźców. Taką wymianę obserwuje się u kręgowców, u których odpowiedź na ból jest kontrolowana względem innych wymagań".

  Profesor Elwood powiedział dalej, że ludzie mogą kurczowo trzymać talerz pełen jedzenia, który jest gorący, ale nie zawahają się upuścić pustego talerza. Reakcje te pokazują, że ludzie rozważają różniące się od siebie wymagania motywacyjne, gdy odpowiadają na ból. "Tego rodzaju wymiany nie obserwowano dotychczas u skorupiaków" - powiedział badacz QUB. "Wyniki są zgodne z koncepcją bólu odczuwanego przez te zwierzęta".

  W poprzednich badaniach, profesor Elwood odkrył, że gdy czułki krewetki potraktowano kwasem octowym, przez dłuższy czas pocierała ona czułki, ale pocieranie stawało się mniej intensywne, gdy zastosowano miejscowy środek znieczulający.

  Jednak główna różnica polega na tym, że skorupiaki wykorzystywane w przemyśle rybołówczym i spożywczym mają niewielką ochronę, głównie dlatego, iż ludzie zakładają, że nie odczuwają one żadnego bólu.

  "Istnieje potrzeba dalszych badań w tym obszarze, w którym ignoruje się potencjalnie bardzo duży problem. Zaproponowano ustawodawstwo chroniące skorupiaki, ale prawdopodobnie obejmie ono tylko badania naukowe" - podkreślił profesor Elwood. "W przypadku kręgowców prosi się nas o przesadną ostrożność, a ja uważam, że jest to podejście, które należy przyjąć w stosunku do tych skorupiaków".

  Źródło: CORDIS

  Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej:

  Animal Behaviour:
  http://www.elsevier.com/wps/product/cws_home/622782

  Queen's University Belfast:
  http://www.qub.ac.uk/

  Źródło danych: Queen's University Belfast; Animal Behaviour
  Referencje dokumentu: Elwood, RJ and Appel, M. (2009) Pain experience in hermit crabs? Animal Behaviour, opublikowano w Internecie 9 marca. DOI: 10.1016/j.anbehav.2009.01.028.

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Karapaks (łac. carapax pancerz) – twarda grzbietowa powłoka zewnętrzna ciała skorupiaków i pajęczaków. U skorupiaków pancerz jest częścią szkieletu zewnętrznego, który pokrywa głowotułów. Jest szczególnie dobrze rozwinięty u homarów i krabów. Dziesięcionogi (Decapoda) – rząd skorupiaków wyższych liczący ponad 6000 gatunków z nadrzędu raków właściwych (Eucarida) u których zwykle pierwsza para odnóży krocznych jest przekształcona w duże szczypce. Obejmuje kraby, homary, krewetki, raki oraz kilka mniej znanych rodzin. Tetraconata – klad obejmujący Crustacea (kraby, homary i krewetki) oraz Hexapoda (owady). Jest kladem siostrzanym Myriochelata. Oba tworzą typ Arthropoda. Dzisiaj nie ma dowodów, że Pancrustacea tworzą klad.

  Callinectes – rodzaj krabów z rodziny portunikowatych (Portunidae). Przedstawiciele tego rodzaju mają charakterystyczną parę spłaszczonych tylnych odnóży przypominających kształtem wiosła. Pancerz również jest spłaszczony, posiada rzędy zróżnicowanych ząbków na brzegach między oczami i w części przedniej. Największe z nich to „zęby frontowe” para zlokalizowana pomiędzy czwartym a szóstym ząbkiem, między oczami. Typowe dla krabów tego rodzaju jest zielono-oliwkowe lub niebieskie ubarwienie z tyłu i białe pod spodem. Szczypce, stosunkowo małe, są częściowo niebieskie lub czerwone. Niektóre gatunki różnią się wielkością szczypiec, kolców i ubarwieniem. Kraby (Brachyura, z języka greckiego krótki odwłok/ogon) – grupa krótkoodwłokowych skorupiaków z rzędu dziesięcionogów (Decapoda).

  Portunus argentatus – gatunek kraba z rodziny portunikowatych (Portunidae). Jest gatunkiem wszystkożernym ale głównym składnikiem pożywienia są skorupiaki i ryby. Uca – rodzaj krabów morsko-lądowych obejmujący blisko 100 gatunków (często spotykanych pod nazwą krab skrzypek). Zaliczany do rodziny Ocypodidae, jest najbliżej spokrewniony z krabami z rodzaju Ocypode. Cały rodzaj składa się z krabów o małych rozmiarach – największe mają niewiele ponad 5 cm długości. Kraba skrzypka można znaleźć na morskich plażach, słonawych, błotnistych obszarach pływowych, lagunach i mokradłach.

  Gynandromorf (gr. gyne – kobieta, andros – mężczyzna) – organizm mający jednocześnie męskie i żeńskie cechy płciowe. Termin ten jest używany głównie w entomologii. Gynandromorfizm można zaobserwować u motyli ze względu na wyraźny dymorfizm płciowy. Przypadki gynandromorfizmu stwierdzono także u skorupiaków, zwłaszcza homarów i krabów oraz u ptaków, takich jak m.in. zeberka timorska (Taeniopygia guttata), amadyniec (Erythrura gouldiae) i łuszcz strojny (Pheucticus ludovicianus). Wstrząs septyczny – forma sepsy, w której dochodzi do rozwoju wstrząsu. Do jego wystąpienia dochodzi w momencie wyczerpania mechanizmów kompensacyjnych organizmu chorego. Wstrząs septyczny ze względu na wyjątkowe cechy jest kwalifikowany jako zupełnie osobna forma wstrząsu. Często termin ten jest błędnie używany jako synonim ogólnoustrojowej reakcji zapalnej, sepsy czy posocznicy. Sam wstrząs septyczny nie jest chorobą samą w sobie. Nie istnieją genetyczne uwarunkowania rozwoju wstrząsu septycznego, predysponowane do jego rozwoju są osoby z zaburzeniami odporności.

  Ból (łac. dolor; gr. algos, odyne) – według definicji Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu, subiektywnie przykre i negatywne wrażenie zmysłowe i emocjonalne powstające pod wpływem bodźców uszkadzających tkankę (tzw. nocyceptywnych) lub zagrażających ich uszkodzeniem. Ból jest odczuciem subiektywnym, dlatego jest nim wszystko to, co chory w ten sposób nazywa, bez względu na obiektywne objawy z nim związane. Receptorami bólowymi są nocyceptory.

  Według definicji Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu, ból (łac. dolor; gr. algos, odyne) to subiektywnie przykre i negatywne wrażenie zmysłowe i emocjonalne powstające pod wpływem bodźców uszkadzających tkankę (tzw. nocyceptywnych) lub zagrażających ich uszkodzeniem. Ból jest odczuciem subiektywnym, dlatego jest nim wszystko to, co chory w ten sposób nazywa, bez względu na obiektywne objawy z nim związane. Receptorami bólowymi są nocyceptory.

  Japoński krab pacyficzny (Macrocheira kaempferi, zwany także krabem japońskim lub krabem olbrzymim) – jeden z gatunków krabów, a przy tym największy stawonóg na świecie. Portunikowate (Portunidae) – rodzina skorupiaków dziesięcionogich zawierająca różne gatunki krabów zaliczane do poniższych rodzajów:

  Dodano: 21.04.2009. 15:11  


  Najnowsze