• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • GE przeznaczy ok. 160 mln euro na pomysły oszczędzające energię

  22.07.2010. 01:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ok. 160 mln euro przeznaczy amerykański koncern GE na realizację pomysłów dotyczących oszczędności energii, zgłaszanych przez firmy i osoby prywatne z całego świata. W konkursie mogą brać udział także polskie firmy. Swoje pomysły mogą zgłaszać do 30 września.

  Konkurs dotyczy szeroko pojętego oszczędzania energii. Pomysły można zgłaszać w trzech kategoriach: odnawialne źródła energii, sieci energetyczne oraz ekologiczne domy i budynki. Do tej pory do konkursu zgłoszono 300 projektów, ale ani jeden nie pochodzi z Polski.

  "Konkurs skierowany jest do firm i osób, które mają świetne pomysły, ale z różnych powodów nie zyskały one jeszcze należytego uznania na świecie, czy też nie doczekały się fazy wdrożenia" - powiedział PAP dyrektor regionalny GE w Europie Środkowej Lesław Kuzaj.

  "Mamy w Polsce mnóstwo pomysłów, które wciąż czekają na odkrycie ich dla świata i właśnie ten konkurs może im w tym pomóc. Jestem przekonany, że polskie firmy mają ogromny potencjał i mogą bez żadnych oporów rywalizować z firmami z całego świata" - dodał.

  Kuzaj wyjaśnił, że aby wziąć udział w konkursie, trzeba opisać swój pomysł po angielsku i umieścić go na stronie ecomagination.com/challenge. "Nie ma ograniczenia co do liczby zgłoszeń, więc jeżeli ktoś ma kilka dobrych pomysłów, może je opisać, a każdy z nich zostanie oceniony oddzielnie" - dodał. Wybranym uczestnikom konkursu koncern zaproponuje współpracę.

  GE działa w Polsce od 1992 r. Razem z Instytutem Lotnictwa prowadzi w Warszawie Inżynieryjne Centrum Projektowe EDC (Engineering Design Center), które zatrudnia ok. 900 inżynierów. Połowa zespołu zajmuje się lotnictwem, a druga pracuje nad projektami dla energetyki i sektora paliwowego. HER

  PAP - Nauka w Polsce

  kap


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Kapitalny pomysł – program telewizyjny emitowany w polskiej telewizji TVN. Jego celem było odkrycie ciekawego pomysłu na biznes. W każdym odcinku 7 lub 8 uczestników prezentowało swoje pomysły na biznes, które oceniało jury. Jurorzy dokładnie przepytywali zawodnika na temat pomysłu (np: ile będzie kosztować, ile może być klientów itp.). Gdy juror nie był zainteresowany dalszą prezentacją wyłączał skierowane na siebie światło. Nawet jeśli wszyscy jurorzy wyłączyli światło nie eliminowało to zawodnika z dalszej gry. W każdym odcinku jedna osoba przechodziła do finału. W tym czasie niezależni eksperci oceniali czy pomysł jest realny. W finale który odbył się 18 stycznia 2009 roku na żywo, spośród 7 pomysłów wybrano laureata który otrzymał 300 tys. złotych - został nim Karol Kowalczuk, autor pomysłu na okulary korygujące wadę wzroku. W finale każdy zawodnik posiadał osobę która broniła jego pomysłu - adwokata. Byli nimi znane osoby które popierają pomysł. Każdy adwokat miał 1 minutę by przekonać jury. Średnia oglądalność programu wyniosła 1,25 mln. Na początku debaty proszę Społeczność o pomysły na to, co powinno znaleźć się na stronie głównej. Oprócz propozycji nowych elementów, które powinny pojawić się na SG, liczę także na pomysły interesującego przedstawiania dotychczasowych części składowych strony głównej. Pomysłowy wnuczek – polski serial animowany tworzony w latach 1984-1988. Nakręcony w warszawskim Studiu Miniatur Filmowych. Jest to kontynuacja serialu animowanego z lat 70. - Pomysłowy Dobromir.

  Mr World - konkurs sprawdzający poziom męskości i dżentelmeństwa mężczyzn rozgrywany nieregularnie od 1996 roku. Pomysłodawczynią i organizatorką wyborów jest Julia Morley prowadząca również konkurs Miss World. Konkurs odbywa się nieregularnie, raz na 2 do 3 lat, ale jego pomysłodawcy poważnie zastanawiają się na przeprowadzaniem go co roku. Dylemat ten wiąże się z niespodziewanie wielką popularnością konkursu. Jak na razie ostatnią edycję konkursu w 2010 roku, obejrzało w telewizji 1,4 mld ludzi. Podobnie jak w wypadku Miss World, panowie biorący udział w wyborach najprzystojniejszego mężczyzny zostają poddani testom sprawdzającym ich wszechstronność, zaliczają się do nich konkurs talentów, zawody sportowe oraz pokaz mody, zwłaszcza pokaz strojów kąpielowych, który jest najbardziej popularnym elementem męskich konkursów piękności. Zwycięzca podpisuje kontrakty reklamowe i otrzymuje możliwość wystąpienia na prestiżowych pokazach mody, dostaję również bonifikatę pieniężną będącą równowartością ok. 40 tys. euro. Warunki jak musi spełniać kandydat na Mistera World, są podobne do tych z konkursu Miss World, jednak nieznacznie się od nich różnią. Kandydat musi spełniać podane warunki : Fab Lab (z ang. Fabrication Laboratory) - to rodzaj pracowni lub małego laboratorium, w której mamy możliwość realizacji własnych projektów i pomysłów. Jest to miejsce dla osób które chcą realizować swoje marzenia, hobby, naukę lub pracę, a potrzebują narzędzi i przestrzeni oraz wiedzy technicznej.

  Gdyński Biznesplan – doroczny konkurs na najlepszy projekt biznesowy organizowany przez Urząd Miasta Gdyni. Konkurs organizowany jest od 2003 roku. Idea konkursu sprowadza się do umożliwienia wprowadzenia w życie własnego pomysłu biznesowego na konkretną działalność gospodarczą. Majstersztyk (niem. Meisterstück, dosł. mistrzowskie dzieło) - była to praca czeladnika cechowego, będąca głównym sprawdzianem jego umiejętności przed wyzwoleniem się na mistrza. Musiał się on cechować innowacyjnością i szczególnie starannym wykonaniem, co oceniała rada złożona ze starszych cechu. W zależności od statusu cechu, wykonanie majstersztyku mogło się wiązać też z obowiązkiem wcześniejszego odbycia wędrówki po innych miastach w celu zapoznania się z nowymi pomysłami i technologiami, które mogłyby zostać odzwierciedlone w dziele. W ten sposób zapewniano motywację dla nowych pomysłów, a także przepływ idei i nowych technologii.

  ZISC (ang. Zero Instruction Set Computer) – technologia oparta na pomysłach wziętych ze sztucznej sieci nerwowej. Pomysł został wynaleziony przez Guya Pailleta oraz został przez niego rozwinięty razem z dr. Pascalem Tannhofem z IBM. Pierwsza generacja chipu ZISC zawiera 36 niezależnych komórek, które mogą być uważane za neurony lub równoległe procesory. Każda z nich może porównać wektor wejściowy, którego rozmiar może osiągnąć do 64 bajtów z podobnym wektorem przechowywanym w komórkach pamięci. Jeśli wektor wejściowy odpowiada wektorowi w komórce pamięci to komórka ta „wypala”. Sygnał wyjściowy zawiera komórki, która miała dopasowanie, jak również znacznik który mówi, że nie wystąpiło dopasowanie. Dyskusja wikiprojektu:Malarstwo: Macie jakiś pomysł czym zilustrować to hasło? Obrazów olejnych, także na commons, mamy w bród. Ja bym proponował jeden reprezentatywny obraz (wraz z opisem, że np. został wykonany klasyczną techniką olejną) oraz zdjęcie np. tubki farby, palety malarskiej, płótna z częściowo wykonanym obrazem (jeśli coś takiego mamy?), lub czegoś podobnego. Macie jakiś pomysł? — Awersowy <talk> 19:10, 18 sie 2010 (CEST)

  MATMIX - konkurs matematyczny dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w roku 2005/2006 i była organizoana przez VI LO im. I. Paderewskiego w Poznaniu. Począwszy od drugiej edycji konkurs organizowany jest przez XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie. Pomysłodawcą konkursu jest nauczycielka matematyki Danuta Zarzycka.

  Sieć aniołów biznesu (ang. business angels network) to organizacja tworząca platformę, w ramach której przedsiębiorca szukający finansowania dla swojego projektu, ma szansę znaleźć anioła biznesu, który wesprze go kapitałowo. Pełni ona rolę pośrednika między aniołami biznesu a pomysłodawcami, niwelując barierę informacyjną. Inwestorom zapewnia anonimowość i dostęp do najlepszych projektów (prowadzi ich selekcję) oraz profesjonalnych szkoleń, a przedsiębiorcom - wsparcie w przygotowaniu pomysłu, dopracowaniu koncepcji i dokumentacji oraz możliwość zaprezentowania projektu aniołom biznesu. Efektywność ich działania w znacznej mierze opiera się na rozbudowanym środowisku, do którego powinno należeć wielu inwestorów i pomysłodawców reprezentujących różne branże. Znaczna część sieci aniołów biznesu to instytucje non-profit, choć coraz więcej tego typu organizacji prowadzi działalność komercyjną. W Polsce sieci aniołów biznesu poszukują projektów, których potrzeby kapitałowe mieszczą się w przedziale 50 tys. – 5 mln zł. Obecnie (2011) w Polsce funkcjonuje 10 tego typu sieci:

  Wzorowanie się (także: ściąganie, zapożyczanie, inspiracja, kopiowanie, naśladownictwo, naśladowanie, imitatorstwo, imitowanie) – zapożyczanie pomysłów, koncepcji, idei, rozwiązań; wzorowanie się na cudzych przemyśleniach, rozwiązaniach i pomysłach. Kropkokracja (ang. dotmocracy, gdzie dot „kropka”, -cracy = gr. krateo „rządzę”) to metoda zbierania opinii na temat różnych pomysłów w dużej grupie osób. Uczestnicy spisują swoje pomysły na specjalnych papierowych formularzach, a następnie wstawiają kropki, aby wyrazić opinię o danym pomyśle w następującej skali: „całkowicie się zgadzam”, „zgadzam się”, „nie mam zdania”, „nie zgadzam się”, „całkowicie się nie zgadzam”, „nie rozumiem”. Uczestnicy podpisują się na każdym formularzu, na którym postawili kropkę, opcjonalnie mogą również napisać krótkie komentarze. W efekcie otrzymujemy wizualne przedstawienie zbiorczej opinii danej grupy na wybrany temat.

  Pomysł na interes (ang. Chairman of the Board) – amerykańska komedia z 1998 roku w reżyserii Alexa Zamma. Wyprodukowany przez Trimark Pictures. Giełda pomysłów stanowi odmianę metod problemowych i należy do grupy metod gier dydaktycznych. Nazywana jest także burzą mózgów. Ma ona na celu zachęcanie uczniów do wymyślania śmiałych pomysłów, dotyczących rozwiązania zadania czy problemu, do wysuwania hipotez.

  Pomysł Trybuły to brydżowa konwencja licytacyjna pozwalająca na forsujące uzgodnienie koloru starszego po pozytywnej (pokazującej starszą czwórkę w kolorze odpowiadającego) odpowiedzi na Staymana. W sekwencjach: Sii Polska (ang. Sii Poland) – firma świadcząca usługi IT oraz inżynierii przemysłowej. Spółka została utworzona w styczniu 2006 r. w Warszawie. Pomysłodawcą i założycielem był Gregoire Nitot, do dziś Prezes Sii w Polsce. W 2013 roku firma zatrudnia 1300 pracowników i posiada 6 oddziałów: w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi. Siódmą siedzibą firmy jest Centrum Usług Sii w Lublinie.

  Dodano: 22.07.2010. 01:17  


  Najnowsze