• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dlaczego nie lubimy pająków...

  21.11.2008. 02:09
  opublikowane przez:

  Filmy o człowieku-pająku przyciągają przed ekrany rzesze widzów. Jednak na widok skromnego pajączka wielu z nas odczuwa strach i obrzydzenie. Naukowcy potwierdzają, że pająki to najmniej lubiane przez nas insekty.


  Zdjęcie mojego autorstwa, proszę nie kopiować bez mojej zgody.

  Do arachnofobii przyznaje się około 35 proc. kobiet i 20 proc. mężczyzn. Pierwszym nasuwającym się wyjaśnieniem wydaje się być to, że wykształciliśmy w sobie lęk przed pająkami, gdyż ich jad może być trujący. Jednak psycholog Georg Alpers z niemieckiego Uniwersytetu w Wuerzburgu zauważa, że jeśli ta teoria byłaby prawdziwa, brzydzilibyśmy się także pszczami czy osami.

  Alpers poprosił 76 studentów, by ocenili zdjęcia pająków, pszczół, os, żuków, motyli i ciem. Mieli oni określić stopień lęku i wstrętu, który odczuwali na ich widok oraz jak bardzo są one, według nich, niebezpieczne.

  Okazało się, że pająki wypadły w tym teście najgorzej. Badani stwierdzili, że są one bardziej odrażające i niebezpieczne niż inne stworzenia.

  Stuart Hine, entomolog z londyńskiego Natural History Museum uważa, że lęk przed pająkami to reakcja nabyta. Wystarczy zobaczyć kogoś, kto stojąc na krześle krzyczy "Pająk!" by zarazić się strachem - wyjaśnia Hine. Korzenie tego lęku sięgają czasów zarazy, gdy ludzie myśleli, że wszystko, co wypełza spod strzechy przenosi choroby.

  (PAP)

  Od siebie mogę dodać, że wielka niewiedza ludzi na temat pajęczaków jest fundamentem ich strachu, ale również różne filmy, które negatywnie nastawiają nas do tego typu rzeczy. Ja całą moją rodzinę wyleczyłem z "arachnofobii" poprzez praktyczne pokazanie, że to tylko mały, ciekawy i interesujący zwierzaczek.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 21.11.2008. 02:09  


  Najnowsze