• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czy miska twojego psa jest w połowie pełna czy pusta?

  13.10.2010. 17:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Wyniki nowych badań przeprowadzonych na brytyjskim Uniwersytecie Bristolskim wskazują, że psy, które mają pozytywne spojrzenie na życie lepiej sobie radzą pozostawione w samotności niż te o bardziej pesymistycznym nastawieniu. Odkrycia opublikowano w czasopiśmie Current Biology

  "Wiemy, że stany emocjonalne ludzi wpływają na ich poglądy, a prawdopodobieństwo pozytywnej oceny dwuznacznej sytuacji jest większe w przypadku ludzi szczęśliwych" - wyjaśnia profesor Mike Mendl z Wydziału Weterynarii Klinicznej Uniwersytetu Bristolskiego. "Nasze badania pokazały, że rzecz ma się podobnie w przypadku psów i mniej prawdopodobne jest, że osobnik, którego 'miska jest w połowie pełna' będzie niespokojny, kiedy zostanie sam niż osobnik o bardziej 'pesymistycznym' nastawieniu."

  Wyniki rzucają nowe światło na emocje najlepszego przyjaciela człowieka. Mogą również pomóc w identyfikacji psów, które są szczególnie podatne na lęk separacyjny i pomóc schroniskom dla psów w znajdowaniu dla nich odpowiednich opiekunów.

  Zdaniem zespołu u połowy z 10 milionów pupili w Wlk. Brytanii na pewnym etapie życia mogą pojawić się niepożądane zachowania z powodu separacji (SRB), takie jak szczekanie, wypróżnianie się czy niszczenie przedmiotów.

  W niewielkiej liczbie przypadków właściciele szukają pomocy profesjonalisty, aby zaradzić tego typu reakcjom swojego psa. Jednakże wielu właścicieli po prostu lekceważy tego typu zachowanie, zakładając, że ich psy czują się dobrze, a nawet są szczęśliwe, a z kolei niektórzy ostatecznie decydują o rezygnacji z psa.

  Profesor Mendl wraz z kolegami poddał 24 psy, które pojawiły się niedawno w 2 brytyjskich schroniskach dla zwierząt pewnym prostym eksperymentom. Najpierw każde zwierzę przetestowano pod względem zachowania związanego z lękiem separacyjnym. Naukowiec nawiązywał kontakt z psem przez 20 minut w odizolowanym pomieszczeniu. Następnego dnia pies został zabrany przez naukowca do tego samego pomieszczenia. Po krótkim kontakcie z psem naukowiec opuścił pomieszczenie na pięć minut. Reakcja psa na separację została nagrana i obliczono dla niego wynik SRB.

  W następnej części badań naukowcy oceniali nastrój psów. W tym celu zwierzęta nauczono, że kiedy miska jest umieszczona w danym miejscu pomieszczenia to będzie w niej karma, a zatem będzie w "pozytywnym" położeniu. Jednocześnie zwierzęta nauczyły się, że miska umieszczona w innym miejscu ("negatywne" położenie) będzie pusta. Po wyszkoleniu psów naukowcy umieścili miskę w dwuznacznym miejscu, w połowie drogi między pozytywnym a negatywnym położeniem.

  Psy, które szybko podbiegły do miski, jakby spodziewając się znaleźć w niej smakowity kąsek, zostały zakwalifikowane jako "optymistyczne", a psy człapiące w jej stronę - jako "pesymistyczne".

  Na koniec zespół zbadał, czy istnieje powiązanie między wynikiem SRB psa a jego postawą wobec miski umieszczonej w dwuznacznym położeniu. Uzyskane wyniki nie pozostawiają wątpliwości - psy zakwalifikowane jako optymistyczne wykazywały się najmniejszym lękiem, kiedy pozostawiano je same na krótki czas. Natomiast psy, które źle reagowały na samotność były bardziej skłonne do pesymistycznej oceny w konfrontacji z miską umieszczoną w dwuznacznym położeniu.

  "Wiele psów jest porzucanych każdego roku z powodu swoich zachowań związanych z lękiem separacyjnym" - zauważa dr Samantha Gaines z brytyjskiego RSPCA (Królewskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt), które współfinansowało badania.

  "Niektórzy właściciele sądzą, że psy, u których pojawiają się zachowania lękowe w reakcji na separację mają się dobrze i nie kierują swoich pupili na leczenie. Wyniki badań sugerują, że u niektórych z tych psów mogą tworzyć się ukryte, negatywne stany emocjonalne, zatem zachęca się właścicieli do poszukiwania pomocy, by polepszyć dobrostan swoich psów i zminimalizować konieczność oddania pupila. Niektóre psy mogą być również bardziej podatne na tego typu zachowania i powinny być kierowane do nowych domów z odpowiednimi właścicielami."

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Grupy ras psów domowych – rasy psów mogą być grupowane na wiele sposobów, lecz podstawowym kryterium podziału ras jest funkcja, dla jakiej zostały wyhodowane. Chociaż wiele z nich jest teraz domowymi pupilkami, hodowano je by odgrywały specjalne role – jako psy pasterskie, do polowań lub też obronne. Zgodnie z pełnionymi przez nie funkcjami, rozwinęło się ich usposobienie, temperament i wygląd zewnętrzny. Poniżej przedstawiono główne grupy ras psów. Wybitnie obiecująca (WO) – najwyższa ocena przyznawana szczeniętom podczas Wystaw Psów Rasowych. W przypadku szczeniąt, które jeszcze są w fazie rozwoju trudno przyznawać ocenę szczegółową, sędzia może jedynie wydać ocenę dotyczącą psa na danym etapie rozwoju i w karcie oceny psa zaznaczyć elementy, które powinny jeszcze zostać wykształcone. Ocenę Wybitnie Obiecującą mogą dostać psy, które według sędziego będą osiągały sukcesy wystawowe. Catahoula Leopard Dog - jedna z ras psów, należąca do grupy psów użytkowych. Jest zarówno psem gończym, jak i pasterskim i obronnym.

  Wykaz ras psów agresywnych – potoczne określenie polskiego, urzędowego wykazu ras psów uznawanych za agresywne wprowadzonego na mocy art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Amerykański spaniel dowodny – jedna z ras psów, należąca do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych. Zaklasyfikowana do sekcji psów dowodnych. Podlega próbom pracy.

  Psy myśliwskie – grupa psów różnych ras użytkowanych przez myśliwych jako pomoc w polowaniu po uprzednim ich ułożeniu. Zależnie od sposobu zachowania na polowaniu (bez względu na rasę), rozróżnia się wyspecjalizowane grupy psów myśliwskich. Wystawa psów rasowych – impreza organizowana przez organizacje kynologiczne, której celem jest zgromadzenie psów rasowych w określonym miejscu i czasie, oraz dokonanie ich prezentacji i oceny.

  Nagi pies meksykański (inna nazwa: bezwłosy pies Azteków) – jedna z ras psów, które nie posiadają owłosienia. Typ chartowaty. Nie podlega próbom pracy. Boston terrier – jedna z ras psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji małych psów molosowatych. Zgodnie z klasyfikacją amerykańską, należy do grupy psów użytkowych. Nie podlega próbom pracy.

  Behawioralny komponent postawy - jest to mniej lub bardziej jednorodny zespół dyspozycji do określonego zachowania się wobec przedmiotu postawy. Postawy o wyraźnie skrystalizowanym komponencie behawioralnym, to postawy wobec przedmiotów i sytuacji, związanych z naszym codziennym doświadczeniem w ten sposób, iż stan rzeczy, wobec których te postawy się odnoszą są zależne od naszych własnych zachowań, bądź też relacja między nami a przedmiotem postawy zależy od naszych zachowań. Człowiek żyjący w układzie stosunków społecznych, które mu zasadniczo nie odpowiadają, ale nie mający własnego przekonania na ten układ stosunków wpływu, będzie miał postawy czysto poznawcze (o silnym ładunku negatywnym) - rzadko postawy o wyraźnie skrystalizowanym komponencie behawioralnym.

  Shih tzu - jedna z ras psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji psów tybetańskich. Typ jamnikowaty. Nie podlega próbom pracy.

  Dodano: 13.10.2010. 17:17  


  Najnowsze