• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mimo ochłodzenia lęgi orłów przednich bezpieczne

  05.05.2011. 19:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Na Podkarpaciu nagłe ochłodzenie, a nawet opady śniegu w górach w ostatnich dniach nie przeszkodziły orłom przednim w wysiadywaniu jaj. Kłopoty mogą mieć niektóre małe ptaki - poinformował ornitolog Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.




  "Gwałtowne ochłodzenie nie przeszkodziło w lęgach u orłów przednich. Ten rzadki u nas drapieżnik twardo pozostaje na gniazdach" - powiedział Stój.

  W tym roku zdecydowana większość orlich par wysiaduje jaja. 60-70 proc. orłów składa po dwa jaja, pozostałe po jednym. Orle pary zazwyczaj wychowują jedno pisklę.

  W Polsce żyje ok. 35 par orłów przednich, najwięcej - ponad 30 par - w Karpatach. Poza Karpatami można je spotkać m.in. na Mazurach. Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł - dwa metry.

  Drapieżnik żywi się m.in. zającami, kunami, kotami, krukami, myszołowami. Pikując w locie osiąga prędkość do 160 km/godz. Jego gniazda znajdują się w miejscach niedostępnych, w koronach bardzo wysokich drzew lub na skałach.

  Ostatnie ochłodzenie może natomiast zaszkodzić małym ptakom wysiadującym w otwartych gniazdach, np. trznadlom, kosom, drozdom śpiewakom.

  "Nie dotyczy to już ptaków gniazdujących w pniach drzew, czyli dzięciołów, szpaków i sikor. Te mogą bezpiecznie kontynuować lęgi" - podkreślił ornitolog. KYC

  PAP - Nauka w Polsce

  hes/bsz



  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Przechłodzenie to ochłodzenie cieczy do temperatury niższej niż temperatura krzepnięcia danej cieczy. Ciecz w takim stanie określa się mianem cieczy przechłodzonej. Taki stan jest termodynamicznie nietrwały.

  Ochłodzenie w latach 535–536 – jedno z najbardziej dotkliwych zakłóceń klimatu na północnej półkuli ziemskiego globu w ciągu ostatnich dwóch tysięcy lat. Jakkolwiek dokładna przyczyna tej klimatycznej aberracji nie jest znana, to przypuszcza się (m.in. na podstawie badań), że było ono skutkiem zimy wulkanicznej podobnie jak tzw. "rok bez lata" w 1816, który był skutkiem wyrzucenia w kwietniu poprzedniego roku w wysokie warstwy atmosfery znacznej ilości popiołów i gazów wulkanicznych przez wulkan Tambora.

  Przesycenie roztworu jest siłą napędową procesu krystalizacji. Można je osiągnąć poprzez ochłodzenie roztworu nasyconego, przez odparowanie rozpuszczalnika, dodatek substancji wysalającej lub w wyniku reakcji chemicznej między dwiema jednorodnymi fazami.

  Srojków Ochędzki - przysiółek wsi Stary Ochędzyn, położony ok. 1 km na południe od wsi, na zachód od Drogi Mieleskiej.

  Nieftiegorsk (ros. Нефтегорск), do 1970 Wostok (ros. Восток) – wyludnione osiedle typu miejskiego na Sachalinie, zniszczone przez trzęsienie ziemi. Znajdowało się w północnej części wyspy, ok. 98 km na południe od miasta Ocha.

  Nieftiegorsk (ros. Нефтегорск), do 1970 Wostok (ros. Восток) – wyludnione osiedle typu miejskiego na Sachalinie, zniszczone przez trzęsienie ziemi. Znajdowało się w północnej części wyspy, ok. 98 km na południe od miasta Ocha.

  Jewgienija Aleksandrowna Krawcowa (rus. Евгения Александровна Кравцова; ur. 5 stycznia 1982 w miejscowości Ocha) – rosyjska biathlonistka i biegaczka narciarska.

  Dodano: 05.05.2011. 19:47  


  Najnowsze