• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Międzynarodowa pomoc dla rafy koralowej na Galapagos

  05.07.2012. 16:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Duży międzynarodowy projekt, prowadzony przez brytyjski Uniwersytet Southampton, pomoże lepiej chronić jedne z najrzadszych na świecie raf koralowych wokół Wysp Galapagos na Oceanie Spokojnym, bez uszczerbku dla uzależnionych od nich podmiotów gospodarczych.

  Trzyletni projekt "Ochrona rafy koralowej Galapagos - wpływ, łagodzenie, mapowanie i monitoring" jest częścią Inicjatywy Darwina, międzynarodowego programu pomocy krajom, które nie posiadają wystarczających zasobów finansowych, aby chronić swoją bioróżnorodność. Wyniki projektu opublikowano w specjalnym wydaniu czasopisma Galapagos Research, recenzowanego przez niezależnych ekspertów.

  Wysypy Galapagos stały się znane w XIX w. za sprawą przyrodnika Karola Darwina, który zwiedził je i prowadził tam badania. Jego spostrzeżenia na temat fauny i flory wysp oraz ich bioróżnorodności stały się ostatecznie częścią przełomowej książki "O powstawaniu gatunków drogą naturalnego doboru".

  Wyspy leżą niemal 1.000 km od wybrzeży Ekwadoru (do którego należą). Projekt miał na celu pomoc rządowi Ekwadoru w ochronie ostatnich zachowanych, rozległych raf koralowych na północy wysp Wolf i Darwin bez uszczerbku dla gospodarki morskiej, która ma decydujące znaczenie dla ludności w tym regionie.

  Wyspy Galapagos nadal obfitują w różnorodność biologiczną. Zachowane rafy koralowe to tysiące gatunków, w tym rzadkich korali, które dają schronienie wielu zwierzętom morskim, a wśród nich tysiącom żółwi, delfinów, rekinów i tuńczyków.

  Jednakże przez ostatnich 30 lat rafy znajdowały się pod silnym wpływem zmian klimatu. W okresie od 1982 do 1983 r. ekstremalne warunki pogodowe spowodowane przez El Ni?o zmniejszyły rafy o 95%, natomiast w okresie 1997-1998 powstały dalsze szkody na skutek wzrostu temperatury powierzchniowej morza wywołanej ociepleniem się oceanów.

  Projekt jest jak dotąd najdroższym prowadzonym przedsięwzięciem na rzecz ochrony rafy koralowej, w którym wykorzystywane są innowacyjne techniki mapowania i oceny w celu zidentyfikowania konkretnych zniszczonych obszarów. Dzięki niemu przedstawiciele przemysłu rybnego i turystycznego w regionie rozpoczęli wspólną debatę nad sposobami umożliwienia dalszego prosperowania przy jednoczesnym zmniejszeniu szkód wyrządzanych rafom. Niektóre z tych sposobów polegają na zupełnie prostych innowacjach, takich jak stworzenie stałych boi cumowniczych, aby zapobiegać szkodom w rafach powodowanym przez kotwice.

  Jak mówi profesor Terry Dawson z Wydziału Geografii Uniwersytetu Southampton: "Te ważne odkrycia znacznie pogłębiają naszą wiedzę oraz ocenę wartości i obecnego stanu północnych zbiorowisk koralowców na Galapagos, a także prowadzą do działań ochronnych i zaangażowania zainteresowanych stron w ochronę tych cennych siedlisk".

  "Taki krok naprzód pokazuje, jak stosunkowo skromna pomoc zewnętrzna może wspomóc stosowane badania morskie i doprowadzić do polityki zarządzania. Tego typu działania są niezbędne, jeżeli funkcjonowanie naturalnego ekosystemu ma być zachowane w celu utrzymania naturalnej wartości i wkładu archipelagu Galapagos w dobrobyt przyszłych pokoleń."

  W projekt zaangażowało się wiele organizacji w tym Charles Darwin Research Station, WildAid, Conservation International oraz Galapagos National Park Service.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Samotny George (ang. Lonesome George) – imię nadane ostatniemu żółwiowi słoniowemu z podgatunku Chelonoidis nigra abingdoni. Żółwie te zamieszkiwały wyspę Pinta; jest to jedna z wysp archipelagu Galapagos. W latach 50. ubiegłego stulecia miejscowi rolnicy sprowadzili na te wyspy kozy; roślinność została całkowicie wyniszczona przez te zwierzęta, co w konsekwencji spowodowało masowe wymieranie żółwi. Przez kilka stuleci żółwie z wysp Galapagos były chwytane przez żeglarzy i zjadane podczas długich rejsów. Santa Cruz – wyspa w archipelagu Galapagos, na Oceanie Spokojnym, należąca do Ekwadoru. Druga co do wielkości wyspa archipelagu. Około 12 000 mieszkańców. Nazwa w języku hiszpańskim oznacza „Święty Krzyż”. Park Narodowy Galapagos (Parque Nacional Galápagos) – park narodowy utworzony w roku 1959, na terenie należącego do Ekwadoru archipelagu wysp Galapagos na Oceanie Spokojnym. Zajmuje powierzchnię 6938 km².

  Kłowacz kaktusowy (Camarhynchus pallidus) – mały ptak z rodziny tanagr (Thraupidae), wcześniej zaliczany do trznadli. Zamieszkuje Wyspy Galapagos. Należy do tak zwanych zięb Darwina. Gatunek po raz pierwszy został opisany przez Karola Darwina. Znany jest z tego, że jako jeden z nielicznych gatunków ptaków, posługuje się narzędziami. Jako narzędzie służy mu często cierń kaktusowy, przy pomocy którego ptak wydobywa larwy bezkręgowców spod kory drzew. U kłowacza zaobserwowano zdolność do modyfikowania narzędzi, tak aby lepiej spełniały swoje funkcje. Odnotowano również wielokrotne używanie tych samych narzędzi. Harriet (żyła od ok. 1830 do 23 czerwca 2006) – żółw słoniowy (Chelonoidis nigra porteri) przywieziony przez Charlesa Darwina z Wysp Galapagos.

  Puerto Ayora – miasto w prowicji Galápagos w Ekwadorze, na wyspie Santa Cruz. Jest największą miejscowością wysp Galapagos, według danych z 2010 roku liczyło 11 974 mieszkańców. Prowincja Galápagos – jedna z 22 prowincji Ekwadorze. Obejmuje swoim obszarem archpelag wysp Galapagos, położony na Oceanie Spokojnym ok. 1000 km na zachód od części kontynentalnej państwa.

  Kłowacz namorzynowy (Camarhynchus heliobates) – gatunek ptaka z rodziny tanagr (Thraupidae), wcześniej zaliczany do trznadli. Jest to ptak należący do tzw. zięb Darwina. Jego występowanie ogranicza się tylko do Archipelagu Galapagos. Kłowacze namorzynowe są ptakami nadrzewnymi, o długich cienkich dziobach, owadożernymi. Wolf – czynny wulkan tarczowy, położony w północnej części wyspy Isabela, w archipelagu Galapagos, administracyjnie należącym do Ekwadoru. Jest najwyższym szczytem tego archipelagu – wznosi się na wysokość 1707 m n.p.m.

  Kormoran nielotny (Phalacrocorax harrisi) – gatunek ptaka z rodziny kormoranów (Phalacrocoracidae). Występuje na obszarze wysp Galapagos; jest zagrożony wyginięciem.

  Conolophus marthae – gatunek dużej jaszczurki z rodziny legwanowatych (Iguanidae), endemicznie występującej na wyspie Isabela w archipelagu Galapagos. Jego przedstawicieli po raz pierwszy zaobserwowano w 1986 roku, jednak jako nowy gatunek został opisany dopiero w 2009 roku. Jest odmienny morfologicznie, genetycznie i behawioralnie od pozostałych gatunków z rodzaju Conolophus i stanowi przykład jednej z najstarszych dywergencji na Galapagos.

  Legwan galapagoski, legwan z Galapagos, legwan lądowy, konolof (Conolophus subcristatus) – gatunek dużej jaszczurki z rodziny legwanowatych (Iguanidae). Oprócz gatunku Conolophus subcristatus występującego na 6 wyspach archipelagu Galapagos wyróżnia się dwa inne gatunki z rodzaju ConolophusConolophus pallidus, występujący tylko na wyspie Santa Fé oraz Conolophus marthae, endemiczny dla wyspy Isabela. Analizy morfologiczne i genetyczne sugerują, że niektóre populacje legwana galapagoskiego mogą zasługiwać na status odrębnych gatunków.

  Dodano: 05.07.2012. 16:49  


  Najnowsze