• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Larwy węgorza zmierzają szybszą i krótszą drogą do Europy

  08.07.2010. 16:16
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Czy larwy węgorza europejskiego (Anguilla anguilla) dryfują zachodnią trasą w stronę Prądu Zatokowego na początku swojej wyprawy? Według wyników nowych badań międzynarodowych odpowiedź brzmi "nie". Badania nad biofizycznymi powiązaniami w Morzu Sargassowym wskazują na alternatywną, krótszą trasę dryfowania larw w kierunku Europy. Opisano je w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B, Biological Sciences.

  Populacje węgorza w Europie i USA kurczą się dramatycznie. Najnowsze badania przeprowadzone przez Politechnikę Duńską rzucają światło na wczesny etap oceaniczny cyklu życia węgorzy oraz na warunki rozwoju i schematy żywienia larw.

  Wyniki uzyskane przez duńską ekspedycję Galathea 3 do tarlisk węgorzy na Morzu Sargassowym, położonym w środkowej części północnego Atlantyku, wskazują jak istotną rolę odgrywa klimat w procesach oceanicznych przy określaniu warunków wczesnego etapu życia węgorzy oraz ocenie malejącej populacji tych tajemniczych stworzeń.

  "Nasze badania na Morzu Sargassowym pokazują znaczącą zależność między fizycznymi a biologicznymi warunkami na tym obszarze" - wyjaśnia Peter Munk z Narodowego Instytutu Zasobów Wodnych przy Politechnice Duńskiej (DTU Aqua). "Front, jaki powstaje, kiedy ciepłe wody tropikalne spotykają się z chłodniejszymi wodami północnego Atlantyku odgrywa kluczową rolę w życiu larwalnym węgorzy."

  Naukowcy odkryli, że front utrzymuje larwy węgorza wewnątrz strefy, która zapewnia nie tylko lepsze warunki żywieniowe, ale również wpływa na ich dryfowanie w kierunku kontynentu.

  Zdaniem zespołu panuje powszechne przekonanie, że węgorze europejskie najpierw dryfują zachodnią trasą z tarlisk, a następnie płyną wraz z Prądem Zatokowym - ciepłym prądem oceanicznym, podążającym z Zatoki Meksykańskiej w kierunku północnym przez Ocean Atlantycki. Jednakże naukowcy wskazują na istnienie ścisłego powiązania między rozmieszczeniem larw a frontami na tym obszarze.

  Twierdzą, że front między ciepłymi a zimnymi wodami tworzy prąd, który przesuwa się w kierunku wschodnim. Zatem larwy mogą "wykorzystywać ten subtropikalny przeciwprąd" jako kolejną opcję szybszej i krótszej drogi do Europy.

  W ramach powiązanych prac badawczych wyniki innych badań, przeprowadzonych w czasie ekspedycji Galathea 3 i opisanych w czasopiśmie Biology Letters, dostarczają informacji na temat diety larw węgorza, a konkretnie nawyków żywieniowych bardzo małych larw węgorza.

  Wcześniej naukowcy sądzili, że przejście węgorzy do Morza Sargassowego jest powiązane z możliwościami żywieniowymi, jakie oferuje ten obszar malusieńkim węgorzom. Dzięki wykorzystaniu kodowania DNA (kwasu dezoksyrybonukleinowego) naukowcy byli w stanie zidentyfikować różne organizmy planktoniczne występujące w treści jelita larw, której nie dałoby się zidentyfikować w inny sposób. Ich badania wykazały, że larwy węgorza chętnie żerują na różnych stworzeniach morskich, a ich ulubionym przysmakiem są meduzy.

  "Kodowanie DNA treści jelit 61 genetycznie zidentyfikowanych larw A. anguilla złapanych na Morzu Sargassowym pokazały, że nawet najmniejsze larwy żywiły się uderzającą różnorodnością organizmów planktonicznych, a galaretowaty zooplankton ma dla ich diety fundamentalne znaczenie" - czytamy w artykule. "Stąd określony skład planktonu wydaje się mieć zasadnicze znaczenie dla żywienia i rozwoju larw węgorza, sugerując powiązanie między przetrwaniem węgorzy a regionalną produktywnością planktonu."

  Naukowcy pracujący nad tymi badaniami zauważają, że ich odkrycia mogą zostać wykorzystane do promowania prac nad sztucznym rozmnażaniem i hodowlą węgorza europejskiego.

  W obydwu badaniach wzięli również udział naukowcy z Austrii, Belgii, Kanady i Szwecji.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Pomór węgorzy lub posocznica węgorzy (łac. morbus anguillarum) – bakteryjna choroba zakaźna węgorzy (łac. Anguilla anguilla) wód słodkich Europy Środkowej. Nie występuje u węgorzy zamieszkujących w morzach. Gorzędziej – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Subkowy, 6 km na południe od Tczewa, na skarpie wiślańskiej. Wieś jest siedzibą sołectwa Gorzędziej w którego skład wchodzi również miejscowość Mały Gorzędziej. Gorzędów – jeden z przystanków kolejowych na linii kolejowej Warszawa CentralnaKatowice w Gorzędowie (powiat radomszczański). Na stacji zatrzymują się tylko pociągi osobowe.

  Brzeźnicka Węgorza – rzeka na Pojezierzu Zachodniopomorskim, w woj. zachodniopomorskim, prawobrzeżny dopływ rzeki Reskiej Węgorzy. Wypływa z jeziora Studnica na Równinie Drawskiej, z obszaru zamkniętego Poligonu Drawskiego. Przepływa przez Jezioro Ostrowickie oraz Bucierz, Jezioro Czaple oraz Brzeźno. Górny bieg rzeki do jeziora Kocioł ma nazwę Ostrowitnica. Golnica – struga w woj. zachodniopomorskim, w powiecie łobeskim; lewobrzeżny dopływ rzeki Reskiej Węgorzy o długości 12 km.

  Kolonia Gorzędów (do 2011 Gorzędów-Kolonia) – kolonia (osada) w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, w gminie Gorzkowice. Mały Gorzędziej – mała osada kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Subkowy. Osada jest częścią składową sołectwa Gorzędziej.

  Mnica – struga w woj. zachodniopomorskim, w powiecie drawskim; dopływ jeziora Ostrowiec, którego wody odbiera górny bieg rzeki Brzeźnickiej Węgorzy – Ostrowitnica. Trypanosoma granulosum – kinetoplastyd z rodziny świdrowców należący do królestwa protista. Pasożytuje w osoczu węgorza europejskiego (Anguilla anguilla).

  Wielistowska Struga – struga posiadająca swoje źródła koło wsi Wielistowo i przepływająca przez obszar gminy Łęczyce oraz przez miejscowości Wielistowo i Godętowo, a uchodząca do Węgorzy.

  Krzeszna – struga w woj. zachodniopomorskim, w powiecie łobeskim, w gminie Węgorzyno; prawobrzeżny dopływ rzeki Reskiej Węgorzy.

  Most kolejowy koło Rozłazina – kamienny most kolejowy na Młyńskiej Strudze obecnie Węgorzy na trasie linii kolejowej łączącej Lębork z Kartuzami wybudowany w 1905 roku.
  W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się Rozłaziński Młyn (M. Roslasiner Mühle) obecnie Rozłaski Młyn.
  W niektórych internetowych publikacjach stosowana jest nazwa "Lubonice", nazwa ta odnosi się do odleglejszej osady Gostkowskie. Brzeźnica – struga w woj. zachodniopomorskim, w powiecie łobeskim; dopływ jeziora Brzeźno, którego woda odbiera rzeka Brzeźnicka Węgorza.

  Agrypnia - rodzaj owadów z rzędu chruścików. Larwy budują przenośne domki, ze spiralnie ułożonych części roślinnych. Larwy różnią się od larw Phryganea obecnością ciemnego trójkąta na spodniej stronie pierwszego segmentu tułowia. Gorzęcino – kolonia, uroczysko w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Osina.

  Anabolia laevis (synonimy: Anabolia sorror) - gatunek owada z rzędu chruścików (Insecta:Trichoptera) z rodziny Limnephilidae. Larwy budują rurkowate domki z detrytusu i piasku, zaoptarzone najczęściej w dwa dodatkowe patyczki, wydłużające domek. Larwy bardzo podobne do larw Anabolia furcata - na razie nie ma cech diagnostycznych, umożliwiających rozróżnienie tych gatunków w stadium larwalnym.

  Dodano: 08.07.2010. 16:16  


  Najnowsze