• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dlaczego nie lubimy pająków...

  21.11.2008. 02:09
  opublikowane przez:

  Filmy o człowieku-pająku przyciągają przed ekrany rzesze widzów. Jednak na widok skromnego pajączka wielu z nas odczuwa strach i obrzydzenie. Naukowcy potwierdzają, że pająki to najmniej lubiane przez nas insekty.


  Zdjęcie mojego autorstwa, proszę nie kopiować bez mojej zgody.

  Do arachnofobii przyznaje się około 35 proc. kobiet i 20 proc. mężczyzn. Pierwszym nasuwającym się wyjaśnieniem wydaje się być to, że wykształciliśmy w sobie lęk przed pająkami, gdyż ich jad może być trujący. Jednak psycholog Georg Alpers z niemieckiego Uniwersytetu w Wuerzburgu zauważa, że jeśli ta teoria byłaby prawdziwa, brzydzilibyśmy się także pszczami czy osami.

  Alpers poprosił 76 studentów, by ocenili zdjęcia pająków, pszczół, os, żuków, motyli i ciem. Mieli oni określić stopień lęku i wstrętu, który odczuwali na ich widok oraz jak bardzo są one, według nich, niebezpieczne.

  Okazało się, że pająki wypadły w tym teście najgorzej. Badani stwierdzili, że są one bardziej odrażające i niebezpieczne niż inne stworzenia.

  Stuart Hine, entomolog z londyńskiego Natural History Museum uważa, że lęk przed pająkami to reakcja nabyta. Wystarczy zobaczyć kogoś, kto stojąc na krześle krzyczy "Pająk!" by zarazić się strachem - wyjaśnia Hine. Korzenie tego lęku sięgają czasów zarazy, gdy ludzie myśleli, że wszystko, co wypełza spod strzechy przenosi choroby.

  (PAP)

  Od siebie mogę dodać, że wielka niewiedza ludzi na temat pajęczaków jest fundamentem ich strachu, ale również różne filmy, które negatywnie nastawiają nas do tego typu rzeczy. Ja całą moją rodzinę wyleczyłem z "arachnofobii" poprzez praktyczne pokazanie, że to tylko mały, ciekawy i interesujący zwierzaczek.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Evarcha culicivora – gatunek pająków z rodziny skakunów, czyli pająków, które nie tkają sieci, tylko polują skacząc na swoją ofiarę. Jako oddzielny gatunek został wyodrębniony w 2003. Pająki (Araneae) – najliczniejszy rząd pajęczaków, należy do niego ponad 40 tys. opisanych gatunków. Są to zwierzęta typowo lądowe, o wielkości od 0,5 mm do 12 cm ciała i do ok. 32 cm rozstawu odnóży. Topik (Argyroneta aquatica) – gatunek wodnego pająka z rodziny topikowatych (Argyronetidae). Osiąga 15 mm długości. Bywa niekiedy klasyfikowany w rodzinie lejkowcowatych (Agelenidae).

  BioSteel – marka handlowa bardzo wytrzymałego materiału, stworzonego z białka zawartego w nici pajęczej. Marka należy do Nexia Biotechnologies. Do produkcji tego białka są użyte transgenetyczne kozy którym wszczepiono geny pająków. Pająk krzyżak - zwyczajowa nazwa niektórych gatunków pająków z rodziny krzyżakowatych (Araneidae), zwłaszcza pająków z rodzaju Araneus (krzyżak ogrodowy, krzyżak łąkowy, krzyżak dwubarwny), charakteryzujących się często wyraźnym wzorem krzyża na odwłoku. Są one - podobnie jak wszyscy przedstawiciele rzędu pająków - jadowite, jednak niegroźne dla człowieka.

  Pająk (forma żeńska: Pająk/Pająkowa/Pająkówna; liczba mnoga: Pająkowie) – polskie nazwisko. Na początku lat 90. XX wieku w Polsce nosiły je 15322 osoby. Drugi rząd Antoniego Pająka – gabinet pod kierownictwem premiera Antoniego Pająka, istniał od 15 kwietnia 1957 do 26 września 1963 roku.

  Ukośnikowate (Thomisidae) - kosmopolityczna rodzina pająków, obejmująca ponad 2150 gatunków, sklasyfikowany w ok. 170 rodzajach. Pająki mają trójkątny odwłok i maskujące kolory. Nie wytwarzają sieci i polują z zasadzki. Dość często poruszają się chodząc bokami, stąd angielska nazwa rodziny to Crab spider. W Polsce występuje 39 gatunków, w tym m. in. kwietnik. Ched Nasad, zwane również Miastem Połyskliwych Pajęczyn- fikcyjne miasto kupieckie ze świata Zapomnianych Krain. Znajduje się w Podmroku. Ma charakterystyczny tylko dla niego wygląd, jest ono położone na wielkich zwapniałych pajęczynach stworzonych w zamierzchłych przez gigantyczne pająki-stróże. Miasto posiada kilkanaście poziomów pajęczyn, które im wyższe, tym bardziej bezpieczne. Na najwyższych poziomach nie ma przedstawicieli niższych ras, takich jak orki.

  Amyciaea – rodzaj pająków z rodziny ukośnikowatych, zawierający tylko 5 gatunków. Pająki te stosują mimikrę polując na mrówki. Nie budują sieci. Występują jedynie w Azji, Australii i Afryce.

  Agelena – rodzaj pająków z rodziny lejkowcowatych (Agelenidae). Pająki z rodzaju Agelena tkają sieci w kształcie komina, w które łapią swoje ofiary. Gatunki tego rodzaju występują na całym świecie, głównie w Azji i Afryce.

  Kleszcze – pajęczaki należące do podgromady roztoczy (Acari), traktowane jako grupa umowna lub jako nadrodzina Ixodoidea albo też jako podrząd Ixodides (Ixodes). Cetratus – rodzaj pająka z rodziny ukośnikowatych, opisany po raz pierwszy przez Władysława Kulczyńskiego, polskiego zoologa, specjalistę w dziedzinie pajęczaków w 1911 roku. Jedyny i zarazem typowy gatunek to C. annulatus, występujący w Nowej Gwinei. Pająk ten naśladuje ruchy i wygląd os z rodzaju Crossocerus (prawdopodobnie C. cetratus), by się do nich bezpiecznie zbliżyć i zaatakować. Nie buduje sieci.

  Śpiesznikowate (Oxyopidae) – rodzina pająków z podrzędu Opisthothela. Śpieszniktowate to pająki drapieżne, które żyją na roślinach, kwiatach i krzewach. Co najmniej jeden gatunek wykazuje zachowania społeczne. W Polsce występuje jeden gatunek - śpiesznik rysień (Oxyopes ramosus).

  Dodano: 21.11.2008. 02:09  


  Najnowsze