• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Humanitarium - wystawa o człowieku i otaczającym go środowisku

  21.12.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ponad 30 interaktywnych instalacji przedstawiających anatomię człowieka i środowisko w jakim żyje znalazło się na wystawie Humanitarium, którą we wtorek otwarto w Centrum Badań EIT + na wrocławskich Praczach.  Humanitarium jest pierwszą częścią "Ogrodów Doświadczeń" - centrum naukowo-edukacyjnego, które powstaje na terenie Kampusu Wrocławskiego Centrum Badań EIT +.

  Humanitarium to stała wystawa skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży. "Młodzi ludzie będą korzystali z tego miejsca, aby od najmłodszych lat uczyć się obcowania z nauką. To będzie kuźnia kadry EIT +, ponieważ dzieci i młodzież widząc powstające tu laboratoria i ludzi nauki z całego świata będą chcieli tu w przyszłości powrócić" - mówił podczas otwarcia Humanitarium prezes EIT + prof. Mirosław Miller.

  Wystawa składa się z ponad 30 interaktywnych instalacji zawierających elementy multimedialne. Ekspozycja została podzielona na kilka sekcji tematycznych. W sekcji "Anatomia" zwiedzający mogą poznać budowę i funkcjonowanie ludzkich mięśni, szkieletu, serca czy mózgu. W dziale "Świat zmysłów" można przetestować swój wzrok, słuch, węch oraz dotyk. W kolejnej sekcji - "Ekologia i energia" - znalazły się miniatury domów, w których przedstawiono funkcjonowanie zasilania i mediów. Ostatnim obszarem tematyczny jest "Fizyka na wesoło". Tu zwiedzający dzięki doświadczeniom mogą poznać podstawowe prawa fizyki.

  "Każdy z prezentowanych eksponatów pozwala na zabawę. Chcąc dowiedzieć się czegoś o zębach i higienie jamy ustnej możemy zatrzymać się przed wielką szczęką. Można z niej wyciągnąć poszczególne zęby, a naciskając odpowiednie przyciski na ogromnym języku dowiedzieć, gdzie mieszczą się odpowiednie receptory smaku" - tłumaczyła dziennikarzom koordynatorka projektu Humanitarium Kinga Świtała-Jeleń.

  W ciągu kilku tygodniu w Humanitarium mają pojawić się kolejne eksponaty. Docelowo na wystawie znajdzie się ich 45. "Na wiosnę pojawią się ścieżki edukacyjne, które pozwolą przyjemnie spędzać czas na zewnątrz w obrębie kampusu. Zaś za dwa lata powstaną kolejne pawilony poświęcone innej tematyce, jak choćby astronomia czy zdobycze nowoczesnej techniki" - powiedziała Świtała-Jeleń.

  Wrocławskie Centrum Badań EIT+ to spółka, która ma utworzyć na Dolnym Śląsku gospodarkę opartą na wiedzy, poprzez działanie w każdym z trzech jej głównych elementów: nauce, innowacji i edukacji. Udziałowcami spółki jest pięć wrocławskich uczelni - Politechnika Wrocławska, Akademia Medyczna we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Ekonomiczny oraz województwo dolnośląskie i miasto Wrocław.

  PAP - Nauka w Polsce

  pdo/ ls/  bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Akademicki Klub Turystyczny Wrocław powstał w 1957 r z inicjatywy członków Koła Naukowego Geografów Uniwersytetu Wrocławskiego i Klubu Trampów Politechniki Wrocławskiej. Początkowo AKT Wrocław składał się z dwóch części: Sekcji Górskiej i Koła Przewodników AKT (po zmianie nazwy Studenckie Koło Przewodników Sudeckich Wrocław). W miarę rozwijania działalności Sekcja Górska uległa podziałowi na koła uczelniane działając na większości wrocławskich uczelni. Edukacja we Wrocławiu: Wrocław należy do największych w Polsce ośrodków uniwersyteckich. Na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych kształci się tu około 150 tysięcy osób. Życie umysłowe skupia się wokół wyższych uczelni, na czele z Uniwersytetem Wrocławskim liczącym 47 000 studentów i Politechniką Wrocławską (ponad 40 000 studentów). Założony w 1950 roku Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu posiada tradycje kształcenia sięgające 1811 roku. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu – powołany w 1947 kształci ponad 18 000 studentów. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu założony w 1951 roku jest jednym z największych tego typu w kraju, z liczbą ponad 13 000 studentów. Oprócz licznych placówek państwowych, we Wrocławiu istnieje wiele uczelni prywatnych i ośrodków badawczych. Uniwersyteckie Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu (UCWFiS) - jednostka organizacyjną Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, która została utworzona do realizacji umowy zawartej w 1996 roku pomiędzy Uniwersytetem Wrocławskim a wrocławską AWF, której celem jest prowadzenie:

  Wrocławski Park Technologiczny (WPT) – spółka we Wrocławiu utworzona przez gminę Wrocław (90,51% udziałów), wrocławskie uczelnie i bank BZ WBK. Jedną z inicjatyw WPT jest Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości (DAIP). Ulica Krupnicza – niegdyś jedna z peryferyjnych ulic przy fortyfikacjach miejskich wrocławskiego Starego Miasta. Po ich likwidacji na skutek decyzji francuskich zwycięzców z 1807 stała się jedną z tras wylotowych wiodących z centrum na południe, w stronę Kątów Wrocławskich.

  Dendryt wrocławski – jedna z metod taksonomicznych, która wykazuje się znacznym stopniem obiektywizmu. Zaproponowana została przez grupę matematyków polskich pracujących przed II wojną światową na Uniwersytecie Lwowskim a po wojnie na Uniwersytecie Wrocławskim. Zasady metody taksonomii wrocławskiej zostały opracowane przez członków Grupy Zastosowań Państwowego Instytutu Matematycznego we Wrocławiu. Sam proces budowy dendrytu wrocławskiego, w ramach powyższej metody, jest procesem wieloetapowym. Sukiennice we Wrocławiu, zwane też Domem Kupców – nieistniejący już zespół średniowiecznych budynków w centralnej części wrocławskiego Rynku, w miejscu dzisiejszej ulicy Sukiennice. Stanowiły jeden z trzech historycznych wrocławskich domów kupieckich.

  Archiwum Uniwersytetu Wrocławskiego - archiwum, a jednocześnie jednostka ogólnouczelniana Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmujące się gromadzeniem zbiorów dotyczących jego przeszłości oraz poprzedników tej uczelni, a także akt studenckich i pracowników uczelni. Zostało założone 1 października 1950 roku. Mieści się obecnie przy ul. Szewska 50/51 we Wrocławiu. Józef Kus - urodzony w 1949 r w Malborku, zmarł 13.10.2013 r we Wrocławiu. W Malborku ukończył Ognisko Kultury Plastycznej, po czym przeniósł się do Wrocławia, gdzie kontynuował naukę w tutejszym Państwowym Ognisku Kultury Plastycznej i w 1978 r. otrzymał dyplom jego ukończenia. Jest uczniem Janusza Halickiego i Andrzeja Żarnowieckiego. Od końca lat 70. jest członkiem Grupy „RYS”. W dorobku posiada liczne ekslibrisy linorytnicze. Uprawia malarstwo, rzeźbę, ceramikę i grafikę. Uczestniczył w szeregu wystaw w kraju i za granicą prezentując głównie malarstwo, ale i także ekslibris, m.in. wystawa malarstwa i grafiki we Wrocławiu w 1978 r., malarstwa i ceramiki (Wrocław, 1981), „Ekslibris Wrocławski” Wrocław 1978, wystawie Grupy „RYS” we Wrocławiu i Eberswald (Niemcy) w 1978 r. oraz we Wrocławiu w 1980 r.

  Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe (WCSS) jest środowiskowym centrum świadczącym usługi informatyczne dla regionu dolnośląskiego. WCSS powstało w 1995 roku i jest zlokalizowane przy Politechnice Wrocławskiej. Do głównych zadań WCSS należy eksploatacja i rozbudowa sieci rozległej Wrocławskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (WASK), komputerów dużej mocy oraz rozwój sieciowych usług informacyjnych.

  Żak (Miesięcznik Studentów Politechniki Wrocławskiej "Żak") - Pismo studenckie. Ukazuje się od października 1999 r. na terenie Politechniki Wrocławskiej i sporadycznie innych wrocławskich uczelni.

  Wrocławska Izba Gospodarcza (WIG) – organizacja samorządu gospodarczego, powstała we Wrocławiu w 2004 z inicjatywy wrocławskich przedsiębiorców. MKS "Parasol" Wrocław (współpraca z WKS "Śląsk Wrocław" SA) – wrocławski Młodzieżowy Klub Sportowy o czerwono-czarnych barwach, specjalizujący się w szkoleniu dzieci i młodzieży, zawiązany w 1982 roku. MKS Parasol Wrocław kontynuuje tradycje klubów Pogoni Leśnica oraz Stali Pilczyce. Do stałych imprez organizowanych przez Parasol należy coroczny bieg przełajowy Parasola dla dzieci i młodzieży.

  Pałac Książąt Legnicko-Brzeskich we Wrocławiu - dawny pałac miejski, znajdujący się we Wrocławiu, przy ulicy Szewskiej 49. Obecnie siedziba Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Historia Uniwersytetu Wrocławskiego – dzieje pierwszej wyższej państwowej uczelni we Wrocławiu jaką jest Uniwersytet Wrocławski sięgają początków XVIII wieku, chociaż genezy tej szkoły wyższej należy dopatrywać się już w początkach XVI wieku, kiedy to podjęto nieudaną akcję utworzenia uniwersytetu.

  Parafia św. Andrzeja Apostoła w Bielanach Wrocławskich - znajduje się w dekanacie Wrocław Krzyki w archidiecezji wrocławskiej. Jej proboszczem jest ks. mgr Mirosław Dziegiński. Obsługiwana przez księży archidiecezjalnych. Erygowana w XII wieku.

  Dodano: 21.12.2011. 00:19  


  Najnowsze