• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mózg z mysiego ogona

  03.02.2010. 10:37
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Komórki tkanki łącznej (fibroblasty), pobrane z mysiego ogona, udało się przekształcić w działające komórki nerwowe mózgu - informuje "New Scientist".

  Dotychczas jedynym sposobem na tak niezwykłą transformację wydawało się przekształcenie komórek tkanki łącznej w tak zwane indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPS), a dopiero tak uzyskanych komórek - w komórki mózgowe. Proces jest jednak mało wydajny i trwa całymi tygodniami. W dodatku z komórek iPS może rozwinąć się nowotwór, zwany potworniakiem (zbudowany z bezładnie przemieszanych różnych rodzajów tkanek, na przykład jelit, skóry i mięśni).

  Zespół Mariusa Werniga ze Stanford University odkrył, że wystarczy wprowadzić mieszaninę trzech genów do fibroblastów, aby w ciągu kilku dni przekształciły się bezpośrednio w neurony - i to z dużą wydajnością.

  Pod mikroskopem stworzone w laboratorium komórki wyglądają dokładnie jak komórki nerwowe kory mózgowej i mogą wytwarzać synapsy, pozwalające wysyłać i odbierać sygnały od innych komórek. Trwają próby wprowadzenia ich do mózgu żywej myszy. Jeśli to się uda i okaże bezpieczne, może się zmienić sposób leczenia chorób neurodegeneracyjnych, na przykład choroby Parkinsona. Powinno być także możliwe prowadzenie badań nad działaniem mózgu na laboratoryjnych modelach. Odpowiednie postępowanie powinno zresztą umożliwić przekształcanie niemal dowolnych tkanek w inne. Aby jednak stosować metodę w leczeniu, trzeba znaleźć sposób na zastępowanie genów bezpieczniejszy niż obecnie stosowane wirusy, które mogą zwiększać ryzyko nowotworów.

  Nie należy także rezygnować z komórek iPS, ponieważ mogą się one namnażać niemal w nieskończoność, a przy nowej metodzie można uzyskać tylko tyle komórek tkanki mózgowej, ile miało się tkanki łącznej.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 03.02.2010. 10:37  


  Najnowsze