• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bociany odlatują do Afryki

  26.08.2010. 00:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Większość gniazdujących na Podkarpaciu bocianów odlatuje do krajów zimowania w środkowej i południowej Afryce. W drodze na południe pokonają nawet 10 tys. kilometrów. "Przed odlotem bociany zbierały się na sejmikach. Na Podkarpaciu co roku odbywa się ich co najmniej kilkanaście" - powiedział ornitolog Marian Stój.

  Dodał, że bociany powrócą do Polski w przyszłym roku, po 20 marca.

  "Lecąc do Afryki, ptaki pokonują każdego dnia od 100 do 400 kilometrów. Polskie bociany lecą nad Bosforem, przelatują nad Bliskim Wschodem i Izraelem, dalej wzdłuż Nilu i kończą swoją wędrówkę na południu Afryki, gdzie docierają w listopadzie" - podkreśla Stój.

  Z kolei bociany europejskie żyjące na zachód od Łaby, do Afryki lecą nad Gibraltarem.

  W Afryce ptaki żyją w stadach. W podróż powrotną wyruszą na początku lutego. Powrót bocianów trwa znacznie krócej niż przelot do Afryki, bo niespełna sześć tygodni. "Powodem pośpiechu jest chęć jak najszybszego dotarcia do gniazda" - zauważył Stój.

  W Polsce żyje ok. 50 tys. par bocianów. Gniazdujące również na Podkarpaciu bociany czarne do miejsc zimowania udadzą się dopiero we wrześniu. KYC

  PAP Nauka w Polsce

  abe mag

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Wyraj, Raj, Irij – według wierzeń słowiańskich bajeczna kraina, do której na zimę odlatują ptaki i z której przychodzi wiosna, a także (w folklorze) z której przybywają bociany niosące dzieci. Puchar Narodów Afryki 1996 był 20 edycją Pucharu Narodów Afryki. Turniej odbył się w Republice Południowej Afryki. 16 drużyn rywalizowało w 4 grupach. Mistrzem pierwszy raz została reprezentacja Republiki Południowej Afryki, pokonując w finale Tunezję 2:0. Puchar Narodów Afryki 2013 (składy): Artykuł grupuje składy wszystkich reprezentacji narodowych w piłce nożnej, które występują podczas Pucharu Narodów Afryki 2013 na boiskach Republiki Południowej Afryki w dniach od 19 stycznia do 10 lutego 2013 roku.

  Polonia w Republice Południowej Afryki- ludność polskiego pochodzenia w RPA według Rady Polonii w Afryce Południowej liczy od 25 tysięcy do 30 tysięcy. Kląskawka zwyczajna, kląskawka (Saxicola rubicola) – gatunek małego ptaka wędrownego z rodziny muchołówkowatych (Muscicapidae), zamieszkujący Europę oprócz jej północno-wschodniej części oraz zachodnią Turcję i północno-zachodnie wybrzeże Afryki. Ptaki z zachodu Europy i Afryki są osiadłe, pozostałe wędrują na niewielkie odległości (przelot w VIII–X i III–V), zimując na południu Europy i we wschodniej Afryce. W Polsce bardzo nieliczny ptak lęgowy, lokalnie nieliczny, występuje tylko w południowej połowie kraju, stosunkowo najliczniej na Pogórzu Karpackim i Ziemi Przemyskiej. Stopniowo zwiększa liczebność, wykazując ekspansję z południa na północ.

  Puchar Narodów Afryki 2013 – 29. edycja turnieju o mistrzostwa Afryki w piłce nożnej, która odbyła się w Republice Południowej Afryki. RPA zorganizuje Puchar Narodów po raz drugi, po PNA 1996, gdzie zwyciężyła drużyna gospodarzy. Pierwotnie gospodarzem turnieju miała być Libia, jednak został on jej odebrany ze względu na trwającą w kraju wojnę domową. Sprzęgło sygnałowe to urządzenie elektromechaniczne służące do samoczynnego nastawiania sygnału "Stój" na semaforach kształtowych (lub "Semafor wskazuje sygnał Stój!" na tarczach ostrzegawczych) pod wpływem przejazdu pociągu. Pociąg powoduje zmiany w obwodzie elektrycznym sprzęgła, co powoduje iż pędnia ramienia semafora (na zdjęciu górna pędnia) dostaje luzu - zatem ramię samoczynnie opada do położenia zasadniczego ("Stój!"), niezależnie od położenia dźwigni sygnałowej w nastawni (która za pośrednictwem stalowych lin pędniowych połączona jest z dolną pędnią). Semafor przestawia się w położenie zasadnicze także w przypadku zaniku prądu w obwodzie sprzęgła.

  Języki nigero-kongijskie tworzą jedną z największych grup językowych. Pod względem rozpowszechnienia, liczby mówiących i różnorodności zajmują pierwsze miejsce w Afryce. Języki tej rodziny używane są na obszarze niemal całej Afryki subsaharyjskiej, z wyjątkiem terenów środkowej i południowej Namibii i północno-zachodniej części RPA, gdzie w użyciu są języki khoisan oraz terenów Rogu Afryki, zajmowanego w większości przez języki etiopskie, kuszyckie i omotyckie. Lista chorążych reprezentacji Republiki Południowej Afryki na igrzyskach olimpijskich – lista zawodników i zawodniczek reprezentacji Republiki Południowej Afryki, którzy podczas ceremonii otwarcia nowożytnych igrzysk olimpijskich nieśli flagę Republiki Południowej Afryki.

  William Ferguson (ur. 6 marca 1940 roku w Johannesburgu w Związku Południowej Afryki, zm. 19 maja 2007 roku w Durbanie w Republice Południowej Afryki) – południowoafrykański kierowca Formuły 1.

  Lesotho jest niewielkim państwem leżącym w Afryce Południowej i zarazem enklawą Republiki Południowej Afryki. Będąc obecnie królestwem, Lesotho uzyskało status autonomii wewnętrznej w 1965 roku, a rok później, stało się niepodległym państwem. Lesotho jest niekiedy nazywane "Szwajcarią Południowej Afryki"

  Puchar Narodów Afryki 2019 – 32. edycja turnieju o mistrzostwo Afryki w piłce nożnej. Gospodarz tego turnieju zostanie ogłoszony najprawdopodobniej we wrześniu 2014 roku. Frank CFA, XOF, XAF (fr. franc de la Coopération Financière en Afrique Centrale) - jednostka monetarna używana w niektórych krajach centralnej Afryki od 1974 r., obecnie w 14 państwach. Dzieli się na 100 centymów. Jest to najczęściej używana waluta Afryki. Instytucjami odpowiedzialnymi za emisję pieniądza i politykę pieniężną w zachodniej i środkowej Afryce są odpowiednio Centralny Bank Państw Afryki Zachodniej (BCEAO) i Bank Państw Afryki Środkowej (BEAC).

  Konstytucja Republiki Południowej Afryki - ustawa Zasadnicza Republiki Południowej Afryki. Konstytucja została uchwalona 8 maja 1996 r. i weszła w życie 4 lutego 1997 r. RPA jest demokracją parlamentarną. Władzę ustawodawczą sprawuje w niej bikameralny Parlament. Władza wykonawcza powierzona jest prezydentowi, który jest również szefem rządu.

  Dodano: 26.08.2010. 00:33  


  Najnowsze