• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Coraz więcej sokołów nad Polską

  29.08.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ponad 120 sokołów wędrownych wypuścili już przez ostatnie 2 lata nad Polską przyrodnicy ze Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół". Sokół wędrowny w Polsce wyginął niemal całkowicie w latach 60. ubiegłego wieku, a teraz dzięki staraniom ekologów powoli powraca do środowiska naturalnego.

  Stowarzyszenie "Sokół" program hodowli i reintrodukcji (czyli wsiedlania, ponownego wprowadzenia na ich dawne siedliska) tych ściśle chronionych ptaków prowadzi intensywnie już od 2 lat.

  "W tym roku udało nam się reintrodukować łącznie 66 sokołów wędrownych w czterech miejscach na terenie Polski. Liczymy, że w kolejnych latach będziemy mogli wypuszczać w sumie około 80 ptaków, po 20 w każdej z lokalizacji" - powiedział Janusz Sielicki ze Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół". Wypuszczone na wolność ptaki pochodziły z hodowli w Niemczech, Czechach, Słowacji, Austrii, Danii i Polsce.

  "Dzięki zaangażowaniu sokolników mamy w Polsce już około 20 gniazd sokoła wędrownego, jednak wszystkie znajdują się w dużych miastach i w górach. Mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom uda się przywrócić sokoła także do lasów, czyli jego pierwotnego środowiska" - dodaje Sielicki.

  W przesłanym PAP komunikacie Stowarzyszenie "Sokół" wyjaśnia, że w ramach realizacji ogólnopolskiego Programu Restytucji Populacji Sokoła Wędrownego co roku monitorowane są lęgi tych ptaków w naturze. Podczas kontroli młodym sokołom zakładane są obrączki ornitologiczne i obserwacyjne. W 2011 r. na znanych stanowiskach lęgowych na terenach zurbanizowanych wykluło się łącznie 15 młodych sokołów, a 9 na terenach górskich.

  Jak informuje Stowarzyszenie, na początku procesu wsiedlania, młode sokoły wkładane są do sztucznych gniazd zawieszonych w koronach drzew. Spędzają tam około 10 dni. Dzięki temu przyzwyczajają się do danego miejsca. Mechanizm ten, zwany wdrukowaniem na miejsce urodzenia, powoduje, że sokoły po osiągnięciu dojrzałości (w wieku około 2-3 lat) zakładają gniazda w środowisku zbliżonym do tego, gdzie po raz pierwszy zaczęły samodzielnie żyć. Uznają je bowiem za miejsce swojego urodzenia.

  Sztuczne gniazdo otwierane jest, kiedy sokoły są gotowe do pierwszego lotu. Przez co najmniej miesiąc od otwarcia gniazd ptaki są dokarmiane, co pozwala im nauczyć się polować. Najpierw zaczynają gonić małe ptaki, owady, a nawet liście lub pióra. Z czasem te pogonie coraz bardziej przypominają polowanie. Po pierwszych udanych atakach sokoły zaczynają samodzielne życie.

  Do późnej jesieni młode sokoły pozostają w okolicy miejsca wypuszczenia. Później lecą na migrację. Wiosną powinny, podobnie jak ich poprzednicy, pojawić się w pobliżu miejsca, gdzie zostały wypuszczone. Członkowie Stowarzyszenia "Sokół" liczną, że za rok lub dwa ptaki założą w okolicy gniazda.

  Działania Stowarzyszenie "Sokół" są realizowane we współpracy z Niemieckim Zakonem Sokolników (DFO). Specjalnie dla Stowarzyszenia reaktywowali oni największą w Europie hodowlę sokołów wędrownych przeznaczonych do reintrodukcji. Głównie dzięki tej hodowli udało się wcześniej zapoczątkować odbudowę ekotypu nadrzewnego sokoła wędrownego w Niemczech.

  Więcej szczegółów o reintrodukcji sokołów oraz podgląd gniazd tych ptaków można znaleźć tutaj.

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ agt/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Sokół siwy (Falco hypoleucos) – gatunek rzadko spotykanego ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych (Falconidae). To jeden z zagadkowych tajemniczych ptaków Australii, którego jedynie przypadkiem udaje się zobaczyć. Sokół czarny (Falco subniger) – gatunek średniej wielkości ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych (Falconidae) występujący jedynie w Australii. Białozór, sokół norweski (Falco rusticolus) – gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych (Falconidae), największy przedstawiciel rodzaju Falco.

  Sokół rdzawobrewy (Falco femoralis) – gatunek ptaka z rodziny sokołowatych (Falconidae). Wyróżniono trzy podgatunki F. femoralis: Sokół ciemny, pustułka ciemna (Falco ardosiaceus) – gatunek małego, afrykańskiego ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych (Falconidae). Najbliższymi krewnymi tego sokoła są pustułka prążkowana i pustułka białorzytna. Te 3 gatunki umieszcza się czasem w podrodzaju Dissodectes.

  Sokół brunatny (Falco berigora) – gatunek ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych (Falconidae) zamieszkujący bardziej suche regiony Australii. Łacińska nazwa berigora wywodzi się od rdzennej nazwy ptaka. Sokół australijski (Falco longipennis) – gatunek ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych (Falconidae) żyjący głównie w Australii. Niektóre osobniki migrują też zimą do Indonezji, Timoru i Nowej Gwinei. To jeden z najmniejszych australijskich ptasich drapieżników, mierzy od 30 do 36 cm. Samica jest większa od samca.

  Sokół białogardły (Falco rufigularis) – gatunek ptaka z rodziny sokołowatych (Falconidae). Wyróżniono trzy podgatunki F. rufigularis: Sokółeczka, sokolik plamisty (Spiziapteryx circumcincta) – gatunek drapieżnego ptaka z rodziny sokołowatych Falconidae. To jedyny przedstawiciel rodzaju Spiziapteryx.

  Stadion TG Sokół w Sokołowie Małopolskim - obiekt piłkarski znajdujący się w Sokołowie Małopolskim przy ulicy Polnej 1.

  Sokół preriowy (Falco mexicanus) – gatunek ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych (Falconidae). Poluje z zasiadki lub z niskiego, szybkiego lotu. Ofiarę chwyta tuż nad ziemią lub bezpośrednio na niej.

  Sokół wędrowny (Falco peregrinus) – gatunek średniego ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych (Falconidae). Zasiedla wszystkie kontynenty z wyjątkiem Antarktydy. W Polsce nieliczny ptak lęgowy.

  Dodano: 29.08.2011. 00:11  


  Najnowsze