• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hodowla koni i jeździectwo - nowy kierunek studiów w Lublinie

  20.03.2012. 07:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Wiedzę o hodowli koni, a także o sposobach ich wykorzystywania, m.in. do rekreacji czy w terapii będzie można zdobyć na studiach hipologii i jeździectwa, które ruszą w październiku na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.  Lubelski Uniwersytet Przyrodniczy jako pierwszy w Polsce otwiera studia na kierunku hipologia i jeździectwo w trybie stacjonarnym. Będą to studia pierwszego i drugiego stopnia; po pierwszym absolwenci uzyskają tytuł inżyniera, po drugim magistra.

  Dotychczas hodowla koni i jeździectwo były jedną ze specjalizacji wybieranych przez studentów zootechniki na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt. ,,Cieszyło się to bardzo dużym zainteresowaniem. W ubiegłym roku na jedno miejsce było czterech kandydatów" - powiedziała PAP dr Iwona Janczarek z Katedry Hodowli i Użytkowania Koni.

  Studia z hipologii będą obejmowały wiedzę o budowie koni, ich fizjologii, pochodzeniu, drogach rozwoju gatunku, rasach, metodach i zasadach chowu. Blok przedmiotów poświęcony będzie prowadzeniu hodowli koni i ośrodków jeździeckich. Studenci poznają też podstawowe zasady hodowli innych zwierząt oraz prowadzenia gospodarstwa hodowlanego.

  Specjalne zajęcia poświęcone będą formom i sposobom użytkowania koni, m.in. w agroturystyce, rekreacji czy terapii. Część przedmiotów będzie dotyczyła jeździectwa, czyli wszystkich sportów konnych.

  Wiedza zdobyta na studiach ma ułatwić absolwentom zdobywanie różnych uprawnień i specjalizacji, np. instruktora rekreacyjnej jazdy konnej, sędziego Polskiego Związku Jeździeckiego czy instruktora hipoterapii (forma rehabilitacji psycho-ruchowej osób niepełnosprawnych). Będą oni mogli przystępować do wymaganych egzaminów bez konieczności odbywania specjalistycznych kursów.

  W programie studiów jest też praktyczna nauka jazdy konnej i doskonalenie już zdobytych umiejętności.

  Studia ruszą w październiku 2012 r. Kandydaci, oprócz standardowej kwalifikacji na podstawie egzaminów maturalnych, będą musieli też zdawać sprawdzian praktyczny i wykazać się co najmniej podstawową zdolnością - jazdy stępem na lonży.

  PAP - Nauka w Polsce

  ren/ amac/ jbr/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Polski Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi – coroczny czempionat koni arabskich polskiej hodowli odbywający latem się w Janowie Podlaskim. Miejscem imprezy jest arena na terenie tutejszej Stadniny Koni. Pokaz w Janowie służy nie tylko prezentacji koni, ale przede wszystkim spełnia ważną rolę w ocenie, selekcji i doborze materiału hodowlanego, ocenia pracę hodowców i wyznacza kierunki dalszej hodowli. Pierwszy czempionat zorganizowany został w 1979, a w dniach 8-9 sierpnia 2008 odbyła się jego XXX edycja. Stadnina koni w Mieczownicy – ośrodek hodowli koni (stadnina) w Mieczownicy. Dawniej wchodzący w skład majątku rodziny Chrzanowskich, później należący do Państwowego Gospodarstwa Rolnego Mieczownica. Obecnie hoduje się tu około 70 koni przeznaczonych dla różnych celów. Stadnina koni w Mosznej – ośrodek hodowli koni sportowych oraz ośrodek sportowy i turystyczny, mieszczący się w zabytkowym kompleksie pałacowo-parkowym nieopodal pałacu w Mosznej. Stadnina jest członkiem Polskiego Związku Hodowców Koni oraz Polskiego Związku Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej.

  Kazimierz Kosiniak-Kamysz (ur. 5 marca 1943 w Siedliszowicach) – polski profesor zwyczajny, specjalista w zakresie agroturystyki, biologii rozrodu zwierząt i hipoterapii. Jest kierownikiem Katedry Hodowli koni na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Stadnina Koni Walewice – stadnina koni położona w zabudowaniach gospodarczych pałacu w Walewicach. Stadnina ta jest największą w Polsce hodowlą koni małopolskich. Stadnina prowadzi również hodowlę koni angloarabskich oraz koni sportowych szlachetnej półkrwi.

  Polski koń szlachetny półkrwi – populacja koni hodowanych w Polsce do jeździeckiego sportu wyczynowego, pochodząca od klaczy wielkopolskich, małopolskich i klaczy pochodzenia zagranicznego kojarzonych z ogierami wpisanymi do ksiąg stadnych zrzeszonych w Światowej Federacji Hodowli Koni Sportowych (WBFSH). Konie szlachetnej półkrwi są jednymi z najpopularniejszych w Polsce, użytkowanymi także w sporcie amatorskim i rekreacyjnym.
  Stadnina Koni Ochaby – stadnina koni położona w Ochabach, zajmująca się hodowlą koni angloarabskich pochodzenia francuskiego, koni małopolskich oraz koni szlachetnej półkrwi.

  Pride of Poland (ang. Duma Polski) – coroczna aukcja koni arabskich, odbywająca się w Janowie Podlaskim, tuż po Narodowym Pokazie Koni Arabskich. Licytowane na niej konie pochodzą z polskich hodowli: Stadnin Koni w Janowie Podlaskim i Michałowie oraz ze Stada Ogierów w Białce i ze stadnin prywatnych. Rasa koni – względnie jednorodna populacja koni, w ramach której główne cechy charakterystyczne przekazywane są potomstwu. Nad zachowaniem poszczególnych ras czuwają organizacje hodowlane, wyznaczając określone reguły hodowli. Konie rasowe są zazwyczaj wpisywane w rejestry hodowlane (tzw. księgi stadne).

  Stefan hrabia Sumiński (ur. 1866, zm. 1930) – syn Artura i Julii z Piwnickich. Wychował się w Ryńsku na Pomorzu. W trakcie studiów w Berlinie pogłębiał wiedzę na temat hodowli koni. Po utracie przez rodziców majątku zaciągnął się do kawalerii, gdzie doszedł do stopnia majora. Był dyrektorem stada ogierów w Lubiążu na Śląsku, później jego naczelnym komisarzem. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został dyrektorem (koniuszym) stadniny państwowej w Sierakowie Wielkopolskim i naczelnym koniuszym na Poznańskie i Pomorze. Po rezygnacji ze służby państwowej zajmował się importem koni. Wydał książki: Klacz stadna, jej exterieur, pochodzenie dziedziczne oraz inne problemy hodowlane (1923) i Konie oficerskie w armii (1930). Kawaler maltański. Był mężem Julii z Borzewskich. Miał syna Andrzeja i trzy córki. Razem z żoną został pochowany na cmentarzu w Oborach.

  Hipologia (z gr. ἵππος = híppos – koń, i λόγος = lógos – słowo, nauka, myśl, rozumowanie) – nauka traktująca o koniu domowym, jego budowie, fizjologii, filogenezie, hodowli i chowie, obejmująca także historię hodowli.


  Polski Związek Hodowców Koni to organizacja, której tradycja sięga 1895 roku. Wtedy to w pruskim zaborze powołano Poznańskie Towarzystwo Zapisywania Klaczy w Księgi Rodowodowe. Dwudziestolecie międzywojenne zaowocowało powołaniem związków hodowców koni na terytorium młodego państwa polskiego. Polski Związek Hodowców Koni zrzesza obecnie około 15 tysięcy członków hodujących wszystkie rasy koni. Pianissima (ur. 13 stycznia 2003 r.) – gniada klacz czystej krwi arabskiej polskiej hodowli ze stadniny koni w Janowie Podlaskim. Córka ogiera Gazal Al Shaqab (QA) i klaczy Pianosa (PL) po Eukaliptusie (PL).

  Western Riding – styl jazdy konnej wywodzący się z potrzeby użytkowania koni przez mieszkańców kontynentu amerykańskiego, podczas pracy na farmach i ranczach. W porównaniu do klasycznego (tzw. angielskiego) stylu jazdy, western riding różni się sposobem wyszkolenia konia i jazdy na nim, a również sprzętem jeździeckim i strojem. Jazda w tym stylu odbywała się na zupełnie luźnych wodzach w subtelnej i delikatnej komunikacji z perfekcyjnie wyszkolonym koniem. Przez cały okres treningu uczy się konia reagować na coraz lżejsze pociągnięcia za wodze i stopniowo zbliża się ręce coraz bliżej do siebie. Prowadzenie konia odbywa się na zasadach neck reining (przykładanie wodzy do szyi konia) dając efekt komunikacji z koniem przy użyciu jednej ręki.

  Dodano: 20.03.2012. 07:04  


  Najnowsze