• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Na dolnośląskie łąki wypuszczono kolejne susły moręgowane

  06.08.2010. 02:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ponad czterdzieści susłów moręgowanych wypuścili 5 sierpnia na łąki w Jakubowie Lubińskim (Dolnośląskie) przyrodnicy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra". Jak poinformował kierownik projektu dr Andrzej Kepel, celem akcji jest zwiększenie populacji gryzonia, który w Polsce wymarł całkowicie na początku lat 80. i dopiero dzięki staraniom przyrodników udało się go przywrócić.

  Susły hodowane są w poznańskim ogrodzie zoologicznym i wypuszczane na dogodne siedliska. W pierwszej kolejności odtworzono ich populację w Kamieniu Śląskim (Opolskie), gdzie susły były wypuszczane w latach 2005-2007. Następnie akcja przeniosła się na łąki niedaleko Trzcinicy Wołowskiej (Dolnośląskie); tam ostatnią partię susłów wypuszczono pod koniec lipca 2010 r.

  W czwartek 42 gryzonie wypuszczono na łąkach wokół Jakubowa Lubińskiego, który leży w Przemkowskim Parku Krajobrazowym. Zwierzęta najpierw zostaną umieszczone w dwóch specjalnych dużych klatkach aklimatyzacyjnych, przypominających klatki hodowlane w zoologicznym ogrodzie, gdzie susły się wychowały.

  "Gdy susły wykopią nory i przyzwyczają się do otocznia, klatki zostaną usunięte. Metoda ta sprawdza się doskonale i zapobiega stratom wśród susłów w pierwszych dniach po wypuszczeniu" - mówił Kepel.

  Program "Suseł" jest realizowany dzięki wsparciu Fundacji EkoFundusz, środkom Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz darowiznom od osób prywatnych.

  Suseł moręgowany to gryzoń wielkości szczura, o żółto-szarej maści z nieregularnymi brązowo-szarymi prążkami na grzbiecie. Zamieszkuje nizinne i wyżynne tereny otwarte, zwłaszcza ugory i suche, często kamieniste łąki i pastwiska. Unika lasów i terenów wilgotnych. Gryzoń występuje na terenach Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Mniejszej. Niemal wszędzie jego liczebność spada, grozi mu całkowite wyginięcie.

  W Polsce ssak wyginął całkowicie na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Główną przyczyną wymierania susła była likwidacja dużych obszarów pastwisk i ugorów, a także fragmentacja krajobrazu i przerwanie korytarzy ekologicznych. Na niektórych stanowiskach susły zostały wytępione w wyniku celowej działalności człowieka.

  W Polsce występują dwa gatunki susłów - perełkowane, żyjące na Lubelszczyźnie, oraz moręgowane, które występowały głównie na Śląsku - Górnym, Dolnym i Opolskim, a obecnie tam powracają. MIC

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/ bk/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Suseł moręgowany (Spermophilus citellus) – niewielki gryzoń z rodziny wiewiórkowatych zamieszkujący tereny Europy Środkowej i Wschodniej. W Polsce susła moręgowanego uznano za gatunek „zanikły lub prawdopodobnie zanikły” i objęto ścisłą ochroną gatunkową. Od 2005 w województwie opolskim, a od 2008 także w dolnośląskim prowadzi się reintrodukcję gatunku. Porta Susa M1 - stacja turyńskiego metra zlokalizowana w ścisłym centrum miasta na południe od Piazza XVIII Dicembre. Budowa przystanku powinna zakończyła się w 2011 roku. Stacja swą nazwę zawdzięcza sąsiedztwu dworca Torino Porta Susa. XIX Mistrzostwa Afryki w Piłce Siatkowej Mężczyzn odbyły się w Tunezji w mieście Susa między 22 września a 27 września 2013 roku. W rozgrywkach wystartowało 6 reprezentacji narodowych.

  XVIII Dicembre – Porta Susa M1 – stacja turyńskiego metra zlokalizowana w ścisłym centrum miasta pod Piazza XVIII Dicembre tuż obok dworca kolejowego Torino Porta Susa. Do 5 października 2007 była to ostatni przystanek linii M1. Ważny punkt komunikacyjny miasta. Możliwość przesiadki do szeregu linii komunikacji naziemnej. Kursują tutaj tramwaje 10 i 13 oraz autobusy 10N, 29, 46, 49, 51, 55, 56, 57, 59, 60 i 72. Stacja przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych. Étoile Sportive du Sahel (arab. لنـجـم الرياضي الساحلي) - tunezyjski klub piłkarski, grający obecnie w pierwszej lidze, mający siedzibę w mieście Susa, leżącym nad Morzem Śródziemnym.

  Sitice - plemię słowiańskie zamieszkujące dorzecze Łaby - tereny Serbów. Zaliczane do plemion serbskich obok: Niżan, Głomaczy, Niziców, Nieletyców, Susłów, Serbiszczów. Chutycy, Chutyzi - średniowieczne plemię słowiańskie należące do grupy plemion serbsko-połabskich. Na południu sąsiadujące z plemionami: Pliśni, Puonzów; na północy z plemionami: Susłów, Nieleciców i Nudziców.

  Nizice, Niżyce - plemię słowiańskie zamieszkujące dorzecze Łaby - tereny Serbów. Zaliczane do plemion serbskich obok: Niżan, Głomaczy, Siticów, Nieletyców, Susłów, Serbiszczów. Jednym z najsławniejszych ich grodów była Biała Góra - dziś Belgern w Saksonii; leżąca na lewym brzegu Łaby. Susa (fen. Hadrumetum, arab. سوسة = Sūsah, fr. Sousse) – trzecie pod względem wielkości (173 047 mieszkańców) miasto w Tunezji. Stolica Gubernatorstwa Susa (544 413 mieszkańców). Kurort wypoczynkowy nad Morzem Śródziemnym, do którego ściąga rocznie ponad milion turystów. Do miasta należy Port El-Kantoui, największy i najsłynniejszy port jachtowy w Tunezji. W Sousse urodził się były prezydent Republiki Tunezyjskiej Zin Al-Abidin Ben Ali. Miasto wpisane jest na listę UNESCO.

  Serbiszcze - plemię słowiańskie zamieszkujące ujście rzeki Muldy. Zaliczane do plemion serbskich obok: Niżan, Głomaczy, Siticów, Niziców, Nieletyców, Susłów.

  Zajn al-Abidin ibn Ali, Zin Al-Abidin Ben Ali, زين العابدين بن علي (ur. 3 września 1936 w Hamam Susa) – tunezyjski generał, polityk, premier od października do listopada 1987, prezydent kraju w latach 1987-2011.

  Dodano: 06.08.2010. 02:17  


  Najnowsze