• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ekspert: wstrząsy ziemi w okolicach Kalisza to tajemnicze zjawisko

  06.01.2012. 23:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Wstrząsy ziemi w okolicach Kalisza, czyli środka Polski, to dość tajemnicze zjawisko; najprawdopodobniej były spowodowane przemieszczaniem się skał uskoku Dolska - ocenił geolog prof. Jerzy Żaba. W jego ocenie, piątkowe wstrząsy nie zagrażają życiu ludzi.  "Wstrząsy w tym rejonie Polski są bardzo zagadkowe. To może być związane z aktywnością takiego uskoku Dolska, który przebiega skosem przez Polskę, mniej więcej równoleżnikowo. Ten uskok jest przedłużeniem Gór Świętokrzyskich w kierunku zachodnim" - powiedział PAP prof. Żaba z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

  Wyjaśnił, że wstrząsy ziemi najczęściej powodują aktywne uskoki, wzdłuż których przemieszczają się masy skalne. "Tymczasem Dolska jest bardzo starym uskokiem, pamiętającym jeszcze orogenezę waryscyjską sprzed 300 mln lat. Można powiedzieć, że uskok ten wydał właśnie jedno ze swoich ostatnich tchnień. Gdyby w tym rejonie znajdowały się jakieś kopalnie, sądziłbym, że wstrząsy spowodowało np. zawalenie się chodników w starych kopalniach. Ten rejon jest asejsmiczny" - mówił profesor.

  Według strony internetowej Centrum Sejsmologicznego "Euro-Mediterranean" epicentrum wstrząsów było w okolicach Żerkowa około 50 km na północny-wschód od Kalisza i 15 km na północ od Jarocina. Wstrząs odnotowano na głębokości 8 km i o sile 4 stopni w skali Mercallego.

  "To jest 12-stopniowa skala, która jest inna od powszechnie znanej skali Richtera. Po przeliczeniu można powiedzieć, że wstrząsy o sile 4 stopni w skali Mercallego to od 3,7 do 4,2 stopni w skali Richtera. Nie są to wstrząsy, które zagrażają zdrowiu lub życiu ludzi" - tłumaczył geolog.

  "Tego rodzaju zagrożenie pojawia się dopiero przy wstrząsach o sile powyżej sześciu stopni w skali Richtera, które odpowiadają siedmiu, a nawet ośmiu stopniom w skali Mercallego" - zwrócił uwagę. Dodał też, że głębokość 8 km świadczy o relatywnie płytkim trzęsieniu ziemi.

  Według eksperta w Polsce wstrząsy o podobnej sile pojawiają się co kilka lub kilkanaście lat na Podhalu. "One są odczuwalne, ale nie ma tam większych skutków niż np. jakieś rysy lub pęknięcia na murach" - dodał. Jak tłumaczył, Karpaty, do których należy Podhale, to miejsce, które wciąż się kształtuje. "Tam orogeneza jeszcze się nie zakończyła i naprężenia w skałach są wciąż obecne" - zaznaczył prof. Żaba.

  O wstrząsach ziemi w okolicach Kalisza poinformowała w piątek PAP wielkopolska Straż Pożarna, którą powiadomili zaniepokojeni mieszkańcy. Straż, która odebrała ponad sto zgłoszeń, w tej sprawie, nie odnotowała jednak żadnych zgłoszeń o stratach materialnych.

  Według danych Instytutu Geofizyki PAN, od roku 1000 do 2000 odnotowano w Polsce 76 trzęsień ziemi. Tylko w sześciu przypadkach osiągnęły około 6 stopni w otwartej skali Richtera.

  PAP - Nauka w Polsce

  nno/ ura/  bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Trzęsienie ziemi w prowincji Kütahya o sile 5,8 stopnia w skali Richtera miało miejsce 19 maja 2011. Trzęsienie ziemi nawiedziło prowincję Kütahya w zachodniej Turcji. Epicentrum trzęsienia znajdowało się na głębokości 9,1 km niedaleko miasta Simav. Trzęsienie było poprzedzone wstrząsem o sile 3,2 stopnia w skali Richtera 23 minuty przed głównym wstrząsem. Po głównym trzęsieniu nastąpiło ponad 450 wstrząsów wtórnych, z czego najsilniejsze o sile 4,6 stopnia w skali Richtera. Trzęsienie ziemi w Chile – trzęsienie ziemi o magnitudzie 8,8 w skali Richtera, którego hipocentrum znajdowało się pod dnem oceanu, na głębokości 35 km, około 8 km od wybrzeża Chile (regionu Maule). Do trzęsienia doszło 27 lutego 2010 o godzinie 3:34 czasu lokalnego (7:34 czasu polskiego) i trwało od 10 do 30 sekund. Po głównym wstrząsie nastąpiły wstrząsy wtórne, najsilniejsze o sile 6,2 stopni w skali Richtera. 11 marca 2010 roku nastąpiły dwa wstrząsy wtórne o sile 7,2 st. w skali Richtera. Trzęsienie ziemi w stanie Oklahoma – Wstrząs sejsmiczny o magnitudzie 5,6 w skali Richtera, jaki nastąpił 6 listopada 2011 roku w amerykańskim stanie Oklahoma, w pobliżu miejscowości Sparks Oceniono, że był to największy odnotowany wstrząs w historii tego stanu, wyraźnie odczuwany w jego stolicy Oklahoma City Dzień wcześniej w tej samej okolicy odnotowano wstrząsy o sile 4,6 i 3,4 w skali Richtera.

  Trzęsienie ziemi w San Juan – trzęsienie ziemi, które nawiedziło argentyńską prowincję San Juan dnia 23 listopada 1977 roku o godzinie 9:26:23. Trzęsienie osiągnęło siłę 7,4 stopni w skali Richtera oraz 9 stopni w skali Mercallego. Do wstrząsów doszło na głębokości 17 km. Trzęsienie ziemi w Wirginii (2011) – trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,8 w skali Richtera, które 23 sierpnia 2011 roku nawiedziło amerykański stan Wirginia. Według United States Geological Survey, hipocentrum znajdowało się 60 km na północny zachód od Richmond. W ciągu 12 godzin, po głównym wstrząsie odnotowano 4 wstrząsy wtórne o sile 2,8, 2,2, 4,2 oraz 3,4.

  Trzęsienie ziemi na Jawie o sile 6.3 stopni w skali Richtera miało miejsce 27 maja 2006 o godzinie 5:54 czasu lokalnego oraz dwa wstrząsy wtórne o sile 4,8 i 4,6 po 4 i po 6 godzinach od wstrząsu głównego w pobliżu miasta Yogyakarta na Jawie. Według oficjalnych źródeł zginęły 6234 osoby, ponad 44 000 zostało rannych, a 600 tysięcy osób straciło dach nad głową. Epicentrum znajdowało się w Oceanie Indyjskim około 25 km na południe od Yogyakarty i około 440 kilometrów na wschód od stolicy Indonezji, Dżakarty. Trzęsienie ziemi na Haiti (2010) – trzęsienie ziemi o magnitudzie 7 w skali Richtera, którego epicentrum znajdowało się w odległości ok. 25 km od Port-au-Prince na Haiti. Główny wstrząs nastąpił 12 stycznia 2010 o godz. 16.53 czasu lokalnego (21.53 UTC). Zarejestrowano wiele wstrząsów wtórnych, z których dziesięć przekraczało magnitudę 5 w skali Richtera. Wstrząsy odczuwalne były także w Dominikanie (zajmującej wschodnią część wyspy Haiti), na Kubie, Jamajce, Bahamach oraz na Turks i Caicos.

  Trzęsienie ziemi w Czeczenii miało miejsce 11 października 2008 roku o godzinie 10:06 czasu polskiego. Jego epicentrum znajdowało się na wschód od Groznego, a siła wyniosła 5,8 w skali Richtera. W jego wyniku zginęło co najmniej 13 osób, w tym 5 dzieci, a 116 zostało rannych. Po właściwym wstrząsie nastąpiły wstrząsy wtórne. Silne trzęsienie ziemi nawiedziło rumuńską stolicę Bukareszt 4 marca 1977 roku o godzinie 21:20 czasu lokalnego. Zniszczenia odnotowano w całym kraju, a wstrząsy odczuwane były na całych Bałkanach. Epicentrum tego wstrząsu o sile 7,4 w skali Richtera znajdowało się w miejscowości Vrancea w Karpatach Wschodnich na głębokości 94 km.

  Dodano: 06.01.2012. 23:04  


  Najnowsze