• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Myśliwi odmówili strzelania do bobrów

  09.06.2010. 02:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Myśliwi odmówili strzelania do bobrów, które szef MSWiA ogłosił "największymi wrogami wałów" - informuje "Rzeczpospolita".  Zlecenie wybicia 20 bobrów żyjących wzdłuż nadodrzańskich umocnień w Zachodniopomorskiem trafiło do szczecińskich kół łowieckich Bielik i Trop. Wydał je Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie argumentując, że bobry podziurawiły wały wzdłuż Odry, ryjąc w nich kilkumetrowe dziury, a co roku straty spowodowane przez te zwierzęta sięgają dziesiątków tysięcy złotych.

  Odstrzał miał się zacząć teraz i zakończyć do 30 czerwca. Ale wiele wskazuje, że do niego nie dojdzie, bo nie chcą do nich strzelać myśliwi. Cytowani przez gazetę twierdzą, że odmówią odstrzału, bowiem zwierzęta te nie dość, że są w okresie rozrodczym, to są cały rok pod ochroną. Podkreślają, że sposobu strzelania do bobra nie reguluje nawet regulamin łowiecki. Uważają, że decyzja o odstrzale jest sprzeczna z przepisami i została podjęta, żeby przykryć ludzkie zaniedbania.

  Również ekolodzy uważają, że decyzja o odstrzałach ma charakter propagandowy. Organizacja ekologiczna World Wildlife Fund Polska oprotestowała już podobne decyzje o odstrzale bobrów, jakie zapadły w stosunku do 25 gmin nadwiślańskich w Pomorskiem i Kujawsko - Pomorskiem.

  Badacz bobrów dr Andrzej Czech uważa, że dzięki ich licznym tamom na rzekach skala powodzi jest nawet mniejsza - czytamy w gazecie. STO

  PAP - Nauka w Polsce

  krf/bsz  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Jeziora biogeniczne - powstają w wyniku działalności zwierząt, np. bobrów, budujących tamy na rzekach, co spowalnia nurt i spiętrza w ten sposób wodę. Łęgucki Młyn – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Gietrzwałd. Położona nad Jeziorem Łęguckim. W pobliżu wsi, otoczonej lasami, znajduje się obszar objęty ochroną – ostoja bobrów na rzece Pasłęce. Bóbr europejski, bóbr zwyczajny, bóbr rzeczny, bóbr wschodni (Castor fiber) – gatunek ziemnowodnego gryzonia z rodziny bobrowatych (Castoridae). Uważa się go za największego gryzonia Eurazji: masa ciała dorosłego osobnika dochodzi do 29 kg, a długość ciała do 110 cm. Jest zwierzęciem silnie terytorialnym, rodzinnym i zasadniczo monogamicznym; wiedzie nocny tryb życia. Posiada szereg cech morfologicznych, które ułatwiają mu prowadzenie ziemnowodnego trybu życia – może przebywać pod wodą bez przerwy nawet do 15 minut. Bóbr należy do nielicznego grona gatunków, które potrafią przystosować środowisko do własnych potrzeb. Dzięki wyjątkowo silnym siekaczom bobry potrafią ściąć bardzo grube drzewa, o średnicy nawet do 1 m. Do najbardziej charakterystycznych śladów funkcjonowania bobrów w środowisku należą budowane przez nie tamy i żeremia.

  Rutka Pachuckich – mała osada śródleśna w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim, w gminie Puńsk nad rzeką Marychą. W pobliżu miejscowości znajduje się rezerwat ścisły Ostoja Bobrów Marycha. Bardyny – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim, w gminie Wilczęta. Na południe od Bardyn znajduje się rezerwat Ostoja Bobrów na Rzece Pasłęce.

  Kuznocin – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie sochaczewskim, w gminie Sochaczew.Okolica jest zamieszkana przez kolonie wydr i bobrów. Szlak bobrów – droga turystyczna w zachodniopomorskim i lubuskim. Liczy 16 km. Biegnie przez następujące miejscowości:

  Sejdżio i jej bobry (również Przygody Sajo i małych bobrów , ang. The Adventures of Sajo and her Beaver People) - powieść przygodowa, autorstwa kanadyjskiego pisarza, znanego pod pseudonimem Szara Sowa (ang. Grey Owl), wydana po raz pierwszy w roku 1935, z ilustracjami samego autora. Rezerwat przyrody Ostoja Bobrów Bartosze położony jest w województwie warmińsko mazurskim w gminie Ełk, w nadleśnictwie Ełk.

  Brumby lub Brumbee to zdziczałe konie australijskie, które pochodzą od wielu ras i typów koni oraz kuców, sprowadzonych na ten kontynent. Zwierzęta te człowiek uwalniał lub same uciekały do buszu. Wolno żyjące ulegały pewnym przeobrażeniom, w wyniku których uzyskały prymitywną maść, zmniejszyła się średnia wysokość do około 150 cm. Nie są dobrej budowy, mają proste łopatki, duże głowy i niezbyt proste nogi. Są za to niezależne, inteligentne i przebiegłe. Choć brumby zaaklimatyzowały się na kontynencie australijskim, dziś nie ma ich wiele z powodu odstrzału, dokonywanego w celu ograniczenia wzrostu populacji. W drugiej połowie XX wieku podjęto próby kontroli ich liczby, ale bez większego powodzenia.

  Rods – artefakty w nagraniach wideo i zdjęciach, manifestujące się jasne podłużne spiralne twory. Eksperymenty przy użyciu kamer o różnej szybkości nagrywania pokazały, że są one złudzeniem wywołanym przez owady lub ptaki, gdy czas ekspozycji fotografii jest stosunkowo długi. Kryptozoolodzy uważają je za nieznane nauce zwierzęta. Ufolodzy doszukują się w nich manifestacji urządzeń technicznych.

  Linia ognia – linia poprzeczna na strzelnicy, z której prowadzi się strzelania ćwiczebne. Oznaczona jest chorągiewkami lub tabliczkami. Przechodzenie za linią ognia może odbywać się tylko na specjalne polecenie (zezwolenie) prowadzącego strzelanie przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności (np. w celu sprawdzenia wyników strzelania po rozładowaniu i odłożeniu broni przez strzelających). Ataki tygrysów na ludzi: Tygrysy są zwierzętami-samotnikami, które w razie ran nie mogą liczyć na pomoc stada. Powoduje to, że stare, chore, bądź ranne tygrysy poszukują łatwych zdobyczy. Zwłaszcza uszkodzenia zębów, kluczowych do skutecznego łapania, przytrzymania i zabicia ofiary, uniemożliwia im skuteczne polowanie. Podobny efekt ma nadmierny odstrzał typowych gatunków ofiar przez człowieka.

  Bobrek jest dzielnicą Bytomia. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od siedliska bobrów, które znajdowało się na terenie dzisiejszego Bobrka, a także od rzeki Bobra, której źródła znajdowały się między Stolarzowicami i Reptami. Rzeka zaś płynęła w dolinie Miechowic, jako dopływ Bytomki. Z Bobrkiem sąsiadują dzielnice Karb i Szombierki. Ostoja bobrów Marycha – rezerwat przyrody o powierzchni 208,51 ha (w tym 164,31 ha pod ochroną częściową) w gminie Krasnopol we wsi Krasnopol powołany w 1960 roku. Rezerwat obejmuje las, łąki, role, pastwiska oraz drogi leśne, linie podziału pow. i LE.

  World Wide Fund for Nature (WWF, dawniej World Wildlife Fund) – tłum. „Światowy Fundusz na rzecz Przyrody” to organizacja pozarządowa powstała w 1961 roku jako organizacja ekologiczna o charakterze międzynarodowym. Misją WWF jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego Ziemi i stworzenie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą.

  Dodano: 09.06.2010. 02:17  


  Najnowsze