• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dajcie spokój pająkom!

  24.05.2011. 16:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pająki są silne, a niektóre z nich bywają nawet sprawnymi myśliwymi, aczkolwiek na ich drodze staje przeszkoda nie do pokonania... dwunożni wrogowie. Wyniki nowych badań przeprowadzonych w Hiszpanii pokazują, że pajęczaki pozostają pod wpływem zmian zachodzących w ich środowisku, które wywoływane są przez człowieka. Odkrycia zaprezentowano w czasopiśmie Biological Conservation.

  Badając czy pająki są zdolne do radzenia sobie z oddziaływaniem człowieka w porównaniu z innymi zwierzętami, naukowcy z Uniwersytetu im. Króla Juana Carlosa (URJC) stwierdzili, że nie są.

  "Bogactwo i liczebność gatunków pająków znajduje się pod negatywnym wpływem wielu sposobów zagospodarowania gruntów przez człowieka, takich jak rozdrobnienie siedlisk, ogień czy pestycydy" - jak cytuje się w serwisie SINC (Scientific Information and News Service) współautorów, Samuela Prieto-Ben?teza i Marcosa Méndeza z Wydziału Bioróżnorodności i Ochrony Przyrody URJC.

  Na podstawie metaanalizy 173 prac naukowych opublikowanych w okresie 31 lat - dającej bardziej uogólnione dane - dwóch naukowców zbadało, czy pająki opierają się zagrożeniom stwarzanym przez człowieka. Skoncentrowali się na trzech ekosystemach: ziemia uprawna, pastwisko i obszar leśny.

  "Wykorzystana technika oznacza, że mogliśmy skompilować wyniki wielu badań" - wyjaśniają dr Prieto-Ben?tez i dr Méndez. "Jest ona systematycznie wykorzystywana w medycynie, w celu wyciągnięcia ogólnych wniosków na temat oddziaływania leków, na podstawie wielu testów o bardziej ograniczonym zasięgu."

  Mniej niż 10% badań poświęconych pająkom i oddziaływaniu na nich działalności człowieka informowało o negatywnych skutkach. W toku ostatnich analiz naukowcy przedstawili "ewidentne" dowody na szkodliwe oddziaływanie na liczbę pająków wskutek wykorzystania gleby w systemach upraw i pastwisk. "Na obszarach leśnych nie było to tak wyraźne" - czytamy w artykule.

  Naukowcy wskazują, że pożary, wypas owiec i tradycyjne uprawy - wszystkie stanowiące część ekosystemów pola uprawnego i pastwiska - mają negatywny wpływ na faunę pajęczaków, ponieważ wywołują ekstremalne zmiany w strukturze roślinności. Rozdrobnienie siedlisk wpływa na liczebność pajęczaków na obszarach leśnych.

  Naukowcy dodają, że stosowanie insektycydów w rolnictwie również negatywnie wpływa na różnorodność pająków i ekosystemy pastwiskowe. Zgromadzone przez nich dane wskazują również, że rolnictwo organiczne jest bardziej korzystne dla liczebności pajęczaków niż tradycyjne. Aczkolwiek wszelkie skutki zależą od złożoności krajobrazu.

  Hiszpańskie badania oferują szereg rozwiązań w zakresie ochrony pająków. Zespół twierdzi, że ograniczenie zmian mechanicznych w gruncie, w tym wypasu, orki i zbiorów, spowoduje zwiększenie różnorodności pająków w ekosystemach zarówno pastwiska, jak i pola uprawnego. Naukowcy sugerują również, że stosowanie insektycydów powinno być ściślej kontrolowane, podobnie jak w rolnictwie organicznym, a ludzie powinni unikać rozdrabniania siedlisk.

  Chociaż pająki "nie cieszą się zbytnią sympatią wśród ludzi", są nam niezbędne, bowiem "uwalniają nas" od wielu szkodników owadzich i pełnią rolę "bardzo ważnych" drapieżników w funkcjonowaniu naturalnych systemów - twierdzą naukowcy.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Pająki (Araneae) – najliczniejszy rząd pajęczaków, należy do niego ponad 40 tys. opisanych gatunków. Są to zwierzęta typowo lądowe, o wielkości od 0,5 mm do 12 cm ciała i do ok. 32 cm rozstawu odnóży.

  Pająk krzyżak - zwyczajowa nazwa niektórych gatunków pająków z rodziny krzyżakowatych (Araneidae), zwłaszcza pająków z rodzaju Araneus (krzyżak ogrodowy, krzyżak łąkowy, krzyżak dwubarwny), charakteryzujących się często wyraźnym wzorem krzyża na odwłoku. Są one - podobnie jak wszyscy przedstawiciele rzędu pająków - jadowite, jednak niegroźne dla człowieka.

  Evarcha culicivora – gatunek pająków z rodziny skakunów, czyli pająków, które nie tkają sieci, tylko polują skacząc na swoją ofiarę. Jako oddzielny gatunek został wyodrębniony w 2003.

  Pająki (Araneae) – najliczniejszy rząd pajęczaków, należy do niego ponad 40 tys. opisanych gatunków. Są to zwierzęta typowo lądowe, o wielkości od 0,5 mm do 12 cm ciała i do ok. 32 cm rozstawu odnóży.

  Ched Nasad, zwane również Miastem Połyskliwych Pajęczyn- fikcyjne miasto kupieckie ze świata Zapomnianych Krain. Znajduje się w Podmroku. Ma charakterystyczny tylko dla niego wygląd, jest ono położone na wielkich zwapniałych pajęczynach stworzonych w zamierzchłych przez gigantyczne pająki-stróże. Miasto posiada kilkanaście poziomów pajęczyn, które im wyższe, tym bardziej bezpieczne. Na najwyższych poziomach nie ma przedstawicieli niższych ras, takich jak orki.

  Pająki (Araneae) – najliczniejszy rząd pajęczaków, należy do niego ponad 40 tys. opisanych gatunków. Są to zwierzęta typowo lądowe, o wielkości od 0,5 mm do 12 cm ciała i do ok. 32 cm rozstawu odnóży.

  Pająk (forma żeńska: Pająk/Pająkowa/Pająkówna; liczba mnoga: Pająkowie) – polskie nazwisko. Na początku lat 90. XX wieku w Polsce nosiły je 15322 osoby.

  Dodano: 24.05.2011. 16:17  


  Najnowsze