• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Biolodzy: Więcej karmników i parków a nie będzie dzików w Olsztynie

  13.01.2012. 15:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W Olsztynie należy urządzić więcej parków oraz ustawić więcej karmników dla ptaków, by nie wysypywać im karmy na trawniki bo tak wyrzucone jedzenie wabi dziki - zdaniem biologa prof. Stanisława Czachorowskiego to pozwoli "wyprowadzić" dziki z miasta.

   

  Dziki od kilku lat "goszczą" nie tylko w peryferyjnych dzielnicach Olsztyna ale i centrum miasta. "Kiedyś ludzie sami je dokarmiali, cieszyli się, jak dziki pojawiały się przy ich domach. Teraz dzików jest tak dużo i pojawiają się tak często, że jest to problemem, ludzie zaczęli się ich bać" - powiedział PAP prof. Stanisław Czachorowski, który w piątek podczas "Nocy biologów" wygłosi wykład "Co zrobić z dzikiem w Olsztynie?".

  Zdaniem biologa ludzie jeszcze kilka lat temu wabili dziki i cieszyli się ich obecnością ponieważ tkwi w nas głęboka potrzeba obcowania z przyrodą, w tym także tą dziką. Fascynacja przerodziła się jednak w lęk ponieważ dziki bywają niebezpieczne, niszczą karoserie aut, czynią spustoszenie w przydomowych ogródkach.

  "Aby zaspokoić tkwiący w nas wszystkich głód kontaktu w naturą i jednocześnie pozbyć się wizyt dzików należy przede wszystkim odciąć im źródło pożywienia czyli resztki ze śmietników, czy resztki na trawnikach wyrzucane przez ludzi dla ptaków" - powiedział prof. Czachorowski. Dodał, że wystarczyłoby ustawić w mieście dużo porządnych, wysokich karmników dla ptaków, by to tam, a nie na trawniki ludzie wysypywali jedzenie.

  Biolog w rozmowie z PAP podkreślił także, że w Olsztynie należałoby urządzić więcej parków, w których ludzie mogliby bez urządzanie dalszych wypraw obserwować ptaki, obcować z naturą.

  "Warto by też w bezpośrednim sąsiedztwie miasta zbudować ambony obserwacyjne, by ci, którzy chcą obserwować dziki w naturze mogli to robić w bezpiecznej odległości. Tam też można by wysypywać dzikom jedzenie" - powiedział PAP Czachorowski.

  Prof. Czachorowski podkreślił, że dzikie zwierzęta w granicach miasta nie są wyłącznie problemem Olsztyna ale wielu dużych polskich miast. "Zresztą nie tylko dziki +wprowadziły się+ do miasta, a Olsztynie są też sroki, lisy i zające" - powiedział PAP Czachorowski.

  Złapane w granicach Olsztyna dziki wywożone są do okolicznych lasów. 

  PAP - Nauka w Polsce

  jwo/ ula/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Dyskusja Wikipedysty:S.Czachorowski: Wikipedysta:S.Czachorowski/Jak cytować, Dyskusja wikipedysty:S.Czachorowski/Archiwum1, Dyskusja wikipedysty:S.Czachorowski/Archiwum2, Dyskusja wikipedysty:S.Czachorowski/Archiwum3, Dyskusja wikipedysty:S.Czachorowski/Archiwum4, Dyskusja wikipedysty:S.Czachorowski/Archiwum5 Dziki 2: Pojedynek – polski serial komediowy emitowany na antenie stacji telewizyjnej Polsat w 2005 roku. Kontynuacja serialu "Dziki". Jak zdobywano Dziki Zachód - amerykański western z 1962 roku. Film podzielony na segmenty jest epicką sagą o rodzinie Prescottów - osadników, którzy ruszyli na Dziki Zachód.

  Dziki Łów, Dziki Gon lub Dzikie Polowanie (ang. Wild Hunt) – mit ludowy rozpowszechniony w dawnych czasach przede wszystkim w północnej Europie oraz Wielkiej Brytanii. Głównym założeniem tego mitu – niezależnie od jego wersji – są łowy, w których udział bierze gromada myśliwych-zjaw, w pełnym rynsztunku myśliwskim, gnających konno jak szaleni przez nieboskłon, z towarzyszącymi im psami i innymi nieodłącznymi elementami polowań. Dziki – polski serial komediowy z 2004 roku. Reżyserem jest Grzegorz Warchoł. Kontynuacją jest serial Dziki 2: Pojedynek.

  Ślaz dziki (Malva sylvestris L.), czasami nazywany także ślazem leśnym – gatunek rośliny należący do rodziny ślazowatych (Malvaceae). W gwarach ludowych ślaz dziki nazywany jest: ślazik, ślazówka, malwa dzika, guziczkowe ziele, ślaz zajęczy, kędzierzawiec. Jest szeroko rozprzestrzeniony. Rodzime obszary jego występowania to Europa, duża część Azji, Afryka Północna. Rozprzestrzenił się także na Azorach i gdzieniegdzie poza obszarem swojego rodzimego występowania. W Polsce występuje pospolicie na całym niżu i w niższych partiach gór. Rośnie często w miejscach nasłonecznionych, w rowach i przy drogach. W wielu krajach jest uprawiany. Bank nie z tej ziemi – polski serial komediowy z elementami fantastyki wyprodukowany w latach 1993-1994. Wyreżyserowali go Mirosław Dembiński, Waldemar Dziki, Paweł Sala i Marcin Ziębiński. Autorami scenariusza są Cezary Harasimowicz, Jacek Sobierajski, Wojciech Tomczyk i Paweł Tomczyk. Pomysłodawcami serialu są C. Harasimowicz i W. Dziki.

  Mutant – osobnik, w którego materiale genetycznym zaszła jakakolwiek trwała zmiana (mutacja) niebędąca wynikiem rekombinacji. Przeciwieństwem mutanta jest typ dziki. Mallt-y-Nos (Matylda Nocy, ang. Matilda of the Night) – w mitologii celtyckiej, jędza wyruszająca na Dziki Łów razem z Arawnem i jego ogarami. Razem pędzili potępione dusze do Annwn. Mallt-y-Nos, wrzeszcząc i lamentując, prowadzi naprzód psy, o których niektórzy mówią, że są z natury złe i złośliwe.

  Aleja Warszawska – jedna z ważniejszych arterii komunikacyjnych Olsztyna. Rozciąga się od skrzyżowania z ulicami Śliwy, Barczewskiego, Polną i Kazimierza Jagiellończyka, do granicy administracyjnej miasta. Część alei, od skrzyżowania z ulicą Juliana Tuwima i ulicą prof. Prawocheńskiego do granicy miasta, jest częścią drogi krajowej nr 51.

  Morze Trolli (tytuł oryg. The Sea of Trolls) – pierwszy tom trylogii fantasy amerykańskiej pisarki Nancy Farmer. Kontynuacją powieści jest Dziki ogień wydany w Polsce w lutym 2008 roku.

  Amerykańscy pionierzy (lub pionierzy), mianem tym określa się ludzi w historii Stanów Zjednoczonych, którzy - głównie w XVIII i XIX wieku - wyruszyli na zachód (tzw. Dziki Zachód), zasiedlać nowe terytoria, zamieszkiwane dotąd przez rdzenną ludność. Joseph G. Rosa – angielski historyk Dzikiego Zachodu, autor, główny biograf Dzikiego Billa Hickoka. Biograf szeregu innych postaci tego okresu i historyk pojedynków rewolwerowców.

  Django – włoski western filmowy z 1966 roku w reżyserii Sergia Corbucciego. Głównym bohaterem filmu jest tytułowy tajemniczy rewolwerowiec (Franco Nero), który po utracie ukochanej przemierza Dziki Zachód z trumną zawierającą karabin maszynowy. Wdaje się on w krwawy konflikt pomiędzy aktywistami Ku Klux Klanu a meksykańskimi rewolucjonistami, rujnujący pobliskie opuszczone miasteczko. Dziwny Zachód (ang. Weird West) to określenie typu twórczości (literatura, film, etc.) łączącej Dziki Zachód (western) z elementami horroru, steampunku lub science fiction.

  Dziki mąż, Dziki człowiek – mobilium herbowe przedstawiające istotę ludzką płci męskiej lub żeńskiej odzianą jedynie w przepaskę z liści, często także noszącą wieniec na głowie. Niekiedy obficie owłosiona, uzbrojona w maczugę, trzymająca lilię, wyrwane drzewo lub grająca na muszli. Charles H. Utter (inaczej Colorado Charlie), (ur. koło Niagara Falls w stanie Nowy Jork w roku 1838 – zm. po roku 1912) był jedną z czołowych postaci amerykańskiego Dzikiego Zachodu, najlepiej znany jako przyjaciel i towarzysz Dzikiego Billa Hickoka.

  Łabędź – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Szczecinek. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Dziki.

  Dodano: 13.01.2012. 15:19  


  Najnowsze