• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jubileuszowy zlot ,,Rzeczpospolitej Ptasiej

  15.04.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Jubileuszowy X zlot obywateli i sympatyków ,,Rzeczpospolitej Ptasiej" - symbolicznego państwa miłosników ptaków - odbędzie się w sobotę w Słońsku (Lubuskie). Słońsk położony jest na obrzeżach Parku Narodowego Ujście Warty, który należy do najcenniejszych ostoi ptactwa wodnego i błotnego w Europie.

  Celem istnienia "ptasiej republiki" jest edukacja, zapoznawanie ludzi z bogactwem przyrodniczym okolic Słońska i Ujścia Warty.

  ,,Rzeczpospolita Ptasia" zrzesza obywateli kilku państw, m.in. Polski, Niemiec i Holandii. Każdy ma specjalny paszport, w którym uczestnictwo w zlocie potwierdza pamiątkowa pieczęć. Symboliczne państwo ma swojego prezydenta i radę gabinetową Rzeczpospolitej. Podczas zlotów można zostać jej "obywatelem".

  ,,Dziesięć lat zabawy w ptasią republikę minęło niepostrzeżenie, a 1920 osób posiada już nasze paszporty. Na 16 kwietnia przygotowujemy nowe upominki, urozmaicony program z konkursami, ciekawymi prelekcjami, wystawami i wyjątkowymi fantami na aukcję" - powiedziała Izabella Engel z Towarzystwa Przyjaciół Słońska Unitis Viribus.

  Na swoich zlotach obywatele ,,Rzeczpospolitej Ptasiej" wybierają ptaka roku - w bieżącym roku jest nim łabędź krzykliwy, który wygrał głosowanie na poprzednim zlocie. Który ptak zostanie patronem 2012 roku - okaże się w sobotę.

  Uczestnicy zlotu w ramach wpisowego otrzymają nową monetę z "Rzeczpospolitej Ptasiej", kubek, pamiątkową naklejkę z łabędziem krzykliwym oraz poczęstunek. Podczas spotkania zaplanowano też wyprawę w teren w poszukiwaniu skrzydlatych mieszkańców ujścia Warty, których o tej porze roku nie brakuje.

  Zlot odbędzie się na Placu Zamkowym koło kościoła w Słońsku. Swoje stoiska ustawią tam m.in. pracownicy Parku Narodowego Ujście Warty oraz Redakcja "Ptaków Polski". Nagrodami w konkursach będą m.in. książki i filmy przyrodnicze, płyty z nagraniami głosów ptaków, noclegi w kwaterach agroturystycznych, udział w spływie kajakowym.

  ,,Ptasie państwo" jest jedną z inicjatyw Towarzystwa Przyjaciół Słońska Unitis Viribus (łac. wspólnymi siłami). Powstało ono w czerwcu 2001 roku. Celami jego działalności jest m.in. inicjowanie i wspieranie działań na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego, przyczynianie się do podniesienia świadomości historycznej, kulturowej i ekologicznej społeczności lokalnej. MMD

  PAP - Nauka w Polsce

  hes/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Wybrzeże Trzebiatowskie (PLB320010) – obszar specjalnej ochrony ptaków w północno-zachodniej Polsce, nad Morzem Bałtyckim, o powierzchni 31 757,6 ha, w całości w woj. zachodniopomorskim, na Pobrzeżu Szczecińskim. Celem utworzenia obszaru jest ochrona populacji dziko występujących ptaków oraz utrzymanie ich siedlisk w niepogorszonym stanie. Stwierdzono występowanie na tym terenie 35 gatunków ptaków z Załącznika II Dyrektywy Ptasiej.

  Park Narodowy Sierra de Cazorla, Segura i Las Villas jest położony na wschodzie i północnym wschodzie prowincji Jaén (Hiszpania), zajmuje obszar 214 300 hektarów, co oznacza, że jest największą przetrzenią podlegającą ochronie prawnej w Hiszpanii i drugą w Europie. Został ogłoszony rezerwatem biosfery przez UNESCO w 1983 roku, jest także obszarem wchodzącym w skład sieci Natura 2000 na podstawie Dyrektywy Ptasiej Unii Europejskiej (z hiszp. Zona de Especial Protección para las Aves - Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków) od 1987. Jest tak rozległy, że leży na terenie 23 municypiów z 80 000 mieszkańców. Stopień ochrony różni się w zależności od obszaru, pozwalając na większości terytorium na prowadzenie różnego rodzaju działalności gospodarczej.

  Szczepionka prepandemiczna przeciw grypie – szczepionka nowej generacji przeciwko grypie ptasiej. Jest przeznaczona do podawania osobom dorosłym (18–60 lat) w celu ochrony przed grypą ptasią, którą wywołuje szczep wirusa grypy A oznaczony H5N1. Zawiera fragmenty inaktywowanego (zabitego) wirusa A(H5N1) oraz system adiuwantowy. Wirus ptasiej grypy H5N1 jest uważany przez WHO za odmianę wirusa, która może stać się przyczyną kolejnej pandemii, w przypadku, gdyby doszło do jego mutacji i przekształcenia w szczep zaraźliwy dla człowieka. W związku z tym szczepionka jest przeznaczona do ewentualnych szczepień masowych. Charakteryzuje się zdolnością wywoływania odporności krzyżowej oraz ochrony przed nowymi odmianami wirusa H5N1. Została dopuszczona do obrotu 26 września 2008 na terenie wszystkich krajów UE decyzją Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) po zapoznaniu się z materiałami i wynikami badań przedstawionymi przez producenta, jednocześnie zobowiązując go do monitorowania działań niepożądanych tak długo, jak szczepionka będzie znajdowała się w obrocie. Na rynku farmaceutycznym występuje pod nazwą Prepandrix® i Pandemrix®. Producentem jest firma GSK Biologicals.

  Park Narodowy Cabañeros jest jednym z 13 hiszpańskich parków narodowych (parque nacional) oraz obszarem wchodzącym w skład sieci Natura 2000 na podstawie Dyrektywy Ptasiej Unii Europejskiej (z hiszp. Zona de Especial Protección para las Aves – Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków).

  Rzeczpospolita Lista 500 to wzorowany na liście Fortune ranking 500 największych polskich firm klasyfikowanych według przychodów. Lista jest tworzona i publikowana co roku przez dziennik Rzeczpospolita. Najlepsi otrzymują nagrody "Orły Rzeczpospolitej". Po raz pierwszy lista została opublikowana w roku 1999.

  Sezon NHL 2013/2014 będzie 96. sezonem gry National Hockey League, a 97. jej działalności. Pierwsze mecze sezonu odbędą się 1 października 2013 roku. W tym dniu odbędzie się trzy spotkania. Drugi sezon z rzędu nie odbędą się spotkania w Europie, również NHL All-Star Game nie odbędzie się w zamian zawodnicy ligi NHL będą uczestniczyć w turnieju olimpijskim w Soczi. Hokeiści wrócą na tafle w Ameryce 26 lutego. 1 stycznia odbędzie się NHL Winter Classic, który został przełożony z powodu lokautu. Dodatkowo obędzie się jeszcze pięć innych spotkań na otwartych stadionach w ramach NHL Stadium Series oraz Heritage Classic. Sezon zasadniczy zakończy się 13 kwietnia 2013 roku.

  Ogólnopolska Młodzieżowa Organizacja Samoobrony Rzeczypospolitej Polskiej (OMOS RP) – młodzieżówka partii Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej.

  Dodano: 15.04.2011. 00:04  


  Najnowsze